2019-02-01
SM-Sprint Vinter
Official final
After SS 1
36 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 40 Johan Kristoffersson MK Team Westom 4 wd VW 2:36,0
1   Stig Rune Skjærmoen NMK Elverum Polo  
Entrant: Kristoffersson Motorsport AB
 
2 38 Patrik Flodin Ilsbo MK 4 wd Skoda 2:37,6 1,6 1,6 1,6
2   Göran Bergsten Forshaga MC Fabia  
Entrant: Andersérs Mek Verkstad AB
 
3 36 Michael Wikström NMS Boden 4 wd Ford 2:43,0 7,0 7,0 5,4
3   Lennart Nilsson NMS Boden Focus WRC  
 
4 35 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Skoda 2:46,1 10,1 10,1 3,1
4   Stefan Ahl Wäxjö MS Fabia  
 
5 29 Hampus Jakobsson SMK Nyköping 4 wd Ford 2:47,0 11,0 11,0 0,9
5   Pontus Jakobsson SMK Nykäping Fiesta R5  
Entrant: Södertörnsvakuum.se
 
6 19 Daniel Röjsel SMK Dala Falun 2 wd Opel 2:47,5 11,5 0,5
1   Mikael Johansson Ludvika MS Corsa  
 
7 32 Thomas Lahti NMS Boden 4 wd Mitsubishi 2:48,3 12,3 12,3 0,8
6   Tomas Wikström Kalix MK Evo 8  
 
8 15 Robin Sandberg Ryds MK 2 wd Toyota 2:49,1 13,1 1,6 0,8
2   Mathias Bengtsson Älmhults MK Corolla  
Entrant: NYBE AB
 
9 31 Tomas Bergman SMK Hälsinge 4 wd Mitsubishi 2:49,6 13,6 13,6 0,5
7   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
10 37 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Skoda 2:51,5 15,5 15,5 1,9
8   Lars Andersson SMK Trollhättan Fabia R5  
 
10 1 Albin Nordh Ydre MK 2 wd Renault 2:51,5 15,5 4,0
3   John Stigh Västra Östergötlands MK Twingo  
Entrant: TEAM KORVGUBBEN MOTORSPORT
 
12 33 Stig Andervang MK Rimo 4 wd Mitsubishi 2:52,7 16,7 16,7 1,2
9   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Evo  
 
13 26 Adrian Ring Linköpings MS 4 wd Ford 2:53,4 17,4 17,4 0,7
10   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK Fiesta R5  
Entrant: Stavboms Motor
 
14 17 Niklas Hägg SMK Hälsinge 2 wd VW 2:53,6 17,6 6,1 0,2
4   Toni Sundkvist SMK Motala Bil Golf  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
15 16 Elias Lundberg SMK Sala 2 wd Opel 2:54,7 18,7 7,2 1,1
5   David Arhusiander Jämtlands MK Astra KitCar  
 
16 12 Johannes Joons Skutskärs MS 2 wd Opel 2:55,4 19,4 7,9 0,7
6   Madelene Buskas Gotlands MF BK Astra KitCar  
 
17 20 Andreas Levin Lima MS 2 wd Nissan 2:56,5 20,5 9,0 1,1
7   Therese Levin Lima MS Sunny  
 
18 28 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Ford 2:56,7 20,7 20,7 0,2
11   Mikael Kjellgren Hjo MK Fiesta  
 
19 100 Isac Nordström Kullings MS 2 wd Ford 2:58,0 22,0 10,5 1,3
8   Karl-Johan Borhammar Kullings MS Fiesta  
 
20 13 Emil Karlsson Hällefors MK 2 wd Volvo 2:58,6 22,6 11,1 0,6
9   Jessica Larsson Rasbo MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
20 10 Dennis Rådström KAK 2 wd Ford 2:58,6 22,6 11,1
9   Johan Johansson KAK Fiesta R2  
 
20 23 Jan Wikström Skutskärs MS 4 wd Toyota 2:58,6 22,6 22,6
12   Mattias Kågström Skutskärs MS Corolla WRC  
 
23 5 Oskar Sundell Sandvikens MK 2 wd BMW 2:59,1 23,1 11,6 0,5
11   Håkan Jacobsson Norbergs MC Compact  
 
24 4 Simon Karlsson Gullabo RC 2 wd Volvo 2:59,3 23,3 11,8 0,2
12   Tobias Steen Gotlands MFBK 940  
 
25 8 Sebastian Johansson Gotlands MFBK 2 wd Peugeot 3:00,3 24,3 12,8 1,0
13   Jesper Elfver Gotlands MFBK 208 R2  
Entrant: JR Motorsport AB
 
26 18 Kristian Johansson Kinds MK 2 wd TBA 3:00,5 24,5 13,0 0,2
14   Fredrik Livh Laxå MK  
 
27 14 Tomas Pettersson Grangärde RRC 2 wd Ford 3:00,7 24,7 13,2 0,2
15   Thomas Nilsson NMS Boden Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB
 
28 9 Eddie Lundqvist Sandvikens MK 2 wd Peugeot 3:00,9 24,9 13,4 0,2
16   Olle Erixon Katrineholms MK 208  
 
29 3 Tommy Högström MK Rimo 2 wd Opel 3:01,3 25,3 13,8 0,4
17   Lotta Lundqvist MK Rimo Corsa B  
 
30 2 Stefan Hanhela KAK Motorsport 2 wd VW 3:02,7 26,7 15,2 1,4
18   Stefan Packalén Eskilstuna MK Polo Super 1600  
 
31 22 Ulf Backlund MK Rimo 4 wd Citroën 3:09,6 33,6 33,6 6,9
13   Ola Persson Ludvika MS DS 3  
 
32 21 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 3:17,7 41,7 41,7 8,1
14   Ronnie Maxe Finspångs MS 323 GTX  
 
33 25 Charles Andersson Borlänge MK 4 wd Skoda 3:18,4 42,4 42,4 0,7
15   Leif Wigert Björnjägarns RC Fabia  
 
34 39 Mattias Adielsson Göteborgs MF 4 wd Citroën 10:00,0 7:24,0 7:24,0 6:41,6
16   Andreas Johansson Eskilstuna MK  
 
34 11 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna 2 wd Volvo 10:00,0 7:24,0 7:12,5
19   Annica Billberg Härnösands MK 940  
 
36 7 Jonas Åkesson Karlskrona AK 2 wd Toyota 11:55,5 9:19,5 9:08,0 1:55,5
20   Maja Bengtsson Älmhults MK Corolla  
Entrant: Nybe AB