2017-05-13
Rally Biltema
Official final
After SS 5
160 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 29 Tobias Johansson Ludvika MS 4 wd Mitsubishi 22:23,2
1   Miriam Walfridsson MK Ratten Evo 9  
5:56,6 2:28,6 3:39,0 4:03,3 6:15,7 
 
2 38 Eddie Hörbing Laxå MK 4 wd Ford 23:08,9 45,7 45,7 45,7
2   Björn Nilsson MK Ratten Fiesta R5  
6:15,3 2:34,0 3:46,7 4:11,1 6:21,8 
 
3 32 Jacob Jansson MK Kopparberg 4 wd Mitsubishi 23:13,6 50,4 50,4 4,7
3   Stefan Gustavsson Ludvika MS Evo X  
Entrant: JC Race Teknik 6:14,9 2:38,9 3:47,3 4:12,2 6:20,3 
 
4 34 Emil Carlsson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 23:18,3 55,1 55,1 4,7
4   Magnus Nilsson Katrineholms MK Evo IX  
6:13,1 2:36,9 3:48,2 4:12,1 6:28,0 
 
5 28 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Subaru 23:22,1 58,9 58,9 3,8
5   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Impreza  
6:16,8 2:36,2 3:48,8 4:13,8 6:26,5 
 
6 39 Björn Adolfsson KAK Motorsport 4 wd Peugeot 23:25,1 1:01,9 1:01,9 3,0
6   Mikael Johansson Ludvika MS 208 R5  
6:14,2 2:36,8 3:56,7 4:14,8 6:22,6 
 
7 27 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 4 wd Mitsubishi 23:29,6 1:06,4 1:06,4 4,5
7   Håkan Ekholm Hyllinge MS Evo 7  
6:21,7 2:39,4 3:47,7 4:13,7 6:27,1 
 
8 48 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 23:30,2 1:07,0 0,6
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf  
6:13,5 2:39,5 3:53,1 4:19,8 6:24,3 
 
9 60 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 23:39,7 1:16,5 9,5 9,5
2   Johan Lövgren Degerfors RC DS3 R3T  
Entrant: Carlssons Bilverkstad HB 6:21,8 2:40,4 3:53,7 4:18,8 6:25,0 
 
10 53 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 23:42,3 1:19,1 12,1 2,6
3   Jessica Larsson Rasbo MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 6:25,1 2:37,6 3:52,4 4:20,7 6:26,5 
 
11 31 Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd Mitsubishi 23:48,4 1:25,2 1:25,2 6,1
8   Robert Ardryd Kopparbergs MK Evo 7  
6:16,4 2:38,9 3:48,4 4:14,9 6:49,8 
 
12 81 Erik Wigren Sandvikens MK B-förare 2 wd Volvo 23:49,5 1:26,3 1,1
1   Johan Strid Sandvikens MK 940  
6:22,1 2:42,9 3:51,3 4:22,4 6:30,8 
 
13 52 Tomas Pettersson Grangärde RRC A-förare 2 wd Ford 23:49,9 1:26,7 19,7 0,4
4   Leif Fredriksson Katrineholms MK Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB 6:14,7 2:41,4 4:00,9 4:18,4 6:34,5 
 
14 49 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A-förare 2 wd Volvo 23:51,7 1:28,5 21,5 1,8
5   Lina Jonasson Ydre MK 240  
6:23,8 2:40,7 3:54,3 4:21,4 6:31,5 
 
15 68 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 wd Volvo 23:54,2 1:31,0 24,0 2,5
6   Carin Nilsson MK Team Treske 940  
6:17,9 2:44,9 3:55,8 4:23,4 6:32,2 
 
16 62 Elias Lundberg SMK Sala A-förare 2 wd Peugeot 23:54,3 1:31,1 24,1 0,1
7   Jim Hjerpe Säters MK 208 R2  
Entrant: Gullvalla Rallyteam 6:29,4 2:43,3 3:54,8 4:22,0 6:24,8 
 
17 65 Thomas Lennstrand Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 23:58,4 1:35,2 28,2 4,1
8   Conny Erixon Kullings MS 940  
Entrant: Tractive AB 6:22,6 2:43,6 3:53,8 4:20,3 6:38,1 
 
18 57 Andreas Persson MK Ratten A-förare 2 wd Renault 24:00,2 1:37,0 30,0 1,8
9   Henric Persson MK Ratten Clio RS  
Entrant: HELMIA MOTORSPORT 6:22,4 2:46,3 3:55,4 4:23,0 6:33,1 
 
19 70 Mikael Wiberg Storfors MK A-förare 2 wd Volvo 24:01,7 1:38,5 31,5 1,5
10   Weine Larsson SMK Karlskoga 940  
6:32,0 2:40,1 3:52,9 4:19,1 6:37,6 
 
20 100 Albin Nordh Ydre MK B-förare 2 wd Renault 24:02,5 1:39,3 13,0 0,8
2   Johan Karlsson Tjust MK Twingo  
6:22,5 2:44,0 3:55,3 4:25,2 6:35,5 
 
21 51 Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd Volvo 24:04,6 1:41,4 34,4 2,1
11   Björn Söderberg SMK Motala Bil 940  
6:19,3 2:44,2 3:57,1 4:24,3 6:39,7 
 
22 47 Kristian Svendsen KNA Indre Østfold 4 wd Mitsubishi 24:05,9 1:42,7 1:42,7 1,3
9   Even Andreas Eng NMK Aremark Lancer RS Evo 4  
6:33,1 2:41,9 3:52,3 4:20,6 6:38,0 
 
23 35 Göran Lindström Huddinge MK 4 wd Mitsubishi 24:06,2 1:43,0 1:43,0 0,3
10   Anders Lundkvist Sigtuna RC Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB 6:27,8 2:43,2 3:53,2 4:21,4 6:40,6 
 
24 85 Tommy Eliasson Storfors MK B-förare 2 wd Volvo 24:06,8 1:43,6 17,3 0,6
3   Ove Persson SMK Linde 940  
6:22,1 2:43,6 3:55,9 4:27,3 6:37,9 
 
25 67 Johan Axelsson Nässjö MK A-förare 2 wd Volvo 24:07,7 1:44,5 37,5 0,9
12   Patrik Knutsson Nässjö MK 940  
Entrant: Team Skeppsbrons 6:22,6 2:46,5 3:57,2 4:27,0 6:34,4 
 
26 301 Arne Rådström Östmarks MFF Appendix K -81 2 wd Volvo 24:12,7 1:49,5 5,0
1   Thomas Nilsson Luleå MS 242  
6:30,2 2:43,1 4:01,1 4:24,1 6:34,2 
 
27 61 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 wd Opel 24:17,4 1:54,2 47,2 4,7
13   Christoffer Bäck SMK Hedemora Astra KitCar  
6:31,7 2:48,1 4:00,7 4:22,9 6:34,0 
 
28 303 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 24:19,1 1:55,9 48,9 1,7
14   Kristoffer Dahlström Vallentuna MK 240  
6:27,0 2:43,7 3:55,9 4:24,9 6:47,6 
 
29 87 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 24:28,0 2:04,8 38,5 8,9
4   Peter Hultberg Kolsva MS 940  
6:33,0 2:48,2 4:03,2 4:34,1 6:29,5 
 
30 76 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A-förare 2 wd Volvo 24:32,4 2:09,2 1:02,2 4,4
15   Arne Johansson SMK Karlskoga 242  
6:32,9 2:46,2 4:01,8 4:29,2 6:42,3 
 
31 94 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Peugeot 24:33,5 2:10,3 44,0 1,1
5   Filip Wernefur Skilligaryd MK 208 R2  
Entrant: System Edström Bilindredningar AB 6:28,7 2:49,8 3:59,6 4:31,0 6:44,4 
 
32 64 Tobias Ytterbring Kolsva MS A-förare 2 wd Ford 24:36,0 2:12,8 1:05,8 2,5
16   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Escort Maxi Kit Car  
6:35,8 2:48,8 4:01,7 4:30,3 6:39,4 
 
33 42 Erik Corell SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 24:36,9 2:13,7 2:13,7 0,9
11   Emil Corell SMK Nyköping Evo 5  
6:37,9 3:05,0 3:54,7 4:21,3 6:38,0 
 
34 33 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 24:37,4 2:14,2 2:14,2 0,5
12   Andreas Ekström Katrineholms MK Evo 7  
6:48,3 2:48,0 4:00,3 4:27,4 6:33,4 
 
35 40 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 24:40,9 2:17,7 2:17,7 3,5
13   Martin Axelsson V:a Östergötlands MK Evolution  
6:41,9 2:47,2 4:05,0 4:27,0 6:39,8 
 
36 88 Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2 wd Citroën 24:45,4 2:22,2 55,9 4,5
6   Conny Rådén Taxinge MK C2 R2  
6:35,0 2:47,1 4:12,2 4:30,6 6:40,5 
 
37 50 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 wd Volvo 24:48,1 2:24,9 1:17,9 2,7
17   Terje Plomen SMK Valdemarsvik 240  
6:24,4 2:43,9 3:58,6 4:24,3 7:16,9 
 
37 77 Jari Valtaala Alavuden UA A-förare 2 wd Toyota 24:48,1 2:24,9 1:17,9
17   Pekka Penttilä Alavuden UA Altezza RS 200  
6:35,5 2:48,6 4:02,4 4:34,2 6:47,4 
 
39 22 Björn Compier MK Rimo 4 wd Mitsubishi 24:49,0 2:25,8 2:25,8 0,9
14   Max Nensen Gnesta MK Evo 5  
6:46,0 2:49,1 3:59,5 4:24,9 6:49,5 
 
40 54 Thomas Blåder Filipstad MC A-förare 2 wd Volvo 24:49,8 2:26,6 1:19,6 0,8
19   Tommy Magnusson Filipstad MC 940  
6:31,4 2:52,3 4:03,9 4:34,1 6:48,1 
 
41 72 Lasse Israelsson Vansbro MK A-förare 2 wd Ford 24:59,0 2:35,8 1:28,8 9,2
20   Per Wiksten MK Ratten Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB 6:40,5 2:50,6 4:08,1 4:32,8 6:47,0 
 
42 117 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:00,1 2:36,9 1,1
1   Olle Erixon Katrineholms MK 940  
6:32,4 2:52,9 4:05,2 4:37,8 6:51,8 
 
43 74 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A-förare 2 wd Renault 25:00,5 2:37,3 1:30,3 0,4
21   Fredrik Wesslén Örsundsbro MK Clio Sport  
6:39,8 2:49,2 4:06,0 4:33,6 6:51,9 
 
44 83 Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B-förare 2 wd Volvo 25:02,5 2:39,3 1:13,0 2,0
7   Tobias Göransson 244  
6:38,6 2:51,8 4:06,8 4:34,2 6:51,1 
 
45 82 Emil Johansson SMK Motala Bil B-förare 2 wd Volvo 25:03,9 2:40,7 1:14,4 1,4
8   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK 940  
6:41,9 2:50,2 4:04,9 4:36,6 6:50,3 
 
46 121 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:05,8 2:42,6 5,7 1,9
2   Björn Johansson Säffle MC 940  
6:33,8 2:53,9 4:07,3 4:39,4 6:51,4 
 
47 59 Henrik Enner Likenäs MK A-förare 2 wd VW 25:07,5 2:44,3 1:37,3 1,7
22   Per-Arne Jonsson MK Ratten Golf  
6:41,2 2:51,3 4:10,1 4:33,5 6:51,4 
 
48 63 Mikael Jirvelius Fjugesta MS A-förare 2 wd Ford 25:07,9 2:44,7 1:37,7 0,4
23   Anders Wallbom V:a Östergötlands MK Fiesta R2  
6:41,0 2:50,8 4:05,8 4:34,0 6:56,3 
 
49 25 Martin Jakobsson Kolsva MS 4 wd Mitsubishi 25:09,0 2:45,8 2:45,8 1,1
15   Melina Toven Kolsva MS Evo VII  
6:53,7 2:49,9 4:03,7 4:34,1 6:47,6 
 
50 302 Göran Fredriksson MK Ratten A-förare 2 wd Volvo 25:11,6 2:48,4 1:41,4 2,6
24   Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan 242 T  
6:44,6 2:54,9 4:06,1 4:34,6 6:51,4 
 
51 120 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:11,9 2:48,7 11,8 0,3
3   Lucas Karlsson Gnesta MK 940  
6:40,8 2:51,6 4:06,1 4:41,1 6:52,3 
 
52 93 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 wd Volvo 25:22,2 2:59,0 1:32,7 10,3
9   Jan Adolfsson Finnskoga MK 240  
6:55,5 2:51,6 4:05,8 4:32,5 6:56,8 
 
53 115 Jan Wigertson Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:22,6 2:59,4 22,5 0,4
4   Åsa Wigertson Kullings MS 850  
6:41,2 2:53,1 4:11,7 4:41,5 6:55,1 
 
54 73 Björn Beck Åmål MK A-förare 2 wd Ford 25:23,2 3:00,0 1:53,0 0,6
25   Kjell Persson Åmåls MK Escort Mk 2  
6:43,4 2:52,2 4:06,3 4:39,0 7:02,3 
 
55 99 Simon Andersson Bengtsfors MC B-förare 2 wd Volvo 25:29,5 3:06,3 1:40,0 6,3
10   Urban Fröjd Falköpings MK 940  
6:34,1 2:47,0 4:00,6 4:36,0 7:31,8 
 
56 118 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:29,8 3:06,6 29,7 0,3
5   Johan Björnsson Västra Östergötlands MK 940  
Entrant: Klädhuset I Falerum 6:43,4 2:56,3 4:12,7 4:41,0 6:56,4 
 
57 45 Kåre Moen MK Team Westom 4 wd Mitsubishi 25:31,5 3:08,3 3:08,3 1,7
16   Martin Elofsson MK Team Westom Lancer  
6:54,7 2:51,4 4:11,7 4:38,0 6:55,7 
 
58 124 Christoffer Olsson Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:32,8 3:09,6 32,7 1,3
6   Patrik Adolfsson MK Team Westom 940  
6:43,6 3:00,1 4:16,4 4:42,1 6:50,6 
 
59 304 Daniel Hellstadius Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 25:35,1 3:11,9 2:04,9 2,3
26   Peter Svensson Kullings MS 940  
6:55,0 2:55,5 4:09,2 4:37,6 6:57,8 
 
60 119 Rikard Engström Storfors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:37,7 3:14,5 37,6 2,6
7   Jesper Samuelsson Storfors MK 940  
6:49,0 3:00,7 4:12,3 4:42,0 6:53,7 
 
61 139 Emil Andersson MK Team Westom A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:43,1 3:19,9 43,0 5,4
8   Kim Rauséus MK Team Westom 244 VOC  
6:39,9 3:02,2 4:16,9 4:45,2 6:58,9 
 
62 2 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 25:45,2 3:22,0 2,1
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Swift GTI  
6:50,2 2:56,8 4:15,1 4:47,7 6:55,4 
 
63 96 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 wd VW 25:46,2 3:23,0 1:56,7 1,0
11   Sebastian Lindholm Munkfors MC Golf  
6:50,8 2:59,1 4:11,5 4:44,1 7:00,7 
 
64 116 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:48,8 3:25,6 48,7 2,6
9   Anders Östlund Hällefors MK 940  
6:48,3 2:59,5 4:14,3 4:43,2 7:03,5 
 
65 95 Johan Östlund Flens MS B-förare 2 wd SEAT 25:50,1 3:26,9 2:00,6 1,3
12   Kent Fargo Flens MS Ibiza  
6:51,7 2:58,5 4:11,8 4:45,8 7:02,3 
 
66 102 Janne Eriksson Säffle MC B-förare 2 wd BMW 25:51,2 3:28,0 2:01,7 1,1
13   Mathias Häggkvist Säffle MC 325  
6:54,2 2:57,3 4:12,1 4:47,8 6:59,8 
 
67 3 Marcus Moren Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 25:51,5 3:28,3 6,3 0,3
2   Robin Hallman Kolsva MS Swift Mk1  
Entrant: Carfix Rally Team 6:51,8 2:58,8 4:15,7 4:51,3 6:53,9 
 
68 106 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2 wd Volvo 25:51,8 3:28,6 2:02,3 0,3
14   Peter Milén Dals MK 940  
6:49,6 2:59,6 4:16,1 4:45,4 7:01,1 
 
69 123 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:52,8 3:29,6 52,7 1,0
10   Tom Törngren Nässjö MK 940  
6:44,8 2:59,7 4:13,4 4:45,3 7:09,6 
 
70 105 Micke Lindh MK Team Westom B-förare 2 wd Volvo 25:54,5 3:31,3 2:05,0 1,7
15   Andreas Carlsson MK Team Westom 240  
7:13,6 2:59,7 4:09,6 4:38,3 6:53,3 
 
71 133 Daniel Dahlström Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:58,0 3:34,8 57,9 3,5
11   Henrik Andersson Säffle MC 940  
6:44,1 2:59,4 4:29,0 4:42,6 7:02,9 
 
72 114 Pontus Jardstedt Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:58,3 3:35,1 58,2 0,3
12   Karl-Johan Borhammar Kullings MS 940  
6:52,4 3:01,0 4:15,1 4:50,2 6:59,6 
 
73 4 Joacim Rydin MK Ramunder 1300 Rally Cup Suzuki 26:00,3 3:37,1 15,1 2,0
3   Magnus Simensen MK Ramunder Swift GTI  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM 6:52,0 2:59,5 4:20,1 4:48,8 6:59,9 
 
74 131 Christer Westerdahl Skillingaryds MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 26:02,9 3:39,7 1:02,8 2,6
13   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryd 940  
6:50,7 3:02,2 4:16,0 4:48,2 7:05,8 
 
75 148 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K -81 2 wd Volvo 26:16,7 3:53,5 2:04,0 13,8
2   Björn Wessel Carlstad Rally Club 240  
Entrant: Arne Bäckström Historic Motorsport 7:25,4 2:58,2 4:12,8 4:44,2 6:56,1 
 
76 90 Göran Boström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd BMW 26:17,2 3:54,0 2:27,7 0,5
16   Christian Rosén Åtvidabergs MK E36  
6:57,1 3:00,6 4:18,7 4:48,7 7:12,1 
 
77 46 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 26:18,1 3:54,9 3:54,9 0,9
17   Ronnie Maxe Finspångs MS 323 4*4 Turbo  
6:57,7 2:58,5 4:20,9 4:44,6 7:16,4 
 
78 108 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 26:19,6 3:56,4 2:30,1 1,5
17   Sofie Elfver Gränna MK 240  
7:07,8 2:59,9 4:15,2 4:45,7 7:11,0 
 
79 30 Fredrik Alsdal SMK Arboga 4 wd Ford 26:21,1 3:57,9 3:57,9 1,5
18   Ida Bood MK Ratten Fiesta R5  
7:06,2 3:02,7 4:14,3 4:46,7 7:11,2 
 
80 132 Anders Lönnström Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 26:22,0 3:58,8 1:21,9 0,9
14   Hanna Lönnström Nora MK 244  
7:00,2 3:02,7 4:19,7 4:51,5 7:07,9 
 
81 12 Robin Norling SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 26:26,5 4:03,3 41,3 4,5
4   Mattias Sundström SMK Nyköping Swift  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM 7:04,6 3:00,0 4:19,0 4:53,7 7:09,2 
 
82 143 Linus Isaksson Laxå MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 26:28,8 4:05,6 2,3
1   Ronny Filipsson Laxå MK Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB 6:56,6 3:04,5 4:20,8 4:55,8 7:11,1 
 
83 8 Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 26:33,9 4:10,7 48,7 5,1
5   Andreas Nilsson Eskilstuna MK Swift Mk1 GTI  
Entrant: Carfix Rally Team 7:01,2 3:06,1 4:21,8 4:55,0 7:09,8 
 
84 130 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 26:35,6 4:12,4 1:35,5 1,7
15   Jonathan Lukacs Sotenäs MK 850  
7:02,5 3:01,9 4:25,3 4:50,1 7:15,8 
 
85 107 Stefan Simonsson Säffle MC B-förare 2 wd VW 26:37,3 4:14,1 2:47,8 1,7
18   Annelie Nilsson Säffle MC Golf 2  
7:02,8 3:01,7 4:22,8 4:54,3 7:15,7 
 
86 14 Simon Pettersson Skepptuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 26:38,3 4:15,1 53,1 1,0
6   Millan Kilman Skepptuna MK Swift GTI  
Entrant: Team RMA 7:09,3 3:04,4 4:18,9 4:57,7 7:08,0 
 
87 112 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 26:40,7 4:17,5 2:51,2 2,4
19   Mikael Brinck Katrineholms MK 240  
6:56,2 3:01,7 4:17,9 4:46,1 7:38,8 
 
88 127 Niklas Berglund Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 26:41,7 4:18,5 1:41,6 1,0
16   Andreas Svensson Eskilstuna MK 940  
7:06,9 3:07,5 4:21,1 4:51,2 7:15,0 
 
89 129 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 26:45,2 4:22,0 1:45,1 3,5
17   Josefina Hellqvist V:a Östergötlands MK 940  
7:11,5 3:07,1 4:24,3 4:53,0 7:09,3 
 
90 128 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 26:45,8 4:22,6 1:45,7 0,6
18   Lars Blondell SMK Motala Bil 240  
7:04,9 3:05,8 4:21,6 4:57,4 7:16,1 
 
91 145 Johannes Joons Skutskärs MS A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 26:46,6 4:23,4 17,8 0,8
2   Anton Berglin Skutskärs MS Corolla  
Entrant: RallyShop Motorsport 7:04,1 3:06,6 4:27,2 4:57,2 7:11,5 
 
92 16 Mattias Lagström Norbergs MC 1300 Rally Cup Suzuki 26:47,1 4:23,9 1:01,9 0,5
7   Rickard Forsell Norbergs MC GTI  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn 7:07,9 3:04,2 4:21,5 4:57,4 7:16,1 
 
93 10 William Binbach Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 26:58,3 4:35,1 1:13,1 11,2
8   Thomas Binbach Kolsva MS Swift GTI Evo 2  
Entrant: TEAM RMA 7:12,7 3:05,4 4:24,2 4:59,8 7:16,2 
 
94 5 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 1300 Rally Cup Suzuki 27:01,9 4:38,7 1:16,7 3,6
9   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Swift GTI Mk1  
Entrant: DEKALTRIM 7:07,1 3:07,6 4:28,3 5:03,8 7:15,1 
 
95 136 Henry Nyberg Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 27:02,0 4:38,8 2:01,9 0,1
19   Sune Elofsson MK Team Westom 940  
6:32,5 3:16,4 4:35,7 5:01,9 7:35,5 
 
96 144 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A BMW 27:14,3 4:51,1 45,5 12,3
3   Linn Sjöberg SMK Vingåker 318i  
7:18,8 3:09,6 4:28,1 4:57,2 7:20,6 
 
97 7 Adam Carlsson SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 27:30,1 5:06,9 1:44,9 15,8
10   Jens Jakobsson SMK Nyköping Swift  
Entrant: TEAM RMA 7:20,8 3:06,6 4:29,4 5:04,3 7:29,0 
 
98 151 Torbjørn Hjermstad KNA Indre / Ytre Østfold Appendix K -81 2 wd Volvo 27:34,8 5:11,6 3:22,1 4,7
3   Atle Dyreng KNA Indre/ytre Østfold 242  
7:23,6 3:07,1 4:29,7 5:03,7 7:30,7 
 
99 158 Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Appendix K -81 2 wd Volvo 27:42,7 5:19,5 3:30,0 7,9
4   Lars-Ove Larsson Fryksdalens MK Amazon  
7:16,3 3:18,8 4:33,0 5:00,9 7:33,7 
 
100 140 Mikael Persson SMK Trollhättan A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 27:46,2 5:23,0 2:46,1 3,5
20   Marcus Persson SMK Trollhättan 240  
Entrant: BILFOCUS MOTORSPORT 7:23,8 3:13,3 4:34,3 5:05,4 7:29,4 
 
101 109 Simone Rydin MK Ramunder B-förare 2 wd Opel 28:18,6 5:55,4 4:29,1 32,4
20   Markus Harrström MK Ramunder Kadett GSI  
7:26,7 3:11,5 4:37,6 5:17,1 7:45,7 
 
102 159 Anders Levin MK Team Westom Appendix K -81 2 wd Volvo 28:46,5 6:23,3 4:33,8 27,9
5   Anette Levin MK Team Westom Amazon  
7:29,2 3:27,9 4:40,8 5:18,6 7:50,0 
 
103 146 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 28:48,2 6:25,0 2:19,4 1,7
4   Ludvig Eriksson Gnesta MK Golf 3  
7:37,2 3:22,7 4:47,8 5:17,7 7:42,8 
 
104 164 Lars Arvidsson Kullings MS C-förare 2 wd Volvo 28:49,5 6:26,3 1,3
1   Peter Svensson Kullings MS 940  
6:27,5 7:00,0 3:58,0 4:30,1 6:53,9 
 
105 161 Kevin Jirvelius SMK Örebro C-förare 2 wd Ford 28:52,2 6:29,0 2,7 2,7
2   Sophia Karlsson Taxinge MK Fiesta R2  
6:33,8 7:00,0 4:02,0 4:31,1 6:45,3 
 
106 163 Pontus Florin Eskilstuna MK C-förare 2 wd Honda 29:20,4 6:57,2 30,9 28,2
3   Marcus Jansson Storfors MK Civic  
6:45,3 7:00,0 4:10,6 4:34,8 6:49,7 
 
107 165 Hampus Jakobsson SMK Nyköping C-förare 2 wd Volvo 29:23,4 7:00,2 33,9 3,0
4   Mikael Jakobsson SMK Nyköping 240  
6:47,6 7:00,0 4:09,9 4:34,6 6:51,3 
 
108 167 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK C-förare 2 wd Volvo 29:26,6 7:03,4 37,1 3,2
5   Lars Jansson Åtvidabergs MK 940  
6:45,4 7:00,0 4:08,8 4:30,3 7:02,1 
 
109 190 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 29:36,1 7:12,9 9,5
1   Rebecca Andersson Hällefors MK 242  
6:41,4 7:00,0 4:12,9 4:44,2 6:57,6 
 
110 179 Isac Nordström Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 29:38,0 7:14,8 1,9 1,9
2   David Arhusiander Jämtlands MK 940  
6:42,5 7:00,0 4:14,6 4:42,7 6:58,2 
 
111 176 Michael Nilsson Kils MK Bil C-förare 2 wd Opel 29:39,8 7:16,6 50,3 1,8
6   Lars Nilsson Kils MK Bil Ascona B  
6:48,3 7:00,0 4:08,8 4:33,4 7:09,3 
 
112 166 Lucas Branteström Rasbo MK C-förare 2 wd Opel 29:41,1 7:17,9 51,6 1,3
7   Viktor Strand Rasbo MK Astra  
Entrant: Lundqvist El i Uppsala AB 6:54,1 7:00,0 4:14,4 4:38,0 6:54,6 
 
113 156 Kalle Olstam Nora MK Appendix K -81 2 wd Volvo 29:42,7 7:19,5 5:30,0 1,6
6   Andreas Fransson Nora MK 142  
7:32,8 3:29,0 4:34,0 5:10,6 8:56,3 
 
114 150 Tomas Ebegård KAK Appendix K -81 2 wd Porsche 29:58,3 7:35,1 5:45,6 15,6
7   Petri Väätänen 911  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT 8:05,8 3:32,5 4:55,1 5:19,8 8:05,1 
 
115 147 Hans Bergman Degerfors RC A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Volvo 30:01,9 7:38,7 3:33,1 3,6
5   Hans Stridh Degerfors RC 944  
7:55,8 3:20,7 4:56,0 5:29,1 8:10,3 
 
116 11 Linda Persson MK Ratten 1300 Rally Cup Suzuki 30:06,1 7:42,9 4:20,9 4,2
11   Kalle Kronqvist Finspångs MS Swift Mk1  
Entrant: Dekaltrim 7:37,3 3:24,7 4:58,3 5:41,5 8:24,3 
 
117 170 Petra Nordquist MK Kopparberg C-förare 2 wd Opel 30:08,4 7:45,2 1:18,9 2,3
8   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK Kadett  
Entrant: Ledin Motorsport 6:45,8 7:00,0 4:17,9 4:48,9 7:15,8 
 
118 181 Linus Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 30:23,7 8:00,5 47,6 15,3
3   Fredrik Ericson MK Ratten 940  
7:04,5 7:00,0 4:22,2 4:47,4 7:09,6 
 
119 141 Anders Höjman Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 30:25,9 8:02,7 5:25,8 2,2
21   Niklas Ungman Forshaga MC 242  
8:09,4 3:29,0 4:58,4 5:36,7 8:12,4 
 
120 174 Ulf Nilsson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 30:27,5 8:04,3 1:38,0 1,6
9   Robin Nilsson Fryksdalens MK 242  
7:01,3 7:00,0 4:17,8 4:49,2 7:19,2 
 
121 162 Victor Liljesson Linköping C-förare 2 wd Ford 30:33,8 8:10,6 1:44,3 6,3
10   Patrik Wiström Linköpings MS Fiesta ST  
Entrant: Team Appelskogs Bil 6:56,4 7:00,0 4:27,6 4:52,1 7:17,7 
 
122 208 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 30:43,0 8:19,8 9,2
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik 940  
7:04,0 7:00,0 4:26,6 4:57,0 7:15,4 
 
123 189 Erik Ström Östmarks MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 30:51,4 8:28,2 1:15,3 8,4
4   Per Ström Östmarks MFF 242  
7:11,2 7:00,0 4:22,9 4:53,1 7:24,2 
 
124 193 Oskar Nilsson Finnskoga MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 30:54,7 8:31,5 1:18,6 3,3
5   Oscar Sundqvist MK Team Westom 244  
7:13,9 7:00,0 4:24,5 4:59,9 7:16,4 
 
125 172 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 wd BMW 30:57,6 8:34,4 2:08,1 2,9
11   Robin Kollfelt MK Ratten 325  
7:00,3 7:00,0 4:20,6 4:57,9 7:38,8 
 
126 183 Jack Ernstson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 30:59,6 8:36,4 1:23,5 2,0
6   Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Svk 240  
7:03,6 7:00,0 4:31,5 4:56,5 7:28,0 
 
127 188 Tim Palmqvist Degerfors RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 31:10,3 8:47,1 1:34,2 10,7
7   Robin Palmqvist Degerfors RC 940  
7:15,6 7:00,0 4:27,5 5:00,7 7:26,5 
 
128 185 Freddi Jacobsson Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 31:14,7 8:51,5 1:38,6 4,4
8   Jim Bergström SMK Södermanland 940  
7:12,4 7:00,0 4:33,7 4:59,7 7:28,9 
 
129 191 Johan Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 31:21,6 8:58,4 1:45,5 6,9
9   Christer Holm SMK Trollhättan 940  
7:18,5 7:00,0 4:29,5 5:04,1 7:29,5 
 
130 155 Gunnar Ståhlgren Karlstad MC Bil Appendix K -81 2 wd Triumph 31:30,5 9:07,3 7:17,8 8,9
8   Åke Wikström Karlstad MC Bil 2,5 Pi  
8:15,9 4:03,3 5:11,0 5:48,0 8:12,3 
 
131 196 Mathias Savela Stockholms BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 31:52,6 9:29,4 2:16,5 22,1
10   Mikael Savela Stockholms BK 240  
7:32,5 7:00,0 4:37,4 5:06,6 7:36,1 
 
132 184 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 31:53,3 9:30,1 2:17,2 0,7
11   Lars-Olov Råd MK Ratten 940  
7:27,0 7:00,0 4:37,9 5:03,4 7:45,0 
 
133 198 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 31:56,1 9:32,9 2,8
1   Rickard Broberg Värmdö BK Astra  
Entrant: LindgrenBil Nacka/Värmdö 7:23,7 7:00,0 4:34,3 5:11,1 7:47,0 
 
134 187 Robbin Dahlgren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 31:58,1 9:34,9 2:22,0 2,0
12   Niklas Höög Åmåls MK 740  
7:49,3 7:00,0 4:34,8 5:04,4 7:29,6 
 
135 186 Joakim Nygårdh Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 32:03,0 9:39,8 2:26,9 4,9
13   Martin Nygårdh Kullings MS 240  
7:27,5 7:00,0 4:41,9 5:12,1 7:41,5 
 
136 201 Joakim Bengtsson Kullings MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 32:10,0 9:46,8 13,9 7,0
2   Melvin Bengtsson Kullings MS Corolla  
7:28,8 7:00,0 4:40,5 5:15,8 7:44,9 
 
137 178 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 32:11,4 9:48,2 2:35,3 1,4
14   Linnéa Flod SMK Nyköping 240  
7:17,7 7:00,0 4:30,3 4:55,8 8:27,6 
 
138 200 Markus Lodin Likenäs MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 32:13,9 9:50,7 17,8 2,5
3   Patrik Lodin Likenäs MK Golf 3  
7:33,5 7:00,0 4:46,5 5:14,0 7:39,9 
 
139 192 Niklas Kedemark Carlstad RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 32:20,3 9:57,1 2:44,2 6,4
15   Pierre Karlsson Karlstad MC Bil 944  
Entrant: Spader Äzz Rally 7:35,8 7:00,0 4:45,1 5:15,8 7:43,6 
 
140 210 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK Ungdomsrally VW 32:22,6 9:59,4 1:39,6 2,3
2   Joakim Rydholm Dals MK Polo GTI  
7:27,1 7:00,0 4:37,2 5:11,7 7:56,6 
 
141 212 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 32:34,0 10:10,8 1:51,0 11,4
3   Marcus Fogdeby Storfors MK 940  
7:37,9 7:00,0 4:41,3 5:18,8 7:56,0 
 
142 171 Patrik Andersson Norbergs MC C-förare 2 wd BMW 32:34,4 10:11,2 3:44,9 0,4
12   Marie Andersson SMK Örebro 325  
7:36,0 7:00,0 4:48,0 5:18,4 7:52,0 
 
143 20 Niklas Wiklander Sandvikens MK 1300 Rally Cup Suzuki 32:41,4 10:18,2 6:56,2 7,0
12   Oskar Wiklander Woxnadalens MK Swift Mk1 GTI  
9:05,5 3:54,6 5:17,0 5:51,5 8:32,8 
 
144 214 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 32:59,9 10:36,7 2:16,9 18,5
4   Hans-Erik Larsson MK Ratten GTI Mk 2  
7:55,4 7:00,0 4:51,0 5:20,4 7:53,1 
 
145 182 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 33:00,6 10:37,4 3:24,5 0,7
16   Lotta Strand SMK Valdemarsvik 940  
7:44,0 7:00,0 4:47,5 5:23,8 8:05,3 
 
146 199 Martin Åberg Hofors MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 33:08,4 10:45,2 1:12,3 7,8
4   Rebecka Jörgensen Hofors MS Golf 2  
7:58,3 7:00,0 4:51,3 5:25,3 7:53,5 
 
147 211 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 33:13,5 10:50,3 2:30,5 5,1
5   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland 244  
8:10,8 7:00,0 4:52,0 5:23,5 7:47,2 
 
148 197 Börje Johansson Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 33:16,3 10:53,1 3:40,2 2,8
17   Ingrid Johansson Kullings MS 240  
7:46,3 7:00,0 4:54,8 5:28,1 8:07,1 
 
149 206 Peter Lanner Vara MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 33:18,2 10:55,0 1:22,1 1,9
5   Per-Uno Haag Vara MK Corolla  
7:48,7 7:00,0 4:55,0 5:26,1 8:08,4 
 
150 203 Maria Granfors Eskilstuna MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 33:22,4 10:59,2 1:26,3 4,2
6   Charlotte Ohlsson Eskilstuna MK Corolla  
7:49,5 7:00,0 4:59,0 5:24,7 8:09,2 
 
151 215 Alexander Braneby Eskilstuna MK Ungdomsrally Toyota 33:22,7 10:59,5 2:39,7 0,3
6   Mattias Tyrbjörn 0705584393 Corolla  
7:44,0 7:00,0 4:52,5 5:18,0 8:28,2 
 
152 17 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 Rally Cup Citroën 33:39,2 11:16,0 7:54,0 16,5
13   Jenny Karlsson Skepptuna Motorklubb AX Sport  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn 7:29,0 3:08,2 4:30,1 5:08,1 13:23,8 
 
153 194 Joakim Hallin Götene MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 33:46,7 11:23,5 4:10,6 7,5
18   Torbjörn Fagerlind Götene MK 244  
8:10,0 7:00,0 5:04,7 5:28,0 8:04,0 
 
154 207 Michael Larsson Christinehamn MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Saab 34:00,2 11:37,0 2:04,1 13,5
7   Henrik Bergström Karlstad Mc-bil 99  
Entrant: Mer el / Team larsson 8:06,0 7:00,0 5:04,6 5:33,8 8:15,8 
 
155 23 Glenn Ström Dals MK 4 wd Subaru 34:35,4 12:12,2 12:12,2 35,2
19   Martin Svensson SMK Trollhätttan Impreza WRC  
6:29,5 2:44,7 3:51,5 14:41,8 6:47,9 
 
156 205 Curt Berglund Finnskoga MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 34:46,7 12:23,5 2:50,6 11,3
8   Pernilla Kärnström MK Ratten Golf 2  
8:39,1 7:00,0 4:58,9 5:47,5 8:21,2 
 
157 160 Richard Börjeson Kullings MS C-förare 2 wd BMW 37:16,0 14:52,8 8:26,5 2:29,3
13   Johan Svensson Kullings MS 325  
6:57,0 7:00,0 4:22,4 4:50,4 14:06,2 
 
158 110 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 38:04,2 15:41,0 14:14,7 48,2
21   Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS  
19:00,5 3:03,8 4:14,7 4:43,4 7:01,8 
 
159 209 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 38:12,6 15:49,4 7:29,6 8,4
7   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK 940  
14:18,3 7:00,0 4:28,8 4:59,6 7:25,9 
 
160 195 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 49:45,9 27:22,7 20:09,8 11:33,3
19   Mattias Bäckström SMK Vingåker 244  
7:23,6 7:00,0 4:36,3 22:47,8 7:58,2