2017-06-10
Racingspecial i backe
Official final
After SS 3
47 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Marcus Nilsson Vännäs MK Klass 1 (Rally 4 wd) Mitsubishi 58,26
1   Simon Nilsson Vännäs MK Lancer  
1:00,00 58,26 58,37 
 
2 33 Stefan Åeng Lycksele MK Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell Lexus 59,32 1,06 1,06
1   Is 200  
1:01,75 59,98 59,32 
 
3 34 Anders Sjöbom MK Nordjämten Ra Klass Isracingspecial klass 2 och Rc Klass Super Nationell 2400 Volvo 59,87 1,61 0,55
1   S40  
1:02,00 59,87 1:00,02 
 
4 3 Thomas Lahti NMS Boden Klass 1 (Rally 4 wd) Mitsubishi 1:00,19 1,93 1,93 0,32
2   Tomas Wikström Kalix MK Evo 8  
1:01,70 1:00,19 1:00,30 
 
5 35 Henrik Sjöbom MK Nordjämten Rc Klass Super Nationell 2150 BMW 1:02,22 3,96 2,03
1   E36  
1:03,75 1:03,54 1:02,22 
 
6 4 Fredrik Anderholdt Helgesson Umeå AK Klass 1 (Rally 4 wd) Subaru 1:03,04 4,78 4,78 0,82
3   Legacy Turbo  
1:05,99 1:03,24 1:03,04 
 
7 9 Dan Thörnevall NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:03,40 5,14 0,36
1   Civic Type R  
1:08,74 1:04,55 1:03,40 
 
8 45 Mikael Ternestål Åsele MS PRO 2000 Opel 1:03,44 5,18 0,04
1   Kadett C  
1:06,73 1:04,98 1:03,44 
 
9 32 Lars Bergquist Piteå MS Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell Ford 1:03,49 5,23 4,17 0,05
2   Escort  
1:05,91 1:03,99 1:03,49 
 
10 16 Peter Johansson Morjärv MS Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:03,52 5,26 0,12 0,03
2   Civic  
1:04,94 1:03,52 1:03,80 
 
11 8 Anders Bergström NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:03,79 5,53 0,39 0,27
3   Civic Type R  
1:06,40 1:04,89 1:03,79 
 
12 6 Tommy Jakobsson Luleå MS Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:03,82 5,56 0,42 0,03
4   Civic  
1:08,53 1:04,94 1:03,82 
 
13 42 Peter Engström NMS Boden Historiska bilar/ Appendix K Ford 1:04,09 5,83 0,27
1   Escort RS 1800  
1:05,08 1:04,51 1:04,09 
 
14 12 Ingemar Svensson NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Volvo 1:05,00 6,74 1,60 0,91
5   Peter Lindqvist NMS Boden 940  
1:06,82 1:05,26 1:05,00 
 
15 11 Per-Olov Larsson Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Peugeot 1:05,06 6,80 1,66 0,06
6   Kristina Hellgren Vännäs MK 306  
1:07,71 1:05,06 1:05,57 
 
16 13 Henry Nilsson Överkalix MK Klass 2 (Rally 2 wd) VW 1:05,26 7,00 1,86 0,20
7   Golf  
1:14,47 1:07,51 1:05,26 
 
17 10 Anders Andersson Kalix MK Klass 2 (Rally 2 wd) VW 1:05,27 7,01 1,87 0,01
8   Golf GTI 16v  
1:09,83 1:05,68 1:05,27 
 
18 14 Staffan Johanson Älvsbyns MS Klass 2 (Rally 2 wd) Volvo 1:05,63 7,37 2,23 0,36
9   242  
1:09,34 1:06,58 1:05,63 
 
19 38 Tobias Kuronen Umeå AK Rc Klass Super Nationell 2150 Saab 1:05,72 7,46 3,50 0,09
2   99  
1:12,28 1:07,90 1:05,72 
 
20 40 Anton Mattsson Umeå AK Historiska bilar/ Appendix K Volvo 1:05,94 7,68 1,85 0,22
2   142  
1:08,00 1:06,44 1:05,94 
 
21 37 Mikael Sundin Örnsköldsviks MK Rc Klass Super Nationell 2150 Volvo 1:06,06 7,80 3,84 0,12
3   PV  
1:13,25 1:08,90 1:06,06 
 
22 15 Rune Grafström Örnsköldsviks RK Klass 2 (Rally 2 wd) Renault 1:06,47 8,21 3,07 0,41
10   Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK Clio Sport  
Entrant: HECO Aluminium Trailer AB 1:10,16 1:07,10 1:06,47 
 
23 20 Mats Ulander Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:06,88 8,62 0,41
1   940  
1:08,92 1:07,54 1:06,88 
 
24 5 Lars-Erik Henriksson Luleå MS Klass 2 (Rally 2 wd) Peugeot 1:06,96 8,70 3,56 0,08
11   306 GTI  
1:08,20 1:07,98 1:06,96 
 
25 31 Ove Salomonsson Åsele MS Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell BMW 1:07,21 8,95 7,89 0,25
3   M3  
1:08,06 1:07,21 1:07,97 
 
26 18 Simon Olsson Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:07,34 9,08 0,46 0,13
2   Jonatan Melinder Åsele MS 940  
1:10,38 1:08,00 1:07,34 
 
27 36 Olle Danielsson Åsele MS Rc Klass Super Nationell 2150 Toyota 1:07,43 9,17 5,21 0,09
4   Corolla  
1:10,56 1:08,56 1:07,43 
 
28 102 Hendrik Andersson NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Citroën 1:07,76 9,50 4,36 0,33
12   Xsara VTS  
1:10,62 1:07,76 1:10,59 
 
29 101 Axel Lindahl Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Ford 1:08,09 9,83 4,69 0,33
13   Escort  
1:10,44 1:08,09 1:09,62 
 
30 19 Alexander Pettersson NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:08,36 10,10 1,48 0,27
3   940  
1:11,16 1:08,36 1:08,89 
 
31 29 Kurt Ahlström NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:08,62 10,36 1,74 0,26
4   244  
1:26,30 1:08,62 1:08,66 
 
32 7 Per Sandström Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Saab 1:08,81 10,55 5,41 0,19
14   96  
1:12,53 1:08,81 1:10,47 
 
33 21 Joakim Persson Umeå AK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:08,86 10,60 1,98 0,05
5   Jörgen Persson Umeå AK 244  
1:13,67 1:09,71 1:08,86 
 
34 39 Kenneth Johansson NMS Boden Historiska bilar/ Appendix K Opel 1:09,10 10,84 5,01 0,24
3   Ascona B  
1:12,34 1:09,10 1:09,61 
 
35 17 Göran Ahlström NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:09,17 10,91 2,29 0,07
6   244  
1:11,03 1:09,68 1:09,17 
 
36 25 Jonas Lindberg Gargnäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:09,92 11,66 3,04 0,75
7   240  
1:12,18 1:09,92 1:10,56 
 
37 43 Micke Gälliner Jämtlands MK Historiska bilar/ Appendix K Opel 1:11,12 12,86 7,03 1,20
4   Sofia Gälliner Jämtlands MK Ascona  
1:13,21 1:11,53 1:11,12 
 
38 30 Göran Strömberg Vännäs MK Klass 4F Grupp F Opel 1:11,49 13,23 0,37
1   Astra  
1:13,54 1:11,49 1:12,38 
 
39 22 Nils-Olov Lindström Örnsköldsviks RK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:11,95 13,69 5,07 0,46
8   244  
1:12,47 1:11,95 1:12,40 
 
40 41 Leif Ek Piteå MS Historiska bilar/ Appendix K Volvo 1:13,62 15,36 9,53 1,67
5   Amazon  
1:14,74 1:14,75 1:13,62 
 
41 23 Mathias Johansson NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:13,64 15,38 6,76 0,02
9   940  
1:15,01 1:13,65 1:13,64 
 
42 24 Robin Östfalk Örnsköldsviks MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:13,77 15,51 6,89 0,13
10   244  
1:18,58 1:14,73 1:13,77 
 
43 103 Emelie Hedestig Lycksele MK Klass 4 Grupp E VW 1:13,98 15,72 0,21
1   Golf 2  
1:15,59 1:14,02 1:13,98 
 
44 27 Bengt Sundberg Timrå MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:14,60 16,34 7,72 0,62
11   Eva Sundberg 940  
1:19,85 1:16,31 1:14,60 
 
45 44 Emmy Berglund Piteå MS Ry N1 StdRybil Rc Klass 2150 PRO 2000 SuperCar/Light Juniorklass VW 1:15,58 17,32 0,98
1   Leif Burman Älvsbyns MS Golf GTI  
1:17,42 1:15,58 1:16,06 
 
46 28 Maja Rönnkvist Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:18,92 20,66 12,04 3,34
12   244  
1:23,52 1:20,53 1:18,92 
 
47 26 Alf Lundin Jämtlands MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:21,37 23,11 14,49 2,45
13   Esbjörn Loo Åsele MS 242  
1:27,73 1:21,37 1:26,82