2017-07-29
Gurlitta/Sunneracet
Official final
After SP 3
39 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS A - 2 wd Ford 4:03,8
1   Patrik Cederberg Dals MK Escort  
Entrant: Team Jordvarme 1:16,5 1:15,6 1:31,7 
 
2 9 Rolf Grybb Hässleholms MK A - 2 wd Opel 4:06,6 2,8 2,8 2,8
2   Jörgen Ärlandsback MK Ratten Ascona B  
1:18,6 1:18,7 1:29,3 
 
103 Stian Bröderud KNA Solör Motorsport C - 2 wd Opel 4:09,9 6,1 3,3
1   Simen Bröderud KNA Solör Motorsport Kadett GSI  
1:21,5 1:19,6 1:28,8 
 
4 19 Jörgen Lundgren Lunds AC B - 2 wd Opel 4:13,9 10,1 4,0
1   Andreas Nilsson Lunds AC Ascona  
1:22,8 1:20,9 1:30,2 
 
105 Petter Åkerström Vansbro MK A - 4 wd Mitsubishi 4:15,5 11,7 1,6
1   Per Anders Liss Vansbro MK Evo  
1:22,4 1:19,5 1:33,6 
 
6 18 Michael Rosén Kils MK Bil B - 2 wd Ford 4:16,0 12,2 2,1 0,5
2   Tobias Sundman Kils MK Bil Escort Mk II  
1:21,9 1:20,6 1:33,5 
 
7 2 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil A - 2 wd Ford 4:17,0 13,2 13,2 1,0
3   Per Jansson Sala MK Escort  
1:22,2 1:21,3 1:33,5 
 
8 20 Pelle Berg Munkfors MC B - 2 wd BMW 4:18,7 14,9 4,8 1,7
3   Tom Sundberg Munkfors MC Compact  
1:22,4 1:21,2 1:35,1 
 
9 7 Per Olsson MK Ratten A - 2 wd Ford 4:21,0 17,2 2,3
4   Torbjörn Eriksson MK Ratten Escort RS 1800  
1:24,2 1:20,0 1:36,8 
 
10 6 Håkan Oddshammar Lunds AC A - 2 wd BMW 4:22,1 18,3 1,1
5   Pamela Oddshammar Lunds AC Compakt  
1:25,3 1:23,0 1:33,8 
 
11 4 Bosse Persson Munkfors MC A - 2 wd Ford 4:29,1 25,3 25,3 7,0
6   Per-Eric Ericsson Munkfors MC Escort Mk 2  
Entrant: Munkfors Bil 1:26,4 1:24,1 1:38,6 
 
12 8 Stefan Nilsson MK Team Westom A - 2 wd Toyota 4:32,9 29,1 29,1 3,8
7   Lars Lindberg MK Ratten Starlet  
1:29,6 1:27,6 1:35,7 
 
13 21 Stefan Grönberg Dals MK B - 2 wd Opel 4:33,3 29,5 19,4 0,4
4   Per Inge Björk Dals MK Ascona B  
Entrant: KG Svets & Maskin AB 1:32,1 1:25,2 1:36,0 
 
14 104 Stefan Larsson Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 4:34,4 30,6 24,5 1,1
2   Joakim Rydholm Dals MK 940  
1:26,4 1:24,7 1:43,3 
 
15 22 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 4:37,0 33,2 23,1 2,6
5   Emil Jonsson Munkfors MC Golf  
1:30,3 1:26,2 1:40,5 
 
16 41 Peter Karlsson Dals MK C - 2 wd Ford 4:38,1 34,3 28,2 1,1
3   Caroline Magnusson MK Ratten Escort Mk 1  
Entrant: Beamon Motorsport 1:33,1 1:28,1 1:36,9 
 
17 30 Ola Karlsson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 4:40,1 36,3 2,0
1   Nina Fredriksson MK Team Westom 240  
1:30,9 1:30,3 1:38,9 
 
18 38 Hans Perbjörs Lima MS C - 2 wd VW 4:42,6 38,8 2,5
4   Gustav Perbjörs Lima MS Golf GTI 16v  
1:31,8 1:29,3 1:41,5 
 
19 32 Tomas Nilsson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 4:53,3 49,5 13,2 10,7
2   Leif Nilsson Munkfors MC 242  
1:35,2 1:35,5 1:42,6 
 
20 39 Jan-Inge Runqvist Hällefors MK C - 2 wd Volvo 4:53,8 50,0 43,9 0,5
5   Annika Larsson Hällefors MK 242  
1:34,6 1:31,7 1:47,5 
 
21 29 Peter Åhs Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 4:56,3 52,5 16,2 2,5
3   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK 940  
1:39,5 1:34,6 1:42,2 
 
22 36 Roy Tangen KNA Kongsvinger C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Nissan 4:56,9 53,1 16,8 0,6
4   Marcus Lundhaug KNA Kongsvinger Almera  
1:38,0 1:35,2 1:43,7 
 
23 11 Ronny Nilsson MK Ratten B - Grupp E VW 4:57,3 53,5 0,4
1   Ove Johannesson MK Ratten Golf  
1:38,6 1:39,0 1:39,7 
 
24 12 Mikael Andersson Kullings MS B - Grupp E BMW 4:58,8 55,0 1,5 1,5
2   Magnus Andersson Kullings MS 318  
Entrant: TEAM JORDVARME.SE 1:40,6 1:39,1 1:39,1 
 
25 13 Joakim Strömberg Bengtsfors MC B - Grupp E VW 5:00,0 56,2 2,7 1,2
3   Pia Juhl Golf  
1:39,4 1:38,3 1:42,3 
 
26 34 Per Andersson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 5:01,2 57,4 21,1 1,2
5   Bo Grosch MK Team Westom S70  
1:37,8 1:36,7 1:46,7 
 
27 40 Bengt Johansson Lima MS C - 2 wd Ford 5:01,7 57,9 51,8 0,5
6   Mikel Johansson Lima MS Sierra  
1:34,5 1:38,8 1:48,4 
 
28 35 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 5:02,6 58,8 22,5 0,9
6   Patrik Lodin Likenäs MK 240  
Entrant: BKE Telecom AB 1:37,0 1:36,6 1:49,0 
 
29 31 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 5:03,4 59,6 23,3 0,8
7   Peter Edvardsson Fryksdalens MK 244  
1:37,4 1:36,1 1:49,9 
 
30 15 Peter Törnqvist MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 5:05,6 1:01,8 2,2
1   Mikael Simonsson MK Ratten 940  
1:41,0 1:37,1 1:47,5 
 
31 14 Roland Ström MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 5:08,5 1:04,7 2,9 2,9
2   Per Ström Östmarks MFF 242  
1:38,9 1:37,7 1:51,9 
 
32 27 Martin Nilsson MK Ratten C - Grupp E VW 5:09,5 1:05,7 1,0
1   Natalie Hjelmhagen Vazirdaftari Golf  
1:43,6 1:40,3 1:45,6 
 
33 43 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 5:09,7 1:05,9 0,2
1   Hans-Erik Larsson MK Ratten GTI Mk 2  
1:41,6 1:40,3 1:47,8 
 
34 28 Tomas Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 5:11,6 1:07,8 31,5 1,9
8   Stefan Englund MK Team Treske 244  
1:42,7 1:41,5 1:47,4 
 
35 102 Ingvar Ingvarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 5:13,5 1:09,7 33,4 1,9
9   Björn Johansson Säffle MC 940  
1:41,3 1:39,6 1:52,6 
 
36 24 Åke Dahlen MK Team Westom C - Grupp E FIAT 5:19,6 1:15,8 10,1 6,1
2   Kenneth Wåhlin MK Team Treske Brava 1,6 SX  
1:44,5 1:43,4 1:51,7 
 
37 26 Robert Andersson SMK Linde C - Grupp E VW 5:26,3 1:22,5 16,8 6,7
3   Anders Andersson Golf Mk1  
1:49,4 1:46,5 1:50,4 
 
38 101 Christoffer Ivarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 5:35,2 1:31,4 8,9
10   Pontus Larsson Säffle MC 940  
1:49,6 1:46,9 1:58,7 
 
39 25 Jan Säker Fryksdalens MK C - Grupp E Saab 5:58,4 1:54,6 48,9 23,2
4   Niclas Säker Fryksdalens MK 99  
1:55,6 1:56,2 2:06,6