2016-10-08
Årjängs Sprinten
Official final
After SS3
60 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 52 Kenneth Olsson Hällefors MK 2 WD Ford 4:01,6
1   Lars-Olof Johansson Escort Mk2  
Entrant: Kjellbergs AB 1:20,4 1:20,4 1:20,8 
 
2 106 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil 2 WD Opel 4:02,2 0,6 0,6 0,6
2   Nathalie Holm Karlstad MC Bil Corsa B  
1:20,4 1:22,0 1:19,8 
 
3 105 Martin Norenby Dals MK 2 WD Volvo 4:07,4 5,8 5,8 5,2
3   Bertil Karlsson 940  
1:21,5 1:23,5 1:22,4 
 
4 26 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 9 H2 & I -81 Saab 4:08,0 6,4 0,6
1   Rebecka Rand Årjängs MK 99 EMS  
1:23,5 1:22,6 1:21,9 
 
5 29 Lars-Ove Olsson Forshaga MC Klass 9 H2 & I -81 Opel 4:12,5 10,9 4,5 4,5
2   Ascona B  
1:23,7 1:23,8 1:25,0 
 
6 31 Per-Erik Sköldin SMK Vingåker Klass 9 H2 & I -81 Volvo 4:12,8 11,2 4,8 0,3
3   Kristina Sköldin SMK Vingåker 244  
1:23,8 1:24,8 1:24,2 
 
7 45 Sven Hansen Karlstad MC Bil 2 WD Volvo 4:13,7 12,1 12,1 0,9
4   Anders Ward Karlstad MC Bil 242  
1:23,8 1:24,9 1:25,0 
 
7 50 Stefan Ryberg Forshaga MC 2 WD Volvo 4:13,7 12,1 12,1
4   Christian Ohlsson Kils Mk-bil 940  
1:24,9 1:23,5 1:25,3 
 
9 8 Bo Axelsson Dals MK Klass 8 H1 -75 Ford 4:14,0 12,4 0,3
1   Escort  
1:25,7 1:24,5 1:23,8 
 
10 27 Hasse Alamaa Munkfors MC Klass 9 H2 & I -81 Saab 4:14,1 12,5 6,1 0,1
4   Peter Björlin 99  
1:26,1 1:24,3 1:23,7 
 
11 43 Dennis Olsson Hällefors MK 2 WD Ford 4:16,6 15,0 15,0 2,5
6   Lola Olsson Hällefors MK Escort RS 2000  
Entrant: Kjellbergs AB 1:24,1 1:28,1 1:24,4 
 
12 40 Gustav Johansson Fryksdalens MK 2 WD Volvo 4:17,1 15,5 15,5 0,5
7   Christopher Johansson 242  
1:25,7 1:25,6 1:25,8 
 
13 46 Mattias Sundberg Munkfors MC 2 WD VW 4:18,3 16,7 16,7 1,2
8   Golf  
1:26,8 1:25,9 1:25,6 
 
14 51 Lasse Ekström MK Ratten 2 WD Volvo 4:18,7 17,1 17,1 0,4
9   Ola Karlsson 940  
1:25,5 1:28,4 1:24,8 
 
15 53 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 WD Ford 4:19,0 17,4 17,4 0,3
10   Per Jansson Escort  
1:25,1 1:23,6 1:30,3 
 
15 44 Pontus Jardstedt Kullings MS 2 WD Volvo 4:19,0 17,4 17,4
10   Jörgen Olsson 940  
1:25,7 1:27,6 1:25,7 
 
17 9 Janne Blom Finspångs MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 4:19,2 17,6 0,2
1   Åke Blom PV  
1:27,7 1:26,5 1:25,0 
 
18 19 Jonas Larsson SMK Vingåker Klass 8 H1 -75 Volvo 4:19,5 17,9 5,5 0,3
2   Mikael Larsson SMK Vingåker 142  
1:27,3 1:26,1 1:26,1 
 
19 47 Rolf Andersson Laxå MK 2 WD Volvo 4:19,7 18,1 18,1 0,2
12   940  
1:27,3 1:26,7 1:25,7 
 
20 101 Gunnar Bäck MK Team Westom 2 WD Toyota 4:20,5 18,9 18,9 0,8
13   Sofia Bäck MK Team Westom Starlet  
1:27,3 1:26,5 1:26,7 
 
21 49 Knut Boberg KNA Oslo 2 WD VW 4:20,8 19,2 19,2 0,3
14   Golf  
1:25,3 1:28,1 1:27,4 
 
22 41 Patrik Fredriksson Munkfors MC 2 WD Volvo 4:22,0 20,4 20,4 1,2
15   Linus Thorsson MK Ratten 240  
1:27,3 1:27,3 1:27,4 
 
23 34 Henrik Ågren Säffle MC 2 WD Volvo 4:23,0 21,4 21,4 1,0
16   Frank Ågren Säffle MC 242  
1:27,5 1:26,7 1:28,8 
 
24 54 Peter Fredrikson Fryksdalens MK 2 WD Volvo 4:23,5 21,9 21,9 0,5
17   142  
1:27,1 1:27,7 1:28,7 
 
25 33 Mikael Daggert Karlstad MC Bil 2 WD Volvo 4:24,1 22,5 22,5 0,6
18   Anna Lomarker 240  
1:27,3 1:27,6 1:29,2 
 
26 39 Jörgen Nykvist MK Ratten 2 WD Volvo 4:24,2 22,6 22,6 0,1
19   Ida Bood MK Ratten 940  
1:29,6 1:27,5 1:27,1 
 
27 17 Morgan Björn Munkfors MC Klass 8 H1 -75 Saab 4:24,7 23,1 10,7 0,5
3   Anders Ekström Munkfors MC V4  
1:28,8 1:28,3 1:27,6 
 
28 14 Ronny Hedström Likenäs MK Klass 8 H1 -75 Opel 4:25,0 23,4 11,0 0,3
4   Stina Hedström Likenäs MK Ascona A  
Entrant: Söderqvist Engineering 1:28,5 1:28,2 1:28,3 
 
29 11 Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Klass 7 G1 & G2 -71 Volvo 4:27,4 25,8 2,4
1   Amazon  
1:30,8 1:28,1 1:28,5 
 
30 21 Carl-Johan Nyström Fryksdalens MK Klass 8 H1 -75 Ford 4:27,6 26,0 13,6 0,2
5   Anders Gullström MK Ratten Escort RS 2000  
Entrant: NMS Sporting 1:30,3 1:27,9 1:29,4 
 
30 30 Göran Fredriksson MK Ratten Klass 9 H2 & I -81 Volvo 4:27,6 26,0 19,6
5   Ulf Håkansson MK Team Westom 242 Turbo  
1:26,5 1:32,1 1:29,0 
 
32 59 Jan-Åke Jönsson Fryksdalens MK Regularity Volvo 4:27,7 26,1 0,1
1   142  
1:30,4 1:29,2 1:28,1 
 
33 10 Stig Johansson Kils MK Bil Klass 7 G1 & G2 -71 Triumph 4:28,4 26,8 1,0 0,7
2   2,5 Pi  
1:30,3 1:29,3 1:28,8 
 
34 18 Roland Karlsson Nora MK Klass 8 H1 -75 Volvo 4:29,3 27,7 15,3 0,9
6   Birgitta Strohmaier Nora MK 142  
1:29,9 1:30,0 1:29,4 
 
35 107 Kenneth Kristiansson SMK Eda 2 WD Volvo 4:29,8 28,2 28,2 0,5
20   Sofia Dahlborg 940  
1:30,4 1:31,0 1:28,4 
 
36 12 Ingmar Andersson Årjängs MK Klass 8 H1 -75 Saab 96 4:30,1 28,5 16,1 0,3
7   Morgan Olsson Årjängs M K V4  
1:33,2 1:30,4 1:26,5 
 
37 15 Bernt Bengtsson SMK Trollhättan Klass 8 H1 -75 Saab 4:31,8 30,2 17,8 1,7
8   Bengt Lindqvist SMK Trollhättan V4  
1:33,8 1:28,0 1:30,0 
 
38 3 Hans Åke Söderqvist Norbergs MK Klass 3 F -1300cc -65 BMC 4:33,2 31,6 1,4
1   Cooper S  
Entrant: Södderqvist Engineering 1:32,6 1:32,4 1:28,2 
 
39 20 Ola Tholén MK Team Westom Klass 8 H1 -75 Saab 4:33,6 32,0 19,6 0,4
9   V4  
1:32,5 1:30,2 1:30,9 
 
40 2 Ola Stokka KAK Motorsport Klass 1 E -61 Volvo 4:33,9 32,3 0,3
1   Lars Stokka KAK Motorsport 544  
1:31,8 1:30,9 1:31,2 
 
41 32 Hugo Johansson Bengtsfors MC 2 WD Opel 4:34,4 32,8 32,8 0,5
21   Tommy Svensson Bengtsfors MC Corsa  
1:31,8 1:31,6 1:31,0 
 
42 55 Henrik Enner Likenäs MK 2 WD VW 4:34,9 33,3 33,3 0,5
22   Golf  
1:50,2 1:21,7 1:23,0 
 
43 24 Jukka Kovalainen Säffle MC Klass 9 H2 & I -81 Opel 4:35,3 33,7 27,3 0,4
6   Klas Vestberg Säffle MC Kadett  
1:32,0 1:31,7 1:31,6 
 
44 48 Tommy Möller Säffle MC 2 WD Volvo 4:35,4 33,8 33,8 0,1
23   240  
1:29,8 1:31,8 1:33,8 
 
45 5 Anders Eriksson MK Team Westom Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 4:37,2 35,6 18,0 1,8
2   Anette Broström MK Team Westom Amazon  
1:34,0 1:31,7 1:31,5 
 
46 103 Lennart Andersson Ludvika MS Klass 3 F -1300cc -65 Renault 4:39,8 38,2 6,6 2,6
2   Margareta Andersson Ludvika MS Gordini  
1:37,1 1:31,1 1:31,6 
 
46 6 Björn Andersson Kullings MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 4:39,8 38,2 20,6
3   Carina Modig Kullings MS Amazon  
1:39,2 1:31,0 1:29,6 
 
48 38 Börje Hermansson Årjängs MK 2 WD Volvo 4:39,9 38,3 38,3 0,1
24   Ann-Britt Olsson Årjängs MK 740  
Entrant: Hermansson Grävv AB 1:33,9 1:33,5 1:32,5 
 
49 36 Tore Buer Dals MK 2 WD Volvo 4:41,5 39,9 39,9 1,6
25   Martin Buer Dals MK 240  
1:35,2 1:33,8 1:32,5 
 
49 16 Ulf Löfgren SMK Eda Klass 8 H1 -75 Saab 4:41,5 39,9 27,5
10   Patrik Larsson SMK Eda 96 V4  
1:37,3 1:33,0 1:31,2 
 
51 4 Lasse Jägerström Stenungsunds MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 4:44,0 42,4 24,8 2,5
4   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS Amazon  
Entrant: MA-Motorsport Nr:1 Racing Store 1:36,2 1:34,0 1:33,8 
 
52 23 Roy Karlsson MK Trophy Klass 9 H2 & I -81 VW 4:44,6 43,0 36,6 0,6
7   Anders Linderoth Stms Golf 1  
1:34,8 1:38,1 1:31,7 
 
53 42 Sven-Erik Ohlsson MK Team Westom 2 WD Volvo 4:47,8 46,2 46,2 3,2
26   Emil Ohlsson MK Team Westom 940  
1:36,3 1:35,8 1:35,7 
 
54 35 Mathias Berg MK Team Westom 2 WD Volvo 4:48,0 46,4 46,4 0,2
27   Wilma Berg MK Team Westom 244  
1:37,3 1:35,7 1:35,0 
 
55 102 Jan Karlsson MK Team Westom Klass 3 F -1300cc -65 Saab 4:55,9 54,3 22,7 7,9
3   96  
1:44,4 1:35,8 1:35,7 
 
56 13 Leif Eric Granlund Årjäng Klass 8 H1 -75 VW 4:56,4 54,8 42,4 0,5
11   1303 S  
1:39,8 1:37,9 1:38,7 
 
57 58 Ove Andersson Dals MK Regularity Saab 4:59,5 57,9 31,8 3,1
2   V4  
1:39,2 1:38,6 1:41,7 
 
58 104 Christer Johansson Bengtsfors MC Regularity Volvo 5:00,4 58,8 32,7 0,9
3   PV  
1:40,8 1:39,0 1:40,6 
 
59 57 Jan Persson Årjängs MK Regularity Opel 5:14,4 1:12,8 46,7 14,0
4   Ascona A  
1:39,8 1:46,4 1:48,2 
 
60 56 Lennart Nielsen Kils MK Bil Regularity Ford 5:23,0 1:21,4 55,3 8,6
5   Annika Nielsen Fryksdalens MK Taunus 20m RS  
1:46,3 1:47,7 1:49,0