2017-07-29
Gurlitta/Sunneracet
Official final
After SP 6
33 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 9 Rolf Grybb Hässleholms MK A - 2 wd Opel 9:29,9
1   Jörgen Ärlandsback MK Ratten Ascona B  
1:18,6 1:18,7 1:29,3 1:56,9 1:28,6 1:57,8 
 
2 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS A - 2 wd Ford 9:30,1 0,2 0,2 0,2
2   Patrik Cederberg Dals MK Escort  
Entrant: Team Jordvarme 1:16,5 1:15,6 1:31,7 2:00,8 1:28,7 1:56,8 
 
3 19 Jörgen Lundgren Lunds AC B - 2 wd Opel 9:37,8 7,9 7,7
1   Andreas Nilsson Lunds AC Ascona  
1:22,8 1:20,9 1:30,2 1:57,7 1:30,1 1:56,1 
 
4 2 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil A - 2 wd Ford 9:54,2 24,3 24,3 16,4
3   Per Jansson Sala MK Escort  
1:22,2 1:21,3 1:33,5 2:03,4 1:32,8 2:01,0 
 
5 18 Michael Rosén Kils MK Bil B - 2 wd Ford 10:03,6 33,7 25,8 9,4
2   Tobias Sundman Kils MK Bil Escort Mk II  
1:21,9 1:20,6 1:33,5 2:16,0 1:32,9 1:58,7 
 
6 20 Pelle Berg Munkfors MC B - 2 wd BMW 10:07,9 38,0 30,1 4,3
3   Tom Sundberg Munkfors MC Compact  
1:22,4 1:21,2 1:35,1 2:09,9 1:35,8 2:03,5 
 
7 8 Stefan Nilsson MK Team Westom A - 2 wd Toyota 10:12,8 42,9 42,9 4,9
4   Lars Lindberg MK Ratten Starlet  
1:29,6 1:27,6 1:35,7 2:03,5 1:34,3 2:02,1 
 
8 21 Stefan Grönberg Dals MK B - 2 wd Opel 10:17,9 48,0 40,1 5,1
4   Per Inge Björk Dals MK Ascona B  
Entrant: KG Svets & Maskin AB 1:32,1 1:25,2 1:36,0 2:04,7 1:36,1 2:03,8 
 
9 4 Bosse Persson Munkfors MC A - 2 wd Ford 10:28,0 58,1 58,1 10,1
5   Per-Eric Ericsson Munkfors MC Escort Mk 2  
Entrant: Munkfors Bil 1:26,4 1:24,1 1:38,6 2:13,6 1:39,4 2:05,9 
 
10 104 Stefan Larsson Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 10:30,5 1:00,6 2,5
1   Joakim Rydholm Dals MK 940  
1:26,4 1:24,7 1:43,3 2:11,4 1:37,3 2:07,4 
 
11 22 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 10:31,0 1:01,1 53,2 0,5
5   Emil Jonsson Munkfors MC Golf  
1:30,3 1:26,2 1:40,5 2:09,5 1:38,2 2:06,3 
 
12 41 Peter Karlsson Dals MK C - 2 wd Ford 10:38,6 1:08,7 8,1 7,6
2   Caroline Magnusson MK Ratten Escort Mk 1  
Entrant: Beamon Motorsport 1:33,1 1:28,1 1:36,9 2:13,5 1:38,1 2:08,9 
 
13 30 Ola Karlsson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 10:38,7 1:08,8 0,1
1   Nina Fredriksson MK Team Westom 240  
1:30,9 1:30,3 1:38,9 2:10,6 1:37,4 2:10,6 
 
14 12 Mikael Andersson Kullings MS B - Grupp E BMW 10:55,7 1:25,8 17,0
1   Magnus Andersson Kullings MS 318  
Entrant: TEAM JORDVARME.SE 1:40,6 1:39,1 1:39,1 2:10,0 1:37,1 2:09,8 
 
15 11 Ronny Nilsson MK Ratten B - Grupp E VW 11:00,5 1:30,6 4,8 4,8
2   Ove Johannesson MK Ratten Golf  
1:38,6 1:39,0 1:39,7 2:12,4 1:40,1 2:10,7 
 
16 13 Joakim Strömberg Bengtsfors MC B - Grupp E VW 11:02,1 1:32,2 6,4 1,6
3   Pia Juhl Golf  
1:39,4 1:38,3 1:42,3 2:12,4 1:40,2 2:09,5 
 
17 32 Tomas Nilsson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 11:03,4 1:33,5 24,7 1,3
2   Leif Nilsson Munkfors MC 242  
1:35,2 1:35,5 1:42,6 2:14,8 1:41,9 2:13,4 
 
18 36 Roy Tangen KNA Kongsvinger C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Nissan 11:08,1 1:38,2 29,4 4,7
3   Marcus Lundhaug KNA Kongsvinger Almera  
1:38,0 1:35,2 1:43,7 2:15,2 1:43,1 2:12,9 
 
19 31 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 11:15,8 1:45,9 37,1 7,7
4   Peter Edvardsson Fryksdalens MK 244  
1:37,4 1:36,1 1:49,9 2:14,4 1:40,7 2:12,3 
 
20 35 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 11:20,8 1:50,9 42,1 5,0
5   Patrik Lodin Likenäs MK 240  
Entrant: BKE Telecom AB 1:37,0 1:36,6 1:49,0 2:19,3 1:42,7 2:16,2 
 
21 27 Martin Nilsson MK Ratten C - Grupp E VW 11:24,5 1:54,6 3,7
1   Natalie Hjelmhagen Vazirdaftari Golf  
1:43,6 1:40,3 1:45,6 2:15,9 1:43,2 2:15,9 
 
22 34 Per Andersson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 11:25,5 1:55,6 46,8 1,0
6   Bo Grosch MK Team Westom S70  
1:37,8 1:36,7 1:46,7 2:19,6 1:44,4 2:20,3 
 
23 39 Jan-Inge Runqvist Hällefors MK C - 2 wd Volvo 11:28,2 1:58,3 57,7 2,7
3   Annika Larsson Hällefors MK 242  
1:34,6 1:31,7 1:47,5 2:17,2 2:02,3 2:14,9 
 
24 40 Bengt Johansson Lima MS C - 2 wd Ford 11:29,2 1:59,3 58,7 1,0
4   Mikel Johansson Lima MS Sierra  
1:34,5 1:38,8 1:48,4 2:23,7 1:46,0 2:17,8 
 
25 15 Peter Törnqvist MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 11:31,1 2:01,2 1,9
1   Mikael Simonsson MK Ratten 940  
1:41,0 1:37,1 1:47,5 2:20,9 1:47,2 2:17,4 
 
26 43 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 11:34,7 2:04,8 3,6
1   Hans-Erik Larsson MK Ratten GTI Mk 2  
1:41,6 1:40,3 1:47,8 2:20,7 1:47,2 2:17,1 
 
27 14 Roland Ström MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 11:36,2 2:06,3 5,1 1,5
2   Per Ström Östmarks MFF 242  
1:38,9 1:37,7 1:51,9 2:21,9 1:45,9 2:19,9 
 
28 29 Peter Åhs Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 11:36,5 2:06,6 57,8 0,3
7   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK 940  
1:39,5 1:34,6 1:42,2 2:09,8 1:42,4 2:48,0 
 
29 28 Tomas Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 11:41,5 2:11,6 1:02,8 5,0
8   Stefan Englund MK Team Treske 244  
1:42,7 1:41,5 1:47,4 2:19,5 1:45,9 2:24,5 
 
30 24 Åke Dahlen MK Team Westom C - Grupp E FIAT 11:47,5 2:17,6 23,0 6,0
2   Kenneth Wåhlin MK Team Treske Brava 1,6 SX  
1:44,5 1:43,4 1:51,7 2:21,3 1:46,5 2:20,1 
 
31 102 Ingvar Ingvarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 11:50,2 2:20,3 1:11,5 2,7
9   Björn Johansson Säffle MC 940  
1:41,3 1:39,6 1:52,6 2:22,3 1:50,2 2:24,2 
 
32 26 Robert Andersson SMK Linde C - Grupp E VW 11:50,4 2:20,5 25,9 0,2
3   Anders Andersson Golf Mk1  
1:49,4 1:46,5 1:50,4 2:20,0 1:47,4 2:16,7 
 
33 25 Jan Säker Fryksdalens MK C - Grupp E Saab 13:32,4 4:02,5 2:07,9 1:42,0
4   Niclas Säker Fryksdalens MK 99  
1:55,6 1:56,2 2:06,6 2:47,6 2:04,3 2:42,1