2017-05-13
Rally Biltema
Official final
After SS 3
172 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 29 Tobias Johansson Ludvika MS 4 wd Mitsubishi 12:04,2
1   Miriam Walfridsson MK Ratten Evo 9  
5:56,6 2:28,6 3:39,0 
 
2 38 Eddie Hörbing Laxå MK 4 wd Ford 12:36,0 31,8 31,8 31,8
2   Björn Nilsson MK Ratten Fiesta R5  
6:15,3 2:34,0 3:46,7 
 
3 34 Emil Carlsson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 12:38,2 34,0 34,0 2,2
3   Magnus Nilsson Katrineholms MK Evo IX  
6:13,1 2:36,9 3:48,2 
 
4 32 Jacob Jansson MK Kopparberg 4 wd Mitsubishi 12:41,1 36,9 36,9 2,9
4   Stefan Gustavsson Ludvika MS Evo X  
Entrant: JC Race Teknik 6:14,9 2:38,9 3:47,3 
 
5 28 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Subaru 12:41,8 37,6 37,6 0,7
5   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Impreza  
6:16,8 2:36,2 3:48,8 
 
6 31 Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd Mitsubishi 12:43,7 39,5 39,5 1,9
6   Robert Ardryd Kopparbergs MK Evo 7  
6:16,4 2:38,9 3:48,4 
 
7 48 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 12:46,1 41,9 2,4
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf  
6:13,5 2:39,5 3:53,1 
 
8 39 Björn Adolfsson KAK Motorsport 4 wd Peugeot 12:47,7 43,5 43,5 1,6
7   Mikael Johansson Ludvika MS 208 R5  
6:14,2 2:36,8 3:56,7 
 
9 27 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 4 wd Mitsubishi 12:48,8 44,6 44,6 1,1
8   Håkan Ekholm Hyllinge MS Evo 7  
6:21,7 2:39,4 3:47,7 
 
10 53 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 12:55,1 50,9 9,0 6,3
2   Jessica Larsson Rasbo MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 6:25,1 2:37,6 3:52,4 
 
11 60 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 12:55,9 51,7 9,8 0,8
3   Johan Lövgren Degerfors RC DS3 R3T  
Entrant: Carlssons Bilverkstad HB 6:21,8 2:40,4 3:53,7 
 
12 81 Erik Wigren Sandvikens MK B-förare 2 wd Volvo 12:56,3 52,1 0,4
1   Johan Strid Sandvikens MK 940  
6:22,1 2:42,9 3:51,3 
 
13 52 Tomas Pettersson Grangärde RRC A-förare 2 wd Ford 12:57,0 52,8 10,9 0,7
4   Leif Fredriksson Katrineholms MK Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB 6:14,7 2:41,4 4:00,9 
 
14 68 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 wd Volvo 12:58,6 54,4 12,5 1,6
5   Carin Nilsson MK Team Treske 940  
6:17,9 2:44,9 3:55,8 
 
15 49 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A-förare 2 wd Volvo 12:58,8 54,6 12,7 0,2
6   Lina Jonasson Ydre MK 240  
6:23,8 2:40,7 3:54,3 
 
16 65 Thomas Lennstrand Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 13:00,0 55,8 13,9 1,2
7   Conny Erixon Kullings MS 940  
Entrant: Tractive AB 6:22,6 2:43,6 3:53,8 
 
17 51 Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd Volvo 13:00,6 56,4 14,5 0,6
8   Björn Söderberg SMK Motala Bil 940  
6:19,3 2:44,2 3:57,1 
 
18 85 Tommy Eliasson Storfors MK B-förare 2 wd Volvo 13:01,6 57,4 5,3 1,0
2   Ove Persson SMK Linde 940  
6:22,1 2:43,6 3:55,9 
 
19 100 Albin Nordh Ydre MK B-förare 2 wd Renault 13:01,8 57,6 5,5 0,2
3   Johan Karlsson Tjust MK Twingo  
6:22,5 2:44,0 3:55,3 
 
20 57 Andreas Persson MK Ratten A-förare 2 wd Renault 13:04,1 59,9 18,0 2,3
9   Henric Persson MK Ratten Clio RS  
Entrant: HELMIA MOTORSPORT 6:22,4 2:46,3 3:55,4 
 
21 35 Göran Lindström Huddinge MK 4 wd Mitsubishi 13:04,2 1:00,0 1:00,0 0,1
9   Anders Lundkvist Sigtuna RC Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB 6:27,8 2:43,2 3:53,2 
 
22 70 Mikael Wiberg Storfors MK A-förare 2 wd Volvo 13:05,0 1:00,8 18,9 0,8
10   Weine Larsson SMK Karlskoga 940  
6:32,0 2:40,1 3:52,9 
 
23 23 Glenn Ström Dals MK 4 wd Subaru 13:05,7 1:01,5 1:01,5 0,7
10   Martin Svensson SMK Trollhätttan Impreza WRC  
6:29,5 2:44,7 3:51,5 
 
24 67 Johan Axelsson Nässjö MK A-förare 2 wd Volvo 13:06,3 1:02,1 20,2 0,6
11   Patrik Knutsson Nässjö MK 940  
Entrant: Team Skeppsbrons 6:22,6 2:46,5 3:57,2 
 
25 303 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 13:06,6 1:02,4 20,5 0,3
12   Kristoffer Dahlström Vallentuna MK 240  
6:27,0 2:43,7 3:55,9 
 
26 50 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 wd Volvo 13:06,9 1:02,7 20,8 0,3
13   Terje Plomen SMK Valdemarsvik 240  
6:24,4 2:43,9 3:58,6 
 
27 47 Kristian Svendsen KNA Indre Østfold 4 wd Mitsubishi 13:07,3 1:03,1 1:03,1 0,4
11   Even Andreas Eng NMK Aremark Lancer RS Evo 4  
6:33,1 2:41,9 3:52,3 
 
28 62 Elias Lundberg SMK Sala A-förare 2 wd Peugeot 13:07,5 1:03,3 21,4 0,2
14   Jim Hjerpe Säters MK 208 R2  
Entrant: Gullvalla Rallyteam 6:29,4 2:43,3 3:54,8 
 
29 84 Victor Bergsander Kullings MS B-förare 2 wd Volvo 13:09,4 1:05,2 1,9
4   Jonas Eriksson Kullings MS 940  
6:28,0 2:43,7 3:57,7 
 
30 301 Arne Rådström Östmarks MFF Appendix K -81 2 wd Volvo 13:14,4 1:10,2 5,0
1   Thomas Nilsson Luleå MS 242  
6:30,2 2:43,1 4:01,1 
 
31 94 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Peugeot 13:18,1 1:13,9 21,8 3,7
5   Filip Wernefur Skilligaryd MK 208 R2  
Entrant: System Edström Bilindredningar AB 6:28,7 2:49,8 3:59,6 
 
32 61 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 wd Opel 13:20,5 1:16,3 34,4 2,4
15   Christoffer Bäck SMK Hedemora Astra KitCar  
6:31,7 2:48,1 4:00,7 
 
33 76 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A-förare 2 wd Volvo 13:20,9 1:16,7 34,8 0,4
16   Arne Johansson SMK Karlskoga 242  
6:32,9 2:46,2 4:01,8 
 
34 99 Simon Andersson Bengtsfors MC B-förare 2 wd Volvo 13:21,7 1:17,5 25,4 0,8
6   Urban Fröjd Falköpings MK 940  
6:34,1 2:47,0 4:00,6 
 
35 87 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 13:24,4 1:20,2 28,1 2,7
7   Peter Hultberg Kolsva MS 940  
6:33,0 2:48,2 4:03,2 
 
36 64 Tobias Ytterbring Kolsva MS A-förare 2 wd Ford 13:26,3 1:22,1 40,2 1,9
17   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Escort Maxi Kit Car  
6:35,8 2:48,8 4:01,7 
 
37 77 Jari Valtaala Alavuden UA A-förare 2 wd Toyota 13:26,5 1:22,3 40,4 0,2
18   Pekka Penttilä Alavuden UA Altezza RS 200  
6:35,5 2:48,6 4:02,4 
 
38 54 Thomas Blåder Filipstad MC A-förare 2 wd Volvo 13:27,6 1:23,4 41,5 1,1
19   Tommy Magnusson Filipstad MC 940  
6:31,4 2:52,3 4:03,9 
 
39 117 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 13:30,5 1:26,3 2,9
1   Olle Erixon Katrineholms MK 940  
6:32,4 2:52,9 4:05,2 
 
40 40 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 13:34,1 1:29,9 1:29,9 3,6
12   Martin Axelsson V:a Östergötlands MK Evolution  
6:41,9 2:47,2 4:05,0 
 
41 88 Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2 wd Citroën 13:34,3 1:30,1 38,0 0,2
8   Conny Rådén Taxinge MK C2 R2  
6:35,0 2:47,1 4:12,2 
 
42 22 Björn Compier MK Rimo 4 wd Mitsubishi 13:34,6 1:30,4 1:30,4 0,3
13   Max Nensen Gnesta MK Evo 5  
6:46,0 2:49,1 3:59,5 
 
43 74 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A-förare 2 wd Renault 13:35,0 1:30,8 48,9 0,4
20   Fredrik Wesslén Örsundsbro MK Clio Sport  
6:39,8 2:49,2 4:06,0 
 
43 121 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 13:35,0 1:30,8 4,5
2   Björn Johansson Säffle MC 940  
6:33,8 2:53,9 4:07,3 
 
45 33 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 13:36,6 1:32,4 1:32,4 1,6
14   Andreas Ekström Katrineholms MK Evo 7  
6:48,3 2:48,0 4:00,3 
 
46 82 Emil Johansson SMK Motala Bil B-förare 2 wd Volvo 13:37,0 1:32,8 40,7 0,4
9   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK 940  
6:41,9 2:50,2 4:04,9 
 
46 89 Andreas Sandin Flens MS B-förare 2 wd VW 13:37,0 1:32,8
9   Patrik Johansson SMK Nyköping Golf II  
6:38,5 2:51,0 4:07,5 
 
48 83 Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B-förare 2 wd Volvo 13:37,2 1:33,0 40,9 0,2
11   Tobias Göransson 244  
6:38,6 2:51,8 4:06,8 
 
49 42 Erik Corell SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 13:37,6 1:33,4 1:33,4 0,4
15   Emil Corell SMK Nyköping Evo 5  
6:37,9 3:05,0 3:54,7 
 
49 63 Mikael Jirvelius Fjugesta MS A-förare 2 wd Ford 13:37,6 1:33,4 51,5
21   Anders Wallbom V:a Östergötlands MK Fiesta R2  
6:41,0 2:50,8 4:05,8 
 
51 120 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 13:38,5 1:34,3 8,0 0,9
3   Lucas Karlsson Gnesta MK 940  
6:40,8 2:51,6 4:06,1 
 
52 72 Lasse Israelsson Vansbro MK A-förare 2 wd Ford 13:39,2 1:35,0 53,1 0,7
22   Per Wiksten MK Ratten Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB 6:40,5 2:50,6 4:08,1 
 
53 73 Björn Beck Åmål MK A-förare 2 wd Ford 13:41,9 1:37,7 55,8 2,7
23   Kjell Persson Åmåls MK Escort Mk 2  
6:43,4 2:52,2 4:06,3 
 
54 59 Henrik Enner Likenäs MK A-förare 2 wd VW 13:42,6 1:38,4 56,5 0,7
24   Per-Arne Jonsson MK Ratten Golf  
6:41,2 2:51,3 4:10,1 
 
55 302 Göran Fredriksson MK Ratten A-förare 2 wd Volvo 13:45,6 1:41,4 59,5 3,0
25   Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan 242 T  
6:44,6 2:54,9 4:06,1 
 
56 115 Jan Wigertson Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 13:46,0 1:41,8 15,5 0,4
4   Åsa Wigertson Kullings MS 850  
6:41,2 2:53,1 4:11,7 
 
57 25 Martin Jakobsson Kolsva MS 4 wd Mitsubishi 13:47,3 1:43,1 1:43,1 1,3
16   Melina Toven Kolsva MS Evo VII  
6:53,7 2:49,9 4:03,7 
 
58 118 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 13:52,4 1:48,2 21,9 5,1
5   Johan Björnsson Västra Östergötlands MK 940  
Entrant: Klädhuset I Falerum 6:43,4 2:56,3 4:12,7 
 
59 93 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 wd Volvo 13:52,9 1:48,7 56,6 0,5
12   Jan Adolfsson Finnskoga MK 240  
6:55,5 2:51,6 4:05,8 
 
60 45 Kåre Moen MK Team Westom 4 wd Mitsubishi 13:57,8 1:53,6 1:53,6 4,9
17   Martin Elofsson MK Team Westom Lancer  
6:54,7 2:51,4 4:11,7 
 
61 123 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 13:57,9 1:53,7 27,4 0,1
6   Tom Törngren Nässjö MK 940  
6:44,8 2:59,7 4:13,4 
 
62 139 Emil Andersson MK Team Westom A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 13:59,0 1:54,8 28,5 1,1
7   Kim Rauséus MK Team Westom 244 VOC  
6:39,9 3:02,2 4:16,9 
 
63 304 Daniel Hellstadius Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 13:59,7 1:55,5 1:13,6 0,7
26   Peter Svensson Kullings MS 940  
6:55,0 2:55,5 4:09,2 
 
64 124 Christoffer Olsson Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:00,1 1:55,9 29,6 0,4
8   Patrik Adolfsson MK Team Westom 940  
6:43,6 3:00,1 4:16,4 
 
65 96 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 wd VW 14:01,4 1:57,2 1:05,1 1,3
13   Sebastian Lindholm Munkfors MC Golf  
6:50,8 2:59,1 4:11,5 
 
66 95 Johan Östlund Flens MS B-förare 2 wd SEAT 14:02,0 1:57,8 1:05,7 0,6
14   Kent Fargo Flens MS Ibiza  
6:51,7 2:58,5 4:11,8 
 
66 119 Rikard Engström Storfors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:02,0 1:57,8 31,5
9   Jesper Samuelsson Storfors MK 940  
6:49,0 3:00,7 4:12,3 
 
68 2 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 14:02,1 1:57,9 0,1
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Swift GTI  
6:50,2 2:56,8 4:15,1 
 
68 116 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:02,1 1:57,9 31,6
10   Anders Östlund Hällefors MK 940  
6:48,3 2:59,5 4:14,3 
 
70 102 Janne Eriksson Säffle MC B-förare 2 wd BMW 14:03,6 1:59,4 1:07,3 1,5
15   Mathias Häggkvist Säffle MC 325  
6:54,2 2:57,3 4:12,1 
 
71 106 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2 wd Volvo 14:05,3 2:01,1 1:09,0 1,7
16   Peter Milén Dals MK 940  
6:49,6 2:59,6 4:16,1 
 
72 3 Marcus Moren Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 14:06,3 2:02,1 4,2 1,0
2   Robin Hallman Kolsva MS Swift Mk1  
Entrant: Carfix Rally Team 6:51,8 2:58,8 4:15,7 
 
73 104 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd Volvo 14:08,5 2:04,3 2,2
17   Emil Wretemark Linköpings MS 940  
6:59,2 2:56,3 4:13,0 
 
73 114 Pontus Jardstedt Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:08,5 2:04,3 38,0
11   Karl-Johan Borhammar Kullings MS 940  
6:52,4 3:01,0 4:15,1 
 
75 131 Christer Westerdahl Skillingaryds MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:08,9 2:04,7 38,4 0,4
12   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryd 940  
6:50,7 3:02,2 4:16,0 
 
76 4 Joacim Rydin MK Ramunder 1300 Rally Cup Suzuki 14:11,6 2:07,4 9,5 2,7
3   Magnus Simensen MK Ramunder Swift GTI  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM 6:52,0 2:59,5 4:20,1 
 
77 43 Leif Nordh Mälaröarnas MK 4 wd Mitsubishi 14:12,4 2:08,2 0,8
18   Håkan Marions Gotland MFBK Evo 9  
6:58,3 2:58,0 4:16,1 
 
78 133 Daniel Dahlström Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:12,5 2:08,3 42,0 0,1
13   Henrik Andersson Säffle MC 940  
6:44,1 2:59,4 4:29,0 
 
79 112 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 14:15,8 2:11,6 1:19,5 3,3
18   Mikael Brinck Katrineholms MK 240  
6:56,2 3:01,7 4:17,9 
 
80 90 Göran Boström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd BMW 14:16,4 2:12,2 1:20,1 0,6
19   Christian Rosén Åtvidabergs MK E36  
6:57,1 3:00,6 4:18,7 
 
81 46 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 14:17,1 2:12,9 2:12,9 0,7
19   Ronnie Maxe Finspångs MS 323 4*4 Turbo  
6:57,7 2:58,5 4:20,9 
 
82 157 Mats Wassberg Säffle MC Appendix K -81 2 wd Saab 14:18,0 2:13,8 0,9
2   Bertil Johnsson Säffle MC V4  
7:04,6 2:47,0 4:26,4 
 
83 143 Linus Isaksson Laxå MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 14:21,9 2:17,7 3,9
1   Ronny Filipsson Laxå MK Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB 6:56,6 3:04,5 4:20,8 
 
84 132 Anders Lönnström Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:22,6 2:18,4 52,1 0,7
14   Hanna Lönnström Nora MK 244  
7:00,2 3:02,7 4:19,7 
 
85 105 Micke Lindh MK Team Westom B-förare 2 wd Volvo 14:22,9 2:18,7 1:26,6 0,3
20   Andreas Carlsson MK Team Westom 240  
7:13,6 2:59,7 4:09,6 
 
85 108 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 14:22,9 2:18,7 1:26,6
20   Sofie Elfver Gränna MK 240  
7:07,8 2:59,9 4:15,2 
 
87 30 Fredrik Alsdal SMK Arboga 4 wd Ford 14:23,2 2:19,0 2:19,0 0,3
20   Ida Bood MK Ratten Fiesta R5  
7:06,2 3:02,7 4:14,3 
 
88 12 Robin Norling SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 14:23,6 2:19,4 21,5 0,4
4   Mattias Sundström SMK Nyköping Swift  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM 7:04,6 3:00,0 4:19,0 
 
89 136 Henry Nyberg Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:24,6 2:20,4 54,1 1,0
15   Sune Elofsson MK Team Westom 940  
6:32,5 3:16,4 4:35,7 
 
90 107 Stefan Simonsson Säffle MC B-förare 2 wd VW 14:27,3 2:23,1 1:31,0 2,7
22   Annelie Nilsson Säffle MC Golf 2  
7:02,8 3:01,7 4:22,8 
 
91 8 Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 14:29,1 2:24,9 27,0 1,8
5   Andreas Nilsson Eskilstuna MK Swift Mk1 GTI  
Entrant: Carfix Rally Team 7:01,2 3:06,1 4:21,8 
 
92 130 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:29,7 2:25,5 59,2 0,6
16   Jonathan Lukacs Sotenäs MK 850  
7:02,5 3:01,9 4:25,3 
 
93 128 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:32,3 2:28,1 1:01,8 2,6
17   Lars Blondell SMK Motala Bil 240  
7:04,9 3:05,8 4:21,6 
 
94 14 Simon Pettersson Skepptuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 14:32,6 2:28,4 30,5 0,3
6   Millan Kilman Skepptuna MK Swift GTI  
Entrant: Team RMA 7:09,3 3:04,4 4:18,9 
 
95 16 Mattias Lagström Norbergs MC 1300 Rally Cup Suzuki 14:33,6 2:29,4 31,5 1,0
7   Rickard Forsell Norbergs MC GTI  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn 7:07,9 3:04,2 4:21,5 
 
96 127 Niklas Berglund Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:35,5 2:31,3 1:05,0 1,9
18   Andreas Svensson Eskilstuna MK 940  
7:06,9 3:07,5 4:21,1 
 
97 148 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K -81 2 wd Volvo 14:36,4 2:32,2 1:22,0 0,9
3   Björn Wessel Carlstad Rally Club 240  
Entrant: Arne Bäckström Historic Motorsport 7:25,4 2:58,2 4:12,8 
 
98 145 Johannes Joons Skutskärs MS A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 14:37,9 2:33,7 16,0 1,5
2   Anton Berglin Skutskärs MS Corolla  
Entrant: RallyShop Motorsport 7:04,1 3:06,6 4:27,2 
 
99 10 William Binbach Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 14:42,3 2:38,1 40,2 4,4
8   Thomas Binbach Kolsva MS Swift GTI Evo 2  
Entrant: TEAM RMA 7:12,7 3:05,4 4:24,2 
 
100 129 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:42,9 2:38,7 1:12,4 0,6
19   Josefina Hellqvist V:a Östergötlands MK 940  
7:11,5 3:07,1 4:24,3 
 
101 5 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 1300 Rally Cup Suzuki 14:43,0 2:38,8 40,9 0,1
9   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Swift GTI Mk1  
Entrant: DEKALTRIM 7:07,1 3:07,6 4:28,3 
 
102 144 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A BMW 14:56,5 2:52,3 34,6 13,5
3   Linn Sjöberg SMK Vingåker 318i  
7:18,8 3:09,6 4:28,1 
 
103 7 Adam Carlsson SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 14:56,8 2:52,6 54,7 0,3
10   Jens Jakobsson SMK Nyköping Swift  
Entrant: TEAM RMA 7:20,8 3:06,6 4:29,4 
 
104 151 Torbjørn Hjermstad KNA Indre / Ytre Østfold Appendix K -81 2 wd Volvo 15:00,4 2:56,2 1:46,0 3,6
4   Atle Dyreng KNA Indre/ytre Østfold 242  
7:23,6 3:07,1 4:29,7 
 
105 15 Robert Bertilsson Vetlanda RRC 1300 Rally Cup Suzuki 15:04,8 3:00,6 4,4
11   Palle Palmberg Vetlanda RRC Swift Mk1  
Entrant: Team RMA 7:10,8 3:11,9 4:42,1 
 
106 17 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 Rally Cup Citroën 15:07,3 3:03,1 1:05,2 2,5
12   Jenny Karlsson Skepptuna Motorklubb AX Sport  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn 7:29,0 3:08,2 4:30,1 
 
107 158 Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Appendix K -81 2 wd Volvo 15:08,1 3:03,9 1:53,7 0,8
5   Lars-Ove Larsson Fryksdalens MK Amazon  
7:16,3 3:18,8 4:33,0 
 
108 140 Mikael Persson SMK Trollhättan A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 15:11,4 3:07,2 1:40,9 3,3
20   Marcus Persson SMK Trollhättan 240  
Entrant: BILFOCUS MOTORSPORT 7:23,8 3:13,3 4:34,3 
 
109 109 Simone Rydin MK Ramunder B-förare 2 wd Opel 15:15,8 3:11,6 2:19,5 4,4
23   Markus Harrström MK Ramunder Kadett GSI  
7:26,7 3:11,5 4:37,6 
 
110 156 Kalle Olstam Nora MK Appendix K -81 2 wd Volvo 15:35,8 3:31,6 2:21,4 20,0
6   Andreas Fransson Nora MK 142  
7:32,8 3:29,0 4:34,0 
 
111 159 Anders Levin MK Team Westom Appendix K -81 2 wd Volvo 15:37,9 3:33,7 2:23,5 2,1
7   Anette Levin MK Team Westom Amazon  
7:29,2 3:27,9 4:40,8 
 
112 146 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 15:47,7 3:43,5 1:25,8 9,8
4   Ludvig Eriksson Gnesta MK Golf 3  
7:37,2 3:22,7 4:47,8 
 
113 11 Linda Persson MK Ratten 1300 Rally Cup Suzuki 16:00,3 3:56,1 1:58,2 12,6
13   Kalle Kronqvist Finspångs MS Swift Mk1  
Entrant: Dekaltrim 7:37,3 3:24,7 4:58,3 
 
114 113 Per Hedskog SMK Trollhättan B-förare 2 wd Opel 16:17,7 4:13,5 17,4
24   Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan Ascona  
7:28,2 3:06,9 5:42,6 
 
115 147 Hans Bergman Degerfors RC A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Volvo 16:22,5 4:18,3 2:00,6 4,8
5   Hans Stridh Degerfors RC 944  
7:55,8 3:20,7 4:56,0 
 
116 150 Tomas Ebegård KAK Appendix K -81 2 wd Porsche 16:33,4 4:29,2 3:19,0 10,9
8   Petri Väätänen 911  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT 8:05,8 3:32,5 4:55,1 
 
117 141 Anders Höjman Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 16:36,8 4:32,6 3:06,3 3,4
21   Niklas Ungman Forshaga MC 242  
8:09,4 3:29,0 4:58,4 
 
118 164 Lars Arvidsson Kullings MS C-förare 2 wd Volvo 17:25,5 5:21,3 48,7
1   Peter Svensson Kullings MS 940  
6:27,5 7:00,0 3:58,0 
 
119 155 Gunnar Ståhlgren Karlstad MC Bil Appendix K -81 2 wd Triumph 17:30,2 5:26,0 4:15,8 4,7
9   Åke Wikström Karlstad MC Bil 2,5 Pi  
8:15,9 4:03,3 5:11,0 
 
120 161 Kevin Jirvelius SMK Örebro C-förare 2 wd Ford 17:35,8 5:31,6 10,3 5,6
2   Sophia Karlsson Taxinge MK Fiesta R2  
6:33,8 7:00,0 4:02,0 
 
121 167 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK C-förare 2 wd Volvo 17:54,2 5:50,0 28,7 18,4
3   Lars Jansson Åtvidabergs MK 940  
6:45,4 7:00,0 4:08,8 
 
122 190 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 17:54,3 5:50,1 0,1
1   Rebecca Andersson Hällefors MK 242  
6:41,4 7:00,0 4:12,9 
 
123 163 Pontus Florin Eskilstuna MK C-förare 2 wd Honda 17:55,9 5:51,7 30,4 1,6
4   Marcus Jansson Storfors MK Civic  
6:45,3 7:00,0 4:10,6 
 
124 176 Michael Nilsson Kils MK Bil C-förare 2 wd Opel 17:57,1 5:52,9 31,6 1,2
5   Lars Nilsson Kils MK Bil Ascona B  
6:48,3 7:00,0 4:08,8 
 
124 179 Isac Nordström Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 17:57,1 5:52,9 2,8
2   David Arhusiander Jämtlands MK 940  
6:42,5 7:00,0 4:14,6 
 
126 165 Hampus Jakobsson SMK Nyköping C-förare 2 wd Volvo 17:57,5 5:53,3 32,0 0,4
6   Mikael Jakobsson SMK Nyköping 240  
6:47,6 7:00,0 4:09,9 
 
127 170 Petra Nordquist MK Kopparberg C-förare 2 wd Opel 18:03,7 5:59,5 38,2 6,2
7   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK Kadett  
Entrant: Ledin Motorsport 6:45,8 7:00,0 4:17,9 
 
128 166 Lucas Branteström Rasbo MK C-förare 2 wd Opel 18:08,5 6:04,3 43,0 4,8
8   Viktor Strand Rasbo MK Astra  
Entrant: Lundqvist El i Uppsala AB 6:54,1 7:00,0 4:14,4 
 
129 169 Rasmus Carlson Katrineholms MK C-förare 2 wd Volvo 18:14,3 6:10,1 5,8
9   Felicia Grundtman Eskilstuna MK 242  
6:37,1 7:00,0 4:37,2 
 
130 20 Niklas Wiklander Sandvikens MK 1300 Rally Cup Suzuki 18:17,1 6:12,9 4:15,0 2,8
14   Oskar Wiklander Woxnadalens MK Swift Mk1 GTI  
9:05,5 3:54,6 5:17,0 
 
131 174 Ulf Nilsson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 18:19,1 6:14,9 53,6 2,0
10   Robin Nilsson Fryksdalens MK 242  
7:01,3 7:00,0 4:17,8 
 
132 160 Richard Börjeson Kullings MS C-förare 2 wd BMW 18:19,4 6:15,2 53,9 0,3
11   Johan Svensson Kullings MS 325  
6:57,0 7:00,0 4:22,4 
 
133 172 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 wd BMW 18:20,9 6:16,7 55,4 1,5
12   Robin Kollfelt MK Ratten 325  
7:00,3 7:00,0 4:20,6 
 
134 173 Per Anders Persson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 18:23,0 6:18,8 2,1
13   Jan Åke Persson Fryksdalens MK 940  
6:54,0 7:00,0 4:29,0 
 
135 162 Victor Liljesson Linköping C-förare 2 wd Ford 18:24,0 6:19,8 58,5 1,0
14   Patrik Wiström Linköpings MS Fiesta ST  
Entrant: Team Appelskogs Bil 6:56,4 7:00,0 4:27,6 
 
136 181 Linus Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:26,7 6:22,5 32,4 2,7
3   Fredrik Ericson MK Ratten 940  
7:04,5 7:00,0 4:22,2 
 
137 208 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 18:30,6 6:26,4 3,9
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik 940  
7:04,0 7:00,0 4:26,6 
 
138 189 Erik Ström Östmarks MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:34,1 6:29,9 39,8 3,5
4   Per Ström Östmarks MFF 242  
7:11,2 7:00,0 4:22,9 
 
139 183 Jack Ernstson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:35,1 6:30,9 40,8 1,0
5   Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Svk 240  
7:03,6 7:00,0 4:31,5 
 
140 193 Oskar Nilsson Finnskoga MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:38,4 6:34,2 44,1 3,3
6   Oscar Sundqvist MK Team Westom 244  
7:13,9 7:00,0 4:24,5 
 
141 188 Tim Palmqvist Degerfors RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:43,1 6:38,9 48,8 4,7
7   Robin Palmqvist Degerfors RC 940  
7:15,6 7:00,0 4:27,5 
 
142 185 Freddi Jacobsson Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:46,1 6:41,9 51,8 3,0
8   Jim Bergström SMK Södermanland 940  
7:12,4 7:00,0 4:33,7 
 
143 178 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:48,0 6:43,8 53,7 1,9
9   Linnéa Flod SMK Nyköping 240  
7:17,7 7:00,0 4:30,3 
 
143 191 Johan Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:48,0 6:43,8 53,7
9   Christer Holm SMK Trollhättan 940  
7:18,5 7:00,0 4:29,5 
 
145 198 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 18:58,0 6:53,8 10,0
1   Rickard Broberg Värmdö BK Astra  
Entrant: LindgrenBil Nacka/Värmdö 7:23,7 7:00,0 4:34,3 
 
146 195 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 18:59,9 6:55,7 1:05,6 1,9
11   Mattias Bäckström SMK Vingåker 244  
7:23,6 7:00,0 4:36,3 
 
147 184 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:04,9 7:00,7 1:10,6 5,0
12   Lars-Olov Råd MK Ratten 940  
7:27,0 7:00,0 4:37,9 
 
148 201 Joakim Bengtsson Kullings MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 19:09,3 7:05,1 11,3 4,4
2   Melvin Bengtsson Kullings MS Corolla  
7:28,8 7:00,0 4:40,5 
 
149 186 Joakim Nygårdh Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:09,4 7:05,2 1:15,1 0,1
13   Martin Nygårdh Kullings MS 240  
7:27,5 7:00,0 4:41,9 
 
150 196 Mathias Savela Stockholms BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:09,9 7:05,7 1:15,6 0,5
14   Mikael Savela Stockholms BK 240  
7:32,5 7:00,0 4:37,4 
 
151 210 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK Ungdomsrally VW 19:14,3 7:10,1 43,7 4,4
2   Joakim Rydholm Dals MK Polo GTI  
7:27,1 7:00,0 4:37,2 
 
152 212 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 19:19,2 7:15,0 48,6 4,9
3   Marcus Fogdeby Storfors MK 940  
7:37,9 7:00,0 4:41,3 
 
153 200 Markus Lodin Likenäs MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 19:20,0 7:15,8 22,0 0,8
3   Patrik Lodin Likenäs MK Golf 3  
7:33,5 7:00,0 4:46,5 
 
154 192 Niklas Kedemark Carlstad RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:20,9 7:16,7 1:26,6 0,9
15   Pierre Karlsson Karlstad MC Bil 944  
Entrant: Spader Äzz Rally 7:35,8 7:00,0 4:45,1 
 
155 171 Patrik Andersson Norbergs MC C-förare 2 wd BMW 19:24,0 7:19,8 1:58,5 3,1
15   Marie Andersson SMK Örebro 325  
7:36,0 7:00,0 4:48,0 
 
156 187 Robbin Dahlgren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:24,1 7:19,9 1:29,8 0,1
16   Niklas Höög Åmåls MK 740  
7:49,3 7:00,0 4:34,8 
 
157 216 Lars Larsson Fredriksbergs MK Ungdomsrally Saab 19:26,6 7:22,4 2,5
4   Erik Larsson Fredriksbergs MK 99  
7:36,2 7:00,0 4:50,4 
 
158 182 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:31,5 7:27,3 1:37,2 4,9
17   Lotta Strand SMK Valdemarsvik 940  
7:44,0 7:00,0 4:47,5 
 
159 215 Alexander Braneby Eskilstuna MK Ungdomsrally Toyota 19:36,5 7:32,3 1:05,9 5,0
5   Mattias Tyrbjörn 0705584393 Corolla  
7:44,0 7:00,0 4:52,5 
 
160 197 Börje Johansson Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 19:41,1 7:36,9 1:46,8 4,6
18   Ingrid Johansson Kullings MS 240  
7:46,3 7:00,0 4:54,8 
 
161 206 Peter Lanner Vara MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 19:43,7 7:39,5 45,7 2,6
4   Per-Uno Haag Vara MK Corolla  
7:48,7 7:00,0 4:55,0 
 
162 214 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 19:46,4 7:42,2 1:15,8 2,7
6   Hans-Erik Larsson MK Ratten GTI Mk 2  
7:55,4 7:00,0 4:51,0 
 
163 203 Maria Granfors Eskilstuna MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 19:48,5 7:44,3 50,5 2,1
5   Charlotte Ohlsson Eskilstuna MK Corolla  
7:49,5 7:00,0 4:59,0 
 
164 199 Martin Åberg Hofors MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 19:49,6 7:45,4 51,6 1,1
6   Rebecka Jörgensen Hofors MS Golf 2  
7:58,3 7:00,0 4:51,3 
 
165 204 Anders Kolberg MK Team Westom C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 19:59,3 7:55,1 9,7
7   Oskar Johansson MK Team Westom Corsa  
8:03,6 7:00,0 4:55,7 
 
166 211 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 20:02,8 7:58,6 1:32,2 3,5
7   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland 244  
8:10,8 7:00,0 4:52,0 
 
167 207 Michael Larsson Christinehamn MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Saab 20:10,6 8:06,4 1:12,6 7,8
8   Henrik Bergström Karlstad Mc-bil 99  
Entrant: Mer el / Team larsson 8:06,0 7:00,0 5:04,6 
 
168 194 Joakim Hallin Götene MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 20:14,7 8:10,5 2:20,4 4,1
19   Torbjörn Fagerlind Götene MK 244  
8:10,0 7:00,0 5:04,7 
 
169 205 Curt Berglund Finnskoga MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 20:38,0 8:33,8 1:40,0 23,3
9   Pernilla Kärnström MK Ratten Golf 2  
8:39,1 7:00,0 4:58,9 
 
170 152 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K -81 2 wd Saab 21:10,5 9:06,3 32,5
10   Erik Karjula Ludvika MS V4  
7:49,8 3:18,7 10:02,0 
 
171 209 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 25:47,1 13:42,9 7:16,5 4:36,6
8   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK 940  
14:18,3 7:00,0 4:28,8 
 
172 110 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 26:19,0 14:14,8 13:22,7 31,9
25   Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS  
19:00,5 3:03,8 4:14,7