2018-10-13
Årjängs Sprinten
Official final
After SS 3
74 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 63 Leif Persson Laxå MK 4 wd Mitsubishi 3:38,9
1   Johan Svensson Evo 7  
1:12,9 1:13,4 1:12,6 
 
2 65 Roger Ohlsson Fjärås MK 4 wd Subaru 3:39,9 1,0 1,0 1,0
2   Rene'E Andersson Fjärås MK Impreza  
Entrant:  MPRE MOTORSPORT 1:13,8 1:13,8 1:12,3 
 
3 64 Kristian Svendsen NMK Aurskog Høland 4 wd Mitsubishi 3:41,1 2,2 2,2 1,2
3   Even Andreas Eng NMK Aremark Lancer RS Evo 4  
1:13,8 1:13,4 1:13,9 
 
4 88 Erik Engen NMK Trøgstad Klass 10 J1 & J2 82-90 Toyota 3:48,4 9,5 7,3
1   Linda Iren Tryland NMK Trøgstad Celica GT4  
1:16,5 1:16,2 1:15,7 
 
5 18 Henrik Enner Likenäs MK 2 wd VW 3:51,8 12,9 3,4
1   Annika Hagberg Fryksdalens MK Golf III  
1:17,1 1:16,9 1:17,8 
 
6 29 Thomas Bryntesson NMK Trøgstad 2 wd Volvo 3:52,3 13,4 0,5 0,5
2   Betina Fröshaug 240  
1:17,8 1:18,5 1:16,0 
 
7 17 Daniel Hoffmann SMK Linde 2 wd Opel 3:52,8 13,9 1,0 0,5
3   Erik Gustafsson Astra  
1:17,5 1:18,6 1:16,7 
 
8 48 Jonas Björk MK Team Westom 2 wd VW 3:53,4 14,5 1,6 0,6
4   Cristian Pihlgren MK Team Westom Golf Mk2  
1:17,9 1:18,3 1:17,2 
 
9 66 Ulf Storm Stenungsunds MS 4 wd Mitsubishi 3:55,5 16,6 16,6 2,1
4   Ulf Örnqvist Stenungsunds MS Evo VII  
Entrant: Team Hyrbilsdepån 1:19,4 1:19,1 1:17,0 
 
10 80 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 9 H2 & I -81 Sasb 3:57,0 18,1 1,5
1   Camilla Åhsberg MK Team Westom 99 EMS  
1:17,5 1:20,3 1:19,2 
 
11 9 Nicklas Karlsson MK Team Westom 2 wd VW 3:58,4 19,5 6,6 1,4
5   Angela Petré MK Team Westom Golf III  
1:19,3 1:19,6 1:19,5 
 
12 31 Stefan Larsson Stenungsund MS 2 wd Volvo 3:58,6 19,7 6,8 0,2
6   Therése Landström Karlstad RC 940  
1:18,2 1:20,9 1:19,5 
 
13 82 Stefan Ryberg Forshaga MC Klass 9 H2 & I -81 Volvo 3:59,0 20,1 2,0 0,4
2   André Lundström Munkfors MC 240  
1:19,6 1:20,3 1:19,1 
 
14 11 Gunnar Bäck MK Team Westom 2 wd Toyota 3:59,6 20,7 7,8 0,6
7   Johan Svensson Starlet  
1:20,4 1:19,6 1:19,6 
 
15 27 Sven Hansen Fryksdalens MK 2 wd Volvo 4:00,5 21,6 8,7 0,9
8   Rebecka Ander/ Isabelle Hansen Fryksdalens MK 242  
1:19,1 1:20,6 1:20,8 
 
16 84 Morgan Sörensson MK Kopparberg Klass 9 H2 & I -81 Opel 4:00,9 22,0 3,9 0,4
3   Kjell Jonsson Teknis Motor Club Ascona B  
1:20,0 1:21,6 1:19,3 
 
17 77 Bo Axelsson Dals MK Klass 8 H1 -75 Ford 4:01,2 22,3 0,3
1   Kjell-Åke Lenback Escort RS 1600  
1:18,7 1:20,5 1:22,0 
 
18 25 Björn Kallin Örebro RC 2 wd Volvo 4:02,3 23,4 10,5 1,1
9   Tony Särevik 940  
1:20,2 1:21,1 1:21,0 
 
19 81 Per-Erik Sköldin SMK Vingåker Klass 9 H2 & I -81 Volvo 4:03,0 24,1 6,0 0,7
4   Kristina Sköldin SMK Vingåker 244  
1:20,2 1:21,6 1:21,2 
 
20 86 John Arild Nilsen Åmåls MK Klass 9 H2 & I -81 Ford 4:03,2 24,3 6,2 0,2
5   Anders Olsson Åmåls MK Escort RS 2000  
1:20,0 1:21,9 1:21,3 
 
21 47 Håkan Nord Munkfors MC 2 wd VW 4:05,1 26,2 13,3 1,9
10   Eddie Nord Munkfors MC Golf  
1:21,4 1:22,1 1:21,6 
 
22 8 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 wd Volvo 4:05,4 26,5 13,6 0,3
11   Elias Anderberg Årjängs MK 940  
1:20,7 1:23,0 1:21,7 
 
23 19 Tomas Hansson Munkfors MC 2 wd Volvo 4:05,5 26,6 13,7 0,1
12   Mikael Håkman Forshaga MC 940  
1:21,3 1:23,0 1:21,2 
 
24 6 Knut Boberg KNA Oslo 2 wd VW 4:05,6 26,7 13,8 0,1
13   Christian Halck Golf  
1:21,3 1:22,4 1:21,9 
 
24 46 Oskar Nilsson Finnskoga MK 2 wd Volvo 4:05,6 26,7 13,8
13   Andreas Niklasson 240  
1:22,0 1:22,4 1:21,2 
 
26 20 Michael Nilsson Kils MK 2 wd Opel 4:05,8 26,9 14,0 0,2
15   Lars Nilsson Kils MK Ascona B  
1:22,9 1:22,3 1:20,6 
 
27 22 Stefan Simonsson Säffle MC 2 wd VW 4:06,2 27,3 14,4 0,4
16   Mikael Sördell Golf2  
1:21,1 1:22,0 1:23,1 
 
28 32 Ola Karlsson Team Westom 2 wd Volvo 4:06,5 27,6 14,7 0,3
17   Nina Fredriksson Team Westom 240  
1:21,5 1:23,4 1:21,6 
 
29 36 Fredrik Andersson Säffle MC 2 wd Volvo 4:07,4 28,5 15,6 0,9
18   Max Johansson Säffle MC 242  
1:21,8 1:24,5 1:21,1 
 
30 43 Lukas Johansson Orust BSK 2 wd Volvo 4:08,0 29,1 16,2 0,6
19   Linn Fernblad 242  
1:23,4 1:23,0 1:21,6 
 
31 39 Peter Åhs Fryksdalens MK 2 wd Volvo 4:08,8 29,9 17,0 0,8
20   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK 940  
1:21,8 1:24,3 1:22,7 
 
32 42 Tomas Nilsson Munkfors MC 2 wd Volvo 4:09,2 30,3 17,4 0,4
21   Leif Nilsson Munkfors MC 242  
1:21,8 1:23,8 1:23,6 
 
33 72 Janne Blom Finspångs MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 4:09,3 30,4 0,1
1   Kjellpersson Åmåls MF PV  
1:22,3 1:24,2 1:22,8 
 
34 26 Mattias Olofsson Bengtsfors MC 2 wd Volvo 4:10,1 31,2 18,3 0,8
22   Alexander Arvidsson 142  
1:23,3 1:23,7 1:23,1 
 
35 49 Magnus Lindqvist Laxå MK 2 wd Volvo 4:10,3 31,4 18,5 0,2
23   Sara Ridde Forshaga MC 940  
1:23,4 1:24,2 1:22,7 
 
36 52 Emil Karlsson SMK Eda 2 wd VW 4:10,6 31,7 18,8 0,3
24   Anna Karlsson SMK Eda Golf II  
1:23,4 1:23,7 1:23,5 
 
37 56 Christoffer Ivarsson Säffle MC 2 wd Volvo 4:11,2 32,3 19,4 0,6
25   Per Steen 940  
1:23,2 1:24,0 1:24,0 
 
38 14 Christer Holm SMK Trollhättan 2 wd Volvo 4:11,3 32,4 19,5 0,1
26   Mattias Holm SMK Trollhättan 240  
1:24,9 1:23,0 1:23,4 
 
39 10 Terje Hakkim Asker og Bærum Motorsport 2 wd Saab 4:11,4 32,5 19,6 0,1
27   Dan Fogderud SMK Eda 99 EMS  
1:23,7 1:24,8 1:22,9 
 
39 78 Lennart Karlsson Säffle MC Klass 8 H1 -75 Opel 4:11,4 32,5 10,2
2   Kim Sevius Säffle MC Ascona  
1:23,3 1:25,8 1:22,3 
 
41 34 Ingvar Ivarsson Säffle MC 2 wd Volvo 4:11,6 32,7 19,8 0,2
28   Inga-Lill Johansson 940  
1:23,0 1:25,3 1:23,3 
 
42 44 Glenn Johansson Orust BSK 2 wd Volvo 4:11,8 32,9 20,0 0,2
29   Marita Karlsson Vakant 242  
1:22,6 1:24,7 1:24,5 
 
43 12 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 wd Ford 4:12,6 33,7 20,8 0,8
30   Håkan Näsström Escort  
1:27,9 1:22,9 1:21,8 
 
44 51 Thomas Dahlström Orust BSK 2 wd VW 4:12,8 33,9 21,0 0,2
31   Gunilla Rydin Orust BSK Golf  
1:23,5 1:25,0 1:24,3 
 
45 21 Joakim Strömberg MK Team Westom 2 wd VW 4:12,9 34,0 21,1 0,1
32   Mikael Eriksson Bengtsfors MC Golf  
1:23,5 1:24,8 1:24,6 
 
46 35 Mikael Daggert Karlstad Mc-bil 2 wd Volvo 4:13,0 34,1 21,2 0,1
33   Markus Vielbass 240  
1:21,4 1:25,0 1:26,6 
 
47 37 Henrik Ågren Säffle MC 2 wd Volvo 4:13,1 34,2 21,3 0,1
34   Frank Ågren Säffle MC 240  
1:24,0 1:25,4 1:23,7 
 
48 16 Frank Hoffmann SMK Linde 2 wd Volvo 4:13,8 34,9 22,0 0,7
35   Oscar Östlund Hällefors MK 240  
1:24,6 1:25,6 1:23,6 
 
49 40 Tobias Pettersson Nordwall Karlstad MC Bil 2 wd Volvo 4:14,2 35,3 22,4 0,4
36   Peter Nordwall Karlstad MC Bil 244  
1:24,6 1:25,7 1:23,9 
 
50 50 Roger Johansson Munkfors MC 2 wd VW 4:16,3 37,4 24,5 2,1
37   Nicklas Johansson Munkfors MC Golf  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB 1:21,7 1:22,3 1:32,3 
 
51 13 Fredrik Erixon Säffle MC 2 wd Volvo 4:16,5 37,6 24,7 0,2
38   Matilda Erixon 242  
1:32,1 1:22,4 1:22,0 
 
52 73 Anders Levin MK Team Westom Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 4:17,1 38,2 7,8 0,6
2   Bertil Jonsson Säffle MC Amazon  
1:24,7 1:27,5 1:24,9 
 
53 55 Fredrik Jardeby Kils MK Bil 2 wd VW 4:17,5 38,6 25,7 0,4
39   Pontus Eriksson Kils MK Bil Golf 2  
1:25,6 1:27,0 1:24,9 
 
54 53 Stefan Andersson SMK Trollhättan 2 wd Volvo 4:19,7 40,8 27,9 2,2
40   Filip Dahlgren 940  
1:26,5 1:27,7 1:25,5 
 
55 30 Hans Kristian Svendsen NMK Aurskog Høland 2 wd Opel 4:19,8 40,9 28,0 0,1
41   Alexander Eng NMK Aremark Ascona A  
1:26,6 1:26,7 1:26,5 
 
56 33 Peter Blomqvist Säffle MC 2 wd Volvo 4:20,2 41,3 28,4 0,4
42   Anna Antonsson Säffle Motorclub 240  
1:25,7 1:28,1 1:26,4 
 
57 76 Roland Karlsson Nora MK Klass 8 H1 -75 Volvo 4:21,1 42,2 19,9 0,9
3   Birgitta Strohmaier Nora MK 142  
1:25,8 1:29,0 1:26,3 
 
58 5 Andreas Jacobsson Dals MK Ungdomsrally Volvo 4:21,2 42,3 0,1
1   Robert Jacobsson Dals MK 240  
1:26,4 1:30,0 1:24,8 
 
59 54 Anders Andersson MK Team Westom 2 wd Opel 4:21,8 42,9 30,0 0,6
43   Wilma Berg MK Team Westom Astra  
1:26,8 1:28,4 1:26,6 
 
60 57 Marcus Davidsson Forshaga MC 2 wd Volvo 4:23,1 44,2 31,3 1,3
44   Henry Nyberg Forshaga MC 940  
1:27,1 1:28,9 1:27,1 
 
61 69 Hans Åke Söderqvist Norbergs MC Klass 3 F -1300cc -65 BMC 4:25,3 46,4 2,2
1   Rickard Snabb Cooper S  
1:27,5 1:29,4 1:28,4 
 
62 7 Tommy Möller Säffle MC 2 wd Volvo 4:25,9 47,0 34,1 0,6
45   Tommy Andersson Säffle MC 240  
1:27,5 1:31,0 1:27,4 
 
63 45 Christoffer Kullander Säffle MC 2 wd Volvo 4:26,0 47,1 34,2 0,1
46   Anna Antonsson Säffle MC 240  
1:30,1 1:28,7 1:27,2 
 
64 38 Lasse Jägerström Stenungsunds MS 2 wd Volvo 4:28,4 49,5 36,6 2,4
47   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS 244  
1:28,2 1:30,0 1:30,2 
 
65 59 Tomas Persson Munkfors MC 2 wd Volvo 4:28,7 49,8 36,9 0,3
48   Alexander Lifält 244  
1:28,5 1:31,6 1:28,6 
 
66 71 Lennart Andersson Ludvika MS Klass 3 F -1300cc -65 Renault 4:31,9 53,0 6,6 3,2
2   Margareta Andersson Ludvika MS 1134 Gordini  
1:30,0 1:30,9 1:31,0 
 
67 87 Håkon Krogh NMK Trögstad Klass 9 H2 & I -81 Toyota 4:34,6 55,7 37,6 2,7
6   Hanne A. Krogh NMK Trögstad Celica  
1:29,7 1:31,7 1:33,2 
 
68 58 Maja Kärnqvist Östmark MFF 2 wd Toyota 4:35,0 56,1 43,2 0,4
49   Emma Kärnqvist Östmark MFF Starlet  
1:30,8 1:37,0 1:27,2 
 
69 70 Lennart Forsberg Alingsås MK Klass 3 F -1300cc -65 Saab 4:37,0 58,1 11,7 2,0
3   Sture Landahl Alingsås MK 96  
1:30,6 1:33,6 1:32,8 
 
70 74 Patrik Larsson SMK Eda Klass 7 G1 & G2 -71 Volvo 4:43,6 1:04,7 6,6
1   Ulf Löfgren SMK Eda 142  
1:40,4 1:33,0 1:30,2 
 
71 68 Bo Rönnbäck Östernärkr RMC Klass 1 E -61 Ford 4:46,8 1:07,9 3,2
1   Jan Olsson Östernärke RMC Starliner  
1:34,3 1:34,4 1:38,1 
 
72 41 Kari Keihtä MK Team Westom 2 wd Renault 4:47,3 1:08,4 55,5 0,5
50   Mattias Pihlgren MK Team Westom 5  
1:38,0 1:37,0 1:32,3 
 
73 85 Jukka Kovalainen Säffle MC Klass 9 H2 & I -81 Opel 5:18,3 1:39,4 1:21,3 31,0
7   Tommy Gull Säffle MC Kadett Rallye  
Entrant: FunOnWheels.se 2:28,2 1:26,3 1:23,8 
 
74 67 Jeanet Haug KNA Eiker 4 wd Mitsubishi 5:33,9 1:55,0 1:55,0 15,6
5   Tor Bækkevold KNA Eiker Evo 5  
1:46,6 1:45,9 2:01,4