2017-05-13
Rally Biltema
Official final
After SS 2
178 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 29 Tobias Johansson Ludvika MS 4 wd Mitsubishi 8:25,2
1   Miriam Walfridsson MK Ratten Evo 9  
5:56,6 2:28,6 
 
2 38 Eddie Hörbing Laxå MK 4 wd Ford 8:49,3 24,1 24,1 24,1
2   Björn Nilsson MK Ratten Fiesta R5  
6:15,3 2:34,0 
 
3 34 Emil Carlsson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 8:50,0 24,8 24,8 0,7
3   Magnus Nilsson Katrineholms MK Evo IX  
6:13,1 2:36,9 
 
4 39 Björn Adolfsson KAK Motorsport 4 wd Peugeot 8:51,0 25,8 25,8 1,0
4   Mikael Johansson Ludvika MS 208 R5  
6:14,2 2:36,8 
 
5 28 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Subaru 8:53,0 27,8 27,8 2,0
5   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Impreza  
6:16,8 2:36,2 
 
5 48 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 8:53,0 27,8
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf  
6:13,5 2:39,5 
 
7 32 Jacob Jansson MK Kopparberg 4 wd Mitsubishi 8:53,8 28,6 28,6 0,8
6   Stefan Gustavsson Ludvika MS Evo X  
Entrant: JC Race Teknik 6:14,9 2:38,9 
 
8 31 Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd Mitsubishi 8:55,3 30,1 30,1 1,5
7   Robert Ardryd Kopparbergs MK Evo 7  
6:16,4 2:38,9 
 
9 52 Tomas Pettersson Grangärde RRC A-förare 2 wd Ford 8:56,1 30,9 3,1 0,8
2   Leif Fredriksson Katrineholms MK Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB 6:14,7 2:41,4 
 
10 27 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 4 wd Mitsubishi 9:01,1 35,9 35,9 5,0
8   Håkan Ekholm Hyllinge MS Evo 7  
6:21,7 2:39,4 
 
11 60 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 9:02,2 37,0 9,2 1,1
3   Johan Lövgren Degerfors RC DS3 R3T  
Entrant: Carlssons Bilverkstad HB 6:21,8 2:40,4 
 
12 53 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 9:02,7 37,5 9,7 0,5
4   Jessica Larsson Rasbo MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 6:25,1 2:37,6 
 
13 68 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 wd Volvo 9:02,8 37,6 9,8 0,1
5   Carin Nilsson MK Team Treske 940  
6:17,9 2:44,9 
 
14 51 Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd Volvo 9:03,5 38,3 10,5 0,7
6   Björn Söderberg SMK Motala Bil 940  
6:19,3 2:44,2 
 
15 49 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A-förare 2 wd Volvo 9:04,5 39,3 11,5 1,0
7   Lina Jonasson Ydre MK 240  
6:23,8 2:40,7 
 
16 81 Erik Wigren Sandvikens MK B-förare 2 wd Volvo 9:05,0 39,8 0,5
1   Johan Strid Sandvikens MK 940  
6:22,1 2:42,9 
 
17 85 Tommy Eliasson Storfors MK B-förare 2 wd Volvo 9:05,7 40,5 0,7 0,7
2   Ove Persson SMK Linde 940  
6:22,1 2:43,6 
 
18 65 Thomas Lennstrand Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 9:06,2 41,0 13,2 0,5
8   Conny Erixon Kullings MS 940  
Entrant: Tractive AB 6:22,6 2:43,6 
 
19 100 Albin Nordh Ydre MK B-förare 2 wd Renault 9:06,5 41,3 1,5 0,3
3   Johan Karlsson Tjust MK Twingo  
6:22,5 2:44,0 
 
20 50 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 wd Volvo 9:08,3 43,1 15,3 1,8
9   Terje Plomen SMK Valdemarsvik 240  
6:24,4 2:43,9 
 
21 57 Andreas Persson MK Ratten A-förare 2 wd Renault 9:08,7 43,5 15,7 0,4
10   Henric Persson MK Ratten Clio RS  
Entrant: HELMIA MOTORSPORT 6:22,4 2:46,3 
 
22 67 Johan Axelsson Nässjö MK A-förare 2 wd Volvo 9:09,1 43,9 16,1 0,4
11   Patrik Knutsson Nässjö MK 940  
Entrant: Team Skeppsbrons 6:22,6 2:46,5 
 
23 303 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 9:10,7 45,5 17,7 1,6
12   Kristoffer Dahlström Vallentuna MK 240  
6:27,0 2:43,7 
 
24 35 Göran Lindström Huddinge MK 4 wd Mitsubishi 9:11,0 45,8 45,8 0,3
9   Anders Lundkvist Sigtuna RC Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB 6:27,8 2:43,2 
 
25 84 Victor Bergsander Kullings MS B-förare 2 wd Volvo 9:11,7 46,5 0,7
4   Jonas Eriksson Kullings MS 940  
6:28,0 2:43,7 
 
26 70 Mikael Wiberg Storfors MK A-förare 2 wd Volvo 9:12,1 46,9 19,1 0,4
13   Weine Larsson SMK Karlskoga 940  
6:32,0 2:40,1 
 
27 62 Elias Lundberg SMK Sala A-förare 2 wd Peugeot 9:12,7 47,5 19,7 0,6
14   Jim Hjerpe Säters MK 208 R2  
Entrant: Gullvalla Rallyteam 6:29,4 2:43,3 
 
28 301 Arne Rådström Östmarks MFF Appendix K -81 2 wd Volvo 9:13,3 48,1 0,6
1   Thomas Nilsson Luleå MS 242  
6:30,2 2:43,1 
 
29 23 Glenn Ström Dals MK 4 wd Subaru 9:14,2 49,0 49,0 0,9
10   Martin Svensson SMK Trollhätttan Impreza WRC  
6:29,5 2:44,7 
 
30 47 Kristian Svendsen KNA Indre Østfold 4 wd Mitsubishi 9:15,0 49,8 49,8 0,8
11   Even Andreas Eng NMK Aremark Lancer RS Evo 4  
6:33,1 2:41,9 
 
31 94 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Peugeot 9:18,5 53,3 13,5 3,5
5   Filip Wernefur Skilligaryd MK 208 R2  
Entrant: System Edström Bilindredningar AB 6:28,7 2:49,8 
 
32 58 Tobias Isaksson Laxå MK A-förare 2 wd VW 9:19,1 53,9 0,6
15   Fredrik Rudmalm Laxå MK Golf 3  
Entrant: EMS Finnerödja AB 6:33,6 2:45,5 
 
32 76 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A-förare 2 wd Volvo 9:19,1 53,9 26,1
15   Arne Johansson SMK Karlskoga 242  
6:32,9 2:46,2 
 
34 61 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 wd Opel 9:19,8 54,6 26,8 0,7
17   Christoffer Bäck SMK Hedemora Astra KitCar  
6:31,7 2:48,1 
 
35 99 Simon Andersson Bengtsfors MC B-förare 2 wd Volvo 9:21,1 55,9 16,1 1,3
6   Urban Fröjd Falköpings MK 940  
6:34,1 2:47,0 
 
36 87 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 9:21,2 56,0 16,2 0,1
7   Peter Hultberg Kolsva MS 940  
6:33,0 2:48,2 
 
37 88 Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2 wd Citroën 9:22,1 56,9 17,1 0,9
8   Conny Rådén Taxinge MK C2 R2  
6:35,0 2:47,1 
 
38 54 Thomas Blåder Filipstad MC A-förare 2 wd Volvo 9:23,7 58,5 30,7 1,6
18   Tommy Magnusson Filipstad MC 940  
6:31,4 2:52,3 
 
39 77 Jari Valtaala Alavuden UA A-förare 2 wd Toyota 9:24,1 58,9 31,1 0,4
19   Pekka Penttilä Alavuden UA Altezza RS 200  
6:35,5 2:48,6 
 
40 64 Tobias Ytterbring Kolsva MS A-förare 2 wd Ford 9:24,6 59,4 31,6 0,5
20   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Escort Maxi Kit Car  
6:35,8 2:48,8 
 
41 117 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:25,3 1:00,1 0,7
1   Olle Erixon Katrineholms MK 940  
6:32,4 2:52,9 
 
42 121 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:27,7 1:02,5 2,4 2,4
2   Björn Johansson Säffle MC 940  
6:33,8 2:53,9 
 
43 74 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A-förare 2 wd Renault 9:29,0 1:03,8 36,0 1,3
21   Fredrik Wesslén Örsundsbro MK Clio Sport  
6:39,8 2:49,2 
 
44 40 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 9:29,1 1:03,9 1:03,9 0,1
12   Martin Axelsson V:a Östergötlands MK Evolution  
6:41,9 2:47,2 
 
45 89 Andreas Sandin Flens MS B-förare 2 wd VW 9:29,5 1:04,3 0,4
9   Patrik Johansson SMK Nyköping Golf II  
6:38,5 2:51,0 
 
46 83 Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B-förare 2 wd Volvo 9:30,4 1:05,2 25,4 0,9
10   Tobias Göransson 244  
6:38,6 2:51,8 
 
47 72 Lasse Israelsson Vansbro MK A-förare 2 wd Ford 9:31,1 1:05,9 38,1 0,7
22   Per Wiksten MK Ratten Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB 6:40,5 2:50,6 
 
48 63 Mikael Jirvelius Fjugesta MS A-förare 2 wd Ford 9:31,8 1:06,6 38,8 0,7
23   Anders Wallbom V:a Östergötlands MK Fiesta R2  
6:41,0 2:50,8 
 
49 82 Emil Johansson SMK Motala Bil B-förare 2 wd Volvo 9:32,1 1:06,9 27,1 0,3
11   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK 940  
6:41,9 2:50,2 
 
50 120 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:32,4 1:07,2 7,1 0,3
3   Lucas Karlsson Gnesta MK 940  
6:40,8 2:51,6 
 
51 59 Henrik Enner Likenäs MK A-förare 2 wd VW 9:32,5 1:07,3 39,5 0,1
24   Per-Arne Jonsson MK Ratten Golf  
6:41,2 2:51,3 
 
52 115 Jan Wigertson Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:34,3 1:09,1 9,0 1,8
4   Åsa Wigertson Kullings MS 850  
6:41,2 2:53,1 
 
53 22 Björn Compier MK Rimo 4 wd Mitsubishi 9:35,1 1:09,9 1:09,9 0,8
13   Max Nensen Gnesta MK Evo 5  
6:46,0 2:49,1 
 
54 73 Björn Beck Åmål MK A-förare 2 wd Ford 9:35,6 1:10,4 42,6 0,5
25   Kjell Persson Åmåls MK Escort Mk 2  
6:43,4 2:52,2 
 
55 33 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 9:36,3 1:11,1 1:11,1 0,7
14   Andreas Ekström Katrineholms MK Evo 7  
6:48,3 2:48,0 
 
56 134 Patrik Fredriksson Munkfors MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:37,0 1:11,8 0,7
5   Kent-Ola Björklund MK Ratten 940  
6:40,0 2:57,0 
 
57 86 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd Volvo 9:38,7 1:13,5 1,7
12   Malin Borring V:a Östergötlands MK 242  
6:46,2 2:52,5 
 
58 302 Göran Fredriksson MK Ratten A-förare 2 wd Volvo 9:39,5 1:14,3 46,5 0,8
26   Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan 242 T  
6:44,6 2:54,9 
 
59 118 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:39,7 1:14,5 14,4 0,2
6   Johan Björnsson Västra Östergötlands MK 940  
Entrant: Klädhuset I Falerum 6:43,4 2:56,3 
 
60 139 Emil Andersson MK Team Westom A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:42,1 1:16,9 16,8 2,4
7   Kim Rauséus MK Team Westom 244 VOC  
6:39,9 3:02,2 
 
61 42 Erik Corell SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 9:42,9 1:17,7 1:17,7 0,8
15   Emil Corell SMK Nyköping Evo 5  
6:37,9 3:05,0 
 
62 133 Daniel Dahlström Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:43,5 1:18,3 18,2 0,6
8   Henrik Andersson Säffle MC 940  
6:44,1 2:59,4 
 
63 25 Martin Jakobsson Kolsva MS 4 wd Mitsubishi 9:43,6 1:18,4 1:18,4 0,1
16   Melina Toven Kolsva MS Evo VII  
6:53,7 2:49,9 
 
64 124 Christoffer Olsson Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:43,7 1:18,5 18,4 0,1
9   Patrik Adolfsson MK Team Westom 940  
6:43,6 3:00,1 
 
65 123 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:44,5 1:19,3 19,2 0,8
10   Tom Törngren Nässjö MK 940  
6:44,8 2:59,7 
 
66 45 Kåre Moen MK Team Westom 4 wd Mitsubishi 9:46,1 1:20,9 1:20,9 1,6
17   Martin Elofsson MK Team Westom Lancer  
6:54,7 2:51,4 
 
67 2 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 9:47,0 1:21,8 0,9
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Swift GTI  
6:50,2 2:56,8 
 
68 93 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 wd Volvo 9:47,1 1:21,9 42,1 0,1
13   Jan Adolfsson Finnskoga MK 240  
6:55,5 2:51,6 
 
69 116 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:47,8 1:22,6 22,5 0,7
11   Anders Östlund Hällefors MK 940  
6:48,3 2:59,5 
 
70 136 Henry Nyberg Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:48,9 1:23,7 23,6 1,1
12   Sune Elofsson MK Team Westom 940  
6:32,5 3:16,4 
 
71 106 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2 wd Volvo 9:49,2 1:24,0 44,2 0,3
14   Peter Milén Dals MK 940  
6:49,6 2:59,6 
 
72 119 Rikard Engström Storfors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:49,7 1:24,5 24,4 0,5
13   Jesper Samuelsson Storfors MK 940  
6:49,0 3:00,7 
 
73 96 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 wd VW 9:49,9 1:24,7 44,9 0,2
15   Sebastian Lindholm Munkfors MC Golf  
6:50,8 2:59,1 
 
74 95 Johan Östlund Flens MS B-förare 2 wd SEAT 9:50,2 1:25,0 45,2 0,3
16   Kent Fargo Flens MS Ibiza  
6:51,7 2:58,5 
 
75 304 Daniel Hellstadius Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 9:50,5 1:25,3 57,5 0,3
27   Peter Svensson Kullings MS 940  
6:55,0 2:55,5 
 
76 3 Marcus Moren Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 9:50,6 1:25,4 3,6 0,1
2   Robin Hallman Kolsva MS Swift Mk1  
Entrant: Carfix Rally Team 6:51,8 2:58,8 
 
77 4 Joacim Rydin MK Ramunder 1300 Rally Cup Suzuki 9:51,5 1:26,3 4,5 0,9
3   Magnus Simensen MK Ramunder Swift GTI  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM 6:52,0 2:59,5 
 
77 102 Janne Eriksson Säffle MC B-förare 2 wd BMW 9:51,5 1:26,3 46,5
17   Mathias Häggkvist Säffle MC 325  
6:54,2 2:57,3 
 
79 157 Mats Wassberg Säffle MC Appendix K -81 2 wd Saab 9:51,6 1:26,4 0,1
2   Bertil Johnsson Säffle MC V4  
7:04,6 2:47,0 
 
80 131 Christer Westerdahl Skillingaryds MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:52,9 1:27,7 27,6 1,3
14   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryd 940  
6:50,7 3:02,2 
 
81 114 Pontus Jardstedt Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 9:53,4 1:28,2 28,1 0,5
15   Karl-Johan Borhammar Kullings MS 940  
6:52,4 3:01,0 
 
82 104 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd Volvo 9:55,5 1:30,3 2,1
18   Emil Wretemark Linköpings MS 940  
6:59,2 2:56,3 
 
83 46 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 9:56,2 1:31,0 1:31,0 0,7
18   Ronnie Maxe Finspångs MS 323 4*4 Turbo  
6:57,7 2:58,5 
 
84 43 Leif Nordh Mälaröarnas MK 4 wd Mitsubishi 9:56,3 1:31,1 0,1
19   Håkan Marions Gotland MFBK Evo 9  
6:58,3 2:58,0 
 
85 90 Göran Boström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd BMW 9:57,7 1:32,5 52,7 1,4
19   Christian Rosén Åtvidabergs MK E36  
6:57,1 3:00,6 
 
86 112 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 9:57,9 1:32,7 52,9 0,2
20   Mikael Brinck Katrineholms MK 240  
6:56,2 3:01,7 
 
87 143 Linus Isaksson Laxå MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 10:01,1 1:35,9 3,2
1   Ronny Filipsson Laxå MK Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB 6:56,6 3:04,5 
 
88 132 Anders Lönnström Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 10:02,9 1:37,7 37,6 1,8
16   Hanna Lönnström Nora MK 244  
7:00,2 3:02,7 
 
89 130 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 10:04,4 1:39,2 39,1 1,5
17   Jonathan Lukacs Sotenäs MK 850  
7:02,5 3:01,9 
 
90 107 Stefan Simonsson Säffle MC B-förare 2 wd VW 10:04,5 1:39,3 59,5 0,1
21   Annelie Nilsson Säffle MC Golf 2  
7:02,8 3:01,7 
 
91 12 Robin Norling SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 10:04,6 1:39,4 17,6 0,1
4   Mattias Sundström SMK Nyköping Swift  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM 7:04,6 3:00,0 
 
92 8 Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 10:07,3 1:42,1 20,3 2,7
5   Andreas Nilsson Eskilstuna MK Swift Mk1 GTI  
Entrant: Carfix Rally Team 7:01,2 3:06,1 
 
93 108 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 10:07,7 1:42,5 1:02,7 0,4
22   Sofie Elfver Gränna MK 240  
7:07,8 2:59,9 
 
94 30 Fredrik Alsdal SMK Arboga 4 wd Ford 10:08,9 1:43,7 1:43,7 1,2
20   Ida Bood MK Ratten Fiesta R5  
7:06,2 3:02,7 
 
95 128 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 10:10,7 1:45,5 45,4 1,8
18   Lars Blondell SMK Motala Bil 240  
7:04,9 3:05,8 
 
95 145 Johannes Joons Skutskärs MS A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 10:10,7 1:45,5 9,6
2   Anton Berglin Skutskärs MS Corolla  
Entrant: RallyShop Motorsport 7:04,1 3:06,6 
 
97 16 Mattias Lagström Norbergs MC 1300 Rally Cup Suzuki 10:12,1 1:46,9 25,1 1,4
6   Rickard Forsell Norbergs MC GTI  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn 7:07,9 3:04,2 
 
98 105 Micke Lindh MK Team Westom B-förare 2 wd Volvo 10:13,3 1:48,1 1:08,3 1,2
23   Andreas Carlsson MK Team Westom 240  
7:13,6 2:59,7 
 
99 14 Simon Pettersson Skepptuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 10:13,7 1:48,5 26,7 0,4
7   Millan Kilman Skepptuna MK Swift GTI  
Entrant: Team RMA 7:09,3 3:04,4 
 
100 127 Niklas Berglund Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 10:14,4 1:49,2 49,1 0,7
19   Andreas Svensson Eskilstuna MK 940  
7:06,9 3:07,5 
 
101 5 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 1300 Rally Cup Suzuki 10:14,7 1:49,5 27,7 0,3
8   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Swift GTI Mk1  
Entrant: DEKALTRIM 7:07,1 3:07,6 
 
102 10 William Binbach Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 10:18,1 1:52,9 31,1 3,4
9   Thomas Binbach Kolsva MS Swift GTI Evo 2  
Entrant: TEAM RMA 7:12,7 3:05,4 
 
103 129 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 10:18,6 1:53,4 53,3 0,5
20   Josefina Hellqvist V:a Östergötlands MK 940  
7:11,5 3:07,1 
 
104 15 Robert Bertilsson Vetlanda RRC 1300 Rally Cup Suzuki 10:22,7 1:57,5 4,1
10   Palle Palmberg Vetlanda RRC Swift Mk1  
Entrant: Team RMA 7:10,8 3:11,9 
 
105 148 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K -81 2 wd Volvo 10:23,6 1:58,4 1:10,3 0,9
3   Björn Wessel Carlstad Rally Club 240  
Entrant: Arne Bäckström Historic Motorsport 7:25,4 2:58,2 
 
106 7 Adam Carlsson SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 10:27,4 2:02,2 40,4 3,8
11   Jens Jakobsson SMK Nyköping Swift  
Entrant: TEAM RMA 7:20,8 3:06,6 
 
107 144 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A BMW 10:28,4 2:03,2 27,3 1,0
3   Linn Sjöberg SMK Vingåker 318i  
7:18,8 3:09,6 
 
108 151 Torbjørn Hjermstad KNA Indre / Ytre Østfold Appendix K -81 2 wd Volvo 10:30,7 2:05,5 1:17,4 2,3
4   Atle Dyreng KNA Indre/ytre Østfold 242  
7:23,6 3:07,1 
 
109 113 Per Hedskog SMK Trollhättan B-förare 2 wd Opel 10:35,1 2:09,9 4,4
24   Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan Ascona  
7:28,2 3:06,9 
 
109 158 Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Appendix K -81 2 wd Volvo 10:35,1 2:09,9 1:21,8
5   Lars-Ove Larsson Fryksdalens MK Amazon  
7:16,3 3:18,8 
 
111 140 Mikael Persson SMK Trollhättan A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 10:37,1 2:11,9 1:11,8 2,0
21   Marcus Persson SMK Trollhättan 240  
Entrant: BILFOCUS MOTORSPORT 7:23,8 3:13,3 
 
112 17 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 Rally Cup Citroën 10:37,2 2:12,0 50,2 0,1
12   Jenny Karlsson Skepptuna Motorklubb AX Sport  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn 7:29,0 3:08,2 
 
113 109 Simone Rydin MK Ramunder B-förare 2 wd Opel 10:38,2 2:13,0 1:33,2 1,0
25   Markus Harrström MK Ramunder Kadett GSI  
7:26,7 3:11,5 
 
114 97 Oscar Johansson SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 10:49,2 2:24,0 11,0
26   Linus Lundstedt 940  
7:29,8 3:19,4 
 
115 159 Anders Levin MK Team Westom Appendix K -81 2 wd Volvo 10:57,1 2:31,9 1:43,8 7,9
6   Anette Levin MK Team Westom Amazon  
7:29,2 3:27,9 
 
116 146 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 10:59,9 2:34,7 58,8 2,8
4   Ludvig Eriksson Gnesta MK Golf 3  
7:37,2 3:22,7 
 
117 156 Kalle Olstam Nora MK Appendix K -81 2 wd Volvo 11:01,8 2:36,6 1:48,5 1,9
7   Andreas Fransson Nora MK 142  
7:32,8 3:29,0 
 
118 11 Linda Persson MK Ratten 1300 Rally Cup Suzuki 11:02,0 2:36,8 1:15,0 0,2
13   Kalle Kronqvist Finspångs MS Swift Mk1  
Entrant: Dekaltrim 7:37,3 3:24,7 
 
119 152 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K -81 2 wd Saab 11:08,5 2:43,3 6,5
8   Erik Karjula Ludvika MS V4  
7:49,8 3:18,7 
 
120 147 Hans Bergman Degerfors RC A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Volvo 11:26,5 3:01,3 1:25,4 18,0
5   Hans Stridh Degerfors RC 944  
7:55,8 3:20,7 
 
121 150 Tomas Ebegård KAK Appendix K -81 2 wd Porsche 11:38,3 3:13,1 2:25,0 11,8
9   Petri Väätänen 911  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT 8:05,8 3:32,5 
 
122 141 Anders Höjman Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 11:38,4 3:13,2 2:13,1 0,1
22   Niklas Ungman Forshaga MC 242  
8:09,4 3:29,0 
 
123 155 Gunnar Ståhlgren Karlstad MC Bil Appendix K -81 2 wd Triumph 12:19,2 3:54,0 3:05,9 40,8
10   Åke Wikström Karlstad MC Bil 2,5 Pi  
8:15,9 4:03,3 
 
124 20 Niklas Wiklander Sandvikens MK 1300 Rally Cup Suzuki 13:00,1 4:34,9 3:13,1 40,9
14   Oskar Wiklander Woxnadalens MK Swift Mk1 GTI  
9:05,5 3:54,6 
 
125 164 Lars Arvidsson Kullings MS C-förare 2 wd Volvo 13:27,5 5:02,3 27,4
1   Peter Svensson Kullings MS 940  
6:27,5 7:00,0 
 
126 161 Kevin Jirvelius SMK Örebro C-förare 2 wd Ford 13:33,8 5:08,6 6,3 6,3
2   Sophia Karlsson Taxinge MK Fiesta R2  
6:33,8 7:00,0 
 
127 169 Rasmus Carlson Katrineholms MK C-förare 2 wd Volvo 13:37,1 5:11,9 3,3
3   Felicia Grundtman Eskilstuna MK 242  
6:37,1 7:00,0 
 
128 190 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 13:41,4 5:16,2 4,3
1   Rebecca Andersson Hällefors MK 242  
6:41,4 7:00,0 
 
129 179 Isac Nordström Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 13:42,5 5:17,3 1,1 1,1
2   David Arhusiander Jämtlands MK 940  
6:42,5 7:00,0 
 
130 163 Pontus Florin Eskilstuna MK C-förare 2 wd Honda 13:45,3 5:20,1 17,8 2,8
4   Marcus Jansson Storfors MK Civic  
6:45,3 7:00,0 
 
131 167 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK C-förare 2 wd Volvo 13:45,4 5:20,2 17,9 0,1
5   Lars Jansson Åtvidabergs MK 940  
6:45,4 7:00,0 
 
132 170 Petra Nordquist MK Kopparberg C-förare 2 wd Opel 13:45,8 5:20,6 18,3 0,4
6   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK Kadett  
Entrant: Ledin Motorsport 6:45,8 7:00,0 
 
133 165 Hampus Jakobsson SMK Nyköping C-förare 2 wd Volvo 13:47,6 5:22,4 20,1 1,8
7   Mikael Jakobsson SMK Nyköping 240  
6:47,6 7:00,0 
 
134 176 Michael Nilsson Kils MK Bil C-förare 2 wd Opel 13:48,3 5:23,1 20,8 0,7
8   Lars Nilsson Kils MK Bil Ascona B  
6:48,3 7:00,0 
 
135 173 Per Anders Persson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 13:54,0 5:28,8 5,7
9   Jan Åke Persson Fryksdalens MK 940  
6:54,0 7:00,0 
 
136 166 Lucas Branteström Rasbo MK C-förare 2 wd Opel 13:54,1 5:28,9 26,6 0,1
10   Viktor Strand Rasbo MK Astra  
Entrant: Lundqvist El i Uppsala AB 6:54,1 7:00,0 
 
137 162 Victor Liljesson Linköping C-förare 2 wd Ford 13:56,4 5:31,2 28,9 2,3
11   Patrik Wiström Linköpings MS Fiesta ST  
Entrant: Team Appelskogs Bil 6:56,4 7:00,0 
 
138 160 Richard Börjeson Kullings MS C-förare 2 wd BMW 13:57,0 5:31,8 29,5 0,6
12   Johan Svensson Kullings MS 325  
6:57,0 7:00,0 
 
139 168 Michael Johansson Säffle MC C-förare 2 wd Volvo 13:59,1 5:33,9 2,1
13   Alfred Andersen Åmåls MK 240  
Entrant: Spader Äzz Rally 6:59,1 7:00,0 
 
140 172 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 wd BMW 14:00,3 5:35,1 32,8 1,2
14   Robin Kollfelt MK Ratten 325  
7:00,3 7:00,0 
 
141 174 Ulf Nilsson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 14:01,3 5:36,1 33,8 1,0
15   Robin Nilsson Fryksdalens MK 242  
7:01,3 7:00,0 
 
142 183 Jack Ernstson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:03,6 5:38,4 22,2 2,3
3   Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Svk 240  
7:03,6 7:00,0 
 
143 208 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 14:04,0 5:38,8 0,4
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik 940  
7:04,0 7:00,0 
 
144 181 Linus Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:04,5 5:39,3 23,1 0,5
4   Fredrik Ericson MK Ratten 940  
7:04,5 7:00,0 
 
145 189 Erik Ström Östmarks MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:11,2 5:46,0 29,8 6,7
5   Per Ström Östmarks MFF 242  
7:11,2 7:00,0 
 
146 185 Freddi Jacobsson Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:12,4 5:47,2 31,0 1,2
6   Jim Bergström SMK Södermanland 940  
7:12,4 7:00,0 
 
147 193 Oskar Nilsson Finnskoga MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:13,9 5:48,7 32,5 1,5
7   Oscar Sundqvist MK Team Westom 244  
7:13,9 7:00,0 
 
148 188 Tim Palmqvist Degerfors RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:15,6 5:50,4 34,2 1,7
8   Robin Palmqvist Degerfors RC 940  
7:15,6 7:00,0 
 
149 178 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:17,7 5:52,5 36,3 2,1
9   Linnéa Flod SMK Nyköping 240  
7:17,7 7:00,0 
 
150 191 Johan Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:18,5 5:53,3 37,1 0,8
10   Christer Holm SMK Trollhättan 940  
7:18,5 7:00,0 
 
151 195 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:23,6 5:58,4 42,2 5,1
11   Mattias Bäckström SMK Vingåker 244  
7:23,6 7:00,0 
 
152 198 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 14:23,7 5:58,5 0,1
1   Rickard Broberg Värmdö BK Astra  
Entrant: LindgrenBil Nacka/Värmdö 7:23,7 7:00,0 
 
153 184 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:27,0 6:01,8 45,6 3,3
12   Lars-Olov Råd MK Ratten 940  
7:27,0 7:00,0 
 
154 186 Joakim Nygårdh Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:27,5 6:02,3 46,1 0,5
13   Martin Nygårdh Kullings MS 240  
7:27,5 7:00,0 
 
155 201 Joakim Bengtsson Kullings MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 14:28,8 6:03,6 5,1 1,3
2   Melvin Bengtsson Kullings MS Corolla  
7:28,8 7:00,0 
 
156 196 Mathias Savela Stockholms BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:32,5 6:07,3 51,1 3,7
14   Mikael Savela Stockholms BK 240  
7:32,5 7:00,0 
 
157 200 Markus Lodin Likenäs MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 14:33,5 6:08,3 9,8 1,0
3   Patrik Lodin Likenäs MK Golf 3  
7:33,5 7:00,0 
 
158 192 Niklas Kedemark Carlstad RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:35,8 6:10,6 54,4 2,3
15   Pierre Karlsson Karlstad MC Bil 944  
Entrant: Spader Äzz Rally 7:35,8 7:00,0 
 
159 171 Patrik Andersson Norbergs MC C-förare 2 wd BMW 14:36,0 6:10,8 1:08,5 0,2
16   Marie Andersson SMK Örebro 325  
7:36,0 7:00,0 
 
160 216 Lars Larsson Fredriksbergs MK Ungdomsrally Saab 14:36,2 6:11,0 0,2
2   Erik Larsson Fredriksbergs MK 99  
7:36,2 7:00,0 
 
161 210 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK Ungdomsrally VW 14:37,1 6:11,9 33,1 0,9
3   Joakim Rydholm Dals MK Polo GTI  
7:27,1 7:00,0 
 
162 212 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 14:37,9 6:12,7 33,9 0,8
4   Marcus Fogdeby Storfors MK 940  
7:37,9 7:00,0 
 
163 182 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:44,0 6:18,8 1:02,6 6,1
16   Lotta Strand SMK Valdemarsvik 940  
7:44,0 7:00,0 
 
163 215 Alexander Braneby Eskilstuna MK Ungdomsrally Toyota 14:44,0 6:18,8 40,0
5   Mattias Tyrbjörn 0705584393 Corolla  
7:44,0 7:00,0 
 
165 197 Börje Johansson Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:46,3 6:21,1 1:04,9 2,3
17   Ingrid Johansson Kullings MS 240  
7:46,3 7:00,0 
 
166 206 Peter Lanner Vara MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 14:48,7 6:23,5 25,0 2,4
4   Per-Uno Haag Vara MK Corolla  
7:48,7 7:00,0 
 
167 187 Robbin Dahlgren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 14:49,3 6:24,1 1:07,9 0,6
18   Niklas Höög Åmåls MK 740  
7:49,3 7:00,0 
 
168 203 Maria Granfors Eskilstuna MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 14:49,5 6:24,3 25,8 0,2
5   Charlotte Ohlsson Eskilstuna MK Corolla  
7:49,5 7:00,0 
 
169 214 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 14:55,4 6:30,2 51,4 5,9
6   Hans-Erik Larsson MK Ratten GTI Mk 2  
7:55,4 7:00,0 
 
170 199 Martin Åberg Hofors MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 14:58,3 6:33,1 34,6 2,9
6   Rebecka Jörgensen Hofors MS Golf 2  
7:58,3 7:00,0 
 
171 204 Anders Kolberg MK Team Westom C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 15:03,6 6:38,4 5,3
7   Oskar Johansson MK Team Westom Corsa  
8:03,6 7:00,0 
 
172 207 Michael Larsson Christinehamn MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Saab 15:06,0 6:40,8 42,3 2,4
8   Henrik Bergström Karlstad Mc-bil 99  
Entrant: Mer el / Team larsson 8:06,0 7:00,0 
 
173 194 Joakim Hallin Götene MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 15:10,0 6:44,8 1:28,6 4,0
19   Torbjörn Fagerlind Götene MK 244  
8:10,0 7:00,0 
 
174 211 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 15:10,8 6:45,6 1:06,8 0,8
7   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland 244  
8:10,8 7:00,0 
 
175 205 Curt Berglund Finnskoga MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 15:39,1 7:13,9 1:15,4 28,3
9   Pernilla Kärnström MK Ratten Golf 2  
8:39,1 7:00,0 
 
176 21 Lars-Ove Olsson Forshaga MC 4 wd Mazda 19:14,9 10:49,7 3:35,8
21   Anders Moberg Forshaga MC GTR  
6:36,0 12:38,9 
 
177 209 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 21:18,3 12:53,1 7:14,3 2:03,4
8   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK 940  
14:18,3 7:00,0 
 
178 110 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 22:04,3 13:39,1 12:59,3 46,0
27   Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS  
19:00,5 3:03,8