2017-05-13
Rally Biltema
Official final
After SS 4
166 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 29 Tobias Johansson Ludvika MS 4 wd Mitsubishi 16:07,5
1   Miriam Walfridsson MK Ratten Evo 9  
5:56,6 2:28,6 3:39,0 4:03,3 
 
2 38 Eddie Hörbing Laxå MK 4 wd Ford 16:47,1 39,6 39,6 39,6
2   Björn Nilsson MK Ratten Fiesta R5  
6:15,3 2:34,0 3:46,7 4:11,1 
 
3 34 Emil Carlsson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 16:50,3 42,8 42,8 3,2
3   Magnus Nilsson Katrineholms MK Evo IX  
6:13,1 2:36,9 3:48,2 4:12,1 
 
4 32 Jacob Jansson MK Kopparberg 4 wd Mitsubishi 16:53,3 45,8 45,8 3,0
4   Stefan Gustavsson Ludvika MS Evo X  
Entrant: JC Race Teknik 6:14,9 2:38,9 3:47,3 4:12,2 
 
5 28 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Subaru 16:55,6 48,1 48,1 2,3
5   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Impreza  
6:16,8 2:36,2 3:48,8 4:13,8 
 
6 31 Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd Mitsubishi 16:58,6 51,1 51,1 3,0
6   Robert Ardryd Kopparbergs MK Evo 7  
6:16,4 2:38,9 3:48,4 4:14,9 
 
7 27 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 4 wd Mitsubishi 17:02,5 55,0 55,0 3,9
7   Håkan Ekholm Hyllinge MS Evo 7  
6:21,7 2:39,4 3:47,7 4:13,7 
 
7 39 Björn Adolfsson KAK Motorsport 4 wd Peugeot 17:02,5 55,0 55,0
7   Mikael Johansson Ludvika MS 208 R5  
6:14,2 2:36,8 3:56,7 4:14,8 
 
9 48 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 17:05,9 58,4 3,4
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf  
6:13,5 2:39,5 3:53,1 4:19,8 
 
10 60 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 17:14,7 1:07,2 8,8 8,8
2   Johan Lövgren Degerfors RC DS3 R3T  
Entrant: Carlssons Bilverkstad HB 6:21,8 2:40,4 3:53,7 4:18,8 
 
11 52 Tomas Pettersson Grangärde RRC A-förare 2 wd Ford 17:15,4 1:07,9 9,5 0,7
3   Leif Fredriksson Katrineholms MK Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB 6:14,7 2:41,4 4:00,9 4:18,4 
 
12 53 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 17:15,8 1:08,3 9,9 0,4
4   Jessica Larsson Rasbo MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 6:25,1 2:37,6 3:52,4 4:20,7 
 
13 81 Erik Wigren Sandvikens MK B-förare 2 wd Volvo 17:18,7 1:11,2 2,9
1   Johan Strid Sandvikens MK 940  
6:22,1 2:42,9 3:51,3 4:22,4 
 
14 49 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A-förare 2 wd Volvo 17:20,2 1:12,7 14,3 1,5
5   Lina Jonasson Ydre MK 240  
6:23,8 2:40,7 3:54,3 4:21,4 
 
15 65 Thomas Lennstrand Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 17:20,3 1:12,8 14,4 0,1
6   Conny Erixon Kullings MS 940  
Entrant: Tractive AB 6:22,6 2:43,6 3:53,8 4:20,3 
 
16 68 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 wd Volvo 17:22,0 1:14,5 16,1 1,7
7   Carin Nilsson MK Team Treske 940  
6:17,9 2:44,9 3:55,8 4:23,4 
 
17 70 Mikael Wiberg Storfors MK A-förare 2 wd Volvo 17:24,1 1:16,6 18,2 2,1
8   Weine Larsson SMK Karlskoga 940  
6:32,0 2:40,1 3:52,9 4:19,1 
 
18 51 Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd Volvo 17:24,9 1:17,4 19,0 0,8
9   Björn Söderberg SMK Motala Bil 940  
6:19,3 2:44,2 3:57,1 4:24,3 
 
19 35 Göran Lindström Huddinge MK 4 wd Mitsubishi 17:25,6 1:18,1 1:18,1 0,7
9   Anders Lundkvist Sigtuna RC Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB 6:27,8 2:43,2 3:53,2 4:21,4 
 
20 100 Albin Nordh Ydre MK B-förare 2 wd Renault 17:27,0 1:19,5 8,3 1,4
2   Johan Karlsson Tjust MK Twingo  
6:22,5 2:44,0 3:55,3 4:25,2 
 
21 57 Andreas Persson MK Ratten A-förare 2 wd Renault 17:27,1 1:19,6 21,2 0,1
10   Henric Persson MK Ratten Clio RS  
Entrant: HELMIA MOTORSPORT 6:22,4 2:46,3 3:55,4 4:23,0 
 
22 47 Kristian Svendsen KNA Indre Østfold 4 wd Mitsubishi 17:27,9 1:20,4 1:20,4 0,8
10   Even Andreas Eng NMK Aremark Lancer RS Evo 4  
6:33,1 2:41,9 3:52,3 4:20,6 
 
23 85 Tommy Eliasson Storfors MK B-förare 2 wd Volvo 17:28,9 1:21,4 10,2 1,0
3   Ove Persson SMK Linde 940  
6:22,1 2:43,6 3:55,9 4:27,3 
 
24 62 Elias Lundberg SMK Sala A-förare 2 wd Peugeot 17:29,5 1:22,0 23,6 0,6
11   Jim Hjerpe Säters MK 208 R2  
Entrant: Gullvalla Rallyteam 6:29,4 2:43,3 3:54,8 4:22,0 
 
25 50 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 wd Volvo 17:31,2 1:23,7 25,3 1,7
12   Terje Plomen SMK Valdemarsvik 240  
6:24,4 2:43,9 3:58,6 4:24,3 
 
26 303 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 17:31,5 1:24,0 25,6 0,3
13   Kristoffer Dahlström Vallentuna MK 240  
6:27,0 2:43,7 3:55,9 4:24,9 
 
27 67 Johan Axelsson Nässjö MK A-förare 2 wd Volvo 17:33,3 1:25,8 27,4 1,8
14   Patrik Knutsson Nässjö MK 940  
Entrant: Team Skeppsbrons 6:22,6 2:46,5 3:57,2 4:27,0 
 
28 301 Arne Rådström Östmarks MFF Appendix K -81 2 wd Volvo 17:38,5 1:31,0 5,2
1   Thomas Nilsson Luleå MS 242  
6:30,2 2:43,1 4:01,1 4:24,1 
 
29 61 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 wd Opel 17:43,4 1:35,9 37,5 4,9
15   Christoffer Bäck SMK Hedemora Astra KitCar  
6:31,7 2:48,1 4:00,7 4:22,9 
 
30 94 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Peugeot 17:49,1 1:41,6 30,4 5,7
4   Filip Wernefur Skilligaryd MK 208 R2  
Entrant: System Edström Bilindredningar AB 6:28,7 2:49,8 3:59,6 4:31,0 
 
31 76 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A-förare 2 wd Volvo 17:50,1 1:42,6 44,2 1,0
16   Arne Johansson SMK Karlskoga 242  
6:32,9 2:46,2 4:01,8 4:29,2 
 
32 64 Tobias Ytterbring Kolsva MS A-förare 2 wd Ford 17:56,6 1:49,1 50,7 6,5
17   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Escort Maxi Kit Car  
6:35,8 2:48,8 4:01,7 4:30,3 
 
33 99 Simon Andersson Bengtsfors MC B-förare 2 wd Volvo 17:57,7 1:50,2 39,0 1,1
5   Urban Fröjd Falköpings MK 940  
6:34,1 2:47,0 4:00,6 4:36,0 
 
34 87 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 17:58,5 1:51,0 39,8 0,8
6   Peter Hultberg Kolsva MS 940  
6:33,0 2:48,2 4:03,2 4:34,1 
 
35 42 Erik Corell SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 17:58,9 1:51,4 1:51,4 0,4
11   Emil Corell SMK Nyköping Evo 5  
6:37,9 3:05,0 3:54,7 4:21,3 
 
36 22 Björn Compier MK Rimo 4 wd Mitsubishi 17:59,5 1:52,0 1:52,0 0,6
12   Max Nensen Gnesta MK Evo 5  
6:46,0 2:49,1 3:59,5 4:24,9 
 
37 77 Jari Valtaala Alavuden UA A-förare 2 wd Toyota 18:00,7 1:53,2 54,8 1,2
18   Pekka Penttilä Alavuden UA Altezza RS 200  
6:35,5 2:48,6 4:02,4 4:34,2 
 
38 40 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 18:01,1 1:53,6 1:53,6 0,4
13   Martin Axelsson V:a Östergötlands MK Evolution  
6:41,9 2:47,2 4:05,0 4:27,0 
 
39 54 Thomas Blåder Filipstad MC A-förare 2 wd Volvo 18:01,7 1:54,2 55,8 0,6
19   Tommy Magnusson Filipstad MC 940  
6:31,4 2:52,3 4:03,9 4:34,1 
 
40 33 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 18:04,0 1:56,5 1:56,5 2,3
14   Andreas Ekström Katrineholms MK Evo 7  
6:48,3 2:48,0 4:00,3 4:27,4 
 
41 88 Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2 wd Citroën 18:04,9 1:57,4 46,2 0,9
7   Conny Rådén Taxinge MK C2 R2  
6:35,0 2:47,1 4:12,2 4:30,6 
 
42 117 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:08,3 2:00,8 3,4
1   Olle Erixon Katrineholms MK 940  
6:32,4 2:52,9 4:05,2 4:37,8 
 
43 74 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A-förare 2 wd Renault 18:08,6 2:01,1 1:02,7 0,3
20   Fredrik Wesslén Örsundsbro MK Clio Sport  
6:39,8 2:49,2 4:06,0 4:33,6 
 
44 83 Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B-förare 2 wd Volvo 18:11,4 2:03,9 52,7 2,8
8   Tobias Göransson 244  
6:38,6 2:51,8 4:06,8 4:34,2 
 
45 63 Mikael Jirvelius Fjugesta MS A-förare 2 wd Ford 18:11,6 2:04,1 1:05,7 0,2
21   Anders Wallbom V:a Östergötlands MK Fiesta R2  
6:41,0 2:50,8 4:05,8 4:34,0 
 
46 72 Lasse Israelsson Vansbro MK A-förare 2 wd Ford 18:12,0 2:04,5 1:06,1 0,4
22   Per Wiksten MK Ratten Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB 6:40,5 2:50,6 4:08,1 4:32,8 
 
47 82 Emil Johansson SMK Motala Bil B-förare 2 wd Volvo 18:13,6 2:06,1 54,9 1,6
9   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK 940  
6:41,9 2:50,2 4:04,9 4:36,6 
 
48 121 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:14,4 2:06,9 6,1 0,8
2   Björn Johansson Säffle MC 940  
6:33,8 2:53,9 4:07,3 4:39,4 
 
49 59 Henrik Enner Likenäs MK A-förare 2 wd VW 18:16,1 2:08,6 1:10,2 1,7
23   Per-Arne Jonsson MK Ratten Golf  
6:41,2 2:51,3 4:10,1 4:33,5 
 
50 120 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:19,6 2:12,1 11,3 3,5
3   Lucas Karlsson Gnesta MK 940  
6:40,8 2:51,6 4:06,1 4:41,1 
 
51 302 Göran Fredriksson MK Ratten A-förare 2 wd Volvo 18:20,2 2:12,7 1:14,3 0,6
24   Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan 242 T  
6:44,6 2:54,9 4:06,1 4:34,6 
 
52 73 Björn Beck Åmål MK A-förare 2 wd Ford 18:20,9 2:13,4 1:15,0 0,7
25   Kjell Persson Åmåls MK Escort Mk 2  
6:43,4 2:52,2 4:06,3 4:39,0 
 
53 25 Martin Jakobsson Kolsva MS 4 wd Mitsubishi 18:21,4 2:13,9 2:13,9 0,5
15   Melina Toven Kolsva MS Evo VII  
6:53,7 2:49,9 4:03,7 4:34,1 
 
54 93 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 wd Volvo 18:25,4 2:17,9 1:06,7 4,0
10   Jan Adolfsson Finnskoga MK 240  
6:55,5 2:51,6 4:05,8 4:32,5 
 
55 115 Jan Wigertson Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:27,5 2:20,0 19,2 2,1
4   Åsa Wigertson Kullings MS 850  
6:41,2 2:53,1 4:11,7 4:41,5 
 
56 118 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:33,4 2:25,9 25,1 5,9
5   Johan Björnsson Västra Östergötlands MK 940  
Entrant: Klädhuset I Falerum 6:43,4 2:56,3 4:12,7 4:41,0 
 
57 45 Kåre Moen MK Team Westom 4 wd Mitsubishi 18:35,8 2:28,3 2:28,3 2,4
16   Martin Elofsson MK Team Westom Lancer  
6:54,7 2:51,4 4:11,7 4:38,0 
 
58 304 Daniel Hellstadius Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 18:37,3 2:29,8 1:31,4 1,5
26   Peter Svensson Kullings MS 940  
6:55,0 2:55,5 4:09,2 4:37,6 
 
59 124 Christoffer Olsson Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:42,2 2:34,7 33,9 4,9
6   Patrik Adolfsson MK Team Westom 940  
6:43,6 3:00,1 4:16,4 4:42,1 
 
60 123 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:43,2 2:35,7 34,9 1,0
7   Tom Törngren Nässjö MK 940  
6:44,8 2:59,7 4:13,4 4:45,3 
 
61 119 Rikard Engström Storfors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:44,0 2:36,5 35,7 0,8
8   Jesper Samuelsson Storfors MK 940  
6:49,0 3:00,7 4:12,3 4:42,0 
 
62 139 Emil Andersson MK Team Westom A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:44,2 2:36,7 35,9 0,2
9   Kim Rauséus MK Team Westom 244 VOC  
6:39,9 3:02,2 4:16,9 4:45,2 
 
63 116 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:45,3 2:37,8 37,0 1,1
10   Anders Östlund Hällefors MK 940  
6:48,3 2:59,5 4:14,3 4:43,2 
 
64 96 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 wd VW 18:45,5 2:38,0 1:26,8 0,2
11   Sebastian Lindholm Munkfors MC Golf  
6:50,8 2:59,1 4:11,5 4:44,1 
 
65 95 Johan Östlund Flens MS B-förare 2 wd SEAT 18:47,8 2:40,3 1:29,1 2,3
12   Kent Fargo Flens MS Ibiza  
6:51,7 2:58,5 4:11,8 4:45,8 
 
66 2 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 18:49,8 2:42,3 2,0
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Swift GTI  
6:50,2 2:56,8 4:15,1 4:47,7 
 
67 106 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2 wd Volvo 18:50,7 2:43,2 1:32,0 0,9
13   Peter Milén Dals MK 940  
6:49,6 2:59,6 4:16,1 4:45,4 
 
68 102 Janne Eriksson Säffle MC B-förare 2 wd BMW 18:51,4 2:43,9 1:32,7 0,7
14   Mathias Häggkvist Säffle MC 325  
6:54,2 2:57,3 4:12,1 4:47,8 
 
69 133 Daniel Dahlström Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:55,1 2:47,6 46,8 3,7
11   Henrik Andersson Säffle MC 940  
6:44,1 2:59,4 4:29,0 4:42,6 
 
70 43 Leif Nordh Mälaröarnas MK 4 wd Mitsubishi 18:55,7 2:48,2 0,6
17   Håkan Marions Gotland MFBK Evo 9  
6:58,3 2:58,0 4:16,1 4:43,3 
 
71 131 Christer Westerdahl Skillingaryds MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:57,1 2:49,6 48,8 1,4
12   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryd 940  
6:50,7 3:02,2 4:16,0 4:48,2 
 
72 3 Marcus Moren Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 18:57,6 2:50,1 7,8 0,5
2   Robin Hallman Kolsva MS Swift Mk1  
Entrant: Carfix Rally Team 6:51,8 2:58,8 4:15,7 4:51,3 
 
73 114 Pontus Jardstedt Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:58,7 2:51,2 50,4 1,1
13   Karl-Johan Borhammar Kullings MS 940  
6:52,4 3:01,0 4:15,1 4:50,2 
 
74 4 Joacim Rydin MK Ramunder 1300 Rally Cup Suzuki 19:00,4 2:52,9 10,6 1,7
3   Magnus Simensen MK Ramunder Swift GTI  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM 6:52,0 2:59,5 4:20,1 4:48,8 
 
75 105 Micke Lindh MK Team Westom B-förare 2 wd Volvo 19:01,2 2:53,7 1:42,5 0,8
15   Andreas Carlsson MK Team Westom 240  
7:13,6 2:59,7 4:09,6 4:38,3 
 
76 46 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 19:01,7 2:54,2 2:54,2 0,5
18   Ronnie Maxe Finspångs MS 323 4*4 Turbo  
6:57,7 2:58,5 4:20,9 4:44,6 
 
77 112 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 19:01,9 2:54,4 1:43,2 0,2
16   Mikael Brinck Katrineholms MK 240  
6:56,2 3:01,7 4:17,9 4:46,1 
 
78 90 Göran Boström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd BMW 19:05,1 2:57,6 1:46,4 3,2
17   Christian Rosén Åtvidabergs MK E36  
6:57,1 3:00,6 4:18,7 4:48,7 
 
79 108 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 19:08,6 3:01,1 1:49,9 3,5
18   Sofie Elfver Gränna MK 240  
7:07,8 2:59,9 4:15,2 4:45,7 
 
80 30 Fredrik Alsdal SMK Arboga 4 wd Ford 19:09,9 3:02,4 3:02,4 1,3
19   Ida Bood MK Ratten Fiesta R5  
7:06,2 3:02,7 4:14,3 4:46,7 
 
81 132 Anders Lönnström Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:14,1 3:06,6 1:05,8 4,2
14   Hanna Lönnström Nora MK 244  
7:00,2 3:02,7 4:19,7 4:51,5 
 
82 157 Mats Wassberg Säffle MC Appendix K -81 2 wd Saab 19:16,2 3:08,7 2,1
2   Bertil Johnsson Säffle MC V4  
7:04,6 2:47,0 4:26,4 4:58,2 
 
83 12 Robin Norling SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 19:17,3 3:09,8 27,5 1,1
4   Mattias Sundström SMK Nyköping Swift  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM 7:04,6 3:00,0 4:19,0 4:53,7 
 
84 143 Linus Isaksson Laxå MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 19:17,7 3:10,2 0,4
1   Ronny Filipsson Laxå MK Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB 6:56,6 3:04,5 4:20,8 4:55,8 
 
85 130 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:19,8 3:12,3 1:11,5 2,1
15   Jonathan Lukacs Sotenäs MK 850  
7:02,5 3:01,9 4:25,3 4:50,1 
 
86 148 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K -81 2 wd Volvo 19:20,6 3:13,1 1:42,1 0,8
3   Björn Wessel Carlstad Rally Club 240  
Entrant: Arne Bäckström Historic Motorsport 7:25,4 2:58,2 4:12,8 4:44,2 
 
87 107 Stefan Simonsson Säffle MC B-förare 2 wd VW 19:21,6 3:14,1 2:02,9 1,0
19   Annelie Nilsson Säffle MC Golf 2  
7:02,8 3:01,7 4:22,8 4:54,3 
 
88 8 Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 19:24,1 3:16,6 34,3 2,5
5   Andreas Nilsson Eskilstuna MK Swift Mk1 GTI  
Entrant: Carfix Rally Team 7:01,2 3:06,1 4:21,8 4:55,0 
 
89 104 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd Volvo 19:25,2 3:17,7 1,1
20   Emil Wretemark Linköpings MS 940  
6:59,2 2:56,3 4:13,0 5:16,7 
 
90 136 Henry Nyberg Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:26,5 3:19,0 1:18,2 1,3
16   Sune Elofsson MK Team Westom 940  
6:32,5 3:16,4 4:35,7 5:01,9 
 
91 127 Niklas Berglund Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:26,7 3:19,2 1:18,4 0,2
17   Andreas Svensson Eskilstuna MK 940  
7:06,9 3:07,5 4:21,1 4:51,2 
 
92 128 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:29,7 3:22,2 1:21,4 3,0
18   Lars Blondell SMK Motala Bil 240  
7:04,9 3:05,8 4:21,6 4:57,4 
 
93 14 Simon Pettersson Skepptuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 19:30,3 3:22,8 40,5 0,6
6   Millan Kilman Skepptuna MK Swift GTI  
Entrant: Team RMA 7:09,3 3:04,4 4:18,9 4:57,7 
 
94 16 Mattias Lagström Norbergs MC 1300 Rally Cup Suzuki 19:31,0 3:23,5 41,2 0,7
7   Rickard Forsell Norbergs MC GTI  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn 7:07,9 3:04,2 4:21,5 4:57,4 
 
95 145 Johannes Joons Skutskärs MS A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 19:35,1 3:27,6 17,4 4,1
2   Anton Berglin Skutskärs MS Corolla  
Entrant: RallyShop Motorsport 7:04,1 3:06,6 4:27,2 4:57,2 
 
96 129 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:35,9 3:28,4 1:27,6 0,8
19   Josefina Hellqvist V:a Östergötlands MK 940  
7:11,5 3:07,1 4:24,3 4:53,0 
 
97 10 William Binbach Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 19:42,1 3:34,6 52,3 6,2
8   Thomas Binbach Kolsva MS Swift GTI Evo 2  
Entrant: TEAM RMA 7:12,7 3:05,4 4:24,2 4:59,8 
 
98 5 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 1300 Rally Cup Suzuki 19:46,8 3:39,3 57,0 4,7
9   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Swift GTI Mk1  
Entrant: DEKALTRIM 7:07,1 3:07,6 4:28,3 5:03,8 
 
99 144 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A BMW 19:53,7 3:46,2 36,0 6,9
3   Linn Sjöberg SMK Vingåker 318i  
7:18,8 3:09,6 4:28,1 4:57,2 
 
100 7 Adam Carlsson SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 20:01,1 3:53,6 1:11,3 7,4
10   Jens Jakobsson SMK Nyköping Swift  
Entrant: TEAM RMA 7:20,8 3:06,6 4:29,4 5:04,3 
 
101 151 Torbjørn Hjermstad KNA Indre / Ytre Østfold Appendix K -81 2 wd Volvo 20:04,1 3:56,6 2:25,6 3,0
4   Atle Dyreng KNA Indre/ytre Østfold 242  
7:23,6 3:07,1 4:29,7 5:03,7 
 
102 158 Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Appendix K -81 2 wd Volvo 20:09,0 4:01,5 2:30,5 4,9
5   Lars-Ove Larsson Fryksdalens MK Amazon  
7:16,3 3:18,8 4:33,0 5:00,9 
 
103 17 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 Rally Cup Citroën 20:15,4 4:07,9 1:25,6 6,4
11   Jenny Karlsson Skepptuna Motorklubb AX Sport  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn 7:29,0 3:08,2 4:30,1 5:08,1 
 
104 140 Mikael Persson SMK Trollhättan A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 20:16,8 4:09,3 2:08,5 1,4
20   Marcus Persson SMK Trollhättan 240  
Entrant: BILFOCUS MOTORSPORT 7:23,8 3:13,3 4:34,3 5:05,4 
 
105 15 Robert Bertilsson Vetlanda RRC 1300 Rally Cup Suzuki 20:20,4 4:12,9 3,6
12   Palle Palmberg Vetlanda RRC Swift Mk1  
Entrant: Team RMA 7:10,8 3:11,9 4:42,1 5:15,6 
 
106 109 Simone Rydin MK Ramunder B-förare 2 wd Opel 20:32,9 4:25,4 3:14,2 12,5
21   Markus Harrström MK Ramunder Kadett GSI  
7:26,7 3:11,5 4:37,6 5:17,1 
 
107 156 Kalle Olstam Nora MK Appendix K -81 2 wd Volvo 20:46,4 4:38,9 3:07,9 13,5
6   Andreas Fransson Nora MK 142  
7:32,8 3:29,0 4:34,0 5:10,6 
 
108 159 Anders Levin MK Team Westom Appendix K -81 2 wd Volvo 20:56,5 4:49,0 3:18,0 10,1
7   Anette Levin MK Team Westom Amazon  
7:29,2 3:27,9 4:40,8 5:18,6 
 
109 146 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 21:05,4 4:57,9 1:47,7 8,9
4   Ludvig Eriksson Gnesta MK Golf 3  
7:37,2 3:22,7 4:47,8 5:17,7 
 
110 11 Linda Persson MK Ratten 1300 Rally Cup Suzuki 21:41,8 5:34,3 2:52,0 36,4
13   Kalle Kronqvist Finspångs MS Swift Mk1  
Entrant: Dekaltrim 7:37,3 3:24,7 4:58,3 5:41,5 
 
111 147 Hans Bergman Degerfors RC A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Volvo 21:51,6 5:44,1 2:33,9 9,8
5   Hans Stridh Degerfors RC 944  
7:55,8 3:20,7 4:56,0 5:29,1 
 
112 150 Tomas Ebegård KAK Appendix K -81 2 wd Porsche 21:53,2 5:45,7 4:14,7 1,6
8   Petri Väätänen 911  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT 8:05,8 3:32,5 4:55,1 5:19,8 
 
113 164 Lars Arvidsson Kullings MS C-förare 2 wd Volvo 21:55,6 5:48,1 2,4
1   Peter Svensson Kullings MS 940  
6:27,5 7:00,0 3:58,0 4:30,1 
 
114 161 Kevin Jirvelius SMK Örebro C-förare 2 wd Ford 22:06,9 5:59,4 11,3 11,3
2   Sophia Karlsson Taxinge MK Fiesta R2  
6:33,8 7:00,0 4:02,0 4:31,1 
 
115 141 Anders Höjman Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 22:13,5 6:06,0 4:05,2 6,6
21   Niklas Ungman Forshaga MC 242  
8:09,4 3:29,0 4:58,4 5:36,7 
 
116 167 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK C-förare 2 wd Volvo 22:24,5 6:17,0 28,9 11,0
3   Lars Jansson Åtvidabergs MK 940  
6:45,4 7:00,0 4:08,8 4:30,3 
 
117 176 Michael Nilsson Kils MK Bil C-förare 2 wd Opel 22:30,5 6:23,0 34,9 6,0
4   Lars Nilsson Kils MK Bil Ascona B  
6:48,3 7:00,0 4:08,8 4:33,4 
 
118 163 Pontus Florin Eskilstuna MK C-förare 2 wd Honda 22:30,7 6:23,2 35,1 0,2
5   Marcus Jansson Storfors MK Civic  
6:45,3 7:00,0 4:10,6 4:34,8 
 
119 165 Hampus Jakobsson SMK Nyköping C-förare 2 wd Volvo 22:32,1 6:24,6 36,5 1,4
6   Mikael Jakobsson SMK Nyköping 240  
6:47,6 7:00,0 4:09,9 4:34,6 
 
120 190 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 22:38,5 6:31,0 6,4
1   Rebecca Andersson Hällefors MK 242  
6:41,4 7:00,0 4:12,9 4:44,2 
 
121 179 Isac Nordström Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 22:39,8 6:32,3 1,3 1,3
2   David Arhusiander Jämtlands MK 940  
6:42,5 7:00,0 4:14,6 4:42,7 
 
122 166 Lucas Branteström Rasbo MK C-förare 2 wd Opel 22:46,5 6:39,0 50,9 6,7
7   Viktor Strand Rasbo MK Astra  
Entrant: Lundqvist El i Uppsala AB 6:54,1 7:00,0 4:14,4 4:38,0 
 
123 170 Petra Nordquist MK Kopparberg C-förare 2 wd Opel 22:52,6 6:45,1 57,0 6,1
8   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK Kadett  
Entrant: Ledin Motorsport 6:45,8 7:00,0 4:17,9 4:48,9 
 
124 174 Ulf Nilsson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 23:08,3 7:00,8 1:12,7 15,7
9   Robin Nilsson Fryksdalens MK 242  
7:01,3 7:00,0 4:17,8 4:49,2 
 
125 160 Richard Börjeson Kullings MS C-förare 2 wd BMW 23:09,8 7:02,3 1:14,2 1,5
10   Johan Svensson Kullings MS 325  
6:57,0 7:00,0 4:22,4 4:50,4 
 
126 181 Linus Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 23:14,1 7:06,6 35,6 4,3
3   Fredrik Ericson MK Ratten 940  
7:04,5 7:00,0 4:22,2 4:47,4 
 
127 162 Victor Liljesson Linköping C-förare 2 wd Ford 23:16,1 7:08,6 1:20,5 2,0
11   Patrik Wiström Linköpings MS Fiesta ST  
Entrant: Team Appelskogs Bil 6:56,4 7:00,0 4:27,6 4:52,1 
 
128 155 Gunnar Ståhlgren Karlstad MC Bil Appendix K -81 2 wd Triumph 23:18,2 7:10,7 5:39,7 2,1
9   Åke Wikström Karlstad MC Bil 2,5 Pi  
8:15,9 4:03,3 5:11,0 5:48,0 
 
129 172 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 wd BMW 23:18,8 7:11,3 1:23,2 0,6
12   Robin Kollfelt MK Ratten 325  
7:00,3 7:00,0 4:20,6 4:57,9 
 
130 189 Erik Ström Östmarks MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 23:27,2 7:19,7 48,7 8,4
4   Per Ström Östmarks MFF 242  
7:11,2 7:00,0 4:22,9 4:53,1 
 
131 208 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 23:27,6 7:20,1 0,4
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik 940  
7:04,0 7:00,0 4:26,6 4:57,0 
 
132 183 Jack Ernstson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 23:31,6 7:24,1 53,1 4,0
5   Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Svk 240  
7:03,6 7:00,0 4:31,5 4:56,5 
 
133 193 Oskar Nilsson Finnskoga MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 23:38,3 7:30,8 59,8 6,7
6   Oscar Sundqvist MK Team Westom 244  
7:13,9 7:00,0 4:24,5 4:59,9 
 
134 178 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 23:43,8 7:36,3 1:05,3 5,5
7   Linnéa Flod SMK Nyköping 240  
7:17,7 7:00,0 4:30,3 4:55,8 
 
134 188 Tim Palmqvist Degerfors RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 23:43,8 7:36,3 1:05,3
7   Robin Palmqvist Degerfors RC 940  
7:15,6 7:00,0 4:27,5 5:00,7 
 
136 185 Freddi Jacobsson Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 23:45,8 7:38,3 1:07,3 2,0
9   Jim Bergström SMK Södermanland 940  
7:12,4 7:00,0 4:33,7 4:59,7 
 
137 191 Johan Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 23:52,1 7:44,6 1:13,6 6,3
10   Christer Holm SMK Trollhättan 940  
7:18,5 7:00,0 4:29,5 5:04,1 
 
138 184 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 24:08,3 8:00,8 1:29,8 16,2
11   Lars-Olov Råd MK Ratten 940  
7:27,0 7:00,0 4:37,9 5:03,4 
 
139 20 Niklas Wiklander Sandvikens MK 1300 Rally Cup Suzuki 24:08,6 8:01,1 5:18,8 0,3
14   Oskar Wiklander Woxnadalens MK Swift Mk1 GTI  
9:05,5 3:54,6 5:17,0 5:51,5 
 
140 198 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 24:09,1 8:01,6 0,5
1   Rickard Broberg Värmdö BK Astra  
Entrant: LindgrenBil Nacka/Värmdö 7:23,7 7:00,0 4:34,3 5:11,1 
 
141 196 Mathias Savela Stockholms BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 24:16,5 8:09,0 1:38,0 7,4
12   Mikael Savela Stockholms BK 240  
7:32,5 7:00,0 4:37,4 5:06,6 
 
142 186 Joakim Nygårdh Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 24:21,5 8:14,0 1:43,0 5,0
13   Martin Nygårdh Kullings MS 240  
7:27,5 7:00,0 4:41,9 5:12,1 
 
143 201 Joakim Bengtsson Kullings MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 24:25,1 8:17,6 16,0 3,6
2   Melvin Bengtsson Kullings MS Corolla  
7:28,8 7:00,0 4:40,5 5:15,8 
 
144 210 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK Ungdomsrally VW 24:26,0 8:18,5 58,4 0,9
2   Joakim Rydholm Dals MK Polo GTI  
7:27,1 7:00,0 4:37,2 5:11,7 
 
145 187 Robbin Dahlgren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 24:28,5 8:21,0 1:50,0 2,5
14   Niklas Höög Åmåls MK 740  
7:49,3 7:00,0 4:34,8 5:04,4 
 
146 200 Markus Lodin Likenäs MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 24:34,0 8:26,5 24,9 5,5
3   Patrik Lodin Likenäs MK Golf 3  
7:33,5 7:00,0 4:46,5 5:14,0 
 
147 192 Niklas Kedemark Carlstad RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 24:36,7 8:29,2 1:58,2 2,7
15   Pierre Karlsson Karlstad MC Bil 944  
Entrant: Spader Äzz Rally 7:35,8 7:00,0 4:45,1 5:15,8 
 
148 212 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 24:38,0 8:30,5 1:10,4 1,3
3   Marcus Fogdeby Storfors MK 940  
7:37,9 7:00,0 4:41,3 5:18,8 
 
149 171 Patrik Andersson Norbergs MC C-förare 2 wd BMW 24:42,4 8:34,9 2:46,8 4,4
13   Marie Andersson SMK Örebro 325  
7:36,0 7:00,0 4:48,0 5:18,4 
 
150 215 Alexander Braneby Eskilstuna MK Ungdomsrally Toyota 24:54,5 8:47,0 1:26,9 12,1
4   Mattias Tyrbjörn 0705584393 Corolla  
7:44,0 7:00,0 4:52,5 5:18,0 
 
151 182 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 24:55,3 8:47,8 2:16,8 0,8
16   Lotta Strand SMK Valdemarsvik 940  
7:44,0 7:00,0 4:47,5 5:23,8 
 
152 214 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 25:06,8 8:59,3 1:39,2 11,5
5   Hans-Erik Larsson MK Ratten GTI Mk 2  
7:55,4 7:00,0 4:51,0 5:20,4 
 
153 197 Börje Johansson Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:09,2 9:01,7 2:30,7 2,4
17   Ingrid Johansson Kullings MS 240  
7:46,3 7:00,0 4:54,8 5:28,1 
 
154 206 Peter Lanner Vara MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 25:09,8 9:02,3 1:00,7 0,6
4   Per-Uno Haag Vara MK Corolla  
7:48,7 7:00,0 4:55,0 5:26,1 
 
155 203 Maria Granfors Eskilstuna MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 25:13,2 9:05,7 1:04,1 3,4
5   Charlotte Ohlsson Eskilstuna MK Corolla  
7:49,5 7:00,0 4:59,0 5:24,7 
 
156 199 Martin Åberg Hofors MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 25:14,9 9:07,4 1:05,8 1,7
6   Rebecka Jörgensen Hofors MS Golf 2  
7:58,3 7:00,0 4:51,3 5:25,3 
 
157 211 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 25:26,3 9:18,8 1:58,7 11,4
6   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland 244  
8:10,8 7:00,0 4:52,0 5:23,5 
 
158 204 Anders Kolberg MK Team Westom C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 25:30,6 9:23,1 4,3
7   Oskar Johansson MK Team Westom Corsa  
8:03,6 7:00,0 4:55,7 5:31,3 
 
159 194 Joakim Hallin Götene MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 25:42,7 9:35,2 3:04,2 12,1
18   Torbjörn Fagerlind Götene MK 244  
8:10,0 7:00,0 5:04,7 5:28,0 
 
160 207 Michael Larsson Christinehamn MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Saab 25:44,4 9:36,9 1:35,3 1,7
8   Henrik Bergström Karlstad Mc-bil 99  
Entrant: Mer el / Team larsson 8:06,0 7:00,0 5:04,6 5:33,8 
 
161 205 Curt Berglund Finnskoga MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 26:25,5 10:18,0 2:16,4 41,1
9   Pernilla Kärnström MK Ratten Golf 2  
8:39,1 7:00,0 4:58,9 5:47,5 
 
162 152 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K -81 2 wd Saab 26:26,4 10:18,9 0,9
10   Erik Karjula Ludvika MS V4  
7:49,8 3:18,7 10:02,0 5:15,9 
 
163 23 Glenn Ström Dals MK 4 wd Subaru 27:47,5 11:40,0 11:40,0 1:21,1
20   Martin Svensson SMK Trollhätttan Impreza WRC  
6:29,5 2:44,7 3:51,5 14:41,8 
 
164 209 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 30:46,7 14:39,2 7:19,1 2:59,2
7   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK 940  
14:18,3 7:00,0 4:28,8 4:59,6 
 
165 110 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 31:02,4 14:54,9 13:43,7 15,7
22   Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS  
19:00,5 3:03,8 4:14,7 4:43,4 
 
166 195 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 41:47,7 25:40,2 19:09,2 10:45,3
19   Mattias Bäckström SMK Vingåker 244  
7:23,6 7:00,0 4:36,3 22:47,8