2017-07-29
Gurlitta/Sunneracet
Official final
After SP 4
39 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 9 Rolf Grybb Hässleholms MK A - 2 wd Opel 6:03,5
1   Jörgen Ärlandsback MK Ratten Ascona B  
1:18,6 1:18,7 1:29,3 1:56,9 
 
2 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS A - 2 wd Ford 6:04,6 1,1 1,1 1,1
2   Patrik Cederberg Dals MK Escort  
Entrant: Team Jordvarme 1:16,5 1:15,6 1:31,7 2:00,8 
 
103 Stian Bröderud KNA Solör Motorsport C - 2 wd Opel 6:09,0 5,5 4,4
1   Simen Bröderud KNA Solör Motorsport Kadett GSI  
1:21,5 1:19,6 1:28,8 1:59,1 
 
4 19 Jörgen Lundgren Lunds AC B - 2 wd Opel 6:11,6 8,1 2,6
1   Andreas Nilsson Lunds AC Ascona  
1:22,8 1:20,9 1:30,2 1:57,7 
 
105 Petter Åkerström Vansbro MK A - 4 wd Mitsubishi 6:17,0 13,5 5,4
1   Per Anders Liss Vansbro MK Evo  
1:22,4 1:19,5 1:33,6 2:01,5 
 
6 2 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil A - 2 wd Ford 6:20,4 16,9 16,9 3,4
3   Per Jansson Sala MK Escort  
1:22,2 1:21,3 1:33,5 2:03,4 
 
7 20 Pelle Berg Munkfors MC B - 2 wd BMW 6:28,6 25,1 17,0 8,2
2   Tom Sundberg Munkfors MC Compact  
1:22,4 1:21,2 1:35,1 2:09,9 
 
8 7 Per Olsson MK Ratten A - 2 wd Ford 6:31,2 27,7 2,6
4   Torbjörn Eriksson MK Ratten Escort RS 1800  
1:24,2 1:20,0 1:36,8 2:10,2 
 
9 18 Michael Rosén Kils MK Bil B - 2 wd Ford 6:32,0 28,5 20,4 0,8
3   Tobias Sundman Kils MK Bil Escort Mk II  
1:21,9 1:20,6 1:33,5 2:16,0 
 
10 8 Stefan Nilsson MK Team Westom A - 2 wd Toyota 6:36,4 32,9 32,9 4,4
5   Lars Lindberg MK Ratten Starlet  
1:29,6 1:27,6 1:35,7 2:03,5 
 
11 21 Stefan Grönberg Dals MK B - 2 wd Opel 6:38,0 34,5 26,4 1,6
4   Per Inge Björk Dals MK Ascona B  
Entrant: KG Svets & Maskin AB 1:32,1 1:25,2 1:36,0 2:04,7 
 
12 6 Håkan Oddshammar Lunds AC A - 2 wd BMW 6:38,9 35,4 0,9
6   Pamela Oddshammar Lunds AC Compakt  
1:25,3 1:23,0 1:33,8 2:16,8 
 
13 4 Bosse Persson Munkfors MC A - 2 wd Ford 6:42,7 39,2 39,2 3,8
7   Per-Eric Ericsson Munkfors MC Escort Mk 2  
Entrant: Munkfors Bil 1:26,4 1:24,1 1:38,6 2:13,6 
 
14 104 Stefan Larsson Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 6:45,8 42,3 36,8 3,1
2   Joakim Rydholm Dals MK 940  
1:26,4 1:24,7 1:43,3 2:11,4 
 
15 22 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 6:46,5 43,0 34,9 0,7
5   Emil Jonsson Munkfors MC Golf  
1:30,3 1:26,2 1:40,5 2:09,5 
 
16 30 Ola Karlsson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 6:50,7 47,2 4,2
1   Nina Fredriksson MK Team Westom 240  
1:30,9 1:30,3 1:38,9 2:10,6 
 
17 41 Peter Karlsson Dals MK C - 2 wd Ford 6:51,6 48,1 42,6 0,9
3   Caroline Magnusson MK Ratten Escort Mk 1  
Entrant: Beamon Motorsport 1:33,1 1:28,1 1:36,9 2:13,5 
 
18 38 Hans Perbjörs Lima MS C - 2 wd VW 6:58,6 55,1 7,0
4   Gustav Perbjörs Lima MS Golf GTI 16v  
1:31,8 1:29,3 1:41,5 2:16,0 
 
19 29 Peter Åhs Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 7:06,1 1:02,6 15,4 7,5
2   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK 940  
1:39,5 1:34,6 1:42,2 2:09,8 
 
20 32 Tomas Nilsson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 7:08,1 1:04,6 17,4 2,0
3   Leif Nilsson Munkfors MC 242  
1:35,2 1:35,5 1:42,6 2:14,8 
 
21 12 Mikael Andersson Kullings MS B - Grupp E BMW 7:08,8 1:05,3 0,7
1   Magnus Andersson Kullings MS 318  
Entrant: TEAM JORDVARME.SE 1:40,6 1:39,1 1:39,1 2:10,0 
 
22 11 Ronny Nilsson MK Ratten B - Grupp E VW 7:09,7 1:06,2 0,9 0,9
2   Ove Johannesson MK Ratten Golf  
1:38,6 1:39,0 1:39,7 2:12,4 
 
23 39 Jan-Inge Runqvist Hällefors MK C - 2 wd Volvo 7:11,0 1:07,5 1:02,0 1,3
5   Annika Larsson Hällefors MK 242  
1:34,6 1:31,7 1:47,5 2:17,2 
 
24 36 Roy Tangen KNA Kongsvinger C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Nissan 7:12,1 1:08,6 21,4 1,1
4   Marcus Lundhaug KNA Kongsvinger Almera  
1:38,0 1:35,2 1:43,7 2:15,2 
 
25 13 Joakim Strömberg Bengtsfors MC B - Grupp E VW 7:12,4 1:08,9 3,6 0,3
3   Pia Juhl Golf  
1:39,4 1:38,3 1:42,3 2:12,4 
 
26 34 Per Andersson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 7:20,8 1:17,3 30,1 8,4
5   Bo Grosch MK Team Westom S70  
1:37,8 1:36,7 1:46,7 2:19,6 
 
27 35 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 7:21,9 1:18,4 31,2 1,1
6   Patrik Lodin Likenäs MK 240  
Entrant: BKE Telecom AB 1:37,0 1:36,6 1:49,0 2:19,3 
 
28 31 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 7:22,8 1:19,3 32,1 0,9
7   Peter Edvardsson Fryksdalens MK 244  
1:37,4 1:36,1 1:49,9 2:14,4 
 
29 40 Bengt Johansson Lima MS C - 2 wd Ford 7:25,4 1:21,9 1:16,4 2,6
6   Mikel Johansson Lima MS Sierra  
1:34,5 1:38,8 1:48,4 2:23,7 
 
29 27 Martin Nilsson MK Ratten C - Grupp E VW 7:25,4 1:21,9
1   Natalie Hjelmhagen Vazirdaftari Golf  
1:43,6 1:40,3 1:45,6 2:15,9 
 
31 15 Peter Törnqvist MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 7:26,5 1:23,0 1,1
1   Mikael Simonsson MK Ratten 940  
1:41,0 1:37,1 1:47,5 2:20,9 
 
32 14 Roland Ström MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 7:30,4 1:26,9 3,9 3,9
2   Per Ström Östmarks MFF 242  
1:38,9 1:37,7 1:51,9 2:21,9 
 
32 43 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 7:30,4 1:26,9
1   Hans-Erik Larsson MK Ratten GTI Mk 2  
1:41,6 1:40,3 1:47,8 2:20,7 
 
34 28 Tomas Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 7:31,1 1:27,6 40,4 0,7
8   Stefan Englund MK Team Treske 244  
1:42,7 1:41,5 1:47,4 2:19,5 
 
35 102 Ingvar Ingvarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 7:35,8 1:32,3 45,1 4,7
9   Björn Johansson Säffle MC 940  
1:41,3 1:39,6 1:52,6 2:22,3 
 
36 24 Åke Dahlen MK Team Westom C - Grupp E FIAT 7:40,9 1:37,4 15,5 5,1
2   Kenneth Wåhlin MK Team Treske Brava 1,6 SX  
1:44,5 1:43,4 1:51,7 2:21,3 
 
37 26 Robert Andersson SMK Linde C - Grupp E VW 7:46,3 1:42,8 20,9 5,4
3   Anders Andersson Golf Mk1  
1:49,4 1:46,5 1:50,4 2:20,0 
 
38 101 Christoffer Ivarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 8:05,0 2:01,5 18,7
10   Pontus Larsson Säffle MC 940  
1:49,6 1:46,9 1:58,7 2:29,8 
 
39 25 Jan Säker Fryksdalens MK C - Grupp E Saab 8:46,0 2:42,5 1:20,6 41,0
4   Niclas Säker Fryksdalens MK 99  
1:55,6 1:56,2 2:06,6 2:47,6