2022-06-04
Gästabudstrofén
Official final
After SS 1
134 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
9 |
|
Kalle Gustafsson |
Haninge MK |
A-C förare 4 wd |
|
Ford |
4:27,0 |
|
|
|
1 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
Fiesta R5 |
|
|
Applicant: LG Bil & Motor AB |
|
|
2 |
136 |
|
Jari Saarinen |
MSK Kvarnvingarna |
A-C förare 4 wd |
|
Hyundai |
4:30,1 |
3,1
|
3,1
|
3,1
|
2 |
|
|
Mårten Hearthly |
MSK Kvarnvingarna |
|
i20 R5 |
|
|
|
|
|
3 |
16 |
|
Christoffer Haglund |
SMK Nyköping |
A-C förare 4 wd |
|
Škoda |
4:31,2 |
4,2
|
4,2
|
1,1
|
3 |
|
|
Lucas Karlsson |
SMK Nyköping |
|
Fabia R5 |
|
|
Applicant: Team Nybe AB |
|
|
4 |
15 |
|
Mikael Jirvelius |
Laxå MK |
A-C förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
4:39,2 |
12,2
|
12,2
|
8,0
|
4 |
|
|
Julia Thulin |
SMK Hörby |
|
Mirage |
|
|
|
|
|
5 |
25 |
|
Hampus Jakobsson |
SMK Nyköping |
A - 2 wd |
|
Toyota |
4:39,3 |
12,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Pontus Jakobsson |
SMK Nyköping |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
6 |
12 |
|
Ulf Pettersson |
Katrineholms MK |
A-C förare 4 wd |
|
Ford |
4:40,2 |
13,2
|
13,2
|
0,9
|
5 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
Fiesta R5 |
|
|
|
|
|
7 |
14 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-C förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
4:40,8 |
13,8
|
13,8
|
0,6
|
6 |
|
|
Håkan Lundqvist |
Katrineholms MK |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
|
|
8 |
8 |
|
Janne Pettersson |
SMK Nyköping |
A-C förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
4:41,3 |
14,3
|
14,3
|
0,5
|
7 |
|
|
Stefan Ahl |
Lima MS |
|
Mirage |
|
|
|
|
|
9 |
49 |
|
Lucas Carlsson |
SMK Nyköping |
B - 2 wd |
|
Peugeot |
4:42,6 |
15,6
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Robin Norling |
SMK Nyköping |
|
208 |
|
|
|
|
|
10 |
90 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Ford |
4:43,3 |
16,3
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
Escort |
|
|
|
|
|
11 |
43 |
|
Sixten Westman |
MK Tierp |
B - 2 wd |
|
Škoda |
4:45,0 |
18,0
|
2,4
|
1,7
|
2 |
|
|
Fredrik Wesslén |
Örsundsbro MK |
|
Fabia |
|
|
|
|
|
12 |
23 |
|
Patrik Åkerman |
Ljusdals MS |
A - 2 wd |
|
VW |
4:46,1 |
19,1
|
6,8
|
1,1
|
2 |
|
|
Mikael Johansson |
Ludvika MS |
|
Golf 3 16v |
|
|
|
|
|
13 |
140 |
|
Johan Lundqvist |
SMK Trollhättan |
B - 2 wd |
|
Citroën |
4:46,2 |
19,2
|
3,6
|
0,1
|
3 |
|
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
|
DS3 |
|
|
|
|
|
14 |
26 |
|
Mattias Hallberg |
Haninge MK |
A - 2 wd |
|
Volvo |
4:46,4 |
19,4
|
7,1
|
0,2
|
3 |
|
|
Roger Eriksson |
Haninge MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Hallberg Motorsport |
|
|
15 |
7 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-C förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
4:46,9 |
19,9
|
19,9
|
0,5
|
8 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
|
|
16 |
22 |
|
Linus Månsson |
Östgöta BSF |
A - 2 wd |
|
VW |
4:47,7 |
20,7
|
8,4
|
0,8
|
4 |
|
|
Martin Heggblad |
Östgöta BSF |
|
Golf III |
|
|
|
|
|
17 |
42 |
|
Melvin Bengtsson |
Kullings MS |
B - 2 wd |
|
Peugeot |
4:48,0 |
21,0
|
5,4
|
0,3
|
4 |
|
|
Carl Eriksson |
Skillingaryds MK |
|
208 R2 |
|
|
|
|
|
18 |
11 |
|
Martin Jakobsson |
Kolsva MS |
A-C förare 4 wd |
|
Ford |
4:48,4 |
21,4
|
21,4
|
0,4
|
9 |
|
|
Elina Svensson |
Strängnäs AMS |
|
Fiesta R5 |
|
|
|
|
|
19 |
13 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
A-C förare 4 wd |
|
Škoda |
4:48,5 |
21,5
|
21,5
|
0,1
|
10 |
|
|
Ida Lidebjer Granberg |
Asarums MS |
|
Fabia |
|
|
|
|
|
20 |
24 |
|
Robert Eriksson |
Eskilstuna MK |
A - 2 wd |
|
Renault |
4:49,6 |
22,6
|
10,3
|
1,1
|
5 |
|
|
Jens Thapper |
SMK Motala Bil |
|
Clio |
|
|
|
|
|
21 |
31 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A - 2 wd |
|
Volvo |
4:50,0 |
23,0
|
10,7
|
0,4
|
6 |
|
|
Johan Johansson |
KAK Motorsport |
|
240 |
|
|
|
|
|
22 |
54 |
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
B - 2 wd |
|
Toyota |
4:50,4 |
23,4
|
7,8
|
0,4
|
5 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
Corolla |
|
|
Applicant: TEAM COWBOY |
|
|
23 |
44 |
|
Rasmus Pettersson |
Flens MS |
B - 2 wd |
|
Volvo |
4:50,5 |
23,5
|
7,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Leif Fredriksson |
Katrineholms MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
24 |
138 |
|
Lars Eriksson |
Östhammars MK |
A - 2 wd |
|
SEAT |
4:51,4 |
24,4
|
12,1
|
0,9
|
7 |
|
|
Johan Engström |
Östhammars MK |
|
Ibiza |
|
|
|
|
|
25 |
20 |
|
Mikael Hallqvist |
Finspångs MS |
A-C förare 4 wd |
|
Mazda |
4:51,5 |
24,5
|
24,5
|
0,1
|
11 |
|
|
Ronnie Maxe |
Finspångs MS |
|
323 GTX |
|
|
|
|
|
26 |
109 |
|
Patrik Hallberg |
Haninge MK |
C - 2 wd |
|
Volvo |
4:52,5 |
25,5
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Hallberg Motorsport |
|
|
27 |
34 |
|
Johannes Joons |
MK Tierp |
A - 2 wd |
|
Toyota |
4:53,0 |
26,0
|
13,7
|
0,5
|
8 |
|
|
Christoffer Bäck |
Borlänge MK |
|
Corolla |
|
|
Applicant: Solcalor Solution AB |
|
|
28 |
28 |
|
Mattias Tyrbjörn |
Eskilstuna MK |
A - 2 wd |
|
Opel |
4:53,4 |
26,4
|
14,1
|
0,4
|
9 |
|
|
Stefan Bergström |
Björkviks MC |
|
Corsa |
|
|
|
|
|
29 |
58 |
|
Joel Persson |
Ilsbo MK |
B - 2 wd |
|
Volvo |
4:53,7 |
26,7
|
11,1
|
0,3
|
7 |
|
|
Tommy Andersson |
SMK Sundsvall |
|
940 |
|
|
|
|
|
30 |
50 |
|
Claes Söderqvist |
Götene MK |
B - 2 wd |
|
Toyota |
4:54,2 |
27,2
|
11,6
|
0,5
|
8 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
31 |
91 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
4:54,8 |
27,8
|
11,5
|
0,6
|
2 |
|
|
Andreas Andersson |
VÖMK |
|
242 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
|
|
32 |
74 |
|
Calle Carlberg |
Nässjö MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
4:55,5 |
28,5
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Kevin Athley |
Wäxjö MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
33 |
94 |
|
Kjell Fransson |
Vimmerby MS |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
VW |
4:56,3 |
29,3
|
13,0
|
0,8
|
3 |
|
|
Peter Fransson |
Vimmerby MS |
|
1303 |
|
|
|
|
|
34 |
18 |
|
Torbjörn Westerdahl |
Katrineholms MK |
A-C förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
4:56,6 |
29,6
|
29,6
|
0,3
|
12 |
|
|
Torbjörn Westerdahl |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
|
|
|
35 |
68 |
|
Andreas Hultström |
SMK Nyköping |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
4:57,5 |
30,5
|
2,0
|
0,9
|
2 |
|
|
Lisa Jonasson |
Filipstads MC |
|
940 |
|
|
Applicant: OPUSBILPROVNING.SE |
|
|
36 |
33 |
|
Stefan Hanhela |
Eskilstuna MK |
A - 2 wd |
|
VW |
4:57,9 |
30,9
|
18,6
|
0,4
|
10 |
|
|
Emil Eklund |
Sandvikens MK |
|
Golf III KitCar |
|
|
Applicant: Easyshift.se |
|
|
37 |
37 |
|
Mikael Jakobsson |
SMK Nyköping |
A - 2 wd |
|
Volvo |
4:58,4 |
31,4
|
19,1
|
0,5
|
11 |
|
|
Emil Devell |
SMK Nyköping |
|
740 |
|
|
|
|
|
38 |
35 |
|
Jan Björe |
Eskilstuna MK |
A - 2 wd |
|
VW |
4:59,1 |
32,1
|
19,8
|
0,7
|
12 |
|
|
Jan Ström |
Eskilstuna MK |
|
Golf Mk 3 |
|
|
Applicant: Easyshift.se |
|
|
39 |
47 |
|
David Stafås |
Lima MS |
B - 2 wd |
|
Volvo |
4:59,3 |
32,3
|
16,7
|
0,2
|
9 |
|
|
Oskar Bengtlars |
Lima MS |
|
242 |
|
|
|
|
|
40 |
67 |
|
Daniel Suvala |
SMK Nyköping |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:00,0 |
33,0
|
4,5
|
0,7
|
3 |
|
|
Patrik Johansson |
SMK Nyköping |
|
940 |
|
|
|
|
|
41 |
29 |
|
Andreas Elfver |
Gränna MK |
A - 2 wd |
|
Volvo |
5:00,4 |
33,4
|
21,1
|
0,4
|
13 |
|
|
Sofie Elfver |
Gränna MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
41 |
46 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B - 2 wd |
|
Volvo |
5:00,4 |
33,4
|
17,8
|
|
10 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
43 |
139 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A - 2 wd |
|
VW |
5:00,6 |
33,6
|
21,3
|
0,2
|
14 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhättan |
|
Polo 6R |
|
|
|
|
|
44 |
45 |
|
Magnus Karlsson |
Dals MK |
B - 2 wd |
|
Volvo |
5:00,8 |
33,8
|
18,2
|
0,2
|
11 |
|
|
Leif Lindgren |
FMCK Borås |
|
940 |
|
|
|
|
|
45 |
122 |
|
Elliot Sjögren |
VÖMK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:01,3 |
34,3
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Dennis Norén |
VÖMK |
|
940 |
|
|
|
|
|
46 |
120 |
|
Carl-Magnus Zetterlund |
Hallsbergs MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:01,5 |
34,5
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Rebecca Andersson |
Hällefors MK |
|
S70 |
|
|
|
|
|
47 |
69 |
|
Niklas Berglund |
Eskilstuna MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:01,9 |
34,9
|
6,4
|
0,4
|
4 |
|
|
Henrik Pedersen |
Katrineholms MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
48 |
36 |
|
Martin Broberg |
Värmdö BK |
A - 2 wd |
|
Volvo |
5:02,1 |
35,1
|
22,8
|
0,2
|
15 |
|
|
Erika Lindgren |
Haninge MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
48 |
40 |
|
Lasse Väätänen |
Haninge MK |
A - 2 wd |
|
Opel |
5:02,1 |
35,1
|
22,8
|
|
15 |
|
|
Sandra Bergström |
Haninge MK |
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
|
|
50 |
73 |
|
Robin Wallón |
Kolsva MS |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:02,2 |
35,2
|
6,7
|
0,1
|
5 |
|
|
Tommy Sjölin |
Västerås MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
51 |
70 |
|
Jesper Jonasson |
Filipstads MC |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:03,2 |
36,2
|
7,7
|
1,0
|
6 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
S70 |
|
|
|
|
|
52 |
32 |
|
Emil Lennartsson |
MK Speed |
A - 2 wd |
|
Volvo |
5:03,3 |
36,3
|
24,0
|
0,1
|
17 |
|
|
Mikael Pettersson |
SMK Gävle |
|
940 |
|
|
Applicant: Stavboms Motor |
|
|
53 |
75 |
|
Jack Ernstson |
MK Ratten |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:03,7 |
36,7
|
8,2
|
0,4
|
7 |
|
|
Mikael Rosnell Gustavsson |
Kathrineholms MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
54 |
6 |
|
Bjorn Jacobson |
Värmdö BK |
A-C förare 4 wd |
|
Subaru |
5:04,0 |
37,0
|
37,0
|
0,3
|
13 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö BK |
|
Impreza STi 555 |
|
|
|
|
|
55 |
88 |
|
Roger Brenemark |
Haninge MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Ford |
5:04,7 |
37,7
|
21,4
|
0,7
|
4 |
|
|
Björn Larsson |
Hofors MS |
|
Escort |
|
|
|
|
|
56 |
19 |
|
Leif Nordh |
Haninge MK |
A-C förare 4 wd |
|
Subaru |
5:04,9 |
37,9
|
37,9
|
0,2
|
14 |
|
|
Ronnie Berglund |
Haninge MK |
|
Impreza |
|
|
|
|
|
57 |
27 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
A - 2 wd |
|
Volvo |
5:05,0 |
38,0
|
25,7
|
0,1
|
18 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
940 16v |
|
|
|
|
|
58 |
48 |
|
Nicklas Johansson |
Munkfors MC |
B - 2 wd |
|
Opel |
5:05,9 |
38,9
|
23,3
|
0,9
|
12 |
|
|
Andre Lundström |
Munkfors MC |
|
Corsa |
|
|
Applicant: Team Munkfors Bilskrot |
|
|
59 |
106 |
|
Kevin Möller |
Norrköpings MK |
C - 2 wd |
|
Volvo |
5:06,0 |
39,0
|
13,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Carita Holmberg |
Norrköpings MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
60 |
21 |
|
Hannah Jakobsson |
Kolsva MS |
A-C förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
5:06,3 |
39,3
|
39,3
|
0,3
|
15 |
|
|
Amelie Jakobsson |
Kolsva MS |
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
|
|
60 |
71 |
|
Roger Karlsson |
VÖMK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:06,3 |
39,3
|
10,8
|
|
8 |
|
|
Pierre Carlsson |
Åtvidabergs MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
62 |
39 |
|
Rickard Mossberg |
Katrineholms MK |
A-B förare Grupp E |
|
VW |
5:06,9 |
39,9
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Johan Karlsson-Ek |
Katrineholms MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
63 |
89 |
|
Peter Johansson |
Vännäs MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
5:07,1 |
40,1
|
23,8
|
0,2
|
5 |
|
|
Hasse Pettersson |
SMK Nyköping |
|
240 |
|
|
|
|
|
64 |
83 |
|
Mikael Wallón |
Kolsva MS |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:07,6 |
40,6
|
12,1
|
0,5
|
9 |
|
|
Jimmy Wallón |
Kolsva MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
65 |
123 |
|
Linus Flodin |
Kils MK Bil |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:07,7 |
40,7
|
6,4
|
0,1
|
3 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
244 |
|
|
|
|
|
66 |
79 |
|
Emil Carlsson |
Katrineholms MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:08,0 |
41,0
|
12,5
|
0,3
|
10 |
|
|
Tobias Abrahamsson |
Katrineholms MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
67 |
10 |
|
Roland Eliasson |
Östgöta BSF |
A-C förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
5:08,2 |
41,2
|
41,2
|
0,2
|
16 |
|
|
Reine Lundqvist |
Östgöta BSF |
|
Lancer VI |
|
|
|
|
|
68 |
105 |
|
Joakim Wallin |
Östgöta BSF |
C - 2 wd |
|
Volvo |
5:09,3 |
42,3
|
16,8
|
1,1
|
3 |
|
|
Jimmy Wallin |
Östgöta BSF |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Norrköpings Express |
|
|
69 |
57 |
|
Thomas Bönnemark |
SMK Nyköping |
B - 2 wd |
|
Volvo |
5:10,1 |
43,1
|
27,5
|
0,8
|
13 |
|
|
Conny Gabrielsson |
SMK Nyköping |
|
242 |
|
|
|
|
|
70 |
55 |
|
Filip Rosendahl |
Toarps MK |
B - 2 wd |
|
BMW |
5:10,2 |
43,2
|
27,6
|
0,1
|
14 |
|
|
Mikael Rosendahl |
Toarps MK |
|
Compact |
|
|
|
|
|
70 |
87 |
|
Björn Ask |
SMK Nyköping |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
5:10,2 |
43,2
|
26,9
|
|
6 |
|
|
Tomas Norrstrand |
Taxinge MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
72 |
59 |
|
Mattias Lindgren |
Haninge MK |
B - 2 wd |
|
Volvo |
5:10,6 |
43,6
|
28,0
|
0,4
|
15 |
|
|
Åsa Lindgren |
Haninge MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
73 |
17 |
|
Anders Lundkvist |
Sigtuna RC |
A-C förare 4 wd |
|
Citroën |
5:11,9 |
44,9
|
44,9
|
1,3
|
17 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
DS3 R5 |
|
|
|
|
|
74 |
113 |
|
Fredrik Höglund |
Sandvikens MK |
C - 2 wd |
|
VW |
5:12,3 |
45,3
|
19,8
|
0,4
|
4 |
|
|
Kristoffer Strid |
Sandvikens MK |
|
Golf 3 |
|
|
|
|
|
75 |
85 |
|
Jimmy Lindqvist |
SMK Nyköping |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:12,5 |
45,5
|
17,0
|
0,2
|
11 |
|
|
Anund Mattsson |
SMK Nyköping |
|
940 |
|
|
|
|
|
76 |
117 |
|
Willy Klarén |
Kullings MS |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:13,0 |
46,0
|
11,7
|
0,5
|
4 |
|
|
Joakim Nygårdh |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
77 |
115 |
|
Christer Ström |
Kolsva MS |
C - 2 wd |
|
Ford |
5:14,1 |
47,1
|
21,6
|
1,1
|
5 |
|
|
Ida Didriksson |
Kolsva MS |
|
Fiesta R2 |
|
|
|
|
|
78 |
137 |
|
Göran Adolfsson |
Wäxjö MS |
A - 2 wd |
|
Volvo |
5:14,2 |
47,2
|
34,9
|
0,1
|
19 |
|
|
Tobias Petersson |
Wäxjö MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
79 |
72 |
|
Filip Sjögren |
VÖMK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:14,3 |
47,3
|
18,8
|
0,1
|
12 |
|
|
Maja Björnell |
VÖMK |
|
940 |
|
|
|
|
|
80 |
62 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
A-B förare Grupp E |
|
VW |
5:14,6 |
47,6
|
7,7
|
0,3
|
2 |
|
|
Johanna Hellkvist |
Hallsbergs MK |
|
Golf Mk 4 |
|
|
|
|
|
81 |
61 |
|
Jonas Lindfors |
Eskilstuna MK |
A-B förare Grupp E |
|
VW |
5:14,9 |
47,9
|
8,0
|
0,3
|
3 |
|
|
Roger Lindholm |
MSK Hammaren |
|
Golf |
|
|
Applicant: Memo Polymer Components |
|
|
82 |
2 |
|
Rasmus Hansén |
NMS Boden |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:15,3 |
48,3
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Anton Englund |
NMS Boden |
|
940 |
|
|
|
|
|
83 |
118 |
|
Andreas Magnusson |
MK Team Westom |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:15,6 |
48,6
|
14,3
|
0,3
|
5 |
|
|
Max Johansson |
Säffle MC |
|
850 |
|
|
|
|
|
84 |
128 |
|
Samuel Elfstrand |
Falköpings MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:15,8 |
48,8
|
14,5
|
0,2
|
6 |
|
|
Carl Andersson |
Falköpings MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
85 |
1 |
|
Liam Berg |
Linköpings MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
5:16,2 |
49,2
|
0,9
|
0,4
|
2 |
|
|
Anders Edkvist |
SMK Sundsvall |
|
Polo |
|
|
Applicant: TCB Fastigheter |
|
|
86 |
114 |
|
Madicken Swärdh |
Katrineholms MK |
C - 2 wd |
|
Citroën |
5:17,0 |
50,0
|
24,5
|
0,8
|
6 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Fryksdalens MK |
|
C2 Max |
|
|
|
|
|
87 |
41 |
|
Johan Petersson |
Finspångs MS |
A - 2 wd |
|
BMW |
5:17,6 |
50,6
|
38,3
|
0,6
|
20 |
|
|
Markus Harrström |
MK Ramunder |
|
325 |
|
|
|
|
|
88 |
119 |
|
Gustaf Ekenved |
Göteborgs MF |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:18,0 |
51,0
|
16,7
|
0,4
|
7 |
|
|
Viktoria Johansson |
SMK Nyköping |
|
944 |
|
|
|
|
|
89 |
76 |
|
Joel Bergkvist |
Katrineholms MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:18,5 |
51,5
|
23,0
|
0,5
|
13 |
|
|
Anton Bergkvist |
Katrineholms MK |
|
944 |
|
|
|
|
|
90 |
56 |
|
Johan Östlund |
Flens MS |
B - 2 wd |
|
SEAT |
5:18,8 |
51,8
|
36,2
|
0,3
|
16 |
|
|
Kent Östlund |
Flens MS |
|
Ibiza |
|
|
|
|
|
91 |
125 |
|
Stein Frederic Akre |
Finnskoga MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:19,9 |
52,9
|
18,6
|
1,1
|
8 |
|
|
Eivind Akre |
Finnskoga MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
92 |
133 |
|
Jonatan Segelson |
Sigtuna RC |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Peugeot |
5:20,3 |
53,3
|
19,0
|
0,4
|
9 |
|
|
Staffan Lindberg |
Sigtuna RC |
|
306xsi |
|
|
Applicant: Team Pitan |
|
|
93 |
121 |
|
Pontus Westling |
Borlänge MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Peugeot |
5:20,9 |
53,9
|
19,6
|
0,6
|
10 |
|
|
Ulf Westling |
Borlänge MK |
|
206 GTI |
|
|
|
|
|
94 |
124 |
|
Pontus Blom |
Katrineholms MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:22,6 |
55,6
|
21,3
|
1,7
|
11 |
|
|
Samuel Staveman |
Katrineholms MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
95 |
143 |
|
Fanny Jacobson |
Värmdö BK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:22,7 |
55,7
|
21,4
|
0,1
|
12 |
|
|
Andreas Broberg |
Värmdö BK |
|
940 |
|
|
|
|
|
96 |
64 |
|
Pär Henrik Andersson |
Eskilstuna MK |
A-B förare Grupp E |
|
VW |
5:24,8 |
57,8
|
17,9
|
2,1
|
4 |
|
|
Susanne Carlsson |
Eskilstuna MK |
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
|
|
97 |
110 |
|
Jonas Skoglund |
SMK Karlskoga |
C - 2 wd |
|
Opel |
5:25,1 |
58,1
|
32,6
|
0,3
|
7 |
|
|
Kenneth Andersson |
SMK Karlskoga |
|
Ascona |
|
|
|
|
|
98 |
108 |
|
Daniel Trygg |
SMK Nyköping |
C - 2 wd |
|
Peugeot |
5:25,2 |
58,2
|
32,7
|
0,1
|
8 |
|
|
Dan Trygg |
SMK Nyköping |
|
206 GTI |
|
|
|
|
|
99 |
100 |
|
Sebastian Jahnson |
Gnesta MK |
C - Grupp E |
|
VW |
5:25,4 |
58,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Sandra Lundberg |
Enköpings MK |
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
|
|
100 |
81 |
|
Henri Cedergren |
SMK Nyköping |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:25,5 |
58,5
|
30,0
|
0,1
|
14 |
|
|
Sebastian Cedergren |
SMK Nyköping |
|
940 |
|
|
|
|
|
100 |
86 |
|
Lars-Ove Biffen Olsson |
Forshaga MC |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Opel |
5:25,5 |
58,5
|
42,2
|
|
7 |
|
|
Torbjörn Jönsson |
Forshaga MC |
|
Ascona 400 |
|
|
|
|
|
102 |
63 |
|
Håkan Johansson |
Björkviks MC |
A-B förare Grupp E |
|
VW |
5:25,9 |
58,9
|
19,0
|
0,4
|
5 |
|
|
Andreas Ekström |
Katrineholms MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
102 |
127 |
|
Tony Krusell |
VÖMK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:25,9 |
58,9
|
24,6
|
|
13 |
|
|
Monica Krusell |
VÖMK |
|
940 |
|
|
|
|
|
104 |
142 |
|
Martin Bromark |
MK Tierp |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Suzuki |
5:27,5 |
1:00,5
|
26,2
|
1,6
|
14 |
|
|
Johan Uppman |
MK Tierp |
|
Swift GTI Mk II |
|
|
|
|
|
105 |
60 |
|
Kjell-Åke Svensson |
Kolsva MS |
B - 2 wd |
|
Volvo |
5:28,2 |
1:01,2
|
45,6
|
0,7
|
17 |
|
|
Ingvar Christiansson |
Kolsva MS |
|
PV 544 |
|
|
|
|
|
106 |
66 |
|
Fredrik Wistedt |
Skutskärs MS |
A-B förare Grupp E |
|
Volvo |
5:28,4 |
1:01,4
|
21,5
|
0,2
|
6 |
|
|
Johannes Eliasson |
Skutskärs MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
107 |
107 |
|
Peter Lanner |
Vara MK |
C - 2 wd |
|
Peugeot |
5:29,1 |
1:02,1
|
36,6
|
0,7
|
9 |
|
|
Per-uno Haag |
Vara MK |
|
306 S16 |
|
|
Applicant: Skjutportsbeslag.se |
|
|
107 |
129 |
|
Anders Svensson |
Kolsva MS |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:29,1 |
1:02,1
|
27,8
|
|
15 |
|
|
Lasse Gustavsson |
Kolsva MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
109 |
130 |
|
Claes Claesson |
Katrineholms MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:29,4 |
1:02,4
|
28,1
|
0,3
|
16 |
|
|
Mikael Widell |
Katrineholms MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
110 |
92 |
|
Lars-Göran Olsson |
VÖMK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
5:30,9 |
1:03,9
|
47,6
|
1,5
|
8 |
|
|
Mats Carlsson |
VÖMK |
|
240 |
|
|
|
|
|
111 |
132 |
|
Kevin Lindberg Hull |
SMK Nyköping |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
5:31,4 |
1:04,4
|
30,1
|
0,5
|
17 |
|
|
Julia Mejermo |
SMK Nyköping |
|
940 |
|
|
|
|
|
112 |
84 |
|
Marcus Gerdåker |
Katrineholms MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:32,1 |
1:05,1
|
36,6
|
0,7
|
15 |
|
|
Fredrik Egeland |
Katrineholms MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
113 |
126 |
|
Ludwig Nilsson |
Norrköpings MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Peugeot |
5:32,2 |
1:05,2
|
30,9
|
0,1
|
18 |
|
|
Albin Pettersson |
SMK Linde |
|
206 |
|
|
|
|
|
114 |
77 |
|
Ulf Österlund |
Haninge MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Suzuki |
5:33,7 |
1:06,7
|
38,2
|
1,5
|
16 |
|
|
Stephen Undin |
Haninge MK |
|
Ignis |
|
|
|
|
|
115 |
78 |
|
Ronnie Lönn |
Mälaröarnas MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:36,7 |
1:09,7
|
41,2
|
3,0
|
17 |
|
|
Johan Thelin |
Mälaröarnas MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
116 |
141 |
|
Bengt Forsberg |
Stockholms BK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
5:37,8 |
1:10,8
|
54,5
|
1,1
|
9 |
|
|
Jörgen Larsson |
Stockholms BK |
|
240 |
|
|
|
|
|
117 |
3 |
|
Ville Larsson |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:38,6 |
1:11,6
|
23,3
|
0,8
|
3 |
|
|
Ralf Larsson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
118 |
65 |
|
Håkan Bauer |
Östergyllen RC |
A-B förare Grupp E |
|
Volvo |
5:39,5 |
1:12,5
|
32,6
|
0,9
|
7 |
|
|
Fredrik Gustavsson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
119 |
93 |
|
Ruben Börjesson |
SMK Nyköping |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Triumph |
5:43,2 |
1:16,2
|
59,9
|
3,7
|
10 |
|
|
Rickard Börjesson |
SMK Nyköping |
|
Tr7 V8 |
|
|
|
|
|
119 |
102 |
|
Thomas Olofsson |
Gullabo RC |
C - Grupp E |
|
Toyota |
5:43,2 |
1:16,2
|
17,8
|
|
2 |
|
|
Juha Haukilahti |
Gullabo RC |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
121 |
97 |
|
Karl-Olov Ölmin |
Skepptuna MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
5:43,8 |
1:16,8
|
1:00,5
|
0,6
|
11 |
|
|
Reine Bergström |
Hällefors MK |
|
142 |
|
|
|
|
|
122 |
111 |
|
Niklas Eklind |
Flens MS |
C - 2 wd |
|
Volvo |
5:46,2 |
1:19,2
|
53,7
|
2,4
|
10 |
|
|
Patrik Johansson |
Flens MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
123 |
116 |
|
Joel Säfström |
Rasbo MK |
C - 2 wd |
|
Opel |
5:47,2 |
1:20,2
|
54,7
|
1,0
|
11 |
|
|
Sebastian Morsäter |
Almunge MK |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
124 |
95 |
|
Johan Wass |
Vaxholms MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Opel |
5:48,3 |
1:21,3
|
1:05,0
|
1,1
|
12 |
|
|
Staffan Hedman |
Haninge MK |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
125 |
98 |
|
Alex Nagy |
Huddinge MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
5:49,6 |
1:22,6
|
1:06,3
|
1,3
|
13 |
|
|
Christer Carlström |
SMK Märsta |
|
142 |
|
|
|
|
|
126 |
52 |
|
Mathias Savela |
Stockholms BK |
B - 2 wd |
|
Volvo |
5:54,7 |
1:27,7
|
1:12,1
|
5,1
|
18 |
|
|
Madelene Buskas |
Gotlands MF BK |
|
940 |
|
|
|
|
|
127 |
99 |
|
Adam Johansson |
Munkfors MC |
C - Grupp E |
|
Toyota |
5:57,4 |
1:30,4
|
32,0
|
2,7
|
3 |
|
|
Marcus Höglund |
Munkfors MC |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
128 |
82 |
|
Henrik Johansson |
VÖMK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
5:57,7 |
1:30,7
|
1:02,2
|
0,3
|
18 |
|
|
Mattias Lindsjö |
VÖMK |
|
240 |
|
|
|
|
|
129 |
5 |
|
Arvid Thunström |
SMK Nyköping |
Ungdomsrally |
|
VW |
6:02,5 |
1:35,5
|
47,2
|
4,8
|
4 |
|
|
Jakob Thunström |
SMK Nyköping |
|
Golf 3 |
|
|
|
|
|
130 |
103 |
|
Caroline Lindqvist |
SMK Nyköping |
C - Grupp E |
|
Opel |
6:16,9 |
1:49,9
|
51,5
|
14,4
|
4 |
|
|
Hampus Lindqvist |
SMK Nyköping |
|
Astra |
|
|
|
|
|
131 |
134 |
|
Ellen Carlsson |
Flens MS |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
6:23,0 |
1:56,0
|
1:21,7
|
6,1
|
19 |
|
|
Pär Carlsson |
Flens MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
132 |
104 |
|
Conny Blomkvist |
Enköpings MK |
C - Grupp E |
|
Toyota |
6:24,3 |
1:57,3
|
58,9
|
1,3
|
5 |
|
|
Oliver P Blomkvist |
Enköpings MK |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
133 |
4 |
|
Lovis Jansson |
Botkyrka MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
7:02,5 |
2:35,5
|
1:47,2
|
38,2
|
5 |
|
|
Kenneth Jansson |
Grödinge MK |
|
Swift Mk 2 |
|
|
|
|
|
134 |
96 |
|
Gunnar Asplund |
Vaxholms MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
9:29,4 |
5:02,4
|
4:46,1
|
2:26,9
|
14 |
|
|
Olle Asplund |
Vaxholms MK |
|
Amazon |
|
|
|
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|