2018-08-04
Kullingstrofén
Official final
After SS 2
181 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 6 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Skoda 6:42,7
1   Lars Andersson SMK Trollhättan Fabia R5  
1:38,6 5:04,1 
 
2 5 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Mitsubishi 6:46,5 3,8 3,8 3,8
2   Robin Eriksson SMK Valdemarsvik Lancer Evo 8  
1:39,1 5:07,4 
 
3 2 Jacob Jansson Siak 4 wd Mitsubishi 6:49,5 6,8 6,8 3,0
3   Anders Fredriksson Årjängs MK Lancer Evo X  
Entrant: DA Transport AB Grängesberg 1:40,2 5:09,3 
 
4 38 Emil Karlsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 6:59,5 16,8 10,0
1   Jessica Larsson Rasbo MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 1:42,2 5:17,3 
 
5 42 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 7:01,0 18,3 1,5 1,5
2   Tommy Lindholm Munkfors MC 240  
1:41,5 5:19,5 
 
6 22 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A - 2 wd VW 7:01,7 19,0 2,2 0,7
3   Ida Hegge Vara MK Golf KitCar  
1:42,3 5:19,4 
 
7 41 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 7:02,5 19,8 3,0 0,8
4   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf 16v  
1:42,1 5:20,4 
 
8 27 Kristian Johansson Kinds MK A - 2 wd VW 7:02,9 20,2 3,4 0,4
5   Fredrik Livh Laxå MK Golf IV KitCar  
1:41,8 5:21,1 
 
9 25 Bengt Carlsson Vara MK A - 2 wd BMW 7:03,6 20,9 4,1 0,7
6   Martin Kempe Kullings MS 325  
1:42,2 5:21,4 
 
10 9 David Dannevall Värmdö BK 4 wd Mitsubishi 7:05,5 22,8 22,8 1,9
4   Fanny Jacobson Värmdö BK Lancer Evo VII  
1:41,5 5:24,0 
 
11 34 Stefan Alenmalm SMK Trollhättan A - 2 wd Volvo 7:06,9 24,2 7,4 1,4
7   Ida Bood MK Ratten 940  
1:43,9 5:23,0 
 
11 43 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 7:06,9 24,2
1   Emil Wretemark Linköpings MS 940  
Entrant: Team Slägghammar´n 1:44,0 5:22,9 
 
13 26 Markus Theorin Skillingaryds MK A - 2 wd VW 7:07,0 24,3 7,5 0,1
8   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Golf  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik 1:44,0 5:23,0 
 
14 4 Joachim Grahn Simrishamns MK 4 wd Ford 7:07,2 24,5 24,5 0,2
5   Mikael Kjellgren Hjo MK Fiesta R5  
1:42,2 5:25,0 
 
15 24 Lars Engström Kullings MS A - 2 wd Volvo 7:08,5 25,8 9,0 1,3
9   Gunnar Flodén Kullings MS 940  
Entrant: Jerrys Motorsport 1:44,7 5:23,8 
 
16 33 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A - 2 wd Volvo 7:09,5 26,8 10,0 1,0
10   Terje Plomen SMK Valdemarsvik 240  
1:42,9 5:26,6 
 
16 45 Emil Johansson SMK Motala Bil B - 2 wd Volvo 7:09,5 26,8 2,6
2   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK 940  
1:43,3 5:26,2 
 
18 36 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 7:11,1 28,4 11,6 1,6
11   Jens Thapper SMK Motala Bil Clio R3  
1:44,0 5:27,1 
 
19 39 Simon Johansson Munkfors MC A - 2 wd Volvo 7:11,6 28,9 12,1 0,5
12   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940  
1:45,3 5:26,3 
 
20 37 Mats Larsson Fagersta MK A - 2 wd Toyota 7:11,8 29,1 12,3 0,2
13   Mikael Johansson Fagersta MK Corolla  
1:45,7 5:26,1 
 
21 7 Roland Eliasson Östgöta BSF 4 wd Mitsubishi 7:12,2 29,5 29,5 0,4
6   Reine Lundqvist Östgöta BSF Lancer Evo VI  
1:45,0 5:27,2 
 
22 44 Christoffer Haglund SMK Nyköping B - 2 wd Volvo 7:12,6 29,9 5,7 0,4
3   Patrik Johansson SMK Nyköping 940  
Entrant: JP RACING 1:44,9 5:27,7 
 
23 30 Thomas Lennstrand Kullings MS A - 2 wd Volvo 7:13,1 30,4 0,5
14   Conny Erixon Kullings MS 940  
1:43,4 5:29,7 
 
24 49 Mikael Wallon Kolsva MS B - 2 wd Volvo 7:13,5 30,8 6,6 0,4
4   Robin Hallman Kolsva MS 240  
1:45,7 5:27,8 
 
25 70 Thomas Bryntesson NMK Trögstad B - 2 wd Volvo 7:13,8 31,1 6,9 0,3
5   Ulf Rinden NMK Trögstad 240  
1:44,0 5:29,8 
 
26 77 Kjell Fransson Vimmerby MS Appendix K 2WD -81 Renault 7:14,5 31,8 0,7
1   Peter Fransson Vimmerby MS A310  
1:44,7 5:29,8 
 
27 57 Fredrik Karlander Toarps MK B - 2 wd Volvo 7:14,7 32,0 7,8 0,2
6   Victor Svensson Ryds MK 940  
Entrant: Ramudden.se 1:45,1 5:29,6 
 
28 32 Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd Opel 7:14,8 32,1 15,3 0,1
15   Niklas Landqvist SMK Uppsala Astra KitCar  
Entrant: RallyShop Motorsport 1:44,7 5:30,1 
 
29 23 Victor Karlsson Vimmerby MS A - 2 wd Ford 7:16,0 33,3 16,5 1,2
16   Björn Jacobsson Vimmerby MS Fiesta R2  
1:44,5 5:31,5 
 
30 58 Victor Bergsander Kullings MS B - 2 wd Volvo 7:16,5 33,8 9,6 0,5
7   Christoffer Lund Kullings MS 940  
1:49,7 5:26,8 
 
31 20 Daniel Hellstadius Kullings MS A - 2 wd Volvo 7:17,0 34,3 17,5 0,5
17   Jonas Eriksson Kullings MS 940  
1:46,1 5:30,9 
 
32 29 Martin Norenby Dals MK A - 2 wd Volvo 7:17,1 34,4 17,6 0,1
18   Kenth-Åke Stenbäck Forshaga MC 944  
1:45,3 5:31,8 
 
32 48 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 7:17,1 34,4 10,2
8   Lars Jansson Åtvidabergs MK 940  
Entrant: Team Slägghammar´n 1:45,4 5:31,7 
 
34 62 Tobias Söresjö Kullings MS B - 2 wd Volvo 7:18,0 35,3 0,9
9   Rikard Jakobsson Kullings MS 940  
1:45,2 5:32,8 
 
35 46 Pontus Florin Eskilstuna MK B - 2 wd Honda 7:18,9 36,2 12,0 0,9
10   Marcus Jansson Storfors MK Civic Type R  
1:53,1 5:25,8 
 
36 28 Henrik Enner Likenäs MK A - 2 wd VW 7:19,4 36,7 19,9 0,5
19   Per-Arne Jonsson MK Ratten Golf III  
1:47,0 5:32,4 
 
37 50 Alexander Andersson MK Kinda B - 2 wd Volvo 7:19,8 37,1 12,9 0,4
11   Louise Palmqvist Degerfors RC 940  
1:46,4 5:33,4 
 
38 63 Tomas Lidén SMK Trollhättan B - 2 wd VW 7:20,7 38,0 13,8 0,9
12   Ulrika Johansson Kullings MS Golf  
Entrant: Fenas 1:46,8 5:33,9 
 
39 21 Simon Andersson Bengtsfors MC A - 2 wd Volvo 7:22,1 39,4 22,6 1,4
20   Urban Fröjd Falköpings MK 940  
1:46,2 5:35,9 
 
39 143 Johannes Brolin Kullings MS C - 2 wd Volvo 7:22,1 39,4
1   Annie Hellstadius Kullings MS 240  
Entrant: Ivarssons Entreprenad 1:47,6 5:34,5 
 
41 79 Sven Kim Sevius Säffle MC Appendix K 2WD -81 Volvo 7:22,5 39,8 8,0 0,4
2   Tom de Jong Delden Holland 262 GLT V6  
1:47,8 5:34,7 
 
42 55 Erik Stenberg Kullings MS B - 2 wd Volvo 7:23,4 40,7 16,5 0,9
13   Oskar Hedén Kullings MS 940  
1:50,8 5:32,6 
 
43 311 Stefan Axelsson Säffle MC A - 2 wd Volvo 7:24,0 41,3 24,5 0,6
21   Emelie Axelsson Säffle MS 940  
1:56,7 5:27,3 
 
44 96 Emil Andersson MK Team Westom A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:24,2 41,5 0,2
1   Kim Rauséus MK Team Westom 244  
1:47,4 5:36,8 
 
45 94 Isac Nordström Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:24,3 41,6 0,1 0,1
2   David Arhusiander Jämtlands MK 940  
1:48,8 5:35,5 
 
46 68 Hasse Ericsson Kullings MS B - 2 wd Volvo 7:25,0 42,3 18,1 0,7
14   Benny Larsson Kullings MS 940  
1:46,3 5:38,7 
 
47 17 Erik Bergman Skillingaryds MK A - 2 wd Opel 7:26,2 43,5 26,7 1,2
22   Per Andersson Skillingaryds MK Corsa  
Entrant: Assistancekåren 1:47,9 5:38,3 
 
48 1 Åke Kjellgren Gränna MK 4 wd Mitsubishi 7:27,0 44,3 44,3 0,8
7   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC Lancer Evo VII  
1:46,6 5:40,4 
 
49 76 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K 2WD -81 Volvo 7:28,2 45,5 13,7 1,2
3   Björn Wessel Carlstad RC 240  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT 1:51,1 5:37,1 
 
50 18 Anders Johansson Kullings MS A - 2 wd Volvo 7:29,0 46,3 29,5 0,8
23   Peter Andersson Kullings MS 940  
1:49,6 5:39,4 
 
51 112 Dan Rhodin SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:29,9 47,2 5,7 0,9
3   Christer Karlsson SMK Trollhättan 940  
1:49,8 5:40,1 
 
52 78 Jan Hagberg Kinds MK Appendix K 2WD -81 Volvo 7:30,0 47,3 15,5 0,1
4   Mikael Bielinski Kinds MK 242  
1:47,3 5:42,7 
 
53 19 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A - 2 wd Volvo 7:30,5 47,8 31,0 0,5
24   Magnus Hermansson Hällefors MK 242  
1:47,4 5:43,1 
 
54 52 Albin Ählman SMK Valdemarsvik B - 2 wd Volvo 7:30,9 48,2 24,0 0,4
15   David Johansson MK Ramunder 242  
1:50,2 5:40,7 
 
55 147 Johan Fast Toarps MK C - 2 wd BMW 7:31,4 48,7 9,3 0,5
2   Anton Jansson Kinds MK 325  
Entrant: Ramudden.se 1:51,3 5:40,1 
 
56 106 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:31,5 48,8 7,3 0,1
4   Lucas Karlsson Gnesta MK 940  
1:50,0 5:41,5 
 
57 60 Joacim Grolander Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 7:31,6 48,9 24,7 0,1
16   Johan Nilsson Älvbygdens MK 240  
1:48,6 5:43,0 
 
58 54 Henrik Oscarson MSK Hammaren B - 2 wd Saab 7:31,8 49,1 24,9 0,2
17   Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS  
1:46,6 5:45,2 
 
59 59 Alexander Kolbert Götene MK B - 2 wd Volvo 7:32,9 50,2 26,0 1,1
18   Joakim Ljungkvist Götene MK 940  
1:51,2 5:41,7 
 
60 95 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:33,0 50,3 8,8 0,1
5   Ulf Simonsson SMK Trollhättan 940  
1:49,1 5:43,9 
 
61 15 Lasse Storm Stenungsunds MS A - 2 wd Peugeot 7:33,2 50,5 33,7 0,2
25   Ulf Storm Stenungsunds MS 208 R2  
1:49,9 5:43,3 
 
62 11 Johan Arwidson Falköpings MK 4 wd Mitsubishi 7:33,6 50,9 50,9 0,4
8   Daniel Arwidson Falköpings MK Lancer Evo  
1:48,0 5:45,6 
 
63 145 Claes Söderqvist Skara MK C - 2 wd Volvo 7:34,3 51,6 12,2 0,7
3   Crister Svantesson Skara MK 940  
1:55,5 5:38,8 
 
64 75 Kent Johansson Falköpings MK B - 2 wd Volvo 7:34,5 51,8 27,6 0,2
19   Andreas Karlsson Falköpings MK 240  
1:50,1 5:44,4 
 
65 53 Janne Eriksson Säffle MC B - 2 wd BMW 7:35,0 52,3 0,5
20   Mathias Häggkvist Säffle MC 325  
1:52,2 5:42,8 
 
66 65 Marcus Holm Fägre MK B - 2 wd BMW 7:35,4 52,7 28,5 0,4
21   Tommy Sävevik Vara MK Compact  
1:45,8 5:49,6 
 
67 331 Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK C - 2 wd Volvo 7:35,9 53,2 13,8 0,5
4   Viktor Niemistö Katrineholms MK 940  
Entrant: C6 Rallyteam 1:48,6 5:47,3 
 
68 31 Peter Börjesson Stenungsunds MS A - 2 wd Volvo 7:36,0 53,3 36,5 0,1
26   Ida Halvarsson Lima MS 242  
Entrant: Team Börjesson Maskin 1:49,4 5:46,6 
 
69 56 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 7:36,3 53,6 29,4 0,3
22   Andreas Persson Likenäs MK Golf  
1:51,0 5:45,3 
 
70 127 Oscar Arvidsson Gullabo RC A/B - Grupp E Toyota 7:36,8 54,1 0,5
1   Isak Arvidsson Gullabo RC Corolla  
Entrant: Larssons Plåtslageri 1:51,7 5:45,1 
 
71 110 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:37,2 54,5 13,0 0,4
6   Tom Törngren Gränna MK 940  
Entrant: OpusBilprovning.se 1:50,2 5:47,0 
 
72 72 Reine Nyberg Forshaga MC B - 2 wd Nissan 7:37,7 55,0 30,8 0,5
23   Per Wiksten MK Ratten Sunny Kit Car  
1:53,5 5:44,2 
 
73 64 Jimmy Alvarsson Jönköpings MK B - 2 wd Volvo 7:39,1 56,4 32,2 1,4
24   Marcus Widegren Jönköpings MK 940  
1:49,0 5:50,1 
 
74 69 Sven Hansen Fryksdalens MK B - 2 wd Volvo 7:39,6 56,9 32,7 0,5
25   Sebastian Lindholm Munkfors MC 242  
1:53,3 5:46,3 
 
74 114 Henrik Nellis Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:39,6 56,9 15,4
7   Peter Wester Kullings MS 940  
1:52,8 5:46,8 
 
76 321 Thomas Hansson Munkfors MC Appendix K 2WD -81 Volvo 7:39,9 57,2 25,4 0,3
5   Christian Olsson Kils MK Bil 264  
1:51,1 5:48,8 
 
77 99 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:40,1 57,4 15,9 0,2
8   Peter T. Modig Vara MK 940  
1:52,5 5:47,6 
 
78 104 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:40,6 57,9 16,4 0,5
9   Elina Svensson Anderstorps RC 244  
1:52,9 5:47,7 
 
79 146 Jonas Björk MK Team Westom C - 2 wd VW 7:40,8 58,1 18,7 0,2
5   Lars Persson MK Team Westom Golf Mk2  
1:54,3 5:46,5 
 
80 101 Robert Johansson Göteborgs MF A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:41,1 58,4 16,9 0,3
10   Kim Pettersson SMK Trollhättan 240  
1:50,5 5:50,6 
 
81 107 Viktor Johansson Vara MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:41,6 58,9 17,4 0,5
11   Fredrik Palm Skara MK 940  
1:52,4 5:49,2 
 
82 149 Stig Christensen Falköpings MK C - 2 wd Opel 7:41,7 59,0 19,6 0,1
6   Johan Sonnbring Falköpings MK Corsa  
1:52,0 5:49,7 
 
83 152 Roger Andersson Munkfors MC C - 2 wd Opel 7:41,8 59,1 19,7 0,1
7   André Lundström Munkfors MC Astra  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB 1:56,6 5:45,2 
 
84 184 Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally Volvo 7:42,3 59,6 0,5
1   Robin Bäckström Falköpings MK 940  
1:52,0 5:50,3 
 
85 122 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B - Grupp E BMW 7:42,7 1:00,0 5,9 0,4
2   Linus Isaksson Laxå MK 318i  
1:51,4 5:51,3 
 
85 156 Tim Palmqvist Degerfors RC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:42,7 1:00,0
1   Rebecca Andersson Hällefors MK 940  
1:52,0 5:50,7 
 
87 115 Erik Jonsson SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:43,3 1:00,6 19,1 0,6
12   Erling Jonsson SMK Trollhättan 940  
Entrant: Linjemontage Motorsport 1:52,9 5:50,4 
 
88 172 Emil Karlsson Ljungby MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:44,9 1:02,2 2,2 1,6
2   Filip Henningsson Ljungby MK 940  
1:50,4 5:54,5 
 
89 10 André Eriksson MK Kopparberg 4 wd Subaru 7:46,0 1:03,3 1:03,3 1,1
9   Jonaz Persson MK Kopparberg Impreza  
1:50,2 5:55,8 
 
90 71 Jonas Wiklund Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 7:47,2 1:04,5 40,3 1,2
26   Viktoria Johansson Kullings MS 242  
1:49,8 5:57,4 
 
91 161 Johan Holm SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:48,7 1:06,0 6,0 1,5
3   Christer Holm SMK Trollhättan 240  
1:55,0 5:53,7 
 
92 87 Johnny Sundström Vara MK Appendix K 2WD -81 Opel 7:49,5 1:06,8 35,0 0,8
6   Anton Sundström Vara MK Ascona A  
1:53,6 5:55,9 
 
93 188 Emil Friman Vetlanda RRC Ungdomsrally Volvo 7:49,9 1:07,2 7,6 0,4
2   Andreas Friman Vetlanda RRC 940  
1:53,9 5:56,0 
 
94 74 Jim Johansson Falköpings MK B - 2 wd Volvo 7:51,3 1:08,6 44,4 1,4
27   Fredrik Gustavsson Kullings MS 240  
1:54,9 5:56,4 
 
95 111 Mathias Savela Stockholms BK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:51,6 1:08,9 27,4 0,3
13   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK 740  
1:52,6 5:59,0 
 
96 116 Håkan Bauer Laxå MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:52,4 1:09,7 28,2 0,8
14   Marika Eng Laxå MK 940  
1:53,6 5:58,8 
 
97 120 Alexander Broberg SMK Nyköping A/B - Grupp E Volvo 7:52,6 1:09,9 15,8 0,2
3   Rickard Broberg Värmdö BK S80  
Entrant: STENROCK SÄKERHET AB 1:53,5 5:59,1 
 
98 67 Kjell Hansson Dals MK B - 2 wd Volvo 7:52,9 1:10,2 46,0 0,3
28   Henrik Johansson Dals MK 940  
1:52,8 6:00,1 
 
99 105 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:54,6 1:11,9 30,4 1,7
15   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK 240  
1:54,2 6:00,4 
 
100 151 Peter Lindman Falköpings MK C - 2 wd Volvo 7:55,1 1:12,4 33,0 0,5
8   Lars Johansson Vara MK 940  
2:00,5 5:54,6 
 
101 177 Fredrik Pettersson Falköpings MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:56,6 1:13,9 13,9 1,5
4   Marcus Lantz Falköpings MK 940  
1:54,9 6:01,7 
 
102 117 Emil Johansson Falköpings MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:56,9 1:14,2 32,7 0,3
16   Carl Andersson Falköpings MK 940  
1:55,7 6:01,2 
 
103 148 Linus Flodin Kils MK Bil C - 2 wd VW 7:57,0 1:14,3 0,1
9   Tobias Fredriksson Säffle MC Golf  
1:58,9 5:58,1 
 
104 100 Matti Johansson Vara MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Peugeot 7:57,1 1:14,4 32,9 0,1
17   Ronny Johansson Vara MK 206  
1:52,2 6:04,9 
 
105 301 Erik Engen NMK Trøgstad 4 wd Toyota 7:57,6 1:14,9 1:14,9 0,5
10   Linda Irèn Tryland NMK Trøgstad Celica GT4  
Entrant: Toyota Team Historic 2:13,4 5:44,2 
 
106 128 Frank Jacobsson Vara MK A/B - Grupp E VW 7:58,0 1:15,3 21,2 0,4
4   Per-Uno Haag Vara MK Golf 4  
Entrant: SJUNTORPS BILTJÄNST AB 1:56,3 6:01,7 
 
107 189 Kalle Gustafsson Haninge MK Ungdomsrally VW 7:59,2 1:16,5 16,9 1,2
3   Joakim Gustafsson Haninge MK Polo  
1:53,2 6:06,0 
 
107 163 Viktor Sjöberg Älvbygdens MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:59,2 1:16,5 16,5
5   Jonas Sjöberg Älvbygdens MK 940  
1:57,3 6:01,9 
 
109 66 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK B - 2 wd Ford 7:59,5 1:16,8 52,6 0,3
29   Marcus Bengtsson Vänersborgs MK Fiesta  
1:54,8 6:04,7 
 
110 186 Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 7:59,8 1:17,1 17,5 0,3
4   Mikael Persson SMK Trollhättan 240  
Entrant: Bilfocus Motorsport 1:56,2 6:03,6 
 
111 157 Linus Harling MK Team Westom C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Nissan 8:00,2 1:17,5 17,5 0,4
6   Thea Vestli KNA Kongsvinger Almera  
1:52,9 6:07,3 
 
112 98 Jens Thorsell Falköpings MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:00,3 1:17,6 36,1 0,1
18   Joakim Andersson Falköpings MK 940  
1:55,5 6:04,8 
 
113 93 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K 2WD -81 Saab 8:03,7 1:21,0 49,2 3,4
7   Kjell Olofsson Kullings MS 99 EMS 16 V  
1:59,1 6:04,6 
 
114 185 Isak Vikman Nora MK Ungdomsrally Volvo 8:04,2 1:21,5 21,9 0,5
5   Pekka Vikman Östernärkes RMC 940  
1:57,6 6:06,6 
 
115 121 Tobias Söderholm SMK Uppsala A/B - Grupp E VW 8:04,5 1:21,8 27,7 0,3
5   Max Lindahl Örsundsbro MK Golf II  
1:54,8 6:09,7 
 
116 85 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K 2WD -81 Saab 8:04,6 1:21,9 50,1 0,1
8   Kent Gonner Fagersta MK V4  
1:53,9 6:10,7 
 
117 192 Oscar Östlund Hällefors MK Ungdomsrally Volvo 8:05,8 1:23,1 23,5 1,2
6   Anders Östlund Hällefors MK 240  
1:56,5 6:09,3 
 
117 176 Patrik Tor Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:05,8 1:23,1 23,1
7   Inge Petersson Skillingaryds MK 940  
1:59,8 6:06,0 
 
119 136 Bruno Arvidsson Falköpings MK C - Grupp E Volvo 8:06,0 1:23,3 0,2
1   Fredrik Lans Falköpings MK 240  
1:55,6 6:10,4 
 
120 179 Robbin Dahlgren Säffle MC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:06,2 1:23,5 23,5 0,2
8   Niklas Höög Åmål MK 740  
1:58,9 6:07,3 
 
121 187 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 8:06,6 1:23,9 24,3 0,4
7   Marcus Fogdeby Storfors MK 940  
Entrant: EC Svenska AB 1:58,8 6:07,8 
 
121 130 Nicklas Johansson Munkfors MC C - Grupp E Opel 8:06,6 1:23,9
2   Eddie Nord Munkfors MC Astra  
Entrant: Team Munkfors Bilskrot AB 1:57,9 6:08,7 
 
123 118 Mikael Johansson Åtvidabergs MK A/B - Grupp E VW 8:07,5 1:24,8 30,7 0,9
6   Jimmy Johansson Åtvidabergs MK Golf 4  
Entrant: Gamleby Däck & Motorcentrum AB 1:56,3 6:11,2 
 
124 135 Jonas Molin Skene MS C - Grupp E Ford 8:07,6 1:24,9 1,6 0,1
3   Bengt-Arne Molin Skene MS Focus  
1:57,2 6:10,4 
 
125 113 Robin Thörnberg Vetlanda RRC A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:07,7 1:25,0 43,5 0,1
19   Oscar Almqvist Vetlanda RRC 940  
1:51,2 6:16,5 
 
126 13 Sofia Sörensson SMK Hörby 4 wd Mitsubishi 8:08,4 1:25,7 1:25,7 0,7
11   Erika Ledin SMK Hörby Lancer Evo IX  
2:08,0 6:00,4 
 
127 181 Johannes Josefsson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC VW 8:09,1 1:26,4 26,4 0,7
9   Johan Pettersson Skillingaryds MK Golf GTI  
1:57,5 6:11,6 
 
128 162 Börje Johansson Kullings MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:10,1 1:27,4 27,4 1,0
10   Ingrid Johansson Kullings MS 240  
1:58,1 6:12,0 
 
129 73 Jimmy Alfredsson SMK Örebro B - 2 wd Volvo 8:10,6 1:27,9 1:03,7 0,5
30   Linda Sjölin Flens MS 242  
1:55,1 6:15,5 
 
130 84 Lars-Göran Olsson V:a Östergötlands MK Appendix K 2WD -81 Volvo 8:11,8 1:29,1 57,3 1,2
9   Per Carlsson Ludvika MS 142  
2:05,7 6:06,1 
 
131 193 Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Toyota 8:11,9 1:29,2 29,6 0,1
8   Joakim Bengtsson Kullings MS Corolla  
2:01,6 6:10,3 
 
132 132 Joakim Blansch Skillingaryds MK C - Grupp E Opel 8:13,1 1:30,4 7,1 1,2
4   Anton Geijersson Skillingaryds MK Astra  
Entrant: Hejdu Hejdu Racing 1:56,5 6:16,6 
 
133 88 Henrik Höglund Stenungsunds MS Appendix K 2WD -81 Volvo 8:13,4 1:30,7 58,9 0,3
10   Rustan Hagstedt Kils MK Bil 242  
Entrant: Linjemontage Motorsport 2:00,7 6:12,7 
 
134 150 Conny Andersson Älvbygdens MK C - 2 wd Volvo 8:13,6 1:30,9 51,5 0,2
10   Leif Gustavsson Älvbygdens MK 940  
1:58,2 6:15,4 
 
135 61 Joakim Wiberg Linköpings MS B - 2 wd Volvo 8:15,3 1:32,6 1:08,4 1,7
31   Christian Rosén Åtvidabergs MK 940  
1:52,5 6:22,8 
 
136 164 Simon Bolsgård Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:15,4 1:32,7 32,7 0,1
11   Daniel Bolsgård Skillingaryds MK 940  
2:01,6 6:13,8 
 
136 91 Peter Dahlsund Varbergs MK Appendix K 2WD -81 Opel 8:15,4 1:32,7 1:00,9
11   Markus Johnzon Varbergs MK Ascona B  
2:04,7 6:10,7 
 
138 124 Mikael Molin MK Ramunder A/B - Grupp E Opel 8:15,6 1:32,9 38,8 0,2
7   Christer Molin MK Ramunder Astra G  
2:00,4 6:15,2 
 
139 168 Oscar Karlsson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:16,1 1:33,4 33,4 0,5
12   Viktor Zettergren Wäxjö MS 940  
2:00,3 6:15,8 
 
140 160 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:17,2 1:34,5 34,5 1,1
13   Lotta Strand SMK Valdemarsvik 940  
1:59,5 6:17,7 
 
140 170 Stefan Andersson SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:17,2 1:34,5 34,5
13   Göran Tell SMK Trollhättan 940  
2:00,7 6:16,5 
 
142 175 Jonas Boström MK Team Westom C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:18,2 1:35,5 35,5 1,0
15   Erik Bergström MK Team Westom 240  
2:01,8 6:16,4 
 
143 125 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B - Grupp E VW 8:18,8 1:36,1 42,0 0,6
8   Jonna Olsson Katrineholms MK Golf  
Entrant: Memo Industriplast Köping AB 2:00,1 6:18,7 
 
144 178 Carl Mikaelson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:19,1 1:36,4 36,4 0,3
16   Simon Wernersson Skillingaryds MK 240  
1:59,0 6:20,1 
 
145 180 Mikael Simonsson SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:19,3 1:36,6 36,6 0,2
17   Mikael Johansson Stenungsunds MS 940  
2:01,8 6:17,5 
 
146 131 Mattias Jonsson Kullings MS C - Grupp E BMW 8:20,5 1:37,8 14,5 1,2
5   Marika Carlsson Sportvagnsällskapet i Jönköping Compact  
2:01,9 6:18,6 
 
147 183 Tommie Vuoluterä Mariestads MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:20,6 1:37,9 37,9 0,1
18   Joakim Rudström Mariestads MS 240  
2:01,1 6:19,5 
 
148 119 Gunnar Larsson Alingsås MK A/B - Grupp E Toyota 8:20,8 1:38,1 44,0 0,2
9   Tomas Östermyr Alingsås MK Corolla  
2:00,8 6:20,0 
 
149 173 Beatrice Svensson Nora MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:22,7 1:40,0 40,0 1,9
19   Richard Svensson Storfors MK 240  
2:07,5 6:15,2 
 
150 133 Peter Lanner Vara MK C - Grupp E Toyota 8:23,3 1:40,6 17,3 0,6
6   Patric Sundström Göteborgs MF Corolla  
2:01,3 6:22,0 
 
151 154 Morgan Larsson Dals MK C - 2 wd BMW 8:24,2 1:41,5 0,9
11   Mikael Holmstedt Dals MK 325  
Entrant: MicroMotorsport 1:59,8 6:24,4 
 
152 158 Daniel Lindau Göteborgs MF C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:24,3 1:41,6 0,1
20   Jonas Helgesson Älvbygdens MK 740  
1:55,4 6:28,9 
 
153 166 Emil Fröberg Mariestads MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Suzuki 8:26,0 1:43,3 43,3 1,7
21   Emma Jonsson Mariestads MS Swift  
Entrant: Nowén Motorsport www.nowenmotorsport.se 2:02,6 6:23,4 
 
154 138 Jennie Blansch Skillingaryds MK C - Grupp E Opel 8:26,2 1:43,5 20,2 0,2
7   Britt-Louise Blansch Skillingaryds MK Astra  
Entrant: PSA Motorsport 1:58,9 6:27,3 
 
155 167 Viktor Edling Kullings MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:26,6 1:43,9 43,9 0,4
22   David Malmback Kullings MS 940  
2:04,2 6:22,4 
 
156 126 Johan Brorson Dals MK A/B - Grupp E Saab 8:29,1 1:46,4 52,3 2,5
10   Joakim Tollesson Dals MK 900  
2:05,6 6:23,5 
 
157 97 Göran Wigertson Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:32,4 1:49,7 1:08,2 3,3
20   Carola Roos Johanson Kullings MS 940  
2:01,8 6:30,6 
 
158 194 Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally Audi 8:33,5 1:50,8 51,2 1,1
9   Hans Andreasson Kullings MS 80  
2:03,1 6:30,4 
 
159 137 Torbjörn Åkerblom Skene MS C - Grupp E VW 8:34,4 1:51,7 28,4 0,9
8   Magnus Klingvall Skene MS Golf Mk 1  
2:00,3 6:34,1 
 
160 171 Hampus Wallin Vetlanda RRC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:36,2 1:53,5 53,5 1,8
23   Christian Gustafsson Nässjö MK 944  
2:01,4 6:34,8 
 
161 195 Filip Ekenved Göteborgs MF Ungdomsrally Volvo 8:37,3 1:54,6 55,0 1,1
10   Fredrik Ekenved Göteborgs MF 940  
2:04,9 6:32,4 
 
162 123 Håkan Borgh Strängnäs AMS A/B - Grupp E Opel 8:38,0 1:55,3 1:01,2 0,7
11   Jan Hellenberg Bromma MS Astra G  
2:01,7 6:36,3 
 
163 134 Christer Brunnegård Kullings MS C - Grupp E Audi 8:40,4 1:57,7 34,4 2,4
9   Emil Ivarsson Kullings MS 80  
2:07,4 6:33,0 
 
164 102 Rolf Isaksson Dals MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:47,0 2:04,3 1:22,8 6,6
21   Christoffer Isaksson Dals MK 240  
2:05,0 6:42,0 
 
165 83 Stefan Helsing Rallyklassikerna Appendix K 2WD -81 Saab 8:47,5 2:04,8 1:33,0 0,5
12   Johan Helsing V4  
2:09,4 6:38,1 
 
166 153 Fredrik Sjöberg Falköpings MK C - 2 wd Opel 8:47,9 2:05,2 0,4
12   Samuel Claesson Falköpings MK Ascona B  
2:28,0 6:19,9 
 
167 190 Jacob Johannesson Gullabo RC Ungdomsrally Volvo 8:52,0 2:09,3 4,1
11   Anette Pettersson Gullabo RC 940  
Entrant: Jerrys Motorsport 1:51,4 7:00,6 
 
168 140 Mikael Wigholm Falköpings MK C - Grupp E Volvo 8:54,0 2:11,3 48,0 2,0
10   Johan Karlsson Falköpings MK 740  
2:06,7 6:47,3 
 
169 182 Christer Johansson Dals MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 8:55,9 2:13,2 1:13,2 1,9
24   Jim Andersson Dals MK 940  
2:10,7 6:45,2 
 
170 139 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 8:58,8 2:16,1 52,8 2,9
11   Frida Lindström Skillingaryds MK Golf  
Entrant: Plombo Motor 2:14,2 6:44,6 
 
171 142 Niklas Ahlberg Toarps MK C - Grupp E VW 9:04,2 2:21,5 5,4
12   Tobias Sjöqvist Golf  
2:01,1 6:53,1 
 
172 90 Ingvar Svensson Kullings MS Appendix K 2WD -81 Volvo 9:08,1 2:25,4 1:53,6 3,9
13   Jan Gotting Kullings MS Amazon  
2:22,0 6:46,1 
 
173 174 Lars Jägerström Stenungsunds MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 9:12,1 2:29,4 1:29,4 4,0
25   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS 940  
Entrant: Team Larsson Motorsport 2:11,0 7:01,1 
 
174 82 Thommy Lundgren Kullings MS Appendix K 2WD -81 Saab 9:19,8 2:37,1 2:05,3 7,7
14   Daniel Andersson Kullings MS V4  
2:02,6 7:17,2 
 
175 155 Sven Börjesson Fjärås MK C - 2 wd Peugeot 9:22,1 2:39,4 2:00,0 2,3
13   Matz Olli Fjärås MK 205 GTI  
2:11,9 6:50,2 
 
176 169 Christer Grolander Älvbygdens MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 9:22,7 2:40,0 1:40,0 0,6
26   Annica Grolander Älvbygdens MK 940  
2:15,5 7:07,2 
 
177 14 Sören Johansson Kullings MS A - 2 wd Opel 9:27,8 2:45,1 2:28,3 5,1
27   Anna Gunvaldsson Stenungsunds MS Ascona B  
2:14,7 7:13,1 
 
178 129 Anders Kolberg MK Team Westom C - Grupp E Opel 9:29,0 2:46,3 1:23,0 1,2
13   Olof Lundström MK Team Treske Corsa  
2:48,9 6:40,1 
 
179 89 Peter Bergsander Gullabo RC Appendix K 2WD -81 Volvo 9:59,4 3:16,7 2:44,9 30,4
15   Elaine Walve Gullabo RC Amazon 122 S  
2:21,4 7:38,0 
 
180 141 Per-Åke Johnsson MK Trophy C - Grupp E Volvo 10:14,0 3:31,3 2:08,0 14,6
14   Malin Larsson Orust BSK 940  
Entrant: TEAM LARSSON MOTORSPORT 2:07,1 6:56,9 
 
181 191 Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally Suzuki 12:23,6 5:40,9 4:41,3 2:09,6
12   Tommy Svensson Bengtsfors MC Swift Mk2  
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna 6:13,2 6:10,4