2009-01-31
Örnskölden
Official final
After SS 4
48 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 42:07
1   Peter Westman Sollefteå RRC Lancer Evo VII  
Entrant: AHAB Hiss o Ställning AB 14:30 7:25 6:11 14:01 
 
2 65 Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 44:02 1:55 1:55
1   Mats Frycklund Härnösands MK Corolla  
15:08 7:47 6:32 14:35 
 
3 64 Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 44:22 2:15 20 20
2   Henrik Hamberg Mora MK Corsa  
15:11 7:50 6:32 14:49 
 
4 63 Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 44:25 2:18 23 3
3   Johan Garli Stuguns MK Golf II  
15:23 7:45 6:35 14:42 
 
5 62 Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 44:28 2:21 26 3
4   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla  
Entrant: Häggs Bildemontering AB 15:23 7:58 6:25 14:42 
 
6 48 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 45:36 3:29 1:08
1   Tom Axelsson Almunge MK Escort RS 2000  
Entrant: A.R.C.Motorsport 15:48 7:58 6:36 15:14 
 
7 76 Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 47:26 5:19 1:50
1   Mats Engvall Skutskärs MS Polo  
16:31 8:21 6:57 15:37 
 
8 43 Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 47:28 5:21 1:52 2
2   Sören Dahlin Huddinge MK 96 V4  
Entrant: Rally Team Olsbergs 16:39 8:17 6:46 15:46 
 
9 42 Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 47:40 5:33 2:04 12
3   Jan Lorentzon Ludvika MS Escort RS 2000  
17:10 8:01 6:47 15:42 
 
10 70 Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 47:45 5:38 3:43 5
5   Åke Strömberg Ascona B  
14:33 9:10 7:13 16:49 
 
11 46 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 48:14 6:07 2:38 29
4   Niklas Johansson Anderstorps RC Escort RS 2000  
16:36 8:19 7:12 16:07 
 
12 54 Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 48:23 6:16 9
1   Fredrik Söderlund Härnösands MK 240  
16:48 8:26 7:03 16:06 
 
13 53 Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 49:14 7:07 51
1   Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK Kadett 2.0  
Entrant: Meca Haninge Hoffsten Parts AB 17:20 8:24 7:01 16:29 
 
14 41 Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 49:46 7:39 4:10 32
5   Bertil Raggen Karlsson Dals MK 142  
18:06 8:20 7:04 16:16 
 
15 26 Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 49:56 7:49 10
1   Claes Rundlöf Waxholms MK Amazon 122  
Entrant: Hamnkrogen Vaxholm 17:44 8:35 7:11 16:26 
 
16 78 Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 50:17 8:10 2:51 21
2   Peter Oläsligt Ryds MK Polo GTI 1.4  
17:27 9:01 7:21 16:28 
 
17 23 Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 50:19 8:12 23 2
2   Håkan Holm Vallentuna MK Amazon  
17:29 8:41 7:21 16:48 
 
18 12 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 50:21 8:14 2
1   Christer Göransson SMK Gävle Cortina Lotus  
17:27 8:50 7:13 16:51 
 
19 13 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 50:59 8:52 38 38
2   Rickard Forsell Norbergs MC Cortina 1498 GT  
17:51 8:42 7:20 17:06 
 
20 38 Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 51:03 8:56 5:27 4
6   Jeanette Stenius Almunge MK 142  
17:33 8:40 7:37 17:13 
 
21 21 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 51:16 9:09 1:20 13
3   Björn Östrring Skmk Amazon  
17:48 8:58 7:26 17:04 
 
22 56 Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 51:28 9:21 3:05 12
2   Viktor Johansson Älvsbyns MS 244  
18:07 8:58 7:32 16:51 
 
23 57 Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 51:41 9:34 3:18 13
3   Björn Jönsson Sollefteå RRC 244  
17:52 9:25 7:23 17:01 
 
24 24 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 51:45 9:38 1:49 4
4   Per Bergström Skepptuna MK Mustang  
18:43 8:49 7:29 16:44 
 
25 74 Roger Vestin Örnsköldsviks RK 4 wd Audi 51:46 9:39 1
2   Anna Hallams Örnsköldsviks RK S2  
Entrant: Vestins Frakt AB 15:20 8:01 6:46 21:39 
 
26 37 Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 52:14 10:07 6:38 28
7   Stefan Andersson Almunge MK Escort RS 2000  
Entrant: ARC Motorsport 18:14 8:59 7:38 17:23 
 
27 19 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 52:33 10:26 2:37 19
5   Karl-Erik Magnusson Västerås MS Amazon 122S  
Entrant: Carfix Rallyteam 18:31 8:59 7:35 17:28 
 
28 35 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 52:59 10:52 7:23 26
8   Anette Nygren Botyrka MK 96  
19:08 9:09 7:56 16:46 
 
29 11 Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 53:10 11:03 2:49 11
3   Hans Eriksson MK Speed Cortina Lotus  
18:23 9:17 7:32 17:58 
 
30 52 Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 53:29 11:22 4:15 19
2   Andreas Andersson SMK Vingåker Ascona B  
Entrant: PRO-Rallyteam 21:11 8:27 7:13 16:38 
 
31 4 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 54:00 11:53 31
1   Lars Johansson SMK Gävle Sport  
19:03 9:14 7:41 18:02 
 
32 22 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 54:18 12:11 4:22 18
6   Ronnie Lönn Mmk PV Sport  
19:16 9:06 7:52 18:04 
 
33 18 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 54:19 12:12 4:23 1
7   Margareta Göransson Almunge MK Coupé 6:a  
20:36 8:58 7:36 17:09 
 
34 58 Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 54:20 12:13 5:57 1
4   Johan Pettersson MK Orion 242  
19:36 9:02 7:58 17:44 
 
35 7 Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 54:42 12:35 42 22
2   Ken Pettersson SMK Gävle Monte Carlo 850  
Entrant: Svenska Saabklubben 19:02 9:35 7:58 18:07 
 
36 5 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 55:05 12:58 1:05 23
3   Lars-Göran Olsson Vadstena RRC Sport  
19:32 9:23 7:59 18:11 
 
37 28 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 55:52 13:45 10:16 47
9   Carina Plomén SMK Valdemarsvik 142  
19:56 9:35 7:50 18:31 
 
38 16 Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 56:12 14:05 6:16 20
8   Jonas Säfström Skepptuna MK Amazon  
19:26 9:51 8:07 18:48 
 
39 2 Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 56:29 14:22 2:29 17
4   Tommy Ericsson Almunge MK 96  
19:29 9:44 8:11 19:05 
 
39 31 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 56:29 14:22 10:53
10   Leif-Göran Engberg SMK Gävle 99  
Entrant: Svenska SAAB Klubben 19:11 9:37 8:12 19:29 
 
41 68 Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 56:38 14:31 12:36 9
6   Matthias Henriksson Kramfors MK 240  
20:20 9:38 8:05 18:35 
 
42 1 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 56:44 14:37 2:44 6
5   Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik 96  
19:53 9:37 8:16 18:58 
 
42 15 Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 56:44 14:37 6:48
9   Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK Amazon  
20:10 9:38 8:17 18:39 
 
44 50 Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 58:44 16:37 9:30 2:00
3   Lars Fyrby MK Rimo Ascona B  
20:45 9:57 8:28 18:54 
 
45 8 Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 59:05 16:58 5:05 21
6   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna Sport  
19:20 9:57 9:09 20:39 
 
46 55 Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 1:03:46 21:39 15:23 4:41
5   Johanna Sundberg Mora MK 240  
17:45 19:38 7:24 16:49 
 
47 47 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 1:07:01 24:54 21:25 3:15
11   Viktor Fredriksson Katrineholms MK 96  
16:18 8:09 6:57 35:37 
 
48 14 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 1:21:27 39:20 14:26
4   Thomas Waltersson Anderstorp RC Lotus Cortina  
42:04 9:23 8:05 18:35