2019-02-01
SM-Sprint Vinter
Official final
After SS 2
36 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 40 Johan Kristoffersson MK Team Westom 4 wd VW 2:33,9
1   Stig Rune Skjærmoen NMK Elverum Polo  
Entrant: Kristoffersson Motorsport AB 2:36,0 2:33,9 
 
2 38 Patrik Flodin Ilsbo MK 4 wd Skoda 2:35,2 1,3 1,3 1,3
2   Göran Bergsten Forshaga MC Fabia  
Entrant: Andersérs Mek Verkstad AB 2:37,6 2:35,2 
 
3 39 Mattias Adielsson Göteborgs MF 4 wd Citroën 2:39,6 5,7 5,7 4,4
3   Andreas Johansson Eskilstuna MK  
10:00,0 2:39,6 
 
4 36 Michael Wikström NMS Boden 4 wd Ford 2:40,5 6,6 6,6 0,9
4   Lennart Nilsson NMS Boden Focus WRC  
2:43,0 2:40,5 
 
5 35 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Skoda 2:40,6 6,7 6,7 0,1
5   Stefan Ahl Wäxjö MS Fabia  
2:46,1 2:40,6 
 
6 37 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Skoda 2:43,8 9,9 9,9 3,2
6   Lars Andersson SMK Trollhättan Fabia R5  
2:51,5 2:43,8 
 
7 19 Daniel Röjsel SMK Dala Falun 2 wd Opel 2:44,1 10,2 0,3
1   Mikael Johansson Ludvika MS Corsa  
2:47,5 2:44,1 
 
8 29 Hampus Jakobsson SMK Nyköping 4 wd Ford 2:46,7 12,8 12,8 2,6
7   Pontus Jakobsson SMK Nykäping Fiesta R5  
Entrant: Södertörnsvakuum.se 2:47,0 2:46,7 
 
9 32 Thomas Lahti NMS Boden 4 wd Mitsubishi 2:46,9 13,0 13,0 0,2
8   Tomas Wikström Kalix MK Evo 8  
2:48,3 2:46,9 
 
10 15 Robin Sandberg Ryds MK 2 wd Toyota 2:49,1 15,2 5,0 2,2
2   Mathias Bengtsson Älmhults MK Corolla  
Entrant: NYBE AB 2:49,1 2:49,1 
 
11 33 Stig Andervang MK Rimo 4 wd Mitsubishi 2:49,2 15,3 15,3 0,1
9   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Evo  
2:52,7 2:49,2 
 
12 31 Tomas Bergman SMK Hälsinge 4 wd Mitsubishi 2:49,6 15,7 15,7 0,4
10   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB 2:49,6 10:00,0 
 
13 26 Adrian Ring Linköpings MS 4 wd Ford 2:49,7 15,8 15,8 0,1
11   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK Fiesta R5  
Entrant: Stavboms Motor 2:53,4 2:49,7 
 
14 17 Niklas Hägg SMK Hälsinge 2 wd VW 2:50,0 16,1 5,9 0,3
3   Toni Sundkvist SMK Motala Bil Golf  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB 2:53,6 2:50,0 
 
15 20 Andreas Levin Lima MS 2 wd Nissan 2:51,1 17,2 7,0 1,1
4   Therese Levin Lima MS Sunny  
2:56,5 2:51,1 
 
16 1 Albin Nordh Ydre MK 2 wd Renault 2:51,5 17,6 7,4 0,4
5   John Stigh Västra Östergötlands MK Twingo  
Entrant: TEAM KORVGUBBEN MOTORSPORT 2:51,5 2:58,2 
 
17 16 Elias Lundberg SMK Sala 2 wd Opel 2:52,4 18,5 8,3 0,9
6   David Arhusiander Jämtlands MK Astra KitCar  
2:54,7 2:52,4 
 
18 23 Jan Wikström Skutskärs MS 4 wd Toyota 2:53,8 19,9 19,9 1,4
12   Mattias Kågström Skutskärs MS Corolla WRC  
2:58,6 2:53,8 
 
18 18 Kristian Johansson Kinds MK 2 wd TBA 2:53,8 19,9 9,7
7   Fredrik Livh Laxå MK  
3:00,5 2:53,8 
 
20 25 Charles Andersson Borlänge MK 4 wd Skoda 2:54,9 21,0 21,0 1,1
13   Leif Wigert Björnjägarns RC Fabia  
3:18,4 2:54,9 
 
20 12 Johannes Joons Skutskärs MS 2 wd Opel 2:54,9 21,0 10,8
8   Madelene Buskas Gotlands MF BK Astra KitCar  
2:55,4 2:54,9 
 
22 10 Dennis Rådström KAK 2 wd Ford 2:56,2 22,3 12,1 1,3
9   Johan Johansson KAK Fiesta R2  
2:58,6 2:56,2 
 
23 28 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Ford 2:56,7 22,8 22,8 0,5
14   Mikael Kjellgren Hjo MK Fiesta  
2:56,7 10:00,0 
 
24 13 Emil Karlsson Hällefors MK 2 wd Volvo 2:56,9 23,0 12,8 0,2
10   Jessica Larsson Rasbo MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 2:58,6 2:56,9 
 
25 5 Oskar Sundell Sandvikens MK 2 wd BMW 2:57,1 23,2 13,0 0,2
11   Håkan Jacobsson Norbergs MC Compact  
2:59,1 2:57,1 
 
26 14 Tomas Pettersson Grangärde RRC 2 wd Ford 2:57,4 23,5 13,3 0,3
12   Thomas Nilsson NMS Boden Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB 3:00,7 2:57,4 
 
27 9 Eddie Lundqvist Sandvikens MK 2 wd Peugeot 2:57,5 23,6 13,4 0,1
13   Olle Erixon Katrineholms MK 208  
3:00,9 2:57,5 
 
28 100 Isac Nordström Kullings MS 2 wd Ford 2:58,0 24,1 13,9 0,5
14   Karl-Johan Borhammar Kullings MS Fiesta  
2:58,0 3:00,8 
 
29 4 Simon Karlsson Gullabo RC 2 wd Volvo 2:59,3 25,4 15,2 1,3
15   Tobias Steen Gotlands MFBK 940  
2:59,3 10:00,0 
 
30 8 Sebastian Johansson Gotlands MFBK 2 wd Peugeot 3:00,3 26,4 16,2 1,0
16   Jesper Elfver Gotlands MFBK 208 R2  
Entrant: JR Motorsport AB 3:00,3 3:02,7 
 
31 3 Tommy Högström MK Rimo 2 wd Opel 3:01,3 27,4 17,2 1,0
17   Lotta Lundqvist MK Rimo Corsa B  
3:01,3 10:00,0 
 
32 11 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna 2 wd Volvo 3:02,1 28,2 18,0 0,8
18   Annica Billberg Härnösands MK 940  
10:00,0 3:02,1 
 
33 2 Stefan Hanhela KAK Motorsport 2 wd VW 3:02,7 28,8 18,6 0,6
19   Stefan Packalén Eskilstuna MK Polo Super 1600  
3:02,7 3:03,7 
 
34 21 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 3:06,5 32,6 32,6 3,8
15   Ronnie Maxe Finspångs MS 323 GTX  
3:17,7 3:06,5 
 
35 22 Ulf Backlund MK Rimo 4 wd Citroën 3:07,3 33,4 33,4 0,8
16   Ola Persson Ludvika MS DS 3  
3:09,6 3:07,3 
 
36 7 Jonas Åkesson Karlskrona AK 2 wd Toyota 6:11,1 3:37,2 3:27,0 3:03,8
20   Maja Bengtsson Älmhults MK Corolla  
Entrant: Nybe AB 11:55,5 6:11,1