2005-10-22
Rikspokalen
Official final
After SS 4
142 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
45 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Ford |
19:57,3 |
|
|
|
1 |
|
|
Bosse Fransson |
Teknis MC |
|
Focus WRC |
|
|
|
3:37,2 | 5:25,6 | 7:06,7 | 3:47,8 |
|
2 |
56 |
|
Joakim Längberg |
Linköpings MS |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
20:00,3 |
3,0
|
3,0
|
3,0
|
2 |
|
|
Henrik Carlsson |
MSK Kvarnvingarna |
|
Lancer Evo V |
|
|
Applicant: NBB Nordisk Bil Belysning AB |
3:35,1 | 5:28,8 | 7:15,5 | 3:40,9 |
|
3 |
43 |
|
Mikael Gustafsson |
Kils MK Bil |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
20:03,0 |
5,7
|
5,7
|
2,7
|
3 |
|
|
Tore Hellerud |
KNA Kongsvinger |
|
Lancer Evo III |
|
|
Applicant: KH MOTORSPORT |
3:38,2 | 5:26,8 | 7:16,6 | 3:41,4 |
|
4 |
47 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna Motorklubb |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
20:04,4 |
7,1
|
7,1
|
1,4
|
4 |
|
|
Fredrik Jensen |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
Applicant: Kumlins Måleri Rally Team |
3:39,9 | 5:25,0 | 7:15,5 | 3:44,0 |
|
5 |
48 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Toyota |
20:07,2 |
9,9
|
9,9
|
2,8
|
5 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
Corolla WRC |
|
|
|
3:38,1 | 5:35,5 | 7:12,3 | 3:41,3 |
|
6 |
13 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
20:15,1 |
17,8
|
|
7,9
|
1 |
|
|
Andreas Andersson |
MK Ran |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Birkas Bilplåt Skänninge |
3:38,7 | 5:31,7 | 7:12,1 | 3:52,6 |
|
7 |
38 |
|
Kent Larsson |
MK Team Westom |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
20:22,7 |
25,4
|
7,6
|
7,6
|
2 |
|
|
Mikael Jansson |
Åmåls MK |
|
940 |
|
|
|
3:41,1 | 5:37,3 | 7:15,2 | 3:49,1 |
|
8 |
59 |
|
Niklas Hägg |
SMK Hälsinge |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Toyota |
20:26,5 |
29,2
|
29,2
|
3,8
|
6 |
|
|
Kent-Åke Stenbäck |
Forshaga MC |
|
Celica |
|
|
Applicant: L. Häggsbildemontering AB |
3:37,6 | 5:23,6 | 7:33,0 | 3:52,3 |
|
9 |
44 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
20:30,2 |
32,9
|
32,9
|
3,7
|
7 |
|
|
Anders Sjöberg |
Ljungby MK |
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
3:38,1 | 5:33,9 | 7:17,1 | 4:01,1 |
|
10 |
32 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
20:37,4 |
40,1
|
22,3
|
7,2
|
3 |
|
|
Fredrik Livh |
Nässjö RC |
|
940 |
|
|
|
3:47,0 | 5:33,4 | 7:25,2 | 3:51,8 |
|
11 |
14 |
|
Micael Nilsson |
Taxinge MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Toyota |
20:46,1 |
48,8
|
31,0
|
8,7
|
4 |
|
|
Kari Laihonen |
Botkyrka MK |
|
Starlet |
|
|
|
3:47,2 | 5:41,8 | 7:23,9 | 3:53,2 |
|
12 |
41 |
|
Stefan Trygg |
Haninge MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
20:47,7 |
50,4
|
32,6
|
1,6
|
5 |
|
|
Daniel Jansson |
SMK Södermanland |
|
940 |
|
|
Applicant: Trygg Rörservice AB |
3:46,1 | 5:39,1 | 7:25,6 | 3:56,9 |
|
13 |
17 |
|
Håkan Långkvist |
Fagersta MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
20:49,0 |
51,7
|
33,9
|
1,3
|
6 |
|
|
Niklas Östmark |
Kolsva MS |
|
240 |
|
|
Applicant: Eriksluds Åkeri AB |
3:47,4 | 5:52,5 | 7:20,4 | 3:48,7 |
|
14 |
16 |
|
Nicklas Karlsson |
MK Team Westom |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
20:51,7 |
54,4
|
36,6
|
2,7
|
7 |
|
|
Per Björnsson |
MK Team Westom |
|
940 |
|
|
Applicant: ASSISTANCEKÅREN |
3:49,0 | 5:43,3 | 7:20,9 | 3:58,5 |
|
15 |
35 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
21:01,5 |
1:04,2
|
46,4
|
9,8
|
8 |
|
|
Joakim Sundfeldt |
|
|
Kadett |
|
|
Applicant: BILAM |
3:49,1 | 5:44,6 | 7:31,7 | 3:56,1 |
|
16 |
39 |
|
David Pettersson |
Asarums MS |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
21:02,1 |
1:04,8
|
47,0
|
0,6
|
9 |
|
|
Mikael Jönsson |
Asarums MS |
|
242 |
|
|
Applicant: Box Hosting - www.box.se |
3:47,3 | 5:48,5 | 7:20,1 | 4:06,2 |
|
17 |
68 |
|
Jonas Ericsson |
Kolsva MS |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Honda |
21:02,5 |
1:05,2
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Henrik Lundh |
Eskilstuna MK |
|
Civic Type-R |
|
|
|
3:50,4 | 5:40,9 | 7:40,9 | 3:50,3 |
|
18 |
22 |
|
Kjell-Åke Borgström |
Hofors MS |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
21:03,5 |
1:06,2
|
48,4
|
1,0
|
10 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
Ascona |
|
|
|
3:46,2 | 5:42,4 | 7:30,7 | 4:04,2 |
|
19 |
19 |
|
Mats Bäck |
SMK Hedemora |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
21:06,4 |
1:09,1
|
51,3
|
2,9
|
11 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
Ascona |
|
|
Applicant: Kablego |
3:44,2 | 5:46,8 | 7:25,2 | 4:10,2 |
|
20 |
54 |
|
Kjell Sandberg |
Haninge MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Toyota |
21:09,9 |
1:12,6
|
1:12,6
|
3,5
|
8 |
|
|
Henrik Hedlund |
Huddinge MK |
|
Celica |
|
|
Applicant: TEAM KS BERGSPRÄNGNING |
3:41,4 | 5:25,1 | 7:20,2 | 4:43,2 |
|
21 |
30 |
|
Thomas Blåder |
Filipstad MC |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
21:11,8 |
1:14,5
|
56,7
|
1,9
|
12 |
|
|
Tommy Magnusson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
3:48,1 | 5:53,6 | 7:34,7 | 3:55,4 |
|
22 |
29 |
|
Göran Kanerva |
Svärdsjö MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Ford |
21:14,7 |
1:17,4
|
59,6
|
2,9
|
13 |
|
|
Erik Koronen |
|
|
Escort |
|
|
|
3:51,2 | 5:47,9 | 7:36,6 | 3:59,0 |
|
23 |
15 |
|
Magnus Ståhl |
Haninge MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
21:15,4 |
1:18,1
|
1:00,3
|
0,7
|
14 |
|
|
Henrik Carlsson |
Karlskrona AK |
|
240 |
|
|
Applicant: Kretsteknik Motorsport |
3:50,9 | 5:47,3 | 7:33,7 | 4:03,5 |
|
24 |
18 |
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
21:21,4 |
1:24,1
|
1:06,3
|
6,0
|
15 |
|
|
Roine Larsson |
Waxholms MK |
|
240 |
|
|
Applicant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR |
3:52,8 | 5:51,2 | 7:36,6 | 4:00,8 |
|
25 |
55 |
|
Ragnar Öknegård |
Eskilstuna MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
21:21,6 |
1:24,3
|
1:24,3
|
0,2
|
9 |
|
|
Roger Eriksson |
Eskilstuna MK |
|
Lancer |
|
|
|
3:46,0 | 5:48,9 | 7:39,3 | 4:07,4 |
|
26 |
34 |
|
Pär Carlsson |
Flens MS |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
VW |
21:26,0 |
1:28,7
|
1:10,9
|
4,4
|
16 |
|
|
Johan Bengtsson |
Eskilstuna MK |
|
Golf |
|
|
|
3:53,5 | 5:51,6 | 7:45,0 | 3:55,9 |
|
27 |
24 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
VW |
21:26,8 |
1:29,5
|
1:11,7
|
0,8
|
17 |
|
|
Henrik Dahlgren |
Katrineholms MK |
|
Golf |
|
|
|
3:44,6 | 5:40,4 | 7:23,2 | 4:38,6 |
|
28 |
65 |
|
Robert Eriksson |
Eskilstuna MK |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Renault |
21:32,8 |
1:35,5
|
30,3
|
6,0
|
2 |
|
|
Jens Carlsson |
SMK Motala |
|
Clio Sport |
|
|
|
3:48,4 | 5:50,3 | 7:55,8 | 3:58,3 |
|
29 |
42 |
|
Bo Almgren |
SMK Arboga |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
VW |
21:33,0 |
1:35,7
|
1:17,9
|
0,2
|
18 |
|
|
Johan Thelin |
Mälaröarna MK |
|
Golf 16w |
|
|
Applicant: FAHS POLTECH RALLY TEAM |
3:54,7 | 5:50,6 | 7:43,4 | 4:04,3 |
|
30 |
99 |
|
Andreas Jonsson |
Hallsbergs MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
21:33,9 |
1:36,6
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Henrik Eriksson |
Fjugesta MS |
|
244 |
|
|
|
3:48,4 | 5:54,3 | 7:49,7 | 4:01,5 |
|
31 |
70 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Nissan |
21:35,7 |
1:38,4
|
33,2
|
1,8
|
3 |
|
|
Marie Eriksson |
SMK Uppsala |
|
Sunny |
|
|
|
3:54,2 | 5:50,5 | 7:55,1 | 3:55,9 |
|
32 |
106 |
|
Andreas Fransson |
Nora MK |
B-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Nissan |
21:37,8 |
1:40,5
|
|
2,1
|
1 |
|
|
Klas Österman |
Teknis MC |
|
Sunny GTI-R |
|
|
|
3:50,8 | 5:57,0 | 7:35,0 | 4:15,0 |
|
33 |
175 |
|
Calle Ward |
Fryksdalens MK |
C-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Renault |
21:39,9 |
1:42,6
|
|
2,1
|
1 |
|
|
Per Wiksten |
MK Ratten |
|
Clio Sport |
|
|
Applicant: Helmia Bil AB |
3:55,6 | 6:06,4 | 7:40,2 | 3:57,7 |
|
34 |
40 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
21:40,0 |
1:42,7
|
1:24,9
|
0,1
|
19 |
|
|
Jimmy Jansson |
Falköpings MK |
|
Ascona B |
|
|
|
3:53,1 | 5:50,7 | 7:45,3 | 4:10,9 |
|
35 |
63 |
|
Jan Björe |
SMK Södermanland |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
VW |
21:40,3 |
1:43,0
|
37,8
|
0,3
|
4 |
|
|
Thomas Carlsson |
Katrineholms MK |
|
Golf III KitCar |
|
|
|
4:11,9 | 5:38,5 | 7:38,5 | 4:11,4 |
|
36 |
69 |
|
Jonas Johansson |
MK Ran Askersund |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
21:48,5 |
1:51,2
|
46,0
|
8,2
|
5 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
206 RC |
|
|
Applicant: TEAM BIRKAS BILPLÅT |
3:54,1 | 5:51,1 | 8:03,3 | 4:00,0 |
|
37 |
60 |
|
Petri Väätänen |
Haninge MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Subaru |
21:49,9 |
1:52,6
|
1:52,6
|
1,4
|
10 |
|
|
Lasse Väätänen |
Haninge MK |
|
Impreza 555 |
|
|
Applicant: Tommys Transport AB |
3:53,8 | 5:50,8 | 7:56,2 | 4:09,1 |
|
38 |
53 |
|
Lars Fältman |
Rasbo MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Saab |
21:53,9 |
1:56,6
|
1:56,6
|
4,0
|
11 |
|
|
Annette Åhman |
Almunge MK |
|
9:3 |
|
|
|
3:47,0 | 5:47,7 | 8:04,8 | 4:14,4 |
|
39 |
72 |
|
Fredrik Menck |
SMK Motala |
Volvo Original A |
|
Volvo |
21:54,2 |
1:56,9
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Kim Göransson |
SMK Motala |
|
940 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
3:57,4 | 6:00,2 | 7:55,8 | 4:00,8 |
|
40 |
2 |
|
Jonas Brinkemar |
Horndals MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
21:56,7 |
1:59,4
|
|
2,5
|
1 |
|
|
Janne Brinkemar |
Horndals MK |
|
240 |
|
|
|
3:58,2 | 6:11,8 | 7:41,4 | 4:05,3 |
|
41 |
96 |
|
Jocke Irebrand |
Vallentuna MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
21:58,0 |
2:00,7
|
24,1
|
1,3
|
2 |
|
|
Kimmo Paavilainen |
Vallentuna MK |
|
Kadett |
|
|
|
3:55,1 | 6:03,7 | 7:53,3 | 4:05,9 |
|
42 |
46 |
|
Håkan Pettersson |
Teknis MC |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Audi |
21:59,6 |
2:02,3
|
2:02,3
|
1,6
|
12 |
|
|
Birger Kvarnström |
Teknis MC |
|
90 Quattro |
|
|
|
3:57,5 | 6:01,8 | 7:56,5 | 4:03,8 |
|
43 |
173 |
|
Nils Jensen |
Haninge MK |
C-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
22:04,0 |
2:06,7
|
|
4,4
|
1 |
|
|
Mattias Ekman |
Södertälje KRC |
|
Lancer Evo III |
|
|
Applicant: Forsman Motor |
3:52,5 | 6:12,1 | 7:45,4 | 4:04,0 |
|
44 |
28 |
|
Mats Moberg |
Östergyllen RC |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
22:04,4 |
2:07,1
|
1:49,3
|
0,4
|
20 |
|
|
Thorbjörn Olofsson |
Östergyllen RC |
|
242 |
|
|
|
3:56,2 | 6:10,1 | 7:48,0 | 4:10,1 |
|
45 |
57 |
|
Peter Lindström |
Värmdö MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Subaru |
22:04,7 |
2:07,4
|
2:07,4
|
0,3
|
13 |
|
|
Richard Tillberg |
Värmdö MK |
|
Impreza |
|
|
|
3:55,1 | 6:01,9 | 7:57,2 | 4:10,5 |
|
46 |
20 |
|
Lasse Drotz |
Vaxholms MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
22:09,6 |
2:12,3
|
1:54,5
|
4,9
|
21 |
|
|
Therese Karlsson |
Vaxholms MK |
|
240 |
|
|
|
3:59,7 | 6:08,5 | 7:49,5 | 4:11,9 |
|
47 |
58 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
22:10,3 |
2:13,0
|
2:13,0
|
0,7
|
14 |
|
|
Patrik Andersson |
Hällefors MK |
|
VR 4 |
|
|
|
3:50,5 | 5:57,1 | 8:11,0 | 4:11,7 |
|
48 |
74 |
|
Johan Larsson |
Kullings MS |
Volvo Original A |
|
Volvo |
22:10,8 |
2:13,5
|
16,6
|
0,5
|
2 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
3:56,9 | 5:59,7 | 8:12,9 | 4:01,3 |
|
48 |
93 |
|
Bertil Nylander |
Värmdö MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
22:10,8 |
2:13,5
|
36,9
|
|
3 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
940 |
|
|
|
3:56,0 | 6:09,6 | 8:02,1 | 4:03,1 |
|
50 |
92 |
|
Mats Larsson |
Nora MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
22:11,2 |
2:13,9
|
37,3
|
0,4
|
4 |
|
|
Jens Palmqvist |
Degerfors RC |
|
240 |
|
|
|
3:58,1 | 6:11,8 | 7:57,8 | 4:03,5 |
|
51 |
102 |
|
Tomas Pettersson |
Fagersta MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Ford |
22:19,8 |
2:22,5
|
45,9
|
8,6
|
5 |
|
|
Niklas Pettersson |
Fagersta MK |
|
Escort |
|
|
|
3:56,7 | 6:02,6 | 8:10,6 | 4:09,9 |
|
52 |
104 |
|
Mikael Ljungström |
Hallsbergs MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
22:21,3 |
2:24,0
|
47,4
|
1,5
|
6 |
|
|
Andreas Ahlm |
VÖMK |
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
3:53,2 | 6:08,6 | 8:14,3 | 4:05,2 |
|
53 |
33 |
|
Peter Hellström |
MK Kopparberg |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
22:23,6 |
2:26,3
|
2:08,5
|
2,3
|
22 |
|
|
Riger Almgren |
MK Kopparberg |
|
Corsa |
|
|
|
3:51,9 | 6:01,5 | 7:52,3 | 4:37,9 |
|
54 |
98 |
|
Anders Eklund |
Degerfors RC |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
22:28,3 |
2:31,0
|
54,4
|
4,7
|
7 |
|
|
Andreas Karlsson |
SMK Karlskoga |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Högåsens Bildemontering |
3:57,9 | 6:09,0 | 8:16,4 | 4:05,0 |
|
55 |
89 |
|
Tommy Häljeskog |
Teknis MC |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
22:33,5 |
2:36,2
|
59,6
|
5,2
|
8 |
|
|
Tonny Schmidt |
MK Ran |
|
242 |
|
|
|
3:55,0 | 6:00,7 | 8:22,4 | 4:15,4 |
|
56 |
109 |
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
22:37,7 |
2:40,4
|
|
4,2
|
1 |
|
|
Stina Cebers |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
Applicant: TEAM BILIA/MOBIL 1 |
3:58,0 | 6:06,9 | 8:23,4 | 4:09,4 |
|
57 |
103 |
|
Johan Andersson |
Nora MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
22:38,4 |
2:41,1
|
1:04,5
|
0,7
|
9 |
|
|
Mikael Andersson |
Nora MK |
|
Ascona B 2.4 |
|
|
|
3:58,9 | 6:11,6 | 8:13,6 | 4:14,3 |
|
58 |
37 |
|
Stefan Norberg |
Horndals MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
22:38,9 |
2:41,6
|
2:23,8
|
0,5
|
23 |
|
|
Mikael Eklind |
Horndals MK |
|
240 |
|
|
Applicant: Vev o Kamaxelspecialisten i Åmot |
4:03,1 | 6:05,1 | 7:50,3 | 4:40,4 |
|
59 |
71 |
|
Pierre Skytt |
Eskilstuna MK |
A-för. Grp. A/N <1600 |
|
Suzuki |
22:50,5 |
2:53,2
|
|
11,6
|
1 |
|
|
Patrick Larsson |
Eskilstuna MK |
|
Swift |
|
|
Applicant: www.sormlandsenergi.se |
4:02,5 | 6:08,6 | 8:27,9 | 4:11,5 |
|
60 |
77 |
|
Nils Strömgren |
Fagersta MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
22:51,0 |
2:53,7
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Robert Strömgren |
Fagersta MK |
|
740 |
|
|
|
4:01,9 | 6:12,7 | 8:27,6 | 4:08,8 |
|
61 |
26 |
|
Thomas Andersson |
VÖMK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
BMW |
22:53,0 |
2:55,7
|
2:37,9
|
2,0
|
24 |
|
|
Torbjörn Andersson |
VÖMK |
|
323 |
|
|
|
4:07,3 | 6:15,3 | 8:07,6 | 4:22,8 |
|
62 |
151 |
|
Jocke Andersson |
Haninge MK |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Saab |
22:53,7 |
2:56,4
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Nicklas Ljungqvist |
Haninge MK |
|
900 |
|
|
|
4:02,2 | 6:24,5 | 8:12,3 | 4:14,7 |
|
63 |
90 |
|
Stefan Carlsson |
MK Ran Askersund |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
22:57,7 |
3:00,4
|
1:23,8
|
4,0
|
10 |
|
|
Mattias Green |
MK Ran Askersund |
|
240 |
|
|
|
3:55,2 | 5:48,1 | 9:17,5 | 3:56,9 |
|
64 |
126 |
|
Knutte Edenholm |
MK Team Treske |
Volvo Original C |
|
Volvo |
22:58,4 |
3:01,1
|
20,7
|
0,7
|
2 |
|
|
David Mård |
SMK Eda |
|
240 |
|
|
|
4:02,2 | 6:11,7 | 8:38,6 | 4:05,9 |
|
65 |
117 |
|
Patrik Jonsson |
Nora MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
22:59,2 |
3:01,9
|
21,5
|
0,8
|
3 |
|
|
Hans Jonsson |
Nora MK |
|
244 |
|
|
|
4:07,2 | 6:20,5 | 8:18,6 | 4:12,9 |
|
66 |
67 |
|
Johnny Ericsson |
Mälaröarnas MK |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
23:07,5 |
3:10,2
|
2:05,0
|
8,3
|
6 |
|
|
Stefan Ohlsson |
Taxinge MK |
|
306 |
|
|
|
3:58,8 | 5:58,6 | 8:53,9 | 4:16,2 |
|
67 |
101 |
|
Johan Östlund |
Flens MS |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
VW |
23:10,7 |
3:13,4
|
1:36,8
|
3,2
|
11 |
|
|
Kent Fargo |
Flens MS |
|
Golf |
|
|
|
4:00,2 | 6:16,9 | 8:32,9 | 4:20,7 |
|
68 |
166 |
|
Patrik Larsson |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
23:14,1 |
3:16,8
|
20,4
|
3,4
|
2 |
|
|
Mikael Larsson |
SMK Örebro |
|
242 |
|
|
|
4:05,2 | 6:35,9 | 8:20,9 | 4:12,1 |
|
69 |
3 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
23:18,1 |
3:20,8
|
1:21,4
|
4,0
|
2 |
|
|
Eilert Ahlstrand |
Vara MK |
|
Golf GT |
|
|
|
4:06,4 | 6:26,7 | 8:02,1 | 4:42,9 |
|
70 |
158 |
|
Jonas Sandström |
SMK Södermanland |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
23:20,8 |
3:23,5
|
27,1
|
2,7
|
3 |
|
|
Dan Samuelsson |
Eskilstuna MK |
|
240 |
|
|
|
4:15,5 | 6:27,0 | 8:24,4 | 4:13,9 |
|
71 |
155 |
|
Anders Olsson |
SMK Söderhamn |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
23:23,3 |
3:26,0
|
29,6
|
2,5
|
4 |
|
|
Kristoffer Olsson |
SMK Söderhamn |
|
240 |
|
|
|
4:06,0 | 6:26,5 | 8:20,5 | 4:20,3 |
|
72 |
160 |
|
Fredrik Adolfsson |
Östergyllen RC |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
23:24,5 |
3:27,2
|
30,8
|
1,2
|
5 |
|
|
Johan Adolfsson |
Östergyllen RC |
|
240 |
|
|
|
4:10,6 | 6:37,6 | 8:26,4 | 4:09,9 |
|
73 |
80 |
|
Daniel Kallin |
Säffle MC |
Volvo Original B |
|
Volvo |
23:25,3 |
3:28,0
|
34,3
|
0,8
|
2 |
|
|
Erik Gullstrand |
Kils MK |
|
940 |
|
|
|
4:05,4 | 6:22,1 | 8:36,8 | 4:21,0 |
|
74 |
105 |
|
Dennis Hartman |
Värmdö MK |
B-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Saab |
23:27,4 |
3:30,1
|
1:49,6
|
2,1
|
2 |
|
|
Janne Hallerstedt |
Värmdö MK |
|
99 Turbo |
|
|
Applicant: SAABSPECIALISTEN www.ebb.se |
4:02,3 | 6:20,9 | 8:43,3 | 4:20,9 |
|
75 |
164 |
|
Peter Åstrand |
MK Ramunder |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
23:28,0 |
3:30,7
|
34,3
|
0,6
|
6 |
|
|
Mattias Sääw |
SMK Valdermarsvik |
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Stockerums Trä AB |
4:06,3 | 6:36,0 | 8:24,1 | 4:21,6 |
|
76 |
7 |
|
Robin Wallón |
SMK Kungsör |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
23:30,6 |
3:33,3
|
1:33,9
|
2,6
|
3 |
|
|
Nicklas Lundkvist |
Eskuilstuna MK |
|
244 |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
4:13,2 | 6:31,8 | 8:12,8 | 4:32,8 |
|
77 |
85 |
|
Johan Olsson |
Fagersta MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
23:31,1 |
3:33,8
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Jonas Frännfors |
Fagersta MK |
|
Golf Mk2 |
|
|
|
4:02,9 | 6:24,0 | 8:40,1 | 4:24,1 |
|
78 |
79 |
|
Mattias Lönn |
Linköpings MS |
Volvo Original B |
|
Volvo |
23:31,5 |
3:34,2
|
40,5
|
0,4
|
3 |
|
|
Joakim Andersson |
Västra Östergötlands MK |
|
240 |
|
|
Applicant: Rejmes din volvo handlare |
4:07,7 | 6:21,6 | 8:39,0 | 4:23,2 |
|
79 |
182 |
|
Calle Trainor |
Katrineholms MK |
C-för. Grp. A/N <1600 |
|
Suzuki |
23:39,4 |
3:42,1
|
|
7,9
|
1 |
|
|
Brian Trainor |
Katrineholms MK |
|
Swift |
|
|
|
4:17,6 | 6:42,0 | 8:27,1 | 4:12,7 |
|
80 |
76 |
|
Rolf Andersson |
Christinehamns MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
23:40,7 |
3:43,4
|
49,7
|
1,3
|
4 |
|
|
Rustan Hagstedt |
Kils MK Bil |
|
740 |
|
|
Applicant: Högåsens Bildemontering AB |
4:05,8 | 6:24,3 | 8:50,4 | 4:20,2 |
|
81 |
172 |
|
Arne Gustavsson |
Hallsbergs MK |
C-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Audi |
23:41,0 |
3:43,7
|
1:37,0
|
0,3
|
2 |
|
|
Anders Johansson |
Östernärkes RMC |
|
80 Quattro |
|
|
Applicant: SL Bildelar AB Hallsberg |
4:12,1 | 6:43,5 | 8:28,1 | 4:17,3 |
|
82 |
177 |
|
Robert Andersson |
Eskilstuna MK |
C-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
23:41,6 |
3:44,3
|
2:01,7
|
0,6
|
2 |
|
|
Carl-Gustaf 'Kapten' Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
306 |
|
|
Applicant: Eskilstuna Glasmästeri AB |
4:10,8 | 6:33,2 | 8:37,2 | 4:20,4 |
|
83 |
145 |
|
Mikael Lindholm |
Munkfors MC |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
23:42,4 |
3:45,1
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Daniel Larsson |
|
|
940 |
|
|
|
4:08,0 | 6:40,6 | 8:40,7 | 4:13,1 |
|
84 |
114 |
|
Pär Johansson |
SMK Eda |
Volvo Original C |
|
Volvo |
23:48,2 |
3:50,9
|
1:10,5
|
5,8
|
4 |
|
|
Micke Lindh |
MK Team Westom |
|
244 |
|
|
|
4:13,7 | 6:29,6 | 8:44,2 | 4:20,7 |
|
85 |
81 |
|
Rune Lindgren |
Degerfors RC |
Volvo Original B |
|
Volvo |
23:48,7 |
3:51,4
|
57,7
|
0,5
|
5 |
|
|
Lars Lundblad |
Degerfors RC |
|
740 |
|
|
Applicant: Team Högåsens Bildemontering |
4:05,7 | 6:29,7 | 8:43,1 | 4:30,2 |
|
86 |
75 |
|
Marcus Rutgerson |
Nora MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
23:54,0 |
3:56,7
|
1:59,8
|
5,3
|
3 |
|
|
Cecilia von Hebel |
Nora MK |
|
940 |
|
|
|
4:22,2 | 6:28,3 | 8:40,5 | 4:23,0 |
|
87 |
100 |
|
Frederik Lindelöf |
SMK Sala |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
VW |
23:55,7 |
3:58,4
|
2:21,8
|
1,7
|
12 |
|
|
Fredrik Undin |
SMK Sala |
|
Golf GTI 16v |
|
|
|
4:00,4 | 6:18,6 | 8:49,7 | 4:17,0 |
|
88 |
141 |
|
Peter Flink |
Teknis MC |
C-förare Grupp E |
|
Mazda |
23:55,8 |
3:58,5
|
13,4
|
0,1
|
2 |
|
|
Anders Flodman |
Teknis MC |
|
323 |
|
|
|
4:15,4 | 6:42,1 | 8:38,4 | 4:19,9 |
|
89 |
171 |
|
Ulf Backlund |
MK Rimo |
C-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Toyota |
23:56,7 |
3:59,4
|
1:52,7
|
0,9
|
3 |
|
|
Ola Persson |
Rasbo MK |
|
Celica |
|
|
|
3:58,7 | 6:31,4 | 8:52,9 | 4:33,7 |
|
90 |
131 |
|
Fredrik Andersson |
SMK Linde |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
23:56,9 |
3:59,6
|
14,5
|
0,2
|
3 |
|
|
Peter Sundin |
Kils MK Bil |
|
Ascona |
|
|
|
4:15,9 | 6:31,5 | 8:34,9 | 4:34,6 |
|
91 |
97 |
|
Daniel Johansson |
Hagfors MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
23:57,2 |
3:59,9
|
2:23,3
|
0,3
|
13 |
|
|
Rolf Sörensen |
Degerfors RC |
|
240 |
|
|
|
3:57,6 | 6:02,9 | 9:31,4 | 4:25,3 |
|
92 |
78 |
|
Marko Nevalainen |
Kils MK Bil |
Volvo Original B |
|
Volvo |
24:00,4 |
4:03,1
|
1:09,4
|
3,2
|
6 |
|
|
Robert Skynsveen |
Kils MK Bil |
|
244 |
|
|
|
4:14,5 | 6:31,7 | 8:53,5 | 4:20,7 |
|
93 |
167 |
|
Roger Högsved |
Borlänge MK |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
24:04,1 |
4:06,8
|
1:10,4
|
3,7
|
7 |
|
|
Håkan Hautamäki |
Hällefors MK |
|
Ascona B 2,0 |
|
|
|
4:10,7 | 6:40,6 | 8:42,5 | 4:30,3 |
|
94 |
8 |
|
Andreas Thelaus |
Karlstad MC Bil |
Ungdomsrally |
|
Citroën |
24:10,2 |
4:12,9
|
2:13,5
|
6,1
|
4 |
|
|
Jörgen Nilsson |
Karlstad MC Bil |
|
AX Sport |
|
|
|
4:17,7 | 6:33,1 | 8:28,3 | 4:51,1 |
|
95 |
110 |
|
Kristoffer Karlsson |
Bengtsfors MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
24:11,3 |
4:14,0
|
1:33,6
|
1,1
|
5 |
|
|
Patrik Backman |
Bengtsfors MC |
|
242 |
|
|
|
4:15,5 | 6:35,7 | 8:51,3 | 4:28,8 |
|
96 |
118 |
|
Peder Johansson |
MK Team Treske |
Volvo Original C |
|
Volvo |
24:12,5 |
4:15,2
|
1:34,8
|
1,2
|
6 |
|
|
Niklas Andersson |
MK Team Treske |
|
244 |
|
|
|
4:13,0 | 6:41,3 | 8:50,4 | 4:27,8 |
|
97 |
136 |
|
Linus Olsson |
Karlstad MC |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
24:14,6 |
4:17,3
|
32,2
|
2,1
|
4 |
|
|
Daniel Bergkvist |
Säffle MC |
|
Ascona B |
|
|
|
4:20,2 | 6:44,5 | 8:47,3 | 4:22,6 |
|
98 |
6 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
24:21,2 |
4:23,9
|
2:24,5
|
6,6
|
5 |
|
|
Tero Suontausta |
Kolsva MS |
|
GT |
|
|
|
4:11,6 | 6:47,9 | 8:48,0 | 4:33,7 |
|
99 |
147 |
|
Fredrik Karlsson |
Nora MK |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
24:23,0 |
4:25,7
|
1:29,3
|
1,8
|
8 |
|
|
Nicklas 'Riggen' Käll |
Botkyrka MK |
|
Ascona |
|
|
|
4:15,0 | 6:44,8 | 8:42,3 | 4:40,9 |
|
100 |
84 |
|
Sten Pettersson |
Skepptuna MK |
B-förare Grupp E |
|
Saab |
24:23,6 |
4:26,3
|
52,5
|
0,6
|
2 |
|
|
Jimmy Björk |
Films MK |
|
99 |
|
|
|
4:32,9 | 6:34,2 | 8:50,3 | 4:26,2 |
|
101 |
61 |
|
Lasse Mothander |
Botkyrka MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Toyota |
24:24,1 |
4:26,8
|
4:26,8
|
0,5
|
15 |
|
|
Johans Lund |
|
|
Celica GT 4 |
|
|
|
3:44,5 | 5:45,0 | 7:43,4 | 7:11,2 |
|
102 |
111 |
|
Michael Olander |
Säffle MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
24:25,4 |
4:28,1
|
1:47,7
|
1,3
|
7 |
|
|
Göran Olander |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
4:18,0 | 6:38,1 | 8:54,7 | 4:34,6 |
|
102 |
176 |
|
Niklas Eklind |
Flens MS |
C-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
VW |
24:25,4 |
4:28,1
|
2:45,5
|
|
3 |
|
|
Juha Forsman |
Katrineholms MK |
|
Golf 3 |
|
|
|
4:17,7 | 6:47,6 | 8:31,9 | 4:48,2 |
|
104 |
11 |
|
Thomas Eriksson |
MK Speed |
Ungdomsrally |
|
Saab |
24:27,9 |
4:30,6
|
2:31,2
|
2,5
|
6 |
|
|
Hans Eriksson |
MK Speed |
|
99 |
|
|
Applicant: Håga Bildemontering AB |
4:15,0 | 6:58,2 | 8:31,3 | 4:43,4 |
|
105 |
162 |
|
Bengt Johansson |
Värmdö MK |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
24:31,0 |
4:33,7
|
1:37,3
|
3,1
|
9 |
|
|
Thomas Lindvall |
Värmdö MK |
|
240 |
|
|
|
4:09,3 | 7:02,0 | 8:48,7 | 4:31,0 |
|
106 |
129 |
|
Niklas 'Sluggo' Engström |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
24:31,6 |
4:34,3
|
1:53,9
|
0,6
|
8 |
|
|
Anders 'Osten' Wiberg |
Storfors MK |
|
240 |
|
|
|
4:21,1 | 6:55,0 | 8:58,3 | 4:17,2 |
|
107 |
108 |
|
Janne Liljegren |
Värmdö MK |
B-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Ford |
24:37,2 |
4:39,9
|
|
5,6
|
1 |
|
|
Josefin Lundin |
Taxinge Motorklubb |
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
4:15,8 | 6:40,5 | 9:02,2 | 4:38,7 |
|
108 |
25 |
|
Mikael Claesson |
Degerfors RC |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Ford |
24:38,0 |
4:40,7
|
4:22,9
|
0,8
|
25 |
|
|
Karl-Fredrik Vestlund |
Degerfors RC |
|
Escort |
|
|
|
3:56,6 | 6:05,9 | 7:49,4 | 6:46,1 |
|
109 |
140 |
|
Daniel Eriksson |
SMK Södermanland |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
24:38,6 |
4:41,3
|
56,2
|
0,6
|
5 |
|
|
Tord Jansson |
SMK Södermanland |
|
Kadett |
|
|
|
4:18,7 | 6:55,4 | 8:50,0 | 4:34,5 |
|
110 |
132 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
C-förare Grupp E |
|
VW |
24:39,6 |
4:42,3
|
57,2
|
1,0
|
6 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis Motor Club |
|
Golf 3 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
4:22,1 | 6:35,6 | 9:05,3 | 4:26,6 |
|
110 |
178 |
|
Stefan Lundqvist |
SMK Sala |
C-för. Grp. A/N <1600 |
|
Citroën |
24:39,6 |
4:42,3
|
1:00,2
|
|
2 |
|
|
Christian Lindberg |
Horndals MK |
|
AX Sport |
|
|
|
4:21,0 | 6:54,7 | 8:52,4 | 4:31,5 |
|
112 |
135 |
|
Mikael Gustavsson |
Degerfors RC |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
24:41,0 |
4:43,7
|
58,6
|
1,4
|
7 |
|
|
Jonas Thunberg |
Degerfors RC |
|
744 GL |
|
|
|
4:24,4 | 6:54,7 | 8:53,9 | 4:28,0 |
|
113 |
137 |
|
Ulf Haglund |
Teknis MC |
C-förare Grupp E |
|
VW |
24:45,6 |
4:48,3
|
1:03,2
|
4,6
|
8 |
|
|
Peter Holmberg |
|
|
Scirocco TS |
|
|
|
4:19,5 | 6:53,4 | 9:01,9 | 4:30,8 |
|
114 |
179 |
|
Cenny Wall |
Norrköpings MK |
C-för. Grp. A/N <1600 |
|
Suzuki |
24:46,4 |
4:49,1
|
1:07,0
|
0,8
|
3 |
|
|
Caroline Segervall Carlsson |
MK Ramunder |
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Anläggningstransporter i Norrköping |
4:23,9 | 7:12,1 | 8:37,9 | 4:32,5 |
|
115 |
156 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
24:50,8 |
4:53,5
|
1:57,1
|
4,4
|
10 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
Ascona |
|
|
|
4:56,8 | 6:47,5 | 8:31,5 | 4:35,0 |
|
116 |
130 |
|
Robin Körner |
Vimmerby MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
25:03,6 |
5:06,3
|
1:21,2
|
12,8
|
9 |
|
|
Michaela Lindblad |
Vimmerby MS |
|
Golf 2 |
|
|
|
4:14,2 | 6:37,5 | 8:51,4 | 5:20,5 |
|
117 |
12 |
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
A-förare Grupp E |
|
Opel |
25:05,8 |
5:08,5
|
|
2,2
|
1 |
|
|
Robin Alenfalk |
V:a Östergötlands MK |
|
Calibra |
|
|
|
4:21,8 | 6:49,9 | 8:41,2 | 5:12,9 |
|
118 |
1 |
|
Viktor Henriksson |
MK Speed |
Ungdomsrally |
|
VW |
25:06,8 |
5:09,5
|
3:10,1
|
1,0
|
7 |
|
|
Jan Henriksson |
MK Speed |
|
Golf |
|
|
|
4:22,1 | 6:56,5 | 8:28,4 | 4:29,8 |
|
119 |
181 |
|
Robert Ardryd |
MK Kopparberg |
C-för. Grp. A/N <1600 |
|
Suzuki |
25:07,0 |
5:09,7
|
1:27,6
|
0,2
|
4 |
|
|
Björn Ramström |
Teknis MC |
|
GTI Mk1 |
|
|
Applicant: Team Birkas Bilplåt |
4:26,6 | 7:23,0 | 8:50,0 | 4:27,4 |
|
120 |
10 |
|
Andreas Östlund |
MK Team Treske |
Ungdomsrally |
|
VW |
25:09,5 |
5:12,2
|
3:12,8
|
2,5
|
8 |
|
|
Magnus Östlund |
MK Team Treske |
|
Golf I |
|
|
|
4:31,6 | 7:00,1 | 8:54,8 | 4:43,0 |
|
121 |
142 |
|
Esbjörn Fälth |
Katrineholms MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
25:13,7 |
5:16,4
|
1:31,3
|
4,2
|
10 |
|
|
Mats Storm |
Katrineholms MK |
|
Ascona B |
|
|
|
4:22,6 | 7:00,3 | 9:06,2 | 4:44,6 |
|
122 |
139 |
|
Mats Adolfsson |
SMK Eksjö |
C-förare Grupp E |
|
VW |
25:16,8 |
5:19,5
|
1:34,4
|
3,1
|
11 |
|
|
Roger Andersson |
SMK Eksjö |
|
Golf |
|
|
|
4:30,0 | 7:01,0 | 9:12,6 | 4:33,2 |
|
123 |
121 |
|
Robin Nilsson |
SMK Södermanland |
Volvo Original C |
|
Volvo |
25:23,1 |
5:25,8
|
2:45,4
|
6,3
|
9 |
|
|
Linda Pettersson |
SMK Södermanland |
|
244 |
|
|
Applicant: www.finess.se |
4:13,2 | 7:37,9 | 9:10,2 | 4:21,8 |
|
124 |
4 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
25:24,1 |
5:26,8
|
3:27,4
|
1,0
|
9 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
240 |
|
|
|
4:31,2 | 6:52,0 | 8:56,2 | 5:04,7 |
|
125 |
148 |
|
Joakim Larsen |
SMK Märsta |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
25:25,5 |
5:28,2
|
2:31,8
|
1,4
|
11 |
|
|
Fredrik Holm |
Almunge MK |
|
Ascona B |
|
|
|
4:32,7 | 7:09,4 | 9:02,2 | 4:41,2 |
|
126 |
125 |
|
Joakim 'Bunke' Nilsson |
Åtvidabergs MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
25:26,3 |
5:29,0
|
2:48,6
|
0,8
|
10 |
|
|
Pierre Andersson |
Åtvidabergs MK |
|
242 DL |
|
|
|
4:14,1 | 6:43,3 | 9:57,4 | 4:31,5 |
|
127 |
66 |
|
Roger Enlund |
Västerås MS |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Ford |
25:27,7 |
5:30,4
|
4:25,2
|
1,4
|
7 |
|
|
Christer Carlsson |
|
|
Escort KitCar |
|
|
|
7:07,0 | 5:47,2 | 8:12,9 | 4:20,6 |
|
128 |
119 |
|
Magnus Gustavsson |
Hallsbergs MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
25:52,4 |
5:55,1
|
3:14,7
|
24,7
|
11 |
|
|
Ove Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
240 |
|
|
|
4:31,6 | 7:04,4 | 9:25,4 | 4:51,0 |
|
129 |
149 |
|
Kenneth Thor |
Östernärkes RMC |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
26:01,4 |
6:04,1
|
3:07,7
|
9,0
|
12 |
|
|
Anna Ekström Larsen |
Östernärkes RMC |
|
240 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
4:13,0 | 6:38,3 | 8:33,6 | 6:36,5 |
|
130 |
128 |
|
Börje Engström |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
26:26,3 |
6:29,0
|
3:48,6
|
24,9
|
12 |
|
|
Anders Engström |
Storfors MK |
|
244 |
|
|
|
4:43,5 | 7:18,3 | 9:33,6 | 4:50,9 |
|
131 |
87 |
|
Kjell Skoog |
Forshaga MC |
B-förare Grupp E |
|
Saab |
26:40,0 |
6:42,7
|
3:08,9
|
13,7
|
3 |
|
|
Bo Jansson |
Kils MK Bil |
|
99 |
|
|
|
4:30,5 | 7:35,3 | 9:37,5 | 4:56,7 |
|
132 |
138 |
|
Lennart Wilhelmson |
SMK Arboga |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
26:42,2 |
6:44,9
|
2:59,8
|
2,2
|
12 |
|
|
Ingalill Söder |
SMK Arboga |
|
99 |
|
|
|
4:33,3 | 7:23,3 | 9:48,3 | 4:57,3 |
|
133 |
133 |
|
Johan Rabe |
Kils MK Bil |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
26:43,2 |
6:45,9
|
3:00,8
|
1,0
|
13 |
|
|
Stellan Fransson |
Kils MK Bil |
|
Ascona A |
|
|
Applicant: Sundins Däcktjänst |
4:46,4 | 7:24,6 | 9:27,3 | 4:54,9 |
|
134 |
124 |
|
Thomas Andersson |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
26:59,2 |
7:01,9
|
4:21,5
|
16,0
|
13 |
|
|
Fredrik Fält |
|
|
242 |
|
|
|
4:34,2 | 6:45,4 | 10:52,0 | 4:47,6 |
|
135 |
5 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
27:03,3 |
7:06,0
|
5:06,6
|
4,1
|
10 |
|
|
Lasse Alfredsson |
SMK Örebro |
|
240 |
|
|
|
4:58,2 | 7:24,4 | 9:24,8 | 5:15,9 |
|
136 |
144 |
|
Lars Lundwall |
Hallsbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
27:07,1 |
7:09,8
|
3:24,7
|
3,8
|
14 |
|
|
Christian Holmberg |
Hallsbergs MK |
|
Ascona |
|
|
|
4:38,9 | 7:37,8 | 9:54,2 | 4:56,2 |
|
137 |
123 |
|
Andreas Wilzen |
Linköpings MS |
Volvo Original C |
|
Volvo |
27:14,2 |
7:16,9
|
4:36,5
|
7,1
|
14 |
|
|
Joel Ardell |
Norrköpings MK |
|
940 |
|
|
Applicant: rejmes din volvohandlare |
4:20,1 | 6:47,7 | 11:32,4 | 4:34,0 |
|
138 |
62 |
|
Roland Eliasson |
SMK Östgöta |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
27:37,6 |
7:40,3
|
7:40,3
|
23,4
|
16 |
|
|
Reine Lundqvist |
SMK Östgöta |
|
Lancer |
|
|
|
3:47,9 | 11:21,4 | 8:13,2 | 4:05,1 |
|
139 |
174 |
|
Erik Strandberg |
Värmdö MK |
C-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mazda |
28:02,5 |
8:05,2
|
5:58,5
|
24,9
|
4 |
|
|
Christer Heres |
Värmdö MK |
|
323 4wd Turbo |
|
|
Applicant: Dannevall o Lassila Motor |
4:50,2 | 7:56,5 | 10:05,2 | 5:10,6 |
|
140 |
122 |
|
Lena Ekström Tungfelt |
Östernärkes RMC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
30:12,3 |
10:15,0
|
7:34,6
|
2:09,8
|
15 |
|
|
Johan Åberg |
Teknis MC |
|
940 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
4:13,6 | 6:49,0 | 14:34,0 | 4:35,7 |
|
141 |
146 |
|
Kenneth Wallin |
Christinehamns MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
31:04,6 |
11:07,3
|
7:22,2
|
52,3
|
15 |
|
|
Anders Wallin |
Christinehamns MK |
|
Volvo 244 GL |
|
|
|
5:29,4 | 8:06,9 | 10:13,5 | 6:04,8 |
|
142 |
143 |
|
Stefan Ottosson |
Vetlanda RRC |
C-förare Grupp E |
|
VW |
33:48,2 |
13:50,9
|
10:05,8
|
2:43,6
|
16 |
|
|
Robert Norss |
Vetlanda RRC |
|
Golf 2 |
|
|
|
12:58,3 | 7:08,3 | 9:04,3 | 4:37,3 |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|