2009-01-31
Örnskölden
Official final
After SS 3
50 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 28:06
1   Peter Westman Sollefteå RRC Lancer Evo VII  
Entrant: AHAB Hiss o Ställning AB 14:30 7:25 6:11 
 
2 65 Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 29:27 1:21 1:21
1   Mats Frycklund Härnösands MK Corolla  
15:08 7:47 6:32 
 
3 64 Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 29:33 1:27 6 6
2   Henrik Hamberg Mora MK Corsa  
15:11 7:50 6:32 
 
4 63 Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 29:43 1:37 16 10
3   Johan Garli Stuguns MK Golf II  
15:23 7:45 6:35 
 
5 62 Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 29:46 1:40 19 3
4   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla  
Entrant: Häggs Bildemontering AB 15:23 7:58 6:25 
 
6 74 Roger Vestin Örnsköldsviks RK 4 wd Audi 30:07 2:01 21
2   Anna Hallams Örnsköldsviks RK S2  
Entrant: Vestins Frakt AB 15:20 8:01 6:46 
 
7 48 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 30:22 2:16 15
1   Tom Axelsson Almunge MK Escort RS 2000  
Entrant: A.R.C.Motorsport 15:48 7:58 6:36 
 
8 70 Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 30:56 2:50 1:29 34
5   Åke Strömberg Ascona B  
14:33 9:10 7:13 
 
9 47 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 31:24 3:18 1:02 28
2   Viktor Fredriksson Katrineholms MK 96  
16:18 8:09 6:57 
 
10 43 Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 31:42 3:36 1:20 18
3   Sören Dahlin Huddinge MK 96 V4  
Entrant: Rally Team Olsbergs 16:39 8:17 6:46 
 
11 76 Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 31:49 3:43 7
1   Mats Engvall Skutskärs MS Polo  
16:31 8:21 6:57 
 
12 42 Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 31:58 3:52 1:36 9
4   Jan Lorentzon Ludvika MS Escort RS 2000  
17:10 8:01 6:47 
 
13 29 Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 32:02 3:56 4
5   Lars Petterson Ydre MK Ascona A  
16:51 8:01 7:10 
 
14 46 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 32:07 4:01 1:45 5
6   Niklas Johansson Anderstorps RC Escort RS 2000  
16:36 8:19 7:12 
 
15 54 Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 32:17 4:11 10
1   Fredrik Söderlund Härnösands MK 240  
16:48 8:26 7:03 
 
16 53 Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 32:45 4:39 28
1   Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK Kadett 2.0  
Entrant: Meca Haninge Hoffsten Parts AB 17:20 8:24 7:01 
 
17 12 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 33:30 5:24 45
1   Christer Göransson SMK Gävle Cortina Lotus  
17:27 8:50 7:13 
 
17 26 Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 33:30 5:24
1   Claes Rundlöf Waxholms MK Amazon 122  
Entrant: Hamnkrogen Vaxholm 17:44 8:35 7:11 
 
17 41 Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 33:30 5:24 3:08
7   Bertil Raggen Karlsson Dals MK 142  
18:06 8:20 7:04 
 
20 23 Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 33:31 5:25 1 1
2   Håkan Holm Vallentuna MK Amazon  
17:29 8:41 7:21 
 
21 78 Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 33:49 5:43 2:00 18
2   Peter Oläsligt Ryds MK Polo GTI 1.4  
17:27 9:01 7:21 
 
22 38 Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 33:50 5:44 3:28 1
8   Jeanette Stenius Almunge MK 142  
17:33 8:40 7:37 
 
23 13 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 33:53 5:47 23 3
2   Rickard Forsell Norbergs MC Cortina 1498 GT  
17:51 8:42 7:20 
 
24 21 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 34:12 6:06 42 19
3   Björn Östrring Skmk Amazon  
17:48 8:58 7:26 
 
25 56 Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 34:37 6:31 2:20 25
2   Viktor Johansson Älvsbyns MS 244  
18:07 8:58 7:32 
 
26 57 Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 34:40 6:34 2:23 3
3   Björn Jönsson Sollefteå RRC 244  
17:52 9:25 7:23 
 
27 37 Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 34:51 6:45 4:29 11
9   Stefan Andersson Almunge MK Escort RS 2000  
Entrant: ARC Motorsport 18:14 8:59 7:38 
 
28 24 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 35:01 6:55 1:31 10
4   Per Bergström Skepptuna MK Mustang  
18:43 8:49 7:29 
 
29 19 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 35:05 6:59 1:35 4
5   Karl-Erik Magnusson Västerås MS Amazon 122S  
Entrant: Carfix Rallyteam 18:31 8:59 7:35 
 
30 11 Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 35:12 7:06 1:42 7
3   Hans Eriksson MK Speed Cortina Lotus  
18:23 9:17 7:32 
 
31 4 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 35:58 7:52 46
1   Lars Johansson SMK Gävle Sport  
19:03 9:14 7:41 
 
32 35 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 36:13 8:07 5:51 15
10   Anette Nygren Botyrka MK 96  
19:08 9:09 7:56 
 
33 22 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 36:14 8:08 2:44 1
6   Ronnie Lönn Mmk PV Sport  
19:16 9:06 7:52 
 
34 7 Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 36:35 8:29 37 21
2   Ken Pettersson SMK Gävle Monte Carlo 850  
Entrant: Svenska Saabklubben 19:02 9:35 7:58 
 
35 58 Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 36:36 8:30 4:19 1
4   Johan Pettersson MK Orion 242  
19:36 9:02 7:58 
 
36 52 Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 36:51 8:45 4:06 15
2   Andreas Andersson SMK Vingåker Ascona B  
Entrant: PRO-Rallyteam 21:11 8:27 7:13 
 
37 5 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 36:54 8:48 56 3
3   Lars-Göran Olsson Vadstena RRC Sport  
19:32 9:23 7:59 
 
38 31 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 37:00 8:54 6:38 6
11   Leif-Göran Engberg SMK Gävle 99  
Entrant: Svenska SAAB Klubben 19:11 9:37 8:12 
 
39 18 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 37:10 9:04 3:40 10
7   Margareta Göransson Almunge MK Coupé 6:a  
20:36 8:58 7:36 
 
40 28 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 37:21 9:15 6:59 11
12   Carina Plomén SMK Valdemarsvik 142  
19:56 9:35 7:50 
 
41 2 Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 37:24 9:18 1:26 3
4   Tommy Ericsson Almunge MK 96  
19:29 9:44 8:11 
 
41 16 Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 37:24 9:18 3:54
8   Jonas Säfström Skepptuna MK Amazon  
19:26 9:51 8:07 
 
43 1 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 37:46 9:40 1:48 22
5   Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik 96  
19:53 9:37 8:16 
 
44 68 Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 38:03 9:57 8:36 17
6   Matthias Henriksson Kramfors MK 240  
20:20 9:38 8:05 
 
45 15 Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 38:05 9:59 4:35 2
9   Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK Amazon  
20:10 9:38 8:17 
 
46 8 Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 38:26 10:20 2:28 21
6   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna Sport  
19:20 9:57 9:09 
 
47 50 Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 39:10 11:04 6:25 44
3   Lars Fyrby MK Rimo Ascona B  
20:45 9:57 8:28 
 
48 3 Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 46:53 18:47 7:43
7   Thomas Rathsman Vallentuna MK 96 De Luxe  
19:07 20:08 7:38 
 
49 55 Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 46:57 18:51 14:40 4
5   Johanna Sundberg Mora MK 240  
17:45 19:38 7:24 
 
50 14 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 1:02:52 34:46 15:55
4   Thomas Waltersson Anderstorp RC Lotus Cortina  
42:04 9:23 8:05