2018-10-13
Årjängs Sprinten
Official final
After SS 2
77 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 63 Leif Persson Laxå MK 4 wd Mitsubishi 2:26,3
1   Johan Svensson Evo 7  
1:12,9 1:13,4 
 
2 64 Kristian Svendsen NMK Aurskog Høland 4 wd Mitsubishi 2:27,2 0,9 0,9 0,9
2   Even Andreas Eng NMK Aremark Lancer RS Evo 4  
1:13,8 1:13,4 
 
3 65 Roger Ohlsson Fjärås MK 4 wd Subaru 2:27,6 1,3 1,3 0,4
3   Rene'E Andersson Fjärås MK Impreza  
Entrant:  MPRE MOTORSPORT 1:13,8 1:13,8 
 
4 88 Erik Engen NMK Trøgstad Klass 10 J1 & J2 82-90 Toyota 2:32,7 6,4 5,1
1   Linda Iren Tryland NMK Trøgstad Celica GT4  
1:16,5 1:16,2 
 
5 18 Henrik Enner Likenäs MK 2 wd VW 2:34,0 7,7 1,3
1   Annika Hagberg Fryksdalens MK Golf III  
1:17,1 1:16,9 
 
6 17 Daniel Hoffmann SMK Linde 2 wd Opel 2:36,1 9,8 2,1 2,1
2   Erik Gustafsson Astra  
1:17,5 1:18,6 
 
7 48 Jonas Björk MK Team Westom 2 wd VW 2:36,2 9,9 2,2 0,1
3   Cristian Pihlgren MK Team Westom Golf Mk2  
1:17,9 1:18,3 
 
8 29 Thomas Bryntesson NMK Trøgstad 2 wd Volvo 2:36,3 10,0 2,3 0,1
4   Betina Fröshaug 240  
1:17,8 1:18,5 
 
9 80 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 9 H2 & I -81 Sasb 2:37,8 11,5 1,5
1   Camilla Åhsberg MK Team Westom 99 EMS  
1:17,5 1:20,3 
 
10 66 Ulf Storm Stenungsunds MS 4 wd Mitsubishi 2:38,5 12,2 12,2 0,7
4   Ulf Örnqvist Stenungsunds MS Evo VII  
Entrant: Team Hyrbilsdepån 1:19,4 1:19,1 
 
11 9 Nicklas Karlsson MK Team Westom 2 wd VW 2:38,9 12,6 4,9 0,4
5   Angela Petré MK Team Westom Golf III  
1:19,3 1:19,6 
 
12 31 Stefan Larsson Stenungsund MS 2 wd Volvo 2:39,1 12,8 5,1 0,2
6   Therése Landström Karlstad RC 940  
1:18,2 1:20,9 
 
13 77 Bo Axelsson Dals MK Klass 8 H1 -75 Ford 2:39,2 12,9 0,1
1   Kjell-Åke Lenback Escort RS 1600  
1:18,7 1:20,5 
 
14 27 Sven Hansen Fryksdalens MK 2 wd Volvo 2:39,7 13,4 5,7 0,5
7   Rebecka Ander/ Isabelle Hansen Fryksdalens MK 242  
1:19,1 1:20,6 
 
15 82 Stefan Ryberg Forshaga MC Klass 9 H2 & I -81 Volvo 2:39,9 13,6 2,1 0,2
2   André Lundström Munkfors MC 240  
1:19,6 1:20,3 
 
16 11 Gunnar Bäck MK Team Westom 2 wd Toyota 2:40,0 13,7 6,0 0,1
8   Johan Svensson Starlet  
1:20,4 1:19,6 
 
17 25 Björn Kallin Örebro RC 2 wd Volvo 2:41,3 15,0 7,3 1,3
9   Tony Särevik 940  
1:20,2 1:21,1 
 
18 84 Morgan Sörensson MK Kopparberg Klass 9 H2 & I -81 Opel 2:41,6 15,3 3,8 0,3
3   Kjell Jonsson Teknis Motor Club Ascona B  
1:20,0 1:21,6 
 
19 81 Per-Erik Sköldin SMK Vingåker Klass 9 H2 & I -81 Volvo 2:41,8 15,5 4,0 0,2
4   Kristina Sköldin SMK Vingåker 244  
1:20,2 1:21,6 
 
20 86 John Arild Nilsen Åmåls MK Klass 9 H2 & I -81 Ford 2:41,9 15,6 4,1 0,1
5   Anders Olsson Åmåls MK Escort RS 2000  
1:20,0 1:21,9 
 
21 22 Stefan Simonsson Säffle MC 2 wd VW 2:43,1 16,8 9,1 1,2
10   Mikael Sördell Golf2  
1:21,1 1:22,0 
 
22 47 Håkan Nord Munkfors MC 2 wd VW 2:43,5 17,2 9,5 0,4
11   Eddie Nord Munkfors MC Golf  
1:21,4 1:22,1 
 
23 6 Knut Boberg KNA Oslo 2 wd VW 2:43,7 17,4 9,7 0,2
12   Christian Halck Golf  
1:21,3 1:22,4 
 
23 8 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 wd Volvo 2:43,7 17,4 9,7
12   Elias Anderberg Årjängs MK 940  
1:20,7 1:23,0 
 
25 50 Roger Johansson Munkfors MC 2 wd VW 2:44,0 17,7 10,0 0,3
14   Nicklas Johansson Munkfors MC Golf  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB 1:21,7 1:22,3 
 
26 19 Tomas Hansson Munkfors MC 2 wd Volvo 2:44,3 18,0 10,3 0,3
15   Mikael Håkman Forshaga MC 940  
1:21,3 1:23,0 
 
27 46 Oskar Nilsson Finnskoga MK 2 wd Volvo 2:44,4 18,1 10,4 0,1
16   Andreas Niklasson 240  
1:22,0 1:22,4 
 
28 32 Ola Karlsson Team Westom 2 wd Volvo 2:44,9 18,6 10,9 0,5
17   Nina Fredriksson Team Westom 240  
1:21,5 1:23,4 
 
29 20 Michael Nilsson Kils MK 2 wd Opel 2:45,2 18,9 11,2 0,3
18   Lars Nilsson Kils MK Ascona B  
1:22,9 1:22,3 
 
30 42 Tomas Nilsson Munkfors MC 2 wd Volvo 2:45,6 19,3 11,6 0,4
19   Leif Nilsson Munkfors MC 242  
1:21,8 1:23,8 
 
31 39 Peter Åhs Fryksdalens MK 2 wd Volvo 2:46,1 19,8 12,1 0,5
20   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK 940  
1:21,8 1:24,3 
 
32 36 Fredrik Andersson Säffle MC 2 wd Volvo 2:46,3 20,0 12,3 0,2
21   Max Johansson Säffle MC 242  
1:21,8 1:24,5 
 
33 43 Lukas Johansson Orust BSK 2 wd Volvo 2:46,4 20,1 12,4 0,1
22   Linn Fernblad 242  
1:23,4 1:23,0 
 
33 35 Mikael Daggert Karlstad Mc-bil 2 wd Volvo 2:46,4 20,1 12,4
22   Markus Vielbass 240  
1:21,4 1:25,0 
 
35 72 Janne Blom Finspångs MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 2:46,5 20,2 0,1
1   Kjellpersson Åmåls MF PV  
1:22,3 1:24,2 
 
36 26 Mattias Olofsson Bengtsfors MC 2 wd Volvo 2:47,0 20,7 13,0 0,5
24   Alexander Arvidsson 142  
1:23,3 1:23,7 
 
37 52 Emil Karlsson SMK Eda 2 wd VW 2:47,1 20,8 13,1 0,1
25   Anna Karlsson SMK Eda Golf II  
1:23,4 1:23,7 
 
38 56 Christoffer Ivarsson Säffle MC 2 wd Volvo 2:47,2 20,9 13,2 0,1
26   Per Steen 940  
1:23,2 1:24,0 
 
39 44 Glenn Johansson Orust BSK 2 wd Volvo 2:47,3 21,0 13,3 0,1
27   Marita Karlsson Vakant 242  
1:22,6 1:24,7 
 
40 49 Magnus Lindqvist Laxå MK 2 wd Volvo 2:47,6 21,3 13,6 0,3
28   Sara Ridde Forshaga MC 940  
1:23,4 1:24,2 
 
41 14 Christer Holm SMK Trollhättan 2 wd Volvo 2:47,9 21,6 13,9 0,3
29   Mattias Holm SMK Trollhättan 240  
1:24,9 1:23,0 
 
42 21 Joakim Strömberg MK Team Westom 2 wd VW 2:48,3 22,0 14,3 0,4
30   Mikael Eriksson Bengtsfors MC Golf  
1:23,5 1:24,8 
 
42 34 Ingvar Ivarsson Säffle MC 2 wd Volvo 2:48,3 22,0 14,3
30   Inga-Lill Johansson 940  
1:23,0 1:25,3 
 
44 51 Thomas Dahlström Orust BSK 2 wd VW 2:48,5 22,2 14,5 0,2
32   Gunilla Rydin Orust BSK Golf  
1:23,5 1:25,0 
 
44 10 Terje Hakkim Asker og Bærum Motorsport 2 wd Saab 2:48,5 22,2 14,5
32   Dan Fogderud SMK Eda 99 EMS  
1:23,7 1:24,8 
 
46 78 Lennart Karlsson Säffle MC Klass 8 H1 -75 Opel 2:49,1 22,8 9,9 0,6
2   Kim Sevius Säffle MC Ascona  
1:23,3 1:25,8 
 
47 37 Henrik Ågren Säffle MC 2 wd Volvo 2:49,4 23,1 15,4 0,3
34   Frank Ågren Säffle MC 240  
1:24,0 1:25,4 
 
48 16 Frank Hoffmann SMK Linde 2 wd Volvo 2:50,2 23,9 16,2 0,8
35   Oscar Östlund Hällefors MK 240  
1:24,6 1:25,6 
 
49 40 Tobias Pettersson Nordwall Karlstad MC Bil 2 wd Volvo 2:50,3 24,0 16,3 0,1
36   Peter Nordwall Karlstad MC Bil 244  
1:24,6 1:25,7 
 
50 12 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 wd Ford 2:50,8 24,5 16,8 0,5
37   Håkan Näsström Escort  
1:27,9 1:22,9 
 
51 73 Anders Levin MK Team Westom Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 2:52,2 25,9 5,7 1,4
2   Bertil Jonsson Säffle MC Amazon  
1:24,7 1:27,5 
 
52 55 Fredrik Jardeby Kils MK Bil 2 wd VW 2:52,6 26,3 18,6 0,4
38   Pontus Eriksson Kils MK Bil Golf 2  
1:25,6 1:27,0 
 
53 30 Hans Kristian Svendsen NMK Aurskog Høland 2 wd Opel 2:53,3 27,0 19,3 0,7
39   Alexander Eng NMK Aremark Ascona A  
1:26,6 1:26,7 
 
54 33 Peter Blomqvist Säffle MC 2 wd Volvo 2:53,8 27,5 19,8 0,5
40   Anna Antonsson Säffle Motorclub 240  
1:25,7 1:28,1 
 
55 53 Stefan Andersson SMK Trollhättan 2 wd Volvo 2:54,2 27,9 20,2 0,4
41   Filip Dahlgren 940  
1:26,5 1:27,7 
 
56 13 Fredrik Erixon Säffle MC 2 wd Volvo 2:54,5 28,2 20,5 0,3
42   Matilda Erixon 242  
1:32,1 1:22,4 
 
57 76 Roland Karlsson Nora MK Klass 8 H1 -75 Volvo 2:54,8 28,5 15,6 0,3
3   Birgitta Strohmaier Nora MK 142  
1:25,8 1:29,0 
 
58 54 Anders Andersson MK Team Westom 2 wd Opel 2:55,2 28,9 21,2 0,4
43   Wilma Berg MK Team Westom Astra  
1:26,8 1:28,4 
 
59 57 Marcus Davidsson Forshaga MC 2 wd Volvo 2:56,0 29,7 22,0 0,8
44   Henry Nyberg Forshaga MC 940  
1:27,1 1:28,9 
 
60 5 Andreas Jacobsson Dals MK Ungdomsrally Volvo 2:56,4 30,1 0,4
1   Robert Jacobsson Dals MK 240  
1:26,4 1:30,0 
 
60 79 Anders Svensson Årjängs MK Klass 8 H1 -75 Volvo 2:56,4 30,1
4   Morgan Olsson Årjängs MK 140  
1:26,1 1:30,3 
 
62 69 Hans Åke Söderqvist Norbergs MC Klass 3 F -1300cc -65 BMC 2:56,9 30,6 0,5
1   Rickard Snabb Cooper S  
1:27,5 1:29,4 
 
63 38 Lasse Jägerström Stenungsunds MS 2 wd Volvo 2:58,2 31,9 24,2 1,3
45   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS 244  
1:28,2 1:30,0 
 
64 7 Tommy Möller Säffle MC 2 wd Volvo 2:58,5 32,2 24,5 0,3
46   Tommy Andersson Säffle MC 240  
1:27,5 1:31,0 
 
65 45 Christoffer Kullander Säffle MC 2 wd Volvo 2:58,8 32,5 24,8 0,3
47   Anna Antonsson Säffle MC 240  
1:30,1 1:28,7 
 
66 83 Stig Johansson Kils MK Bil Klass 9 H2 & I -81 Opel 2:59,0 32,7 0,2
6   Peder Johnsson Kils MK Kadett GT/E  
1:27,3 1:31,7 
 
67 59 Tomas Persson Munkfors MC 2 wd Volvo 3:00,1 33,8 26,1 1,1
48   Alexander Lifält 244  
1:28,5 1:31,6 
 
68 71 Lennart Andersson Ludvika MS Klass 3 F -1300cc -65 Renault 3:00,9 34,6 4,0 0,8
2   Margareta Andersson Ludvika MS 1134 Gordini  
1:30,0 1:30,9 
 
69 87 Håkon Krogh NMK Trögstad Klass 9 H2 & I -81 Toyota 3:01,4 35,1 23,6 0,5
7   Hanne A. Krogh NMK Trögstad Celica  
1:29,7 1:31,7 
 
70 70 Lennart Forsberg Alingsås MK Klass 3 F -1300cc -65 Saab 3:04,2 37,9 7,3 2,8
3   Sture Landahl Alingsås MK 96  
1:30,6 1:33,6 
 
71 58 Maja Kärnqvist Östmark MFF 2 wd Toyota 3:07,8 41,5 33,8 3,6
49   Emma Kärnqvist Östmark MFF Starlet  
1:30,8 1:37,0 
 
72 68 Bo Rönnbäck Östernärkr RMC Klass 1 E -61 Ford 3:08,7 42,4 0,9
1   Jan Olsson Östernärke RMC Starliner  
1:34,3 1:34,4 
 
73 74 Patrik Larsson SMK Eda Klass 7 G1 & G2 -71 Volvo 3:13,4 47,1 4,7
1   Ulf Löfgren SMK Eda 142  
1:40,4 1:33,0 
 
74 41 Kari Keihtä MK Team Westom 2 wd Renault 3:15,0 48,7 41,0 1,6
50   Mattias Pihlgren MK Team Westom 5  
1:38,0 1:37,0 
 
75 67 Jeanet Haug KNA Eiker 4 wd Mitsubishi 3:32,5 1:06,2 1:06,2 17,5
5   Tor Bækkevold KNA Eiker Evo 5  
1:46,6 1:45,9 
 
76 85 Jukka Kovalainen Säffle MC Klass 9 H2 & I -81 Opel 3:54,5 1:28,2 1:16,7 22,0
8   Tommy Gull Säffle MC Kadett Rallye  
Entrant: FunOnWheels.se 2:28,2 1:26,3 
 
77 61 Amund Skoglund MK Team Treske 2 wd Volvo 11:17,2 8:50,9 7:22,7
51   Kenneth Axelsson Årjängs MK 242  
1:17,2 10:00,0