2018-10-13
Årjängs Sprinten
Official final
After SS 1
81 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 63 Leif Persson Laxå MK 4 wd Mitsubishi 1:12,9
1   Johan Svensson Evo 7  
 
2 65 Roger Ohlsson Fjärås MK 4 wd Subaru 1:13,8 0,9 0,9 0,9
2   Rene'E Andersson Fjärås MK Impreza  
Entrant:  MPRE MOTORSPORT
 
2 64 Kristian Svendsen NMK Aurskog Høland 4 wd Mitsubishi 1:13,8 0,9 0,9
2   Even Andreas Eng NMK Aremark Lancer RS Evo 4  
 
4 88 Erik Engen NMK Trøgstad Klass 10 J1 & J2 82-90 Toyota 1:16,5 3,6 2,7
1   Linda Iren Tryland NMK Trøgstad Celica GT4  
 
5 18 Henrik Enner Likenäs MK 2 wd VW 1:17,1 4,2 0,6
1   Annika Hagberg Fryksdalens MK Golf III  
 
6 61 Amund Skoglund MK Team Treske 2 wd Volvo 1:17,2 4,3 0,1
2   Kenneth Axelsson Årjängs MK 242  
 
7 17 Daniel Hoffmann SMK Linde 2 wd Opel 1:17,5 4,6 0,4 0,3
3   Erik Gustafsson Astra  
 
7 80 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 9 H2 & I -81 Sasb 1:17,5 4,6
1   Camilla Åhsberg MK Team Westom 99 EMS  
 
9 29 Thomas Bryntesson NMK Trøgstad 2 wd Volvo 1:17,8 4,9 0,7 0,3
4   Betina Fröshaug 240  
 
10 48 Jonas Björk MK Team Westom 2 wd VW 1:17,9 5,0 0,8 0,1
5   Cristian Pihlgren MK Team Westom Golf Mk2  
 
11 31 Stefan Larsson Stenungsund MS 2 wd Volvo 1:18,2 5,3 1,1 0,3
6   Therése Landström Karlstad RC 940  
 
12 77 Bo Axelsson Dals MK Klass 8 H1 -75 Ford 1:18,7 5,8 0,5
1   Kjell-Åke Lenback Escort RS 1600  
 
13 27 Sven Hansen Fryksdalens MK 2 wd Volvo 1:19,1 6,2 2,0 0,4
7   Rebecka Ander/ Isabelle Hansen Fryksdalens MK 242  
 
14 9 Nicklas Karlsson MK Team Westom 2 wd VW 1:19,3 6,4 2,2 0,2
8   Angela Petré MK Team Westom Golf III  
 
15 66 Ulf Storm Stenungsunds MS 4 wd Mitsubishi 1:19,4 6,5 6,5 0,1
4   Ulf Örnqvist Stenungsunds MS Evo VII  
Entrant: Team Hyrbilsdepån
 
16 82 Stefan Ryberg Forshaga MC Klass 9 H2 & I -81 Volvo 1:19,6 6,7 2,1 0,2
2   André Lundström Munkfors MC 240  
 
17 86 John Arild Nilsen Åmåls MK Klass 9 H2 & I -81 Ford 1:20,0 7,1 2,5 0,4
3   Anders Olsson Åmåls MK Escort RS 2000  
 
17 84 Morgan Sörensson MK Kopparberg Klass 9 H2 & I -81 Opel 1:20,0 7,1 2,5
3   Kjell Jonsson Teknis Motor Club Ascona B  
 
19 25 Björn Kallin Örebro RC 2 wd Volvo 1:20,2 7,3 3,1 0,2
9   Tony Särevik 940  
 
19 81 Per-Erik Sköldin SMK Vingåker Klass 9 H2 & I -81 Volvo 1:20,2 7,3 2,7
5   Kristina Sköldin SMK Vingåker 244  
 
21 11 Gunnar Bäck MK Team Westom 2 wd Toyota 1:20,4 7,5 3,3 0,2
10   Johan Svensson Starlet  
 
22 8 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 wd Volvo 1:20,7 7,8 3,6 0,3
11   Elias Anderberg Årjängs MK 940  
 
23 22 Stefan Simonsson Säffle MC 2 wd VW 1:21,1 8,2 4,0 0,4
12   Mikael Sördell Golf2  
 
24 6 Knut Boberg KNA Oslo 2 wd VW 1:21,3 8,4 4,2 0,2
13   Christian Halck Golf  
 
24 19 Tomas Hansson Munkfors MC 2 wd Volvo 1:21,3 8,4 4,2
13   Mikael Håkman Forshaga MC 940  
 
26 47 Håkan Nord Munkfors MC 2 wd VW 1:21,4 8,5 4,3 0,1
15   Eddie Nord Munkfors MC Golf  
 
26 35 Mikael Daggert Karlstad Mc-bil 2 wd Volvo 1:21,4 8,5 4,3
15   Markus Vielbass 240  
 
28 32 Ola Karlsson Team Westom 2 wd Volvo 1:21,5 8,6 4,4 0,1
17   Nina Fredriksson Team Westom 240  
 
29 50 Roger Johansson Munkfors MC 2 wd VW 1:21,7 8,8 4,6 0,2
18   Nicklas Johansson Munkfors MC Golf  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
30 36 Fredrik Andersson Säffle MC 2 wd Volvo 1:21,8 8,9 4,7 0,1
19   Max Johansson Säffle MC 242  
 
30 39 Peter Åhs Fryksdalens MK 2 wd Volvo 1:21,8 8,9 4,7
19   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK 940  
 
30 42 Tomas Nilsson Munkfors MC 2 wd Volvo 1:21,8 8,9 4,7
19   Leif Nilsson Munkfors MC 242  
 
33 46 Oskar Nilsson Finnskoga MK 2 wd Volvo 1:22,0 9,1 4,9 0,2
22   Andreas Niklasson 240  
 
34 72 Janne Blom Finspångs MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 1:22,3 9,4 0,3
1   Kjellpersson Åmåls MF PV  
 
35 44 Glenn Johansson Orust BSK 2 wd Volvo 1:22,6 9,7 5,5 0,3
23   Marita Karlsson Vakant 242  
 
36 20 Michael Nilsson Kils MK 2 wd Opel 1:22,9 10,0 5,8 0,3
24   Lars Nilsson Kils MK Ascona B  
 
37 34 Ingvar Ivarsson Säffle MC 2 wd Volvo 1:23,0 10,1 5,9 0,1
25   Inga-Lill Johansson 940  
 
38 56 Christoffer Ivarsson Säffle MC 2 wd Volvo 1:23,2 10,3 6,1 0,2
26   Per Steen 940  
 
39 26 Mattias Olofsson Bengtsfors MC 2 wd Volvo 1:23,3 10,4 6,2 0,1
27   Alexander Arvidsson 142  
 
39 78 Lennart Karlsson Säffle MC Klass 8 H1 -75 Opel 1:23,3 10,4 4,6
2   Kim Sevius Säffle MC Ascona  
 
41 52 Emil Karlsson SMK Eda 2 wd VW 1:23,4 10,5 6,3 0,1
28   Anna Karlsson SMK Eda Golf II  
 
41 49 Magnus Lindqvist Laxå MK 2 wd Volvo 1:23,4 10,5 6,3
28   Sara Ridde Forshaga MC 940  
 
41 43 Lukas Johansson Orust BSK 2 wd Volvo 1:23,4 10,5 6,3
28   Linn Fernblad 242  
 
44 21 Joakim Strömberg MK Team Westom 2 wd VW 1:23,5 10,6 6,4 0,1
31   Mikael Eriksson Bengtsfors MC Golf  
 
44 51 Thomas Dahlström Orust BSK 2 wd VW 1:23,5 10,6 6,4
31   Gunilla Rydin Orust BSK Golf  
 
46 10 Terje Hakkim Asker og Bærum Motorsport 2 wd Saab 1:23,7 10,8 6,6 0,2
33   Dan Fogderud SMK Eda 99 EMS  
 
47 37 Henrik Ågren Säffle MC 2 wd Volvo 1:24,0 11,1 6,9 0,3
34   Frank Ågren Säffle MC 240  
 
48 16 Frank Hoffmann SMK Linde 2 wd Volvo 1:24,6 11,7 7,5 0,6
35   Oscar Östlund Hällefors MK 240  
 
48 40 Tobias Pettersson Nordwall Karlstad MC Bil 2 wd Volvo 1:24,6 11,7 7,5
35   Peter Nordwall Karlstad MC Bil 244  
 
50 73 Anders Levin MK Team Westom Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 1:24,7 11,8 2,4 0,1
2   Bertil Jonsson Säffle MC Amazon  
 
51 14 Christer Holm SMK Trollhättan 2 wd Volvo 1:24,9 12,0 7,8 0,2
37   Mattias Holm SMK Trollhättan 240  
 
52 55 Fredrik Jardeby Kils MK Bil 2 wd VW 1:25,6 12,7 8,5 0,7
38   Pontus Eriksson Kils MK Bil Golf 2  
 
53 33 Peter Blomqvist Säffle MC 2 wd Volvo 1:25,7 12,8 8,6 0,1
39   Anna Antonsson Säffle Motorclub 240  
 
54 76 Roland Karlsson Nora MK Klass 8 H1 -75 Volvo 1:25,8 12,9 7,1 0,1
3   Birgitta Strohmaier Nora MK 142  
 
55 79 Anders Svensson Årjängs MK Klass 8 H1 -75 Volvo 1:26,1 13,2 0,3
4   Morgan Olsson Årjängs MK 140  
 
56 5 Andreas Jacobsson Dals MK Ungdomsrally Volvo 1:26,4 13,5 0,3
1   Robert Jacobsson Dals MK 240  
 
57 53 Stefan Andersson SMK Trollhättan 2 wd Volvo 1:26,5 13,6 9,4 0,1
40   Filip Dahlgren 940  
 
58 30 Hans Kristian Svendsen NMK Aurskog Høland 2 wd Opel 1:26,6 13,7 9,5 0,1
41   Alexander Eng NMK Aremark Ascona A  
 
59 54 Anders Andersson MK Team Westom 2 wd Opel 1:26,8 13,9 9,7 0,2
42   Wilma Berg MK Team Westom Astra  
 
60 57 Marcus Davidsson Forshaga MC 2 wd Volvo 1:27,1 14,2 10,0 0,3
43   Henry Nyberg Forshaga MC 940  
 
61 83 Stig Johansson Kils MK Bil Klass 9 H2 & I -81 Opel 1:27,3 14,4 0,2
6   Peder Johnsson Kils MK Kadett GT/E  
 
62 69 Hans Åke Söderqvist Norbergs MC Klass 3 F -1300cc -65 BMC 1:27,5 14,6 0,2
1   Rickard Snabb Cooper S  
 
62 7 Tommy Möller Säffle MC 2 wd Volvo 1:27,5 14,6 10,4
44   Tommy Andersson Säffle MC 240  
 
64 12 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 wd Ford 1:27,9 15,0 10,8 0,4
45   Håkan Näsström Escort  
 
65 38 Lasse Jägerström Stenungsunds MS 2 wd Volvo 1:28,2 15,3 11,1 0,3
46   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS 244  
 
66 59 Tomas Persson Munkfors MC 2 wd Volvo 1:28,5 15,6 11,4 0,3
47   Alexander Lifält 244  
 
67 87 Håkon Krogh NMK Trögstad Klass 9 H2 & I -81 Toyota 1:29,7 16,8 12,2 1,2
7   Hanne A. Krogh NMK Trögstad Celica  
 
68 71 Lennart Andersson Ludvika MS Klass 3 F -1300cc -65 Renault 1:30,0 17,1 2,5 0,3
2   Margareta Andersson Ludvika MS 1134 Gordini  
 
69 45 Christoffer Kullander Säffle MC 2 wd Volvo 1:30,1 17,2 13,0 0,1
48   Anna Antonsson Säffle MC 240  
 
70 70 Lennart Forsberg Alingsås MK Klass 3 F -1300cc -65 Saab 1:30,6 17,7 3,1 0,5
3   Sture Landahl Alingsås MK 96  
 
71 58 Maja Kärnqvist Östmark MFF 2 wd Toyota 1:30,8 17,9 13,7 0,2
49   Emma Kärnqvist Östmark MFF Starlet  
 
72 13 Fredrik Erixon Säffle MC 2 wd Volvo 1:32,1 19,2 15,0 1,3
50   Matilda Erixon 242  
 
73 60 Kai Morten Myhre Säffle MC 2 wd Volvo 1:33,4 20,5 1,3
51   John Hilmersson 940  
 
74 68 Bo Rönnbäck Östernärkr RMC Klass 1 E -61 Ford 1:34,3 21,4 0,9
1   Jan Olsson Östernärke RMC Starliner  
 
75 41 Kari Keihtä MK Team Westom 2 wd Renault 1:38,0 25,1 20,9 3,7
52   Mattias Pihlgren MK Team Westom 5  
 
76 74 Patrik Larsson SMK Eda Klass 7 G1 & G2 -71 Volvo 1:40,4 27,5 2,4
1   Ulf Löfgren SMK Eda 142  
 
77 67 Jeanet Haug KNA Eiker 4 wd Mitsubishi 1:46,6 33,7 33,7 6,2
5   Tor Bækkevold KNA Eiker Evo 5  
 
78 85 Jukka Kovalainen Säffle MC Klass 9 H2 & I -81 Opel 2:28,2 1:15,3 1:10,7 41,6
8   Tommy Gull Säffle MC Kadett Rallye  
Entrant: FunOnWheels.se
 
79 15 Björn Beck Åmåls MK 2 wd Ford 10:00,0 8:47,1 7:31,8
53   Alexander Alin Escort Mk 2  
 
79 23 Richard Herbertsson Skara MK 2 wd Renault 10:00,0 8:47,1
53   Andreas Williamsson Megane  
 
79 28 Mattias Sundberg Munkfors MC 2 wd VW 10:00,0 8:47,1
53   Andreas Persson Likenäs MK Golf