2018-08-04
Kullingstrofén
Official final
After SS 3
172 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 6 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Skoda 10:42,9
1   Lars Andersson SMK Trollhättan Fabia R5  
1:38,6 5:04,1 4:00,2 
 
2 5 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Mitsubishi 10:47,2 4,3 4,3 4,3
2   Robin Eriksson SMK Valdemarsvik Lancer Evo 8  
1:39,1 5:07,4 4:00,7 
 
3 2 Jacob Jansson Siak 4 wd Mitsubishi 10:52,6 9,7 9,7 5,4
3   Anders Fredriksson Årjängs MK Lancer Evo X  
Entrant: DA Transport AB Grängesberg 1:40,2 5:09,3 4:03,1 
 
4 38 Emil Karlsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 11:09,1 26,2 16,5
1   Jessica Larsson Rasbo MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 1:42,2 5:17,3 4:09,6 
 
5 42 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 11:10,6 27,7 1,5 1,5
2   Tommy Lindholm Munkfors MC 240  
1:41,5 5:19,5 4:09,6 
 
6 41 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 11:14,7 31,8 5,6 4,1
3   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf 16v  
1:42,1 5:20,4 4:12,2 
 
7 25 Bengt Carlsson Vara MK A - 2 wd BMW 11:17,9 35,0 8,8 3,2
4   Martin Kempe Kullings MS 325  
1:42,2 5:21,4 4:14,3 
 
8 9 David Dannevall Värmdö BK 4 wd Mitsubishi 11:18,6 35,7 35,7 0,7
4   Fanny Jacobson Värmdö BK Lancer Evo VII  
1:41,5 5:24,0 4:13,1 
 
9 27 Kristian Johansson Kinds MK A - 2 wd VW 11:19,2 36,3 10,1 0,6
5   Fredrik Livh Laxå MK Golf IV KitCar  
1:41,8 5:21,1 4:16,3 
 
10 22 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A - 2 wd VW 11:19,4 36,5 10,3 0,2
6   Ida Hegge Vara MK Golf KitCar  
1:42,3 5:19,4 4:17,7 
 
11 34 Stefan Alenmalm SMK Trollhättan A - 2 wd Volvo 11:22,2 39,3 13,1 2,8
7   Ida Bood MK Ratten 940  
1:43,9 5:23,0 4:15,3 
 
12 26 Markus Theorin Skillingaryds MK A - 2 wd VW 11:22,8 39,9 13,7 0,6
8   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Golf  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik 1:44,0 5:23,0 4:15,8 
 
13 4 Joachim Grahn Simrishamns MK 4 wd Ford 11:23,2 40,3 40,3 0,4
5   Mikael Kjellgren Hjo MK Fiesta R5  
1:42,2 5:25,0 4:16,0 
 
14 24 Lars Engström Kullings MS A - 2 wd Volvo 11:23,3 40,4 14,2 0,1
9   Gunnar Flodén Kullings MS 940  
Entrant: Jerrys Motorsport 1:44,7 5:23,8 4:14,8 
 
15 37 Mats Larsson Fagersta MK A - 2 wd Toyota 11:25,8 42,9 16,7 2,5
10   Mikael Johansson Fagersta MK Corolla  
1:45,7 5:26,1 4:14,0 
 
15 43 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 11:25,8 42,9
1   Emil Wretemark Linköpings MS 940  
Entrant: Team Slägghammar´n 1:44,0 5:22,9 4:18,9 
 
17 33 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A - 2 wd Volvo 11:26,2 43,3 17,1 0,4
11   Terje Plomen SMK Valdemarsvik 240  
1:42,9 5:26,6 4:16,7 
 
18 45 Emil Johansson SMK Motala Bil B - 2 wd Volvo 11:29,3 46,4 3,5 3,1
2   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK 940  
1:43,3 5:26,2 4:19,8 
 
19 39 Simon Johansson Munkfors MC A - 2 wd Volvo 11:29,5 46,6 20,4 0,2
12   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940  
1:45,3 5:26,3 4:17,9 
 
20 36 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 11:29,9 47,0 20,8 0,4
13   Jens Thapper SMK Motala Bil Clio R3  
1:44,0 5:27,1 4:18,8 
 
21 30 Thomas Lennstrand Kullings MS A - 2 wd Volvo 11:31,7 48,8 1,8
14   Conny Erixon Kullings MS 940  
1:43,4 5:29,7 4:18,6 
 
22 49 Mikael Wallon Kolsva MS B - 2 wd Volvo 11:32,4 49,5 6,6 0,7
3   Robin Hallman Kolsva MS 240  
1:45,7 5:27,8 4:18,9 
 
23 44 Christoffer Haglund SMK Nyköping B - 2 wd Volvo 11:34,0 51,1 8,2 1,6
4   Patrik Johansson SMK Nyköping 940  
Entrant: JP RACING 1:44,9 5:27,7 4:21,4 
 
24 7 Roland Eliasson Östgöta BSF 4 wd Mitsubishi 11:34,2 51,3 51,3 0,2
6   Reine Lundqvist Östgöta BSF Lancer Evo VI  
1:45,0 5:27,2 4:22,0 
 
25 32 Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd Opel 11:35,9 53,0 26,8 1,7
15   Niklas Landqvist SMK Uppsala Astra KitCar  
Entrant: RallyShop Motorsport 1:44,7 5:30,1 4:21,1 
 
26 23 Victor Karlsson Vimmerby MS A - 2 wd Ford 11:36,0 53,1 26,9 0,1
16   Björn Jacobsson Vimmerby MS Fiesta R2  
1:44,5 5:31,5 4:20,0 
 
26 20 Daniel Hellstadius Kullings MS A - 2 wd Volvo 11:36,0 53,1 26,9
16   Jonas Eriksson Kullings MS 940  
1:46,1 5:30,9 4:19,0 
 
28 29 Martin Norenby Dals MK A - 2 wd Volvo 11:36,5 53,6 27,4 0,5
18   Kenth-Åke Stenbäck Forshaga MC 944  
1:45,3 5:31,8 4:19,4 
 
29 77 Kjell Fransson Vimmerby MS Appendix K 2WD -81 Renault 11:37,3 54,4 0,8
1   Peter Fransson Vimmerby MS A310  
1:44,7 5:29,8 4:22,8 
 
30 48 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 11:37,7 54,8 11,9 0,4
5   Lars Jansson Åtvidabergs MK 940  
Entrant: Team Slägghammar´n 1:45,4 5:31,7 4:20,6 
 
30 58 Victor Bergsander Kullings MS B - 2 wd Volvo 11:37,7 54,8 11,9
5   Christoffer Lund Kullings MS 940  
1:49,7 5:26,8 4:21,2 
 
32 70 Thomas Bryntesson NMK Trögstad B - 2 wd Volvo 11:39,1 56,2 13,3 1,4
7   Ulf Rinden NMK Trögstad 240  
1:44,0 5:29,8 4:25,3 
 
33 63 Tomas Lidén SMK Trollhättan B - 2 wd VW 11:40,6 57,7 14,8 1,5
8   Ulrika Johansson Kullings MS Golf  
Entrant: Fenas 1:46,8 5:33,9 4:19,9 
 
34 57 Fredrik Karlander Toarps MK B - 2 wd Volvo 11:40,9 58,0 15,1 0,3
9   Victor Svensson Ryds MK 940  
Entrant: Ramudden.se 1:45,1 5:29,6 4:26,2 
 
35 46 Pontus Florin Eskilstuna MK B - 2 wd Honda 11:41,9 59,0 16,1 1,0
10   Marcus Jansson Storfors MK Civic Type R  
1:53,1 5:25,8 4:23,0 
 
36 311 Stefan Axelsson Säffle MC A - 2 wd Volvo 11:43,4 1:00,5 34,3 1,5
19   Emelie Axelsson Säffle MS 940  
1:56,7 5:27,3 4:19,4 
 
37 28 Henrik Enner Likenäs MK A - 2 wd VW 11:45,1 1:02,2 36,0 1,7
20   Per-Arne Jonsson MK Ratten Golf III  
1:47,0 5:32,4 4:25,7 
 
38 79 Sven Kim Sevius Säffle MC Appendix K 2WD -81 Volvo 11:45,6 1:02,7 8,3 0,5
2   Tom de Jong Delden Holland 262 GLT V6  
1:47,8 5:34,7 4:23,1 
 
39 50 Alexander Andersson MK Kinda B - 2 wd Volvo 11:45,9 1:03,0 20,1 0,3
11   Louise Palmqvist Degerfors RC 940  
1:46,4 5:33,4 4:26,1 
 
40 17 Erik Bergman Skillingaryds MK A - 2 wd Opel 11:52,3 1:09,4 43,2 6,4
21   Per Andersson Skillingaryds MK Corsa  
Entrant: Assistancekåren 1:47,9 5:38,3 4:26,1 
 
41 55 Erik Stenberg Kullings MS B - 2 wd Volvo 11:52,5 1:09,6 26,7 0,2
12   Oskar Hedén Kullings MS 940  
1:50,8 5:32,6 4:29,1 
 
42 94 Isac Nordström Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 11:52,8 1:09,9 0,3
1   David Arhusiander Jämtlands MK 940  
1:48,8 5:35,5 4:28,5 
 
43 96 Emil Andersson MK Team Westom A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 11:53,4 1:10,5 0,6 0,6
2   Kim Rauséus MK Team Westom 244  
1:47,4 5:36,8 4:29,2 
 
44 68 Hasse Ericsson Kullings MS B - 2 wd Volvo 11:53,9 1:11,0 28,1 0,5
13   Benny Larsson Kullings MS 940  
1:46,3 5:38,7 4:28,9 
 
45 18 Anders Johansson Kullings MS A - 2 wd Volvo 11:55,9 1:13,0 46,8 2,0
22   Peter Andersson Kullings MS 940  
1:49,6 5:39,4 4:26,9 
 
46 147 Johan Fast Toarps MK C - 2 wd BMW 11:56,6 1:13,7 0,7
1   Anton Jansson Kinds MK 325  
Entrant: Ramudden.se 1:51,3 5:40,1 4:25,2 
 
47 54 Henrik Oscarson MSK Hammaren B - 2 wd Saab 11:58,6 1:15,7 32,8 2,0
14   Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS  
1:46,6 5:45,2 4:26,8 
 
48 60 Joacim Grolander Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 11:59,0 1:16,1 33,2 0,4
15   Johan Nilsson Älvbygdens MK 240  
1:48,6 5:43,0 4:27,4 
 
49 112 Dan Rhodin SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 11:59,1 1:16,2 6,3 0,1
3   Christer Karlsson SMK Trollhättan 940  
1:49,8 5:40,1 4:29,2 
 
50 52 Albin Ählman SMK Valdemarsvik B - 2 wd Volvo 11:59,5 1:16,6 33,7 0,4
16   David Johansson MK Ramunder 242  
1:50,2 5:40,7 4:28,6 
 
51 59 Alexander Kolbert Götene MK B - 2 wd Volvo 12:00,9 1:18,0 35,1 1,4
17   Joakim Ljungkvist Götene MK 940  
1:51,2 5:41,7 4:28,0 
 
52 78 Jan Hagberg Kinds MK Appendix K 2WD -81 Volvo 12:01,5 1:18,6 24,2 0,6
3   Mikael Bielinski Kinds MK 242  
1:47,3 5:42,7 4:31,5 
 
53 15 Lasse Storm Stenungsunds MS A - 2 wd Peugeot 12:02,2 1:19,3 53,1 0,7
23   Ulf Storm Stenungsunds MS 208 R2  
1:49,9 5:43,3 4:29,0 
 
54 65 Marcus Holm Fägre MK B - 2 wd BMW 12:02,6 1:19,7 36,8 0,4
18   Tommy Sävevik Vara MK Compact  
1:45,8 5:49,6 4:27,2 
 
54 76 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K 2WD -81 Volvo 12:02,6 1:19,7 25,3
4   Björn Wessel Carlstad RC 240  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT 1:51,1 5:37,1 4:34,4 
 
56 106 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:02,9 1:20,0 10,1 0,3
4   Lucas Karlsson Gnesta MK 940  
1:50,0 5:41,5 4:31,4 
 
57 95 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:03,1 1:20,2 10,3 0,2
5   Ulf Simonsson SMK Trollhättan 940  
1:49,1 5:43,9 4:30,1 
 
58 19 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A - 2 wd Volvo 12:03,3 1:20,4 54,2 0,2
24   Magnus Hermansson Hällefors MK 242  
1:47,4 5:43,1 4:32,8 
 
59 1 Åke Kjellgren Gränna MK 4 wd Mitsubishi 12:03,7 1:20,8 1:20,8 0,4
7   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC Lancer Evo VII  
1:46,6 5:40,4 4:36,7 
 
60 21 Simon Andersson Bengtsfors MC A - 2 wd Volvo 12:04,7 1:21,8 55,6 1,0
25   Urban Fröjd Falköpings MK 940  
1:46,2 5:35,9 4:42,6 
 
61 31 Peter Börjesson Stenungsunds MS A - 2 wd Volvo 12:06,2 1:23,3 57,1 1,5
26   Ida Halvarsson Lima MS 242  
Entrant: Team Börjesson Maskin 1:49,4 5:46,6 4:30,2 
 
62 321 Thomas Hansson Munkfors MC Appendix K 2WD -81 Volvo 12:08,8 1:25,9 31,5 2,6
5   Christian Olsson Kils MK Bil 264  
1:51,1 5:48,8 4:28,9 
 
63 11 Johan Arwidson Falköpings MK 4 wd Mitsubishi 12:09,1 1:26,2 1:26,2 0,3
8   Daniel Arwidson Falköpings MK Lancer Evo  
1:48,0 5:45,6 4:35,5 
 
64 143 Johannes Brolin Kullings MS C - 2 wd Volvo 12:09,8 1:26,9 13,2 0,7
2   Annie Hellstadius Kullings MS 240  
Entrant: Ivarssons Entreprenad 1:47,6 5:34,5 4:47,7 
 
64 110 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:09,8 1:26,9 17,0
6   Tom Törngren Gränna MK 940  
Entrant: OpusBilprovning.se 1:50,2 5:47,0 4:32,6 
 
66 331 Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK C - 2 wd Volvo 12:10,0 1:27,1 13,4 0,2
3   Viktor Niemistö Katrineholms MK 940  
Entrant: C6 Rallyteam 1:48,6 5:47,3 4:34,1 
 
67 56 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 12:11,2 1:28,3 45,4 1,2
19   Andreas Persson Likenäs MK Golf  
1:51,0 5:45,3 4:34,9 
 
68 72 Reine Nyberg Forshaga MC B - 2 wd Nissan 12:11,4 1:28,5 45,6 0,2
20   Per Wiksten MK Ratten Sunny Kit Car  
1:53,5 5:44,2 4:33,7 
 
69 69 Sven Hansen Fryksdalens MK B - 2 wd Volvo 12:11,6 1:28,7 45,8 0,2
21   Sebastian Lindholm Munkfors MC 242  
1:53,3 5:46,3 4:32,0 
 
70 127 Oscar Arvidsson Gullabo RC A/B - Grupp E Toyota 12:11,9 1:29,0 0,3
1   Isak Arvidsson Gullabo RC Corolla  
Entrant: Larssons Plåtslageri 1:51,7 5:45,1 4:35,1 
 
71 145 Claes Söderqvist Skara MK C - 2 wd Volvo 12:14,3 1:31,4 17,7 2,4
4   Crister Svantesson Skara MK 940  
1:55,5 5:38,8 4:40,0 
 
72 101 Robert Johansson Göteborgs MF A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:15,1 1:32,2 22,3 0,8
7   Kim Pettersson SMK Trollhättan 240  
1:50,5 5:50,6 4:34,0 
 
73 64 Jimmy Alvarsson Jönköpings MK B - 2 wd Volvo 12:15,8 1:32,9 50,0 0,7
22   Marcus Widegren Jönköpings MK 940  
1:49,0 5:50,1 4:36,7 
 
74 122 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B - Grupp E BMW 12:17,3 1:34,4 5,4 1,5
2   Linus Isaksson Laxå MK 318i  
1:51,4 5:51,3 4:34,6 
 
74 99 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:17,3 1:34,4 24,5
8   Peter T. Modig Vara MK 940  
1:52,5 5:47,6 4:37,2 
 
76 146 Jonas Björk MK Team Westom C - 2 wd VW 12:18,9 1:36,0 22,3 1,6
5   Lars Persson MK Team Westom Golf Mk2  
1:54,3 5:46,5 4:38,1 
 
77 107 Viktor Johansson Vara MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:19,2 1:36,3 26,4 0,3
9   Fredrik Palm Skara MK 940  
1:52,4 5:49,2 4:37,6 
 
78 75 Kent Johansson Falköpings MK B - 2 wd Volvo 12:21,0 1:38,1 55,2 1,8
23   Andreas Karlsson Falköpings MK 240  
1:50,1 5:44,4 4:46,5 
 
79 184 Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally Volvo 12:21,3 1:38,4 0,3
1   Robin Bäckström Falköpings MK 940  
1:52,0 5:50,3 4:39,0 
 
79 114 Henrik Nellis Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:21,3 1:38,4 28,5
10   Peter Wester Kullings MS 940  
1:52,8 5:46,8 4:41,7 
 
81 71 Jonas Wiklund Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 12:21,6 1:38,7 55,8 0,3
24   Viktoria Johansson Kullings MS 242  
1:49,8 5:57,4 4:34,4 
 
82 104 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:22,7 1:39,8 29,9 1,1
11   Elina Svensson Anderstorps RC 244  
1:52,9 5:47,7 4:42,1 
 
83 151 Peter Lindman Falköpings MK C - 2 wd Volvo 12:25,3 1:42,4 28,7 2,6
6   Lars Johansson Vara MK 940  
2:00,5 5:54,6 4:30,2 
 
84 188 Emil Friman Vetlanda RRC Ungdomsrally Volvo 12:26,5 1:43,6 5,2 1,2
2   Andreas Friman Vetlanda RRC 940  
1:53,9 5:56,0 4:36,6 
 
84 87 Johnny Sundström Vara MK Appendix K 2WD -81 Opel 12:26,5 1:43,6 49,2
6   Anton Sundström Vara MK Ascona A  
1:53,6 5:55,9 4:37,0 
 
86 161 Johan Holm SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:27,5 1:44,6 1,0
1   Christer Holm SMK Trollhättan 240  
1:55,0 5:53,7 4:38,8 
 
87 156 Tim Palmqvist Degerfors RC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:27,8 1:44,9 0,3 0,3
2   Rebecca Andersson Hällefors MK 940  
1:52,0 5:50,7 4:45,1 
 
88 152 Roger Andersson Munkfors MC C - 2 wd Opel 12:28,4 1:45,5 31,8 0,6
7   André Lundström Munkfors MC Astra  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB 1:56,6 5:45,2 4:46,6 
 
89 10 André Eriksson MK Kopparberg 4 wd Subaru 12:29,0 1:46,1 1:46,1 0,6
9   Jonaz Persson MK Kopparberg Impreza  
1:50,2 5:55,8 4:43,0 
 
90 67 Kjell Hansson Dals MK B - 2 wd Volvo 12:29,7 1:46,8 1:03,9 0,7
25   Henrik Johansson Dals MK 940  
1:52,8 6:00,1 4:36,8 
 
91 105 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:30,7 1:47,8 37,9 1,0
12   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK 240  
1:54,2 6:00,4 4:36,1 
 
92 172 Emil Karlsson Ljungby MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:31,5 1:48,6 4,0 0,8
3   Filip Henningsson Ljungby MK 940  
1:50,4 5:54,5 4:46,6 
 
93 111 Mathias Savela Stockholms BK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:32,8 1:49,9 40,0 1,3
13   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK 740  
1:52,6 5:59,0 4:41,2 
 
94 120 Alexander Broberg SMK Nyköping A/B - Grupp E Volvo 12:34,6 1:51,7 22,7 1,8
3   Rickard Broberg Värmdö BK S80  
Entrant: STENROCK SÄKERHET AB 1:53,5 5:59,1 4:42,0 
 
95 301 Erik Engen NMK Trøgstad 4 wd Toyota 12:34,8 1:51,9 1:51,9 0,2
10   Linda Irèn Tryland NMK Trøgstad Celica GT4  
Entrant: Toyota Team Historic 2:13,4 5:44,2 4:37,2 
 
96 177 Fredrik Pettersson Falköpings MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:41,7 1:58,8 14,2 6,9
4   Marcus Lantz Falköpings MK 940  
1:54,9 6:01,7 4:45,1 
 
97 66 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK B - 2 wd Ford 12:42,3 1:59,4 1:16,5 0,6
26   Marcus Bengtsson Vänersborgs MK Fiesta  
1:54,8 6:04,7 4:42,8 
 
98 163 Viktor Sjöberg Älvbygdens MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:42,4 1:59,5 14,9 0,1
5   Jonas Sjöberg Älvbygdens MK 940  
1:57,3 6:01,9 4:43,2 
 
99 128 Frank Jacobsson Vara MK A/B - Grupp E VW 12:42,8 1:59,9 30,9 0,4
4   Per-Uno Haag Vara MK Golf 4  
Entrant: SJUNTORPS BILTJÄNST AB 1:56,3 6:01,7 4:44,8 
 
100 189 Kalle Gustafsson Haninge MK Ungdomsrally VW 12:43,3 2:00,4 22,0 0,5
3   Joakim Gustafsson Haninge MK Polo  
1:53,2 6:06,0 4:44,1 
 
101 116 Håkan Bauer Laxå MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:44,6 2:01,7 51,8 1,3
14   Marika Eng Laxå MK 940  
1:53,6 5:58,8 4:52,2 
 
102 100 Matti Johansson Vara MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Peugeot 12:45,0 2:02,1 52,2 0,4
15   Ronny Johansson Vara MK 206  
1:52,2 6:04,9 4:47,9 
 
103 74 Jim Johansson Falköpings MK B - 2 wd Volvo 12:48,0 2:05,1 1:22,2 3,0
27   Fredrik Gustavsson Kullings MS 240  
1:54,9 5:56,4 4:56,7 
 
104 98 Jens Thorsell Falköpings MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:48,3 2:05,4 55,5 0,3
16   Joakim Andersson Falköpings MK 940  
1:55,5 6:04,8 4:48,0 
 
105 115 Erik Jonsson SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:49,0 2:06,1 56,2 0,7
17   Erling Jonsson SMK Trollhättan 940  
Entrant: Linjemontage Motorsport 1:52,9 5:50,4 5:05,7 
 
106 192 Oscar Östlund Hällefors MK Ungdomsrally Volvo 12:49,6 2:06,7 28,3 0,6
4   Anders Östlund Hällefors MK 240  
1:56,5 6:09,3 4:43,8 
 
106 93 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K 2WD -81 Saab 12:49,6 2:06,7 1:12,3
7   Kjell Olofsson Kullings MS 99 EMS 16 V  
1:59,1 6:04,6 4:45,9 
 
108 186 Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 12:49,7 2:06,8 28,4 0,1
5   Mikael Persson SMK Trollhättan 240  
Entrant: Bilfocus Motorsport 1:56,2 6:03,6 4:49,9 
 
109 187 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 12:51,5 2:08,6 30,2 1,8
6   Marcus Fogdeby Storfors MK 940  
Entrant: EC Svenska AB 1:58,8 6:07,8 4:44,9 
 
110 176 Patrik Tor Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:51,7 2:08,8 24,2 0,2
6   Inge Petersson Skillingaryds MK 940  
1:59,8 6:06,0 4:45,9 
 
111 13 Sofia Sörensson SMK Hörby 4 wd Mitsubishi 12:52,0 2:09,1 2:09,1 0,3
11   Erika Ledin SMK Hörby Lancer Evo IX  
2:08,0 6:00,4 4:43,6 
 
112 118 Mikael Johansson Åtvidabergs MK A/B - Grupp E VW 12:52,1 2:09,2 40,2 0,1
5   Jimmy Johansson Åtvidabergs MK Golf 4  
Entrant: Gamleby Däck & Motorcentrum AB 1:56,3 6:11,2 4:44,6 
 
113 61 Joakim Wiberg Linköpings MS B - 2 wd Volvo 12:52,5 2:09,6 1:26,7 0,4
28   Christian Rosén Åtvidabergs MK 940  
1:52,5 6:22,8 4:37,2 
 
114 73 Jimmy Alfredsson SMK Örebro B - 2 wd Volvo 12:52,6 2:09,7 1:26,8 0,1
29   Linda Sjölin Flens MS 242  
1:55,1 6:15,5 4:42,0 
 
115 113 Robin Thörnberg Vetlanda RRC A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:53,0 2:10,1 1:00,2 0,4
18   Oscar Almqvist Vetlanda RRC 940  
1:51,2 6:16,5 4:45,3 
 
116 121 Tobias Söderholm SMK Uppsala A/B - Grupp E VW 12:54,2 2:11,3 42,3 1,2
6   Max Lindahl Örsundsbro MK Golf II  
1:54,8 6:09,7 4:49,7 
 
117 157 Linus Harling MK Team Westom C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Nissan 12:55,0 2:12,1 27,5 0,8
7   Thea Vestli KNA Kongsvinger Almera  
1:52,9 6:07,3 4:54,8 
 
118 181 Johannes Josefsson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC VW 12:55,4 2:12,5 27,9 0,4
8   Johan Pettersson Skillingaryds MK Golf GTI  
1:57,5 6:11,6 4:46,3 
 
119 185 Isak Vikman Nora MK Ungdomsrally Volvo 12:56,8 2:13,9 35,5 1,4
7   Pekka Vikman Östernärkes RMC 940  
1:57,6 6:06,6 4:52,6 
 
120 135 Jonas Molin Skene MS C - Grupp E Ford 12:58,1 2:15,2 1,3
1   Bengt-Arne Molin Skene MS Focus  
1:57,2 6:10,4 4:50,5 
 
121 117 Emil Johansson Falköpings MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:59,3 2:16,4 1:06,5 1,2
19   Carl Andersson Falköpings MK 940  
1:55,7 6:01,2 5:02,4 
 
122 164 Simon Bolsgård Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:59,6 2:16,7 32,1 0,3
9   Daniel Bolsgård Skillingaryds MK 940  
2:01,6 6:13,8 4:44,2 
 
123 179 Robbin Dahlgren Säffle MC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 12:59,9 2:17,0 32,4 0,3
10   Niklas Höög Åmål MK 740  
1:58,9 6:07,3 4:53,7 
 
124 193 Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Toyota 13:02,1 2:19,2 40,8 2,2
8   Joakim Bengtsson Kullings MS Corolla  
2:01,6 6:10,3 4:50,2 
 
125 84 Lars-Göran Olsson V:a Östergötlands MK Appendix K 2WD -81 Volvo 13:02,3 2:19,4 1:25,0 0,2
8   Per Carlsson Ludvika MS 142  
2:05,7 6:06,1 4:50,5 
 
126 162 Börje Johansson Kullings MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 13:03,7 2:20,8 36,2 1,4
11   Ingrid Johansson Kullings MS 240  
1:58,1 6:12,0 4:53,6 
 
127 132 Joakim Blansch Skillingaryds MK C - Grupp E Opel 13:06,0 2:23,1 7,9 2,3
2   Anton Geijersson Skillingaryds MK Astra  
Entrant: Hejdu Hejdu Racing 1:56,5 6:16,6 4:52,9 
 
128 88 Henrik Höglund Stenungsunds MS Appendix K 2WD -81 Volvo 13:08,0 2:25,1 1:30,7 2,0
9   Rustan Hagstedt Kils MK Bil 242  
Entrant: Linjemontage Motorsport 2:00,7 6:12,7 4:54,6 
 
129 85 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K 2WD -81 Saab 13:08,4 2:25,5 1:31,1 0,4
10   Kent Gonner Fagersta MK V4  
1:53,9 6:10,7 5:03,8 
 
130 150 Conny Andersson Älvbygdens MK C - 2 wd Volvo 13:08,8 2:25,9 1:12,2 0,4
8   Leif Gustavsson Älvbygdens MK 940  
1:58,2 6:15,4 4:55,2 
 
131 124 Mikael Molin MK Ramunder A/B - Grupp E Opel 13:10,2 2:27,3 58,3 1,4
7   Christer Molin MK Ramunder Astra G  
2:00,4 6:15,2 4:54,6 
 
131 91 Peter Dahlsund Varbergs MK Appendix K 2WD -81 Opel 13:10,2 2:27,3 1:32,9
11   Markus Johnzon Varbergs MK Ascona B  
2:04,7 6:10,7 4:54,8 
 
133 160 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 13:10,3 2:27,4 42,8 0,1
12   Lotta Strand SMK Valdemarsvik 940  
1:59,5 6:17,7 4:53,1 
 
134 136 Bruno Arvidsson Falköpings MK C - Grupp E Volvo 13:12,5 2:29,6 14,4 2,2
3   Fredrik Lans Falköpings MK 240  
1:55,6 6:10,4 5:06,5 
 
135 180 Mikael Simonsson SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 13:13,0 2:30,1 45,5 0,5
13   Mikael Johansson Stenungsunds MS 940  
2:01,8 6:17,5 4:53,7 
 
136 125 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B - Grupp E VW 13:13,4 2:30,5 1:01,5 0,4
8   Jonna Olsson Katrineholms MK Golf  
Entrant: Memo Industriplast Köping AB 2:00,1 6:18,7 4:54,6 
 
137 131 Mattias Jonsson Kullings MS C - Grupp E BMW 13:16,6 2:33,7 18,5 3,2
4   Marika Carlsson Sportvagnsällskapet i Jönköping Compact  
2:01,9 6:18,6 4:56,1 
 
138 170 Stefan Andersson SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 13:17,7 2:34,8 50,2 1,1
14   Göran Tell SMK Trollhättan 940  
2:00,7 6:16,5 5:00,5 
 
139 119 Gunnar Larsson Alingsås MK A/B - Grupp E Toyota 13:18,0 2:35,1 1:06,1 0,3
9   Tomas Östermyr Alingsås MK Corolla  
2:00,8 6:20,0 4:57,2 
 
140 133 Peter Lanner Vara MK C - Grupp E Toyota 13:19,5 2:36,6 21,4 1,5
5   Patric Sundström Göteborgs MF Corolla  
2:01,3 6:22,0 4:56,2 
 
141 178 Carl Mikaelson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 13:20,3 2:37,4 52,8 0,8
15   Simon Wernersson Skillingaryds MK 240  
1:59,0 6:20,1 5:01,2 
 
142 166 Emil Fröberg Mariestads MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Suzuki 13:20,9 2:38,0 53,4 0,6
16   Emma Jonsson Mariestads MS Swift  
Entrant: Nowén Motorsport www.nowenmotorsport.se 2:02,6 6:23,4 4:54,9 
 
143 168 Oscar Karlsson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 13:22,2 2:39,3 54,7 1,3
17   Viktor Zettergren Wäxjö MS 940  
2:00,3 6:15,8 5:06,1 
 
144 167 Viktor Edling Kullings MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 13:23,9 2:41,0 56,4 1,7
18   David Malmback Kullings MS 940  
2:04,2 6:22,4 4:57,3 
 
145 149 Stig Christensen Falköpings MK C - 2 wd Opel 13:24,1 2:41,2 1:27,5 0,2
9   Johan Sonnbring Falköpings MK Corsa  
1:52,0 5:49,7 5:42,4 
 
146 173 Beatrice Svensson Nora MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 13:24,4 2:41,5 56,9 0,3
19   Richard Svensson Storfors MK 240  
2:07,5 6:15,2 5:01,7 
 
147 175 Jonas Boström MK Team Westom C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 13:27,0 2:44,1 59,5 2,6
20   Erik Bergström MK Team Westom 240  
2:01,8 6:16,4 5:08,8 
 
148 138 Jennie Blansch Skillingaryds MK C - Grupp E Opel 13:27,8 2:44,9 29,7 0,8
6   Britt-Louise Blansch Skillingaryds MK Astra  
Entrant: PSA Motorsport 1:58,9 6:27,3 5:01,6 
 
149 97 Göran Wigertson Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 13:32,8 2:49,9 1:40,0 5,0
20   Carola Roos Johanson Kullings MS 940  
2:01,8 6:30,6 5:00,4 
 
150 126 Johan Brorson Dals MK A/B - Grupp E Saab 13:38,4 2:55,5 1:26,5 5,6
10   Joakim Tollesson Dals MK 900  
2:05,6 6:23,5 5:09,3 
 
151 194 Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally Audi 13:40,0 2:57,1 1:18,7 1,6
9   Hans Andreasson Kullings MS 80  
2:03,1 6:30,4 5:06,5 
 
152 183 Tommie Vuoluterä Mariestads MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 13:42,3 2:59,4 1:14,8 2,3
21   Joakim Rudström Mariestads MS 240  
2:01,1 6:19,5 5:21,7 
 
153 171 Hampus Wallin Vetlanda RRC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 13:45,1 3:02,2 1:17,6 2,8
22   Christian Gustafsson Nässjö MK 944  
2:01,4 6:34,8 5:08,9 
 
154 123 Håkan Borgh Strängnäs AMS A/B - Grupp E Opel 13:52,1 3:09,2 1:40,2 7,0
11   Jan Hellenberg Bromma MS Astra G  
2:01,7 6:36,3 5:14,1 
 
155 134 Christer Brunnegård Kullings MS C - Grupp E Audi 13:54,0 3:11,1 55,9 1,9
7   Emil Ivarsson Kullings MS 80  
2:07,4 6:33,0 5:13,6 
 
156 195 Filip Ekenved Göteborgs MF Ungdomsrally Volvo 13:54,3 3:11,4 1:33,0 0,3
10   Fredrik Ekenved Göteborgs MF 940  
2:04,9 6:32,4 5:17,0 
 
157 102 Rolf Isaksson Dals MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 14:00,0 3:17,1 2:07,2 5,7
21   Christoffer Isaksson Dals MK 240  
2:05,0 6:42,0 5:13,0 
 
158 83 Stefan Helsing Rallyklassikerna Appendix K 2WD -81 Saab 14:08,0 3:25,1 2:30,7 8,0
12   Johan Helsing V4  
2:09,4 6:38,1 5:20,5 
 
159 182 Christer Johansson Dals MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 14:09,6 3:26,7 1:42,1 1,6
23   Jim Andersson Dals MK 940  
2:10,7 6:45,2 5:13,7 
 
160 139 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 14:11,6 3:28,7 1:13,5 2,0
8   Frida Lindström Skillingaryds MK Golf  
Entrant: Plombo Motor 2:14,2 6:44,6 5:12,8 
 
161 140 Mikael Wigholm Falköpings MK C - Grupp E Volvo 14:27,1 3:44,2 1:29,0 15,5
9   Johan Karlsson Falköpings MK 740  
2:06,7 6:47,3 5:33,1 
 
162 137 Torbjörn Åkerblom Skene MS C - Grupp E VW 14:28,4 3:45,5 1:30,3 1,3
10   Magnus Klingvall Skene MS Golf Mk 1  
2:00,3 6:34,1 5:54,0 
 
163 174 Lars Jägerström Stenungsunds MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 14:36,2 3:53,3 2:08,7 7,8
24   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS 940  
Entrant: Team Larsson Motorsport 2:11,0 7:01,1 5:24,1 
 
164 90 Ingvar Svensson Kullings MS Appendix K 2WD -81 Volvo 14:38,2 3:55,3 3:00,9 2,0
13   Jan Gotting Kullings MS Amazon  
2:22,0 6:46,1 5:30,1 
 
165 155 Sven Börjesson Fjärås MK C - 2 wd Peugeot 14:45,5 4:02,6 2:48,9 7,3
10   Matz Olli Fjärås MK 205 GTI  
2:11,9 6:50,2 5:23,4 
 
166 169 Christer Grolander Älvbygdens MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 14:58,1 4:15,2 2:30,6 12,6
25   Annica Grolander Älvbygdens MK 940  
2:15,5 7:07,2 5:35,4 
 
167 14 Sören Johansson Kullings MS A - 2 wd Opel 15:14,9 4:32,0 4:05,8 16,8
27   Anna Gunvaldsson Stenungsunds MS Ascona B  
2:14,7 7:13,1 5:27,1 
 
168 129 Anders Kolberg MK Team Westom C - Grupp E Opel 15:19,3 4:36,4 2:21,2 4,4
11   Olof Lundström MK Team Treske Corsa  
2:48,9 6:40,1 5:50,3 
 
169 141 Per-Åke Johnsson MK Trophy C - Grupp E Volvo 15:47,2 5:04,3 2:49,1 27,9
12   Malin Larsson Orust BSK 940  
Entrant: TEAM LARSSON MOTORSPORT 2:07,1 6:56,9 5:33,2 
 
170 82 Thommy Lundgren Kullings MS Appendix K 2WD -81 Saab 15:49,1 5:06,2 4:11,8 1,9
14   Daniel Andersson Kullings MS V4  
2:02,6 7:17,2 6:29,3 
 
171 89 Peter Bergsander Gullabo RC Appendix K 2WD -81 Volvo 16:00,3 5:17,4 4:23,0 11,2
15   Elaine Walve Gullabo RC Amazon 122 S  
2:21,4 7:38,0 6:00,9 
 
172 191 Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally Suzuki 17:19,3 6:36,4 4:58,0 1:19,0
11   Tommy Svensson Bengtsfors MC Swift Mk2  
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna 6:13,2 6:10,4 4:55,7