2006-05-06
Falckpokalen
Official final
After SS 1
106 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
232 |
|
Mats Jonsson |
Forshaga MC |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Ford |
3:26,5 |
|
|
|
1 |
|
|
Johnny Johansson |
SMK Lindeberg |
|
Focus |
|
|
Applicant: Bilam |
|
|
2 |
58 |
|
John Karlsson |
Taxinge MK |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Ford |
3:30,3 |
3,8
|
3,8
|
3,8
|
2 |
|
|
Thomas Carlsson |
Katrineholms MK |
|
Escort Cosworth |
|
|
Applicant: Malmstugans Bilservice |
|
|
3 |
59 |
|
Johan Oscarsson |
SMK Södermanland |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Ford |
3:32,9 |
6,4
|
6,4
|
2,6
|
3 |
|
|
Fredrik Jensen |
E-tuna MK |
|
Cosworth Flexifuel |
|
|
Applicant: Motorcentralen.com Ford Flexifuel |
|
|
4 |
62 |
|
Magnus Mellquist |
SMK Söderhamn |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:33,6 |
7,1
|
7,1
|
0,7
|
4 |
|
|
Mikael Johansson |
Åmåls MK Bil |
|
Lancer Etanol |
|
|
Applicant: ELECTROSYSTEM |
|
|
5 |
72 |
|
Björn Persson |
Huddinge MK |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Ford |
3:34,0 |
7,5
|
7,5
|
0,4
|
5 |
|
|
Bibbi Forsberg |
Huddinge MK |
|
Escort WRC |
|
|
|
|
|
6 |
67 |
|
Peter Dahlgren |
Huddinge MK |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Ford |
3:34,9 |
8,4
|
8,4
|
0,9
|
6 |
|
|
Anders Engvall |
Haninge MK |
|
Escort Cosworth |
|
|
Applicant: SKAB |
|
|
7 |
80 |
|
Håkan Långkvist |
Fagersta MK |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:35,4 |
8,9
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Roger Wästborn |
MSK Hammaren |
|
240 |
|
|
Applicant: Erikslunds Åkeri AB |
|
|
8 |
64 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:35,5 |
9,0
|
9,0
|
0,1
|
7 |
|
|
Christer Johansson |
Flens MS |
|
Lancer Evo 6,5 |
|
|
Applicant: Kumlins Måleri Rally Team |
|
|
9 |
60 |
|
Dick Larsson |
Rasbo MK |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Toyota |
3:36,8 |
10,3
|
10,3
|
1,3
|
8 |
|
|
Raymond Wessman |
SMK Uppsala |
|
Celic A |
|
|
|
|
|
10 |
84 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:37,4 |
10,9
|
2,0
|
0,6
|
2 |
|
|
Tommy Magnusson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
11 |
78 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:38,3 |
11,8
|
2,9
|
0,9
|
3 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
12 |
63 |
|
Mathias Waldegård |
MK Rimo |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:38,9 |
12,4
|
12,4
|
0,6
|
9 |
|
|
Cay Nyberg |
Huddinge MK |
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
|
|
13 |
231 |
|
Ragnar Öknegård |
Eskilstuna MK |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:39,3 |
12,8
|
12,8
|
0,4
|
10 |
|
|
Roger Eriksson |
Eskilstuna MK |
|
Lancer |
|
|
|
|
|
14 |
37 |
|
Per Göthberg |
Eskilstuna MK |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
SEAT |
3:40,0 |
13,5
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Patric Dahlgren |
SHRA Eskilstuna |
|
Ibiza |
|
|
|
|
|
15 |
77 |
|
Roland Wallon |
SMK Kungsör |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:40,1 |
13,6
|
4,7
|
0,1
|
4 |
|
|
Tommy Sjölin |
SMK Kungsör |
|
240 |
|
|
Applicant: TEAM Hans Persson Motorsport |
|
|
16 |
79 |
|
Stefan Trygg |
Haninge MK |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:40,3 |
13,8
|
4,9
|
0,2
|
5 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
940 |
|
|
Applicant: WWW.FINESS.SE |
|
|
17 |
40 |
|
Rickard Andersson |
Eskilstuna MK |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
SEAT |
3:43,0 |
16,5
|
3,0
|
2,7
|
2 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
Ibiza |
|
|
Applicant: Eskilstuna Glasmästeri AB |
|
|
18 |
73 |
|
Nils Jensen |
Haninge MK |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:43,5 |
17,0
|
17,0
|
0,5
|
11 |
|
|
Göran Adolfsson |
Gnesta MK |
|
Lancer Evo III |
|
|
Applicant: FORSMANMOTORORSPORT |
|
|
19 |
87 |
|
Roine Björk |
Rasbo MK |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Opel |
3:44,2 |
17,7
|
8,8
|
0,7
|
6 |
|
|
Johnny Björk |
Rasbo MK |
|
Corsa |
|
|
|
|
|
20 |
38 |
|
Fredrik Jonson |
Strängnäs AMS |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
VW |
3:44,4 |
17,9
|
4,4
|
0,2
|
3 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
Golf III |
|
|
Applicant: WWW.SORMLANDSENERGI.SE |
|
|
21 |
36 |
|
Simon Löfström |
Östhammars MK |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Renault |
3:44,5 |
18,0
|
4,5
|
0,1
|
4 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
|
|
22 |
35 |
|
Jonas Ericsson |
Kolsva MS |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Honda |
3:44,9 |
18,4
|
4,9
|
0,4
|
5 |
|
|
Henrik Lundh |
Emk |
|
Civic Type-R |
|
|
|
|
|
22 |
95 |
|
Jan Åhlander |
Hedesunda MK |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:44,9 |
18,4
|
9,5
|
|
7 |
|
|
Tomas Östling |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
24 |
101 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:47,0 |
20,5
|
|
2,1
|
1 |
|
|
Anna Nilsson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
|
|
25 |
212 |
|
Martin Lindberg |
Skutskärs MS |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
Ford |
3:47,9 |
21,4
|
0,9
|
0,9
|
2 |
|
|
Veronica Lindberg |
Skutskärs MS |
|
Escort Mk II |
|
|
|
|
|
26 |
107 |
|
Roine Berlin |
Almunge MK |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:48,2 |
21,7
|
1,2
|
0,3
|
3 |
|
|
Christian Olsson |
Almunge MK |
|
240 |
|
|
Applicant: A.R.C. Motorsport |
|
|
27 |
41 |
|
Daniel Lundberg |
Skepptuna MK |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Renault |
3:48,4 |
21,9
|
8,4
|
0,2
|
6 |
|
|
Karl Tyrén |
Skepptuna MK |
|
Clio Ragnotti |
|
|
Applicant: ESSVE |
|
|
28 |
83 |
|
Niklas Lundkvist |
Eskilstuna MK |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:48,6 |
22,1
|
13,2
|
0,2
|
8 |
|
|
Stefan Packalén |
Eskilstuna MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
29 |
82 |
|
Fredrik Andersson |
Ludvika MS |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
VW |
3:49,0 |
22,5
|
13,6
|
0,4
|
9 |
|
|
Stefan Söderholm |
Borlänge MK |
|
Golf Mk 3 |
|
|
Applicant: JN Teknik o Motorsport |
|
|
30 |
47 |
|
Anders Nyberg |
MK Orion |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Renault |
3:49,9 |
23,4
|
9,9
|
0,9
|
7 |
|
|
Joakim Johansson |
MK Orion |
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
|
|
31 |
109 |
|
Ulf Pettersson |
MK Rimo |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:50,3 |
23,8
|
3,3
|
0,4
|
4 |
|
|
Göran Schönqvist |
MK Rimo |
|
940 |
|
|
|
|
|
32 |
91 |
|
Hans-Åke 'Hojjen' Jansson |
MK Rimo |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:50,4 |
23,9
|
15,0
|
0,1
|
10 |
|
|
Håkan Jansson |
MK Rimo |
|
240 |
|
|
Applicant: A. Jansson o Son Skogsmaskiner |
|
|
33 |
43 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Nissan |
3:50,8 |
24,3
|
10,8
|
0,4
|
8 |
|
|
Marie Eriksson |
SMK Uppsala |
|
Sunny |
|
|
|
|
|
33 |
74 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Mazda |
3:50,8 |
24,3
|
24,3
|
|
12 |
|
|
Petri Savela |
Stockholms BK |
|
323 4x4 Turbo |
|
|
|
|
|
35 |
46 |
|
Per Eklund |
Rasbo MK |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Ford |
3:51,5 |
25,0
|
11,5
|
0,7
|
9 |
|
|
Jan Andersson |
Rasbo MK |
|
Fiesta Flexifuel |
|
|
|
|
|
36 |
221 |
|
Viktor Henriksson |
MK Speed |
C-förare Grp. N/A <2000 |
|
Ford |
3:51,9 |
25,4
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Patrick Hemriksson |
MK Speed |
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: ALLOC TEAM ST |
|
|
37 |
69 |
|
Thobias Wahlström |
Katrineholms MK |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Nissan |
3:52,7 |
26,2
|
26,2
|
0,8
|
13 |
|
|
Jimmy Nyberg |
Katrineholms MK |
|
GTI-R |
|
|
|
|
|
38 |
223 |
|
Johan Östlund |
Flens MS |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
VW |
3:53,0 |
26,5
|
6,0
|
0,3
|
5 |
|
|
Kent Fargo |
Flens MS |
|
Golf |
|
|
|
|
|
39 |
103 |
|
Tomas Petersson |
Fagersta MK |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
Ford |
3:53,4 |
26,9
|
6,4
|
0,4
|
6 |
|
|
Niklas Pettersson |
Fagersta MK |
|
Escort |
|
|
|
|
|
40 |
113 |
|
Thomas Svensson |
Strängnäs AMS |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
Opel |
3:53,5 |
27,0
|
6,5
|
0,1
|
7 |
|
|
Mikael Westling |
Emk |
|
Ascona |
|
|
|
|
|
41 |
209 |
|
Lars Näsholm |
Sollefteå RRC |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Ford |
3:53,6 |
27,1
|
13,6
|
0,1
|
10 |
|
|
Lars Hellberg |
Sollefteå RRC |
|
Fiesta ST Flexifuel |
|
|
Applicant: www.ComeInn.se |
|
|
42 |
219 |
|
Robert Eriksson |
Eskilstuna MK |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Renault |
3:53,7 |
27,2
|
13,7
|
0,1
|
11 |
|
|
Linda Pettersson |
SMK Södermanland |
|
Clio Sport |
|
|
Applicant: www.finess.se |
|
|
43 |
85 |
|
Thomas Strömé |
Haninge MK |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:53,9 |
27,4
|
18,5
|
0,2
|
11 |
|
|
Ronnie Berglund |
Haninge MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
44 |
126 |
|
Fredrik Lord |
Rasbo MK |
C-förare Grp. H / NS2wd |
|
VW |
3:54,3 |
27,8
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Lars Olov Ollson |
SMK Uppsala |
|
Golf |
|
|
|
|
|
45 |
45 |
|
Robert Andersson |
Eskilstuna MK |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Peugeot |
3:54,5 |
28,0
|
14,5
|
0,2
|
12 |
|
|
Carl-Gustaf 'Kapten' Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
306 |
|
|
Applicant: Eskilstuna Glasmästeri AB |
|
|
46 |
24 |
|
Lars Lindqvist |
Mälaröarnas MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:55,1 |
28,6
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Erik Lindqvist |
Mälaröarnas MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
47 |
75 |
|
David Forslund |
Films MK |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Subaru |
3:55,7 |
29,2
|
29,2
|
0,6
|
14 |
|
|
Andreas Landström |
Örsundsbro MK |
|
Impreza |
|
|
|
|
|
47 |
211 |
|
Mikael Carlsson |
Taxinge MK |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:55,7 |
29,2
|
20,3
|
|
12 |
|
|
Janne Pettersson |
Taxinge MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
49 |
115 |
|
Bengt Gustavson |
Örsundsbro MK |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
Opel |
3:55,8 |
29,3
|
8,8
|
0,1
|
8 |
|
|
Catarina Gustavson |
Örsundsbro MK |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
50 |
112 |
|
Mikael Ljungberg |
Degerfors RC |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:56,0 |
29,5
|
9,0
|
0,2
|
9 |
|
|
Andreas Karlsson |
SMK Karlskoga |
|
940 |
|
|
|
|
|
51 |
27 |
|
Jonas Sjöman |
Flens MS |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
3:56,3 |
29,8
|
1,2
|
0,3
|
2 |
|
|
Henrik Dahlgren |
Katrineholms MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
52 |
50 |
|
Calle Trainor |
Katrineholms MK |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Suzuki |
3:56,5 |
30,0
|
16,5
|
0,2
|
13 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
Swift |
|
|
Applicant: Calix Bilvärme AB |
|
|
53 |
98 |
|
Leif Karlsson |
Linköpings MS |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:56,6 |
30,1
|
21,2
|
0,1
|
13 |
|
|
Andreas Johansson |
SMK Östgöta |
|
240 |
|
|
|
|
|
54 |
106 |
|
Bengt Johansson |
Värmdö MK |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
3:57,0 |
30,5
|
10,0
|
0,4
|
10 |
|
|
Thomas Lindvall |
Värmdö MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
55 |
104 |
|
Mats Johansson |
Norbergs MC |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
Opel |
3:57,6 |
31,1
|
10,6
|
0,6
|
11 |
|
|
Henrik Gustafsson |
Norbergs MC |
|
Ascona B |
|
|
Applicant: ERIKSLUNDS ÅKERI AB |
|
|
56 |
114 |
|
Mats Palmqvist |
Fagersta MK |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
VW |
3:58,0 |
31,5
|
11,0
|
0,4
|
12 |
|
|
Lars Bernhardsson |
Norbergs MC |
|
Golf II |
|
|
|
|
|
57 |
49 |
|
Conny Sjöström |
MK Orion |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Suzuki |
3:59,7 |
33,2
|
19,7
|
1,7
|
14 |
|
|
Emma Olsson |
MK Orion |
|
Swift |
|
|
|
|
|
58 |
76 |
|
Micke Westrin |
Värmdö MK |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Nissan |
3:59,9 |
33,4
|
33,4
|
0,2
|
15 |
|
|
Nicklas Wennberg |
Värmdö MK |
|
GTI-R |
|
|
|
|
|
58 |
90 |
|
Krister Zotterman |
Almunge MK |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Opel |
3:59,9 |
33,4
|
24,5
|
|
14 |
|
|
Håkan Örtby |
Almunge MK |
|
Kadett |
|
|
|
|
|
60 |
55 |
|
Björn Andersson |
Eskilstuna MK |
C-förare Grp. N/A <2000 |
|
SEAT |
4:00,6 |
34,1
|
8,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Kristian Graff |
Eskilstuna MK |
|
Ibiza GTI 2,0 16 V |
|
|
|
|
|
61 |
44 |
|
Pierre Skytt |
Eskilstuna MK |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Suzuki |
4:00,9 |
34,4
|
20,9
|
0,3
|
15 |
|
|
Patrick Larsson |
Eskilstuna MK |
|
Ignis |
|
|
Applicant: WWW.SORMLANDSENERGI.SE |
|
|
62 |
51 |
|
Fredrik Holm |
Almunge MK |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
Suzuki |
4:01,0 |
34,5
|
21,0
|
0,1
|
16 |
|
|
Patrik Helander |
Almunge MK |
|
Swift GTI |
|
|
|
|
|
63 |
119 |
|
Jonas Sandström |
SMK Södermanland |
C-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
4:01,2 |
34,7
|
6,9
|
0,2
|
2 |
|
|
Tomas Gustafsson |
Eskilstuna MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
63 |
125 |
|
Robert Johnson |
MK Ramunder |
C-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
4:01,2 |
34,7
|
6,9
|
|
2 |
|
|
Björn Pehrsson |
MK Ramunder |
|
240 |
|
|
|
|
|
65 |
25 |
|
Peter Bjällerhag |
Katrineholms MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
4:02,9 |
36,4
|
7,8
|
1,7
|
3 |
|
|
Johan Gustavsson |
Katrineholms MK |
|
740 |
|
|
|
|
|
66 |
54 |
|
Stefan Hägglöf |
MK Orion |
C-förare Grp. N/A <2000 |
|
Suzuki |
4:03,8 |
37,3
|
11,9
|
0,9
|
3 |
|
|
Mikael Jonsson |
MK Orion |
|
Swift GTI |
|
|
|
|
|
67 |
121 |
|
Magnus Wretman |
Haninge MK |
C-förare Grp. H / NS2wd |
|
VW |
4:04,2 |
37,7
|
9,9
|
0,4
|
4 |
|
|
Peter Berglund |
Haninge MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
68 |
52 |
|
Peter Ericsson |
Films MK |
C-förare Grp. N/A <2000 |
|
Suzuki |
4:04,6 |
38,1
|
12,7
|
0,4
|
4 |
|
|
Emil 'Brynolf' Niskakoski |
Films MK |
|
Swift |
|
|
|
|
|
69 |
208 |
|
Robert Öhlin |
Eskilstuna MK |
C-förare Grp. N/A <2000 |
|
Opel |
4:04,7 |
38,2
|
12,8
|
0,1
|
5 |
|
|
Paul Norberg |
Eskilstuna MK |
|
Kadett GSI |
|
|
|
|
|
70 |
26 |
|
Örjan Karlsson |
Katrineholms MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
4:05,6 |
39,1
|
10,5
|
0,9
|
4 |
|
|
Bert Carlson |
Katrineholms MK |
|
244 GLT |
|
|
|
|
|
71 |
11 |
|
Peter Råden |
Botkyrka MK |
HRB / Grp. H 66-74 |
|
Opel |
4:06,2 |
39,7
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Karl-Erik Forsman |
Botkyrka MK |
|
Ascona A |
|
|
|
|
|
71 |
15 |
|
Lars Wirenborg |
MK Kopparberg |
A-B-förare Grupp E |
|
Saab |
4:06,2 |
39,7
|
|
|
1 |
|
|
Maria Wirenborg |
MK Kopparberg |
|
9000 I |
|
|
Applicant: TEAM HELIX |
|
|
73 |
129 |
|
Alf Sandqvist |
Skepptuna MK |
C-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
4:07,0 |
40,5
|
12,7
|
0,8
|
5 |
|
|
Mats Rådman |
Skepptuna MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
74 |
225 |
|
Jonas Brinkemar |
Horndals MK |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
4:07,5 |
41,0
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Janne Brinkemar |
Horndals MK |
|
240 |
|
|
Applicant: Team Hans Persson motorsport |
|
|
75 |
23 |
|
Daniel 'Fräsen' Eriksson |
Eskilstuna MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:09,0 |
42,5
|
|
1,5
|
1 |
|
|
Tård Jansson |
|
|
Kadett |
|
|
|
|
|
75 |
53 |
|
Urban Karlsson |
Films MK |
C-förare Grp. N/A <2000 |
|
Suzuki |
4:09,0 |
42,5
|
17,1
|
|
6 |
|
|
Patrik Karlsson |
Films MK |
|
Swift GTI |
|
|
|
|
|
77 |
13 |
|
Christer Sandin |
Gnesta MK |
HRB / Grp. H 66-74 |
|
Volvo |
4:09,2 |
42,7
|
3,0
|
0,2
|
2 |
|
|
Richard Karlsson |
SMK Nyköping |
|
142 |
|
|
|
|
|
77 |
214 |
|
Joachim Mistander |
MSK Hammaren |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Ford |
4:09,2 |
42,7
|
42,7
|
|
16 |
|
|
Cecilia Paulson |
MSK Hammaren |
|
Sierra Cosworth |
|
|
|
|
|
79 |
89 |
|
Peter Larsson |
Fagersta MK |
A-förare Grp. H / NS2wd |
|
Opel |
4:10,0 |
43,5
|
34,6
|
0,8
|
15 |
|
|
Rickard Forsell |
Norbergs MC |
|
Manta |
|
|
|
|
|
80 |
28 |
|
Robin Wallón |
SMK Kungsör |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
4:10,7 |
44,2
|
3,2
|
0,7
|
2 |
|
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
|
244 |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
|
|
81 |
42 |
|
Stefan Pettersson |
SMK Arboga |
A-B-förare Grp. N/A <2000 |
|
SEAT |
4:11,2 |
44,7
|
31,2
|
0,5
|
17 |
|
|
Lena Pettersson |
SMK Arboga |
|
Ibiza |
|
|
|
|
|
82 |
124 |
|
Torbjörn Gustafsson |
SMK Nyköping |
C-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
4:12,3 |
45,8
|
18,0
|
1,1
|
6 |
|
|
Peter Eriksson |
SMK Nyköping |
|
240 |
|
|
|
|
|
83 |
21 |
|
Fredrik Kindberg |
Films MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
4:13,6 |
47,1
|
4,6
|
1,3
|
2 |
|
|
Fredrik Byrevik |
Films MK |
|
99 |
|
|
|
|
|
84 |
105 |
|
Tommy Pettersson |
SMK Örebro |
B-förare Grp. H / NS2wd |
|
VW |
4:13,7 |
47,2
|
26,7
|
0,1
|
13 |
|
|
Johan Gustavsson |
SMK Örebro |
|
Golf |
|
|
Applicant: Bil o Fritid AB |
|
|
85 |
6 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
Ungdomsrally |
|
Citroën |
4:13,8 |
47,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Tero Suontausta |
Kolsva MS |
|
AX Sport |
|
|
|
|
|
86 |
56 |
|
Niklas Eklind |
Flens MS |
C-förare Grp. N/A <2000 |
|
VW |
4:15,3 |
48,8
|
23,4
|
1,5
|
7 |
|
|
Juha Forsman |
Katrineholms MK |
|
Golf III |
|
|
|
|
|
87 |
229 |
|
Joel Bergkvist |
Katrineholms MK |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
4:15,9 |
49,4
|
8,4
|
0,6
|
3 |
|
|
Håkan Järnström |
Katrineholms MK |
|
744 |
|
|
|
|
|
88 |
33 |
|
Johan Pettersson |
MK Orion |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
4:16,1 |
49,6
|
8,6
|
0,2
|
4 |
|
|
Christine Sjöblom |
MK Orion |
|
240 GT |
|
|
Applicant: WWW.FINESS.SE |
|
|
89 |
213 |
|
Christopher Ehrenstråhle |
Eskilstuna MK |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
4:16,5 |
50,0
|
9,0
|
0,4
|
5 |
|
|
Rickard Strindlund |
Eskilstuna MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
90 |
70 |
|
Anders Johnsen |
SMK Dala Falun |
A-B-för. Grp. N/A>2000/NS4wd |
|
Ford |
4:16,8 |
50,3
|
50,3
|
0,3
|
17 |
|
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
|
Escort |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
91 |
9 |
|
Lars Eric Johnson |
MK Ramunder |
HRB / Grp. H 66-74 |
|
VW |
4:17,2 |
50,7
|
11,0
|
0,4
|
3 |
|
|
Anna Johnson |
MK Ramunder |
|
1302 S |
|
|
|
|
|
92 |
10 |
|
Tomas Ericsson |
Films MK |
HRB / Grp. H 66-74 |
|
Saab |
4:18,0 |
51,5
|
11,8
|
0,8
|
4 |
|
|
Henrik Andersen |
Films MK |
|
96 |
|
|
|
|
|
93 |
32 |
|
Lena Ekström Tungfelt |
Östernärkes RMC |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
4:18,9 |
52,4
|
11,4
|
0,9
|
6 |
|
|
Henrik Eriksson |
Fjugesta MS |
|
940 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
|
|
94 |
5 |
|
Robin Holmgren |
Gnesta MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
4:20,4 |
53,9
|
6,6
|
1,5
|
2 |
|
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
|
Swift |
|
|
|
|
|
95 |
29 |
|
Gustav Holmdahl |
Hallsbergs MK |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
4:23,2 |
56,7
|
15,7
|
2,8
|
7 |
|
|
Martin Holmdahl |
Hallsbergs MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
96 |
201 |
|
Magnus Johnsson |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:24,2 |
57,7
|
15,2
|
1,0
|
3 |
|
|
Andreas Johnsson |
SMK Nyköping |
|
Ascona |
|
|
|
|
|
97 |
30 |
|
Staffan Jansson |
Västerås MS |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
4:24,4 |
57,9
|
16,9
|
0,2
|
8 |
|
|
Stefan Jansson |
Västerås MS |
|
240 |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
|
|
98 |
230 |
|
Johan Carlsson |
Degerfors RC |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
4:25,5 |
59,0
|
11,7
|
1,1
|
3 |
|
|
Kjell Carlsson |
Degerfors RC |
|
Swift |
|
|
|
|
|
99 |
22 |
|
Pontus Svensson |
Taxinge MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
4:26,5 |
1:00,0
|
17,5
|
1,0
|
4 |
|
|
Thomas Gran |
Taxinge MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
100 |
120 |
|
Lars Jansson |
Fagersta MK |
C-förare Grp. H / NS2wd |
|
Opel |
4:27,0 |
1:00,5
|
32,7
|
0,5
|
7 |
|
|
Orvar Bildås |
Fagersta MK |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
101 |
8 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:30,1 |
1:03,6
|
16,3
|
3,1
|
4 |
|
|
Anders 'Osten' Wiberg |
Storfors MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
102 |
204 |
|
Micke Frisk |
SMK Sala |
C-förare Grp. H / NS2wd |
|
VW |
4:30,8 |
1:04,3
|
36,5
|
0,7
|
8 |
|
|
Niklas Andersson |
SMK Sala |
|
Golf |
|
|
|
|
|
103 |
205 |
|
Tapani Tyynelä |
Kolsva MS |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
4:35,0 |
1:08,5
|
39,9
|
4,2
|
5 |
|
|
Ingvar Christiansson |
Kolsva MS |
|
242 |
|
|
Applicant: TEAM Hans Persson Motorsport |
|
|
104 |
31 |
|
Tobias Carneling |
Katrineholms MK |
Volvo Original Cup |
|
Volvo |
4:53,3 |
1:26,8
|
45,8
|
18,3
|
9 |
|
|
Emil Carneling |
Katrineholms MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
105 |
7 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:57,4 |
1:30,9
|
43,6
|
4,1
|
5 |
|
|
Lars Alfredsson |
SMK Örebro |
|
240 |
|
|
|
|
|
106 |
122 |
|
Dick Larsson |
Värmdö MK |
C-förare Grp. H / NS2wd |
|
Volvo |
13:42,2 |
10:15,7
|
9:47,9
|
8:44,8
|
9 |
|
|
Daniel Ernst |
Haninge MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|