2009-01-31
Örnskölden
Official final
After SS 5
47 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 46:10
1   Peter Westman Sollefteå RRC Lancer Evo VII  
Entrant: AHAB Hiss o Ställning AB 14:30 7:25 6:11 14:01 4:03 
 
2 65 Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 48:25 2:15 2:15
1   Mats Frycklund Härnösands MK Corolla  
15:08 7:47 6:32 14:35 4:23 
 
3 63 Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 48:34 2:24 9 9
2   Johan Garli Stuguns MK Golf II  
15:23 7:45 6:35 14:42 4:09 
 
4 64 Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 48:36 2:26 11 2
3   Henrik Hamberg Mora MK Corsa  
15:11 7:50 6:32 14:49 4:14 
 
5 62 Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 48:37 2:27 12 1
4   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla  
Entrant: Häggs Bildemontering AB 15:23 7:58 6:25 14:42 4:09 
 
6 48 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 50:09 3:59 1:32
1   Tom Axelsson Almunge MK Escort RS 2000  
Entrant: A.R.C.Motorsport 15:48 7:58 6:36 15:14 4:33 
 
7 76 Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 51:57 5:47 1:48
1   Mats Engvall Skutskärs MS Polo  
16:31 8:21 6:57 15:37 4:31 
 
8 43 Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 52:02 5:52 1:53 5
2   Sören Dahlin Huddinge MK 96 V4  
Entrant: Rally Team Olsbergs 16:39 8:17 6:46 15:46 4:34 
 
9 42 Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 52:11 6:01 2:02 9
3   Jan Lorentzon Ludvika MS Escort RS 2000  
17:10 8:01 6:47 15:42 4:31 
 
10 70 Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 52:33 6:23 4:08 22
5   Åke Strömberg Ascona B  
14:33 9:10 7:13 16:49 4:48 
 
11 46 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 52:52 6:42 2:43 19
4   Niklas Johansson Anderstorps RC Escort RS 2000  
16:36 8:19 7:12 16:07 4:38 
 
12 54 Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 53:01 6:51 9
1   Fredrik Söderlund Härnösands MK 240  
16:48 8:26 7:03 16:06 4:38 
 
13 53 Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 53:47 7:37 46
1   Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK Kadett 2.0  
Entrant: Meca Haninge Hoffsten Parts AB 17:20 8:24 7:01 16:29 4:33 
 
14 41 Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 54:30 8:20 4:21 43
5   Bertil Raggen Karlsson Dals MK 142  
18:06 8:20 7:04 16:16 4:44 
 
15 26 Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 54:37 8:27 7
1   Claes Rundlöf Waxholms MK Amazon 122  
Entrant: Hamnkrogen Vaxholm 17:44 8:35 7:11 16:26 4:41 
 
16 78 Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 55:07 8:57 3:10 30
2   Peter Oläsligt Ryds MK Polo GTI 1.4  
17:27 9:01 7:21 16:28 4:50 
 
17 23 Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 55:13 9:03 36 6
2   Håkan Holm Vallentuna MK Amazon  
17:29 8:41 7:21 16:48 4:54 
 
18 12 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 55:20 9:10 7
1   Christer Göransson SMK Gävle Cortina Lotus  
17:27 8:50 7:13 16:51 4:59 
 
19 38 Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 55:49 9:39 5:40 29
6   Jeanette Stenius Almunge MK 142  
17:33 8:40 7:37 17:13 4:46 
 
20 13 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 55:50 9:40 30 1
2   Rickard Forsell Norbergs MC Cortina 1498 GT  
17:51 8:42 7:20 17:06 4:51 
 
21 21 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 56:15 10:05 1:38 25
3   Björn Östrring Skmk Amazon  
17:48 8:58 7:26 17:04 4:59 
 
22 56 Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 56:22 10:12 3:21 7
2   Viktor Johansson Älvsbyns MS 244  
18:07 8:58 7:32 16:51 4:54 
 
23 24 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 56:33 10:23 1:56 11
4   Per Bergström Skepptuna MK Mustang  
18:43 8:49 7:29 16:44 4:48 
 
24 57 Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 56:51 10:41 3:50 18
3   Björn Jönsson Sollefteå RRC 244  
17:52 9:25 7:23 17:01 5:10 
 
25 37 Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 56:58 10:48 6:49 7
7   Stefan Andersson Almunge MK Escort RS 2000  
Entrant: ARC Motorsport 18:14 8:59 7:38 17:23 4:44 
 
26 19 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 57:35 11:25 2:58 37
5   Karl-Erik Magnusson Västerås MS Amazon 122S  
Entrant: Carfix Rallyteam 18:31 8:59 7:35 17:28 5:02 
 
27 35 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 57:53 11:43 7:44 18
8   Anette Nygren Botyrka MK 96  
19:08 9:09 7:56 16:46 4:54 
 
28 11 Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 58:02 11:52 2:42 9
3   Hans Eriksson MK Speed Cortina Lotus  
18:23 9:17 7:32 17:58 4:52 
 
29 52 Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 58:16 12:06 4:29 14
2   Andreas Andersson SMK Vingåker Ascona B  
Entrant: PRO-Rallyteam 21:11 8:27 7:13 16:38 4:47 
 
30 4 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 58:53 12:43 37
1   Lars Johansson SMK Gävle Sport  
19:03 9:14 7:41 18:02 4:53 
 
31 22 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 59:13 13:03 4:36 20
6   Ronnie Lönn Mmk PV Sport  
19:16 9:06 7:52 18:04 4:55 
 
32 7 Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 59:44 13:34 51 31
2   Ken Pettersson SMK Gävle Monte Carlo 850  
Entrant: Svenska Saabklubben 19:02 9:35 7:58 18:07 5:02 
 
33 58 Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 59:46 13:36 6:45 2
4   Johan Pettersson MK Orion 242  
19:36 9:02 7:58 17:44 5:26 
 
34 5 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:00:00 13:50 1:07 14
3   Lars-Göran Olsson Vadstena RRC Sport  
19:32 9:23 7:59 18:11 4:55 
 
35 28 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 1:00:51 14:41 10:42 51
9   Carina Plomén SMK Valdemarsvik 142  
19:56 9:35 7:50 18:31 4:59 
 
36 18 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 1:01:27 15:17 6:50 36
7   Margareta Göransson Almunge MK Coupé 6:a  
20:36 8:58 7:36 17:09 7:08 
 
37 2 Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:01:37 15:27 2:44 10
4   Tommy Ericsson Almunge MK 96  
19:29 9:44 8:11 19:05 5:08 
 
38 68 Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 1:01:44 15:34 13:19 7
6   Matthias Henriksson Kramfors MK 240  
20:20 9:38 8:05 18:35 5:06 
 
39 31 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 1:01:47 15:37 11:38 3
10   Leif-Göran Engberg SMK Gävle 99  
Entrant: Svenska SAAB Klubben 19:11 9:37 8:12 19:29 5:18 
 
40 1 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:01:51 15:41 2:58 4
5   Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik 96  
19:53 9:37 8:16 18:58 5:07 
 
41 8 Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:04:48 18:38 5:55 2:57
6   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna Sport  
19:20 9:57 9:09 20:39 5:43 
 
42 50 Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 1:05:36 19:26 11:49 48
3   Lars Fyrby MK Rimo Ascona B  
20:45 9:57 8:28 18:54 5:32 
 
43 16 Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:05:55 19:45 11:18 19
8   Jonas Säfström Skepptuna MK Amazon  
19:26 9:51 8:07 18:48 9:43 
 
44 55 Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 1:08:30 22:20 15:29 2:35
5   Johanna Sundberg Mora MK 240  
17:45 19:38 7:24 16:49 4:44 
 
45 15 Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:09:08 22:58 14:31 38
9   Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK Amazon  
20:10 9:38 8:17 18:39 12:24 
 
46 47 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 1:11:35 25:25 21:26 2:27
11   Viktor Fredriksson Katrineholms MK 96  
16:18 8:09 6:57 35:37 4:34 
 
47 14 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 1:26:38 40:28 15:03
4   Thomas Waltersson Anderstorp RC Lotus Cortina  
42:04 9:23 8:05 18:35 5:11