2016-10-15
Siljasvängen
Official final
After SS 4
38 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 51 Tomas Bergman SMK Hälsinge ABC-förare 4WD Mitsubishi 12:50,4
1   Tommy Norgren SMK Hälsinge Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB 3:44,9 2:39,4 3:41,3 2:44,8 
 
2 50 Jocke Halvarsson Ljusdals MS ABC-förare 4WD Mitsubishi 13:08,8 18,4 18,4 18,4
2   Henrik Hamberg Mora MK Evo 7  
Entrant: Runes Last & Schakt 3:48,8 2:47,0 3:45,9 2:47,1 
 
3 48 Jari Liiten SMK Hälsinge A-förare 2WD Ford 13:35,8 45,4 27,0
1   Emil Eklund Gestrike RT Fiesta R2  
3:57,5 2:46,3 3:58,4 2:53,6 
 
4 45 Fredrik Borg SMK Hälsinge B-förare 2WD Volvo 13:42,9 52,5 7,1
1   Mats Jönsson SMK Hälsinge 242  
Entrant: Välsta Bildemontering AB 4:00,4 2:52,6 3:55,1 2:54,8 
 
5 49 Mattias Hägg SMK Hälsinge A-förare 2WD Toyota 13:59,8 1:09,4 24,0 16,9
2   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla 16v  
Entrant: Häggs Bildemontering AB 4:03,1 2:57,6 4:01,9 2:57,2 
 
6 38 Mats Zetterman Ljusdals MS B-förare 2WD Ford 14:09,0 1:18,6 26,1 9,2
2   Robert Bergvik Ljusdals MS Fiesta ST  
4:04,0 2:59,2 4:06,9 2:58,9 
 
7 43 Magnus Proos Härjedalens AK B-förare 2WD Saab 14:14,1 1:23,7 31,2 5,1
3   Malte Proos Härjedalens AK 9-3  
Entrant: Mobergs Glas Sveg 4:08,4 2:59,7 4:03,6 3:02,4 
 
8 42 Joel Persson Ilsbo MK B-förare 2WD Volvo 14:15,7 1:25,3 32,8 1,6
4   Lars Fredin Ilsbo MK 240  
4:09,1 3:00,3 4:05,7 3:00,6 
 
9 29 Tony Jansson Almunge MK Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Ford 14:16,2 1:25,8 0,5
1   Sussi Andersson Rasbo MK Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden 4:08,8 2:58,8 4:07,0 3:01,6 
 
10 44 Henrik Palm Ilsbo MK B-förare 2WD Opel 14:23,9 1:33,5 41,0 7,7
5   Elin Nilsson SMK Hälsinge Kadett  
4:11,2 3:04,2 4:07,9 3:00,6 
 
11 41 Hasse Pettersen SMK Märsta B-förare 2WD BMW 14:25,5 1:35,1 42,6 1,6
6   Joakim Pettersen SMK Märsta 325  
4:08,9 3:06,4 4:05,5 3:04,7 
 
12 25 Jonas Edlund Ilsbo MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 14:33,8 1:43,4 8,3
1   Sara Strömberg Ilsbo MK 244  
4:15,2 3:01,6 4:13,5 3:03,5 
 
13 20 Håkan Nilsson Timrå MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 14:34,8 1:44,4 1,0
1   Sune Edblad Ragundadalens RC 240  
Entrant: Granlöf's Bygg & Kakel AB 4:14,9 3:01,9 4:14,1 3:03,9 
 
14 34 Rune Grafström Örnsköldsviks RK C-förare 2WD Renault 14:45,3 1:54,9 10,5
1   Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK Clio  
4:18,1 3:07,0 4:11,9 3:08,3 
 
15 23 Dag Lundqvist Sandvikens MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 14:46,1 1:55,7 12,3 0,8
2   Hans Olov Andersson Sandvikens MK 940  
Entrant: Team Lumek Motorsport 4:20,5 3:06,6 4:15,6 3:03,4 
 
16 16 Johannes Joons Skutskärs MS AB-förare Grupp E Toyota 14:48,8 1:58,4 2,7
1   Rebecca Engvall Skutskärs MS Corolla  
Entrant: Team RallyShop.se 4:19,8 3:07,5 4:14,4 3:07,1 
 
17 19 Lina Björklund Sandvikens MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 14:50,2 1:59,8 15,4 1,4
2   Janne Lars-Pers Hedesunda MK 940  
4:20,7 3:06,3 4:18,3 3:04,9 
 
18 24 Fredrik Nordin Härnösands MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 14:52,9 2:02,5 19,1 2,7
3   Kevin Forsberg Härnösands MK 940  
4:18,2 3:07,2 4:17,8 3:09,7 
 
19 22 Magnus Westman SMK Hälsinge C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 14:57,1 2:06,7 22,3 4,2
3   Michael Andersson SMK Hälsinge 242  
4:21,3 3:09,2 4:17,7 3:08,9 
 
19 15 Erika Söderman Mora MK AB-förare Grupp E Opel 14:57,1 2:06,7 8,3
2   Michelle Söderman Mora MK Astra  
4:19,5 3:09,3 4:18,6 3:09,7 
 
21 1 Filip Borg SMK Hälsinge Ungdomsrally Volvo 15:04,8 2:14,4 7,7
1   Sven-Olov Borg SMK Hälsinge 940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB 4:20,8 3:10,6 4:22,4 3:11,0 
 
22 5 Magnus Hansson SMK Dala Falun C-förare Grupp E VW 15:08,6 2:18,2 3,8
1   Niklas Sanfridsson SMK Dala Falun Golf  
4:20,8 3:11,4 4:21,7 3:14,7 
 
23 35 Markus Andersson SMK Hälsinge C-förare 2WD VW 15:29,1 2:38,7 43,8 20,5
2   Madelene Mattsson SMK Hälsinge Golf 1800  
5:04,1 3:06,0 4:11,9 3:07,1 
 
24 32 Patrik Carlen SMK Märsta C-förare 2WD Opel 15:31,4 2:41,0 46,1 2,3
3   Jan Lindholm SMK Märsta Ascona B  
4:25,9 3:14,8 4:25,1 3:15,6 
 
25 13 Fredrik Basth SMK Hälsinge AB-förare Grupp E VW 15:32,2 2:41,8 43,4 0,8
3   Jani Rantala SMK Hälsinge Golf 4  
Entrant: Team Välsta 4:28,5 3:16,8 4:28,8 3:18,1 
 
26 10 Tobias Nilsson SMK Hälsinge C-förare Grupp E VW 15:36,7 2:46,3 28,1 4,5
2   Lennart Nilsson SMK Hälsinge Golf 2  
4:32,5 3:20,8 4:27,1 3:16,3 
 
27 2 Pontus Hoff Jämtland MK Ungdomsrally VW 15:37,8 2:47,4 33,0 1,1
2   Dan Hoff Jämtland MK Golf Mk2  
4:32,6 3:17,3 4:29,7 3:18,2 
 
28 39 Mikael Persson SMK Sundsvall B-förare 2WD Opel 15:39,9 2:49,5 1:57,0 2,1
7   Glenn Holmgren SMK Sundsvall Ascona B  
4:16,9 3:18,4 4:18,7 3:25,9 
 
29 9 Jessica Persson Hede MK C-förare Grupp E VW 15:41,2 2:50,8 32,6 1,3
3   Annsofi Wikström Ljusdals MS Golf  
Entrant: HP Motor Mekonomen Bilverkstad 4:29,2 3:20,8 4:35,5 3:15,7 
 
30 201 Andreas Åsblom Järbo MK C-förare 2WD Volvo 15:49,6 2:59,2 1:04,3 8,4
4   Karl Lias Järbo MK 240  
4:25,7 3:25,6 4:25,2 3:33,1 
 
31 28 Tommy Sjödin SHRA Sundsvall Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Volvo 16:02,4 3:12,0 1:46,2 12,8
2   Otto Jagebo SMK Sundsvall PV  
4:28,1 3:33,3 4:26,3 3:34,7 
 
32 30 Peter Westerberg Sandvikens MK C-förare 2WD Opel 16:08,8 3:18,4 1:23,5 6,4
5   Mikael Coyet Sandvikens MK Kadett  
4:36,7 3:27,3 4:33,4 3:31,4 
 
33 27 Per Fagerström SMK Hälsinge Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Volvo 16:13,3 3:22,9 1:57,1 4,5
3   Hans Abrahamsson SMK Hälsinge 142  
4:34,9 3:25,6 4:35,4 3:27,4 
 
34 8 Emelie Mattsson Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 16:30,4 3:40,0 1:21,8 17,1
4   Håkan Mattsson Sandvikens MK Astra  
4:42,6 3:37,8 4:36,4 3:33,6 
 
35 7 Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 16:36,0 3:45,6 1:27,4 5,6
5   Rolf Wallberg Skutskärs MS Ascona  
4:41,8 3:37,7 4:42,0 3:34,5 
 
36 17 Bengt Sundberg Timrå MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 17:02,9 4:12,5 2:28,1 26,9
4   Eva Sundberg Timrå MK 940  
4:57,8 3:39,7 4:41,9 3:43,5 
 
37 26 Åke Berglin SMK Hälsinge Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Opel 17:15,5 4:25,1 2:59,3 12,6
4   Lars Selin SMK Hälsinge Ascona A  
4:42,8 3:39,1 4:50,2 4:03,4 
 
38 4 Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS C-förare Grupp E Saab 17:37,8 4:47,4 2:29,2 22,3
6   Henrik Hansen Ljusdals MS 99  
4:49,5 3:42,8 4:46,3 3:39,2