2017-07-29
Gurlitta/Sunneracet
Official final
After SS 2
40 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS A - 2 wd Ford 2:32,1
1   Patrik Cederberg Dals MK Escort  
Entrant: Team Jordvarme 1:16,5 1:15,6 
 
2 9 Rolf Grybb Hässleholms MK A - 2 wd Opel 2:37,3 5,2 5,2 5,2
2   Jörgen Ärlandsback MK Ratten Ascona B  
1:18,6 1:18,7 
 
103 Stian Bröderud KNA Solör Motorsport C - 2 wd Opel 2:41,1 9,0 3,8
1   Simen Bröderud KNA Solör Motorsport Kadett GSI  
1:21,5 1:19,6 
 
105 Petter Åkerström Vansbro MK A - 4 wd Mitsubishi 2:41,9 9,8 0,8
1   Per Anders Liss Vansbro MK Evo  
1:22,4 1:19,5 
 
5 18 Michael Rosén Kils MK Bil B - 2 wd Ford 2:42,5 10,4 0,6
1   Tobias Sundman Kils MK Bil Escort Mk II  
1:21,9 1:20,6 
 
6 2 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil A - 2 wd Ford 2:43,5 11,4 11,4 1,0
3   Per Jansson Sala MK Escort  
1:22,2 1:21,3 
 
7 20 Pelle Berg Munkfors MC B - 2 wd BMW 2:43,6 11,5 1,1 0,1
2   Tom Sundberg Munkfors MC Compact  
1:22,4 1:21,2 
 
8 19 Jörgen Lundgren Lunds AC B - 2 wd Opel 2:43,7 11,6 1,2 0,1
3   Andreas Nilsson Lunds AC Ascona  
1:22,8 1:20,9 
 
9 7 Per Olsson MK Ratten A - 2 wd Ford 2:44,2 12,1 0,5
4   Torbjörn Eriksson MK Ratten Escort RS 1800  
1:24,2 1:20,0 
 
10 6 Håkan Oddshammar Lunds AC A - 2 wd BMW 2:48,3 16,2 4,1
5   Pamela Oddshammar Lunds AC Compakt  
1:25,3 1:23,0 
 
11 4 Bosse Persson Munkfors MC A - 2 wd Ford 2:50,5 18,4 18,4 2,2
6   Per-Eric Ericsson Munkfors MC Escort Mk 2  
Entrant: Munkfors Bil 1:26,4 1:24,1 
 
12 104 Stefan Larsson Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 2:51,1 19,0 10,0 0,6
2   Joakim Rydholm Dals MK 940  
1:26,4 1:24,7 
 
13 22 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 2:56,5 24,4 14,0 5,4
4   Emil Jonsson Munkfors MC Golf  
1:30,3 1:26,2 
 
14 8 Stefan Nilsson MK Team Westom A - 2 wd Toyota 2:57,2 25,1 25,1 0,7
7   Lars Lindberg MK Ratten Starlet  
1:29,6 1:27,6 
 
15 21 Stefan Grönberg Dals MK B - 2 wd Opel 2:57,3 25,2 14,8 0,1
5   Per Inge Björk Dals MK Ascona B  
Entrant: KG Svets & Maskin AB 1:32,1 1:25,2 
 
16 38 Hans Perbjörs Lima MS C - 2 wd VW 3:01,1 29,0 3,8
3   Gustav Perbjörs Lima MS Golf GTI 16v  
1:31,8 1:29,3 
 
17 30 Ola Karlsson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 3:01,2 29,1 0,1
1   Nina Fredriksson MK Team Westom 240  
1:30,9 1:30,3 
 
17 41 Peter Karlsson Dals MK C - 2 wd Ford 3:01,2 29,1 20,1
4   Caroline Magnusson MK Ratten Escort Mk 1  
Entrant: Beamon Motorsport 1:33,1 1:28,1 
 
19 39 Jan-Inge Runqvist Hällefors MK C - 2 wd Volvo 3:06,3 34,2 25,2 5,1
5   Annika Larsson Hällefors MK 242  
1:34,6 1:31,7 
 
20 32 Tomas Nilsson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 3:10,7 38,6 9,5 4,4
2   Leif Nilsson Munkfors MC 242  
1:35,2 1:35,5 
 
21 36 Roy Tangen KNA Kongsvinger C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Nissan 3:13,2 41,1 12,0 2,5
3   Marcus Lundhaug KNA Kongsvinger Almera  
1:38,0 1:35,2 
 
22 40 Bengt Johansson Lima MS C - 2 wd Ford 3:13,3 41,2 32,2 0,1
6   Mikel Johansson Lima MS Sierra  
1:34,5 1:38,8 
 
23 31 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 3:13,5 41,4 12,3 0,2
4   Peter Edvardsson Fryksdalens MK 244  
1:37,4 1:36,1 
 
24 35 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 3:13,6 41,5 12,4 0,1
5   Patrik Lodin Likenäs MK 240  
Entrant: BKE Telecom AB 1:37,0 1:36,6 
 
25 29 Peter Åhs Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 3:14,1 42,0 12,9 0,5
6   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK 940  
1:39,5 1:34,6 
 
26 34 Per Andersson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 3:14,5 42,4 13,3 0,4
7   Bo Grosch MK Team Westom S70  
1:37,8 1:36,7 
 
27 14 Roland Ström MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 3:16,6 44,5 2,1
1   Per Ström Östmarks MFF 242  
1:38,9 1:37,7 
 
28 11 Ronny Nilsson MK Ratten B - Grupp E VW 3:17,6 45,5 1,0
1   Ove Johannesson MK Ratten Golf  
1:38,6 1:39,0 
 
29 13 Joakim Strömberg Bengtsfors MC B - Grupp E VW 3:17,7 45,6 0,1 0,1
2   Pia Juhl Golf  
1:39,4 1:38,3 
 
30 15 Peter Törnqvist MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 3:18,1 46,0 1,5 0,4
2   Mikael Simonsson MK Ratten 940  
1:41,0 1:37,1 
 
31 12 Mikael Andersson Kullings MS B - Grupp E BMW 3:19,7 47,6 2,1 1,6
3   Magnus Andersson Kullings MS 318  
Entrant: TEAM JORDVARME.SE 1:40,6 1:39,1 
 
32 102 Ingvar Ingvarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 3:20,9 48,8 19,7 1,2
8   Björn Johansson Säffle MC 940  
1:41,3 1:39,6 
 
33 43 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 3:21,9 49,8 1,0
1   Hans-Erik Larsson MK Ratten GTI Mk 2  
1:41,6 1:40,3 
 
34 27 Martin Nilsson MK Ratten C - Grupp E VW 3:23,9 51,8 2,0
1   Natalie Hjelmhagen Vazirdaftari Golf  
1:43,6 1:40,3 
 
35 28 Tomas Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 3:24,2 52,1 23,0 0,3
9   Stefan Englund MK Team Treske 244  
1:42,7 1:41,5 
 
36 24 Åke Dahlen MK Team Westom C - Grupp E FIAT 3:27,9 55,8 4,0 3,7
2   Kenneth Wåhlin MK Team Treske Brava 1,6 SX  
1:44,5 1:43,4 
 
37 44 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 3:30,7 58,6 2,8
2   Marcus Fogdeby Storfors MK 940  
1:46,1 1:44,6 
 
38 26 Robert Andersson SMK Linde C - Grupp E VW 3:35,9 1:03,8 12,0 5,2
3   Anders Andersson Golf Mk1  
1:49,4 1:46,5 
 
39 101 Christoffer Ivarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 3:36,5 1:04,4 0,6
10   Pontus Larsson Säffle MC 940  
1:49,6 1:46,9 
 
40 25 Jan Säker Fryksdalens MK C - Grupp E Saab 3:51,8 1:19,7 27,9 15,3
4   Niclas Säker Fryksdalens MK 99  
1:55,6 1:56,2