2009-01-31
Örnskölden
Official final
After SS 2
58 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 21:55
1   Peter Westman Sollefteå RRC Lancer Evo VII  
Entrant: AHAB Hiss o Ställning AB 14:30 7:25 
 
2 65 Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 22:55 1:00 1:00
1   Mats Frycklund Härnösands MK Corolla  
15:08 7:47 
 
3 64 Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 23:01 1:06 6 6
2   Henrik Hamberg Mora MK Corsa  
15:11 7:50 
 
4 63 Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 23:08 1:13 13 7
3   Johan Garli Stuguns MK Golf II  
15:23 7:45 
 
5 74 Roger Vestin Örnsköldsviks RK 4 wd Audi 23:21 1:26 13
2   Anna Hallams Örnsköldsviks RK S2  
Entrant: Vestins Frakt AB 15:20 8:01 
 
5 62 Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 23:21 1:26 26
4   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla  
Entrant: Häggs Bildemontering AB 15:23 7:58 
 
7 70 Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 23:43 1:48 48 22
5   Åke Strömberg Ascona B  
14:33 9:10 
 
8 48 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 23:46 1:51 3
1   Tom Axelsson Almunge MK Escort RS 2000  
Entrant: A.R.C.Motorsport 15:48 7:58 
 
9 47 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 24:27 2:32 41 41
2   Viktor Fredriksson Katrineholms MK 96  
16:18 8:09 
 
10 49 Mats Thorszelius SMK Uppsala Klass 8 H2+I 76-81 Opel 24:51 2:56 24
1   Peter Johansson Uppsala MK Ascona  
16:39 8:12 
 
11 76 Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 24:52 2:57 1
1   Mats Engvall Skutskärs MS Polo  
16:31 8:21 
 
11 29 Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 24:52 2:57
3   Lars Petterson Ydre MK Ascona A  
16:51 8:01 
 
13 46 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 24:55 3:00 1:09 3
4   Niklas Johansson Anderstorps RC Escort RS 2000  
16:36 8:19 
 
14 43 Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 24:56 3:01 1:10 1
5   Sören Dahlin Huddinge MK 96 V4  
Entrant: Rally Team Olsbergs 16:39 8:17 
 
15 42 Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 25:11 3:16 1:25 15
6   Jan Lorentzon Ludvika MS Escort RS 2000  
17:10 8:01 
 
16 54 Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 25:14 3:19 3
1   Fredrik Söderlund Härnösands MK 240  
16:48 8:26 
 
17 45 Håkan Larsson Laxå MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 25:24 3:29 10
7   Viktor Larsson Laxå MK Escort RS 1600  
16:55 8:29 
 
18 53 Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 25:44 3:49 53 20
2   Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK Kadett 2.0  
Entrant: Meca Haninge Hoffsten Parts AB 17:20 8:24 
 
19 23 Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 26:10 4:15 26
1   Håkan Holm Vallentuna MK Amazon  
17:29 8:41 
 
20 25 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 26:12 4:17 2
2   Jan Nilsson Kolsva MS Rekord Coupè 6:a  
17:32 8:40 
 
21 38 Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 26:13 4:18 2:27 1
8   Jeanette Stenius Almunge MK 142  
17:33 8:40 
 
22 12 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 26:17 4:22 4
1   Christer Göransson SMK Gävle Cortina Lotus  
17:27 8:50 
 
23 26 Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 26:19 4:24 9 2
3   Claes Rundlöf Waxholms MK Amazon 122  
Entrant: Hamnkrogen Vaxholm 17:44 8:35 
 
24 41 Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 26:26 4:31 2:40 7
9   Bertil Raggen Karlsson Dals MK 142  
18:06 8:20 
 
25 78 Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 26:28 4:33 1:36 2
2   Peter Oläsligt Ryds MK Polo GTI 1.4  
17:27 9:01 
 
26 13 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 26:33 4:38 16 5
2   Rickard Forsell Norbergs MC Cortina 1498 GT  
17:51 8:42 
 
27 34 Jörgen Einar Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 26:36 4:41 3
10   Carina Jonsson Skepptuna MK P1800 E  
17:55 8:41 
 
28 21 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 26:46 4:51 36 10
4   Björn Östrring Skmk Amazon  
17:48 8:58 
 
29 56 Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 27:05 5:10 1:51 19
2   Viktor Johansson Älvsbyns MS 244  
18:07 8:58 
 
30 37 Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 27:13 5:18 3:27 8
11   Stefan Andersson Almunge MK Escort RS 2000  
Entrant: ARC Motorsport 18:14 8:59 
 
31 57 Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 27:17 5:22 2:03 4
3   Björn Jönsson Sollefteå RRC 244  
17:52 9:25 
 
32 19 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 27:30 5:35 1:20 13
5   Karl-Erik Magnusson Västerås MS Amazon 122S  
Entrant: Carfix Rallyteam 18:31 8:59 
 
33 24 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 27:32 5:37 1:22 2
6   Per Bergström Skepptuna MK Mustang  
18:43 8:49 
 
34 11 Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 27:40 5:45 1:23 8
3   Hans Eriksson MK Speed Cortina Lotus  
18:23 9:17 
 
35 36 Gunnar Asplund Vallentuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 27:47 5:52 7
12   Olle Asplund Vallentuna MK Amazon  
18:51 8:56 
 
36 20 Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 27:48 5:53 1
7   Kai Rantanen Enköpings MK Amazon  
Entrant: basjkir hästar hammarby gård 18:45 9:03 
 
37 30 Mats Karlsson MK Kopparberg Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 28:13 6:18 25
13   Åke Kjellgren VÖMK V4  
Entrant: KåCe bilservice 19:04 9:09 
 
38 35 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 28:17 6:22 4:31 4
14   Anette Nygren Botyrka MK 96  
19:08 9:09 
 
38 4 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 28:17 6:22
1   Lars Johansson SMK Gävle Sport  
19:03 9:14 
 
40 22 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 28:22 6:27 2:12 5
8   Ronnie Lönn Mmk PV Sport  
19:16 9:06 
 
41 59 Ulf Åström SHRA Örnsköldsvik Klass Ekonomi Opel 28:30 6:35 8
1   Niklas Persson Ömk Kadett  
19:19 9:11 
 
42 7 Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 28:37 6:42 20 7
2   Ken Pettersson SMK Gävle Monte Carlo 850  
Entrant: Svenska Saabklubben 19:02 9:35 
 
43 58 Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 28:38 6:43 3:24 1
4   Johan Pettersson MK Orion 242  
19:36 9:02 
 
44 31 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 28:48 6:53 5:02 10
15   Leif-Göran Engberg SMK Gävle 99  
Entrant: Svenska SAAB Klubben 19:11 9:37 
 
45 5 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 28:55 7:00 38 7
3   Lars-Göran Olsson Vadstena RRC Sport  
19:32 9:23 
 
46 2 Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 29:13 7:18 56 18
4   Tommy Ericsson Almunge MK 96  
19:29 9:44 
 
47 16 Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 29:17 7:22 3:07 4
9   Jonas Säfström Skepptuna MK Amazon  
19:26 9:51 
 
47 8 Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 29:17 7:22 1:00
5   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna Sport  
19:20 9:57 
 
49 1 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 29:30 7:35 1:13 13
6   Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik 96  
19:53 9:37 
 
50 28 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 29:31 7:36 5:45 1
16   Carina Plomén SMK Valdemarsvik 142  
19:56 9:35 
 
51 18 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 29:34 7:39 3:24 3
10   Margareta Göransson Almunge MK Coupé 6:a  
20:36 8:58 
 
52 52 Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 29:38 7:43 4:47 4
3   Andreas Andersson SMK Vingåker Ascona B  
Entrant: PRO-Rallyteam 21:11 8:27 
 
53 15 Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 29:48 7:53 3:38 10
11   Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK Amazon  
20:10 9:38 
 
54 68 Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 29:58 8:03 7:03 10
6   Matthias Henriksson Kramfors MK 240  
20:20 9:38 
 
55 50 Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 30:42 8:47 5:51 44
4   Lars Fyrby MK Rimo Ascona B  
20:45 9:57 
 
56 55 Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 37:23 15:28 12:09 6:41
5   Johanna Sundberg Mora MK 240  
17:45 19:38 
 
57 3 Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 39:15 17:20 1:52
7   Thomas Rathsman Vallentuna MK 96 De Luxe  
19:07 20:08 
 
58 14 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 54:47 32:52 15:32
4   Thomas Waltersson Anderstorp RC Lotus Cortina  
42:04 9:23