2016-10-08
Årjängs Sprinten
Official final
After SS2
61 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 52 Kenneth Olsson Hällefors MK 2 WD Ford 2:40,8
1   Lars-Olof Johansson Escort Mk2  
Entrant: Kjellbergs AB 1:20,4 1:20,4 
 
2 106 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil 2 WD Opel 2:42,4 1,6 1,6 1,6
2   Nathalie Holm Karlstad MC Bil Corsa B  
1:20,4 1:22,0 
 
3 105 Martin Norenby Dals MK 2 WD Volvo 2:45,0 4,2 4,2 2,6
3   Bertil Karlsson 940  
1:21,5 1:23,5 
 
4 26 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 9 H2 & I -81 Saab 2:46,1 5,3 1,1
1   Rebecka Rand Årjängs MK 99 EMS  
1:23,5 1:22,6 
 
5 29 Lars-Ove Olsson Forshaga MC Klass 9 H2 & I -81 Opel 2:47,5 6,7 1,4 1,4
2   Ascona B  
1:23,7 1:23,8 
 
6 50 Stefan Ryberg Forshaga MC 2 WD Volvo 2:48,4 7,6 7,6 0,9
4   Christian Ohlsson Kils Mk-bil 940  
1:24,9 1:23,5 
 
7 31 Per-Erik Sköldin SMK Vingåker Klass 9 H2 & I -81 Volvo 2:48,6 7,8 2,5 0,2
3   Kristina Sköldin SMK Vingåker 244  
1:23,8 1:24,8 
 
8 45 Sven Hansen Karlstad MC Bil 2 WD Volvo 2:48,7 7,9 7,9 0,1
5   Anders Ward Karlstad MC Bil 242  
1:23,8 1:24,9 
 
8 53 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 WD Ford 2:48,7 7,9 7,9
5   Per Jansson Escort  
1:25,1 1:23,6 
 
10 8 Bo Axelsson Dals MK Klass 8 H1 -75 Ford 2:50,2 9,4 1,5
1   Escort  
1:25,7 1:24,5 
 
11 27 Hasse Alamaa Munkfors MC Klass 9 H2 & I -81 Saab 2:50,4 9,6 4,3 0,2
4   Peter Björlin 99  
1:26,1 1:24,3 
 
12 40 Gustav Johansson Fryksdalens MK 2 WD Volvo 2:51,3 10,5 10,5 0,9
7   Christopher Johansson 242  
1:25,7 1:25,6 
 
13 43 Dennis Olsson Hällefors MK 2 WD Ford 2:52,2 11,4 11,4 0,9
8   Lola Olsson Hällefors MK Escort RS 2000  
Entrant: Kjellbergs AB 1:24,1 1:28,1 
 
14 46 Mattias Sundberg Munkfors MC 2 WD VW 2:52,7 11,9 11,9 0,5
9   Golf  
1:26,8 1:25,9 
 
15 44 Pontus Jardstedt Kullings MS 2 WD Volvo 2:53,3 12,5 12,5 0,6
10   Jörgen Olsson 940  
1:25,7 1:27,6 
 
16 19 Jonas Larsson SMK Vingåker Klass 8 H1 -75 Volvo 2:53,4 12,6 3,2 0,1
2   Mikael Larsson SMK Vingåker 142  
1:27,3 1:26,1 
 
16 49 Knut Boberg KNA Oslo 2 WD VW 2:53,4 12,6 12,6
11   Golf  
1:25,3 1:28,1 
 
18 101 Gunnar Bäck MK Team Westom 2 WD Toyota 2:53,8 13,0 13,0 0,4
12   Sofia Bäck MK Team Westom Starlet  
1:27,3 1:26,5 
 
19 51 Lasse Ekström MK Ratten 2 WD Volvo 2:53,9 13,1 13,1 0,1
13   Ola Karlsson 940  
1:25,5 1:28,4 
 
20 47 Rolf Andersson Laxå MK 2 WD Volvo 2:54,0 13,2 13,2 0,1
14   940  
1:27,3 1:26,7 
 
21 9 Janne Blom Finspångs MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 2:54,2 13,4 0,2
1   Åke Blom PV  
1:27,7 1:26,5 
 
21 34 Henrik Ågren Säffle MC 2 WD Volvo 2:54,2 13,4 13,4
15   Frank Ågren Säffle MC 242  
1:27,5 1:26,7 
 
23 41 Patrik Fredriksson Munkfors MC 2 WD Volvo 2:54,6 13,8 13,8 0,4
16   Linus Thorsson MK Ratten 240  
1:27,3 1:27,3 
 
24 54 Peter Fredrikson Fryksdalens MK 2 WD Volvo 2:54,8 14,0 14,0 0,2
17   142  
1:27,1 1:27,7 
 
25 33 Mikael Daggert Karlstad MC Bil 2 WD Volvo 2:54,9 14,1 14,1 0,1
18   Anna Lomarker 240  
1:27,3 1:27,6 
 
26 14 Ronny Hedström Likenäs MK Klass 8 H1 -75 Opel 2:56,7 15,9 6,5 1,8
3   Stina Hedström Likenäs MK Ascona A  
Entrant: Söderqvist Engineering 1:28,5 1:28,2 
 
27 39 Jörgen Nykvist MK Ratten 2 WD Volvo 2:57,1 16,3 16,3 0,4
19   Ida Bood MK Ratten 940  
1:29,6 1:27,5 
 
27 17 Morgan Björn Munkfors MC Klass 8 H1 -75 Saab 2:57,1 16,3 6,9
4   Anders Ekström Munkfors MC V4  
1:28,8 1:28,3 
 
29 28 Bosse Sundin Dals MK Klass 9 H2 & I -81 BMW 2:58,1 17,3 1,0
5   M3  
1:25,9 1:32,2 
 
30 21 Carl-Johan Nyström Fryksdalens MK Klass 8 H1 -75 Ford 2:58,2 17,4 8,0 0,1
5   Anders Gullström MK Ratten Escort RS 2000  
Entrant: NMS Sporting 1:30,3 1:27,9 
 
31 30 Göran Fredriksson MK Ratten Klass 9 H2 & I -81 Volvo 2:58,6 17,8 12,5 0,4
6   Ulf Håkansson MK Team Westom 242 Turbo  
1:26,5 1:32,1 
 
32 11 Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Klass 7 G1 & G2 -71 Volvo 2:58,9 18,1 0,3
1   Amazon  
1:30,8 1:28,1 
 
33 10 Stig Johansson Kils MK Bil Klass 7 G1 & G2 -71 Triumph 2:59,6 18,8 0,7 0,7
2   2,5 Pi  
1:30,3 1:29,3 
 
33 59 Jan-Åke Jönsson Fryksdalens MK Regularity Volvo 2:59,6 18,8
1   142  
1:30,4 1:29,2 
 
35 18 Roland Karlsson Nora MK Klass 8 H1 -75 Volvo 2:59,9 19,1 9,7 0,3
6   Birgitta Strohmaier Nora MK 142  
1:29,9 1:30,0 
 
36 107 Kenneth Kristiansson SMK Eda 2 WD Volvo 3:01,4 20,6 20,6 1,5
20   Sofia Dahlborg 940  
1:30,4 1:31,0 
 
37 48 Tommy Möller Säffle MC 2 WD Volvo 3:01,6 20,8 20,8 0,2
21   240  
1:29,8 1:31,8 
 
38 15 Bernt Bengtsson SMK Trollhättan Klass 8 H1 -75 Saab 3:01,8 21,0 11,6 0,2
7   Bengt Lindqvist SMK Trollhättan V4  
1:33,8 1:28,0 
 
39 2 Ola Stokka KAK Motorsport Klass 1 E -61 Volvo 3:02,7 21,9 0,9
1   Lars Stokka KAK Motorsport 544  
1:31,8 1:30,9 
 
39 20 Ola Tholén MK Team Westom Klass 8 H1 -75 Saab 3:02,7 21,9 12,5
8   V4  
1:32,5 1:30,2 
 
41 32 Hugo Johansson Bengtsfors MC 2 WD Opel 3:03,4 22,6 22,6 0,7
22   Tommy Svensson Bengtsfors MC Corsa  
1:31,8 1:31,6 
 
42 12 Ingmar Andersson Årjängs MK Klass 8 H1 -75 Saab 96 3:03,6 22,8 13,4 0,2
9   Morgan Olsson Årjängs M K V4  
1:33,2 1:30,4 
 
43 24 Jukka Kovalainen Säffle MC Klass 9 H2 & I -81 Opel 3:03,7 22,9 17,6 0,1
7   Klas Vestberg Säffle MC Kadett  
1:32,0 1:31,7 
 
44 3 Hans Åke Söderqvist Norbergs MK Klass 3 F -1300cc -65 BMC 3:05,0 24,2 1,3
1   Cooper S  
Entrant: Södderqvist Engineering 1:32,6 1:32,4 
 
45 5 Anders Eriksson MK Team Westom Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 3:05,7 24,9 11,5 0,7
2   Anette Broström MK Team Westom Amazon  
1:34,0 1:31,7 
 
46 38 Börje Hermansson Årjängs MK 2 WD Volvo 3:07,4 26,6 26,6 1,7
23   Ann-Britt Olsson Årjängs MK 740  
Entrant: Hermansson Grävv AB 1:33,9 1:33,5 
 
47 103 Lennart Andersson Ludvika MS Klass 3 F -1300cc -65 Renault 3:08,2 27,4 3,2 0,8
2   Margareta Andersson Ludvika MS Gordini  
1:37,1 1:31,1 
 
48 36 Tore Buer Dals MK 2 WD Volvo 3:09,0 28,2 28,2 0,8
24   Martin Buer Dals MK 240  
1:35,2 1:33,8 
 
49 6 Björn Andersson Kullings MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 3:10,2 29,4 16,0 1,2
3   Carina Modig Kullings MS Amazon  
1:39,2 1:31,0 
 
49 4 Lasse Jägerström Stenungsunds MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 3:10,2 29,4 16,0
3   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS Amazon  
Entrant: MA-Motorsport Nr:1 Racing Store 1:36,2 1:34,0 
 
51 16 Ulf Löfgren SMK Eda Klass 8 H1 -75 Saab 3:10,3 29,5 20,1 0,1
10   Patrik Larsson SMK Eda 96 V4  
1:37,3 1:33,0 
 
52 55 Henrik Enner Likenäs MK 2 WD VW 3:11,9 31,1 31,1 1,6
25   Golf  
1:50,2 1:21,7 
 
53 42 Sven-Erik Ohlsson MK Team Westom 2 WD Volvo 3:12,1 31,3 31,3 0,2
26   Emil Ohlsson MK Team Westom 940  
1:36,3 1:35,8 
 
54 23 Roy Karlsson MK Trophy Klass 9 H2 & I -81 VW 3:12,9 32,1 26,8 0,8
8   Anders Linderoth Stms Golf 1  
1:34,8 1:38,1 
 
55 35 Mathias Berg MK Team Westom 2 WD Volvo 3:13,0 32,2 32,2 0,1
27   Wilma Berg MK Team Westom 244  
1:37,3 1:35,7 
 
56 13 Leif Eric Granlund Årjäng Klass 8 H1 -75 VW 3:17,7 36,9 27,5 4,7
11   1303 S  
1:39,8 1:37,9 
 
57 58 Ove Andersson Dals MK Regularity Saab 3:17,8 37,0 18,2 0,1
2   V4  
1:39,2 1:38,6 
 
58 104 Christer Johansson Bengtsfors MC Regularity Volvo 3:19,8 39,0 20,2 2,0
3   PV  
1:40,8 1:39,0 
 
59 102 Jan Karlsson MK Team Westom Klass 3 F -1300cc -65 Saab 3:20,2 39,4 15,2 0,4
3   96  
1:44,4 1:35,8 
 
60 57 Jan Persson Årjängs MK Regularity Opel 3:26,2 45,4 26,6 6,0
4   Ascona A  
1:39,8 1:46,4 
 
61 56 Lennart Nielsen Kils MK Bil Regularity Ford 3:34,0 53,2 34,4 7,8
5   Annika Nielsen Fryksdalens MK Taunus 20m RS  
1:46,3 1:47,7