2020-09-26
Rally Gimmersta

 Entrylist 

(Changed 2020-09-19 23:00:54.0)
    = Changed the last 24 h
68 participants
Driver / CO-driver / Entrant Club Type of licence / Class Car / make

 Officiella bilar godkända av arrangören för anmälan  
3 participants

Anders Frisk SMK Sala A Skoda
Joakim Frisk SMK Sala Funktionärsbilar Octavia
 
Jonas Österberg Katrineholms MK B SEAT
Samuel Staveman Katrineholms MK Funktionärsbilar Cordoba
 
Johnny Kindmark Katrineholms MK C Volvo
Roland Kindmark Katrineholm MK Funktionärsbilar 244
 

 Debutant 
5 participants

Joakim Axelsson SMK Karlskoga Utbildningsintyg
Carsten Lassen SMK Karlskoga Standard
 
Pontus Blom SMK Vingåker Utbildningsintyg Volvo
Zandra Blom SMK Vingåker Standard V90
 
Emir Memic Katrineholms MK Utbildningsintyg Volvo
Emilia Carlson Katrineholms MK Grupp F 940
 
Anton Carlsson Enköpings MK Utbildningsintyg Volvo
Arvid Carlsson Enköpings MK Standard V90
 
Pierre Carlsson Enköpings MK Utbildningsintyg Audi
Thomas Petterson Enköpings MK Standard A3
 

 Ungdomsrally 
2 participants

Lucas Carlsson SMK Nyköping Junior Opel
Robin Norling SMK Nyköping Grupp E Astra
Hot Rod Hill Racing
 
Sanna Larsson SMK Vingåker Junior Volvo
Mikael Larsson SMK Vingåker Grupp E 940
 

 4 wd A/B/C-förare 
8 participants

Mikael Holmgren Gnesta MK A Mitsubishi
Mikael Rosvall Gnesta MK Nationell Special 4 wd Evo 7
 
Johan Rudengren Eskilstuna MK A Skoda
Christer Johansson Flens MS Grupp R 5 Fabia
 
Per Göthberg Eskilstuna MK A Ford
Stefan Ahl Wäxjö MS Grupp R 5 Fiesta R5
Oppunda kraftkonsult AB
 
Ronnie Jakobsson Kolsva MS A Mitsubishi
Elina Svensson Strängnäs MK Nationell Special 4 wd Evo
 
Janne Pettersson SMK Nyköping A Mitsubishi
Martin Andersson Götene MK Grupp R 4 Evox R4
 
Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A Mitsubishi
Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Nationell Special 4 wd Evo III
 
Torbjörn Westerdahl Katrineholms MK B Mitsubishi
Joachim Branzell Katrineholms MK Grupp R 4 Lancer Evo X
 
Joakim Björnsson Kolsva MS B Mitsubishi
Ida Lidebjer Granberg Asarums MS Nationell Special 4 wd Evo
 

 R1/GrE – A/B-förare 
6 participants

Rickard Mossberg Katrineholms MK A VW
Johan Karlsson Katrineholms MK Grupp E Golf
 
Hans Jonsson Eskilstuna MK A VW
Per Carlsson Ludvika MS Grupp E Golf 4
 
Kenneth König Katrineholms MK B Ford
Peo König SMK Vingåker Grupp E Escort
 
Oskar Andersson Flens MS B BMW
Caroline Palm Flens MS Grupp E 318
Eskilstuna Workshop
 
Lars Rosén SMK Vingåker B VW
Susanne Rosén SMK Vingåker Grupp E Golf 3
 
Håkan Borgh Strängnäs AMS B Opel
Jan Hellenberg Bromma MS Grupp E Astra G
 

 R1/GrE – C-förare 
5 participants

Rickard Persson SMK Vingåker C Volvo
Patric Björling Katrineholms MK Grupp E 940
 
Jonas Eriksson SMK Sala C VW
Andreas Lindblom SMK Sala Grupp E Golf 1
 
Hampus Carlsson Katrineholms MK C VW
Philip Lindskog SMK Nyköping Grupp E Golf Mk2
 
Amanda Widerström MSK Hammaren C VW
Carina Widerström MSK Hammaren Grupp E Golf 2
 
Magnus Nyqvist Katrineholms MK C VW
Maria Tor-Nyqvist Katrineholms MK Grupp E Golf
 

 AppK -81 2WD – A/B/C-förare 
8 participants

Göran Åkerlund Katrineholms MK A Opel
Göran Svarén Katrineholms MK Appendix K Ascona A
 
Kenneth Arne Jonsson Eskilstuna MK A Saab
Hillar Veiksaar Östhammars MK Appendix K Sport
 
Roger Clefberg Västerås MS A Ford
Wilma Andersson SMK Sala Appendix K Escort Mk 1
 
Curt Åkerberg Flens MS A Volvo
Mats Forsberg Flens MS Appendix K 142
 
Per-Erik Sköldin SMK Vingåker A Volvo
Kristina Sköldin SMK Vingåker Appendix K Amazon
 
Jonas Larsson SMK Vingåker A Volvo
Nils Larsson SMK Vingåker Appendix K 142
 
Antti Johannesson SMK Södermanland A Volvo
Ola Bengtsson SMK Södermanland Appendix K 242
 
Leif Pedersen Flens MS B Opel
Håkan Lundqvist Katrineholms MK Appendix K Ascona B
 

 GrF/VOC/GrN 0-1400cc – A/B-förare 
5 participants

Lars Ohlson SMK Vingåker A Volvo
Göran Widell SMK Vingåker VOC Mekonomen Rally 940
 
Niklas Carlson Katrineholms MK A Volvo
Bert Carlson Katrineholms MK VOC Mekonomen Rally 940
 
Leif Fredriksson Katrineholms MK A VW
Madicken Swärdh Katrineholms MK Grp. N < 1400 Polo
 
Pär Johansson Eskilstuna MK B Volvo
Niklas Andersson Eskilstuna MK VOC Mekonomen Rally 240
 
Niklas Berglund Eskilstuna MK B Volvo
Jan-Olov Stålberg Eskilstuna MK VOC Mekonomen Rally 940
 

 GrF/VOC/GrN 0-1400cc – C-förare 
8 participants

Daniel Hellström Eskilstuna MK C Volvo
Madeleine Karlsson Strängnäs AMS VOC Mekonomen Rally 940
 
Claes Claesson Katrineholms MK C Volvo
Micke Widell Katrineholms MK VOC Mekonomen Rally 940
 
Sebastian Karlsson Eskilstuna MK C Suzuki
Kim Lindedahl MSK Hammaren Grp. N < 1400 Swift Mk1
 
Rasmus Carlson Katrineholms MK C Volvo
Sam Karlsson Älmhults MK VOC Mekonomen Rally 240
 
Jonna Olsson SMK Vingåker C Saab
Michael Lundin SMK Motala Grupp F 900 V6
MaxSport Tires Sweden
 
Jimmy Vadsten Kolsva MS C Volvo
Ulf Vadsten Flens MS Grupp F 244
 
Caroline Lindqvist SMK Nyköping C Volvo
Anton Persson Strängnäs AMS VOC Mekonomen Rally 940
 
Jimmy Lindqvist SMK Nyköping C Volvo
Hampus Lindqvist SMK Nyköping VOC Mekonomen Rally 940
 

 A - 2 wd 
9 participants

Henrik Oscarson MSK Hammaren A Saab
Roger Lindholm Västerås MS Nationell Special 2 wd 9-3 SS
 
Mikael Jakobsson SMK Nyköping A Volvo
Jens Jakobsson SMK Nyköping Grupp H 740
 
Robert Eriksson Eskilstuna MK A Renault
Jens Thapper SMK Motala Bil Grupp R 3C Clio R3
 
Mattias Tyrbjörn Eskilstuna MK A Opel
Alexander Braneby Eskilstuna MK Grupp H Corsa
 
Tobias Carneling Katrineholms MK A SEAT
Bengt Andersson Katrineholms MK Grupp H Ibiza
 
Martin Jakobsson Kolsva MS A Toyota
Henrik Lundh Eskilstuna MK Grupp H B Corolla
 
Fredrik Eriksson Katrineholms MK A VW
Daniel Mörn Gränna MK Grupp H Golf
 
Bertil Frisk SMK Sala A Volvo
Grupp H 240
 
Rikard Moberg Sams A Volvo
Jan Ström Emk Grupp H 940 Evo
 

 B - 2 wd 
6 participants

Mikael Gustavsson Katrineholms MK B Volvo
Henrik Pedersen Katrineholms MK Grupp H 240
 
Stefan Andersson Västerås MS B Opel
Mikael Karlsson Västerås MS Grupp H Ascona B
 
Krister Hedman SMK Nyköping B Opel
Tomas Ryrvall SMK Nyköping Grupp H Ascona B
 
Andreas Jonsson SMK Nyköping B Volvo
Magnus Jonsson SMK Nyköping Grupp H 242
 
Lars Lindros Katrineholms MK B Opel
Fredrik Karlsson Nora MK Grupp H Ascona
B & K Lots o Transport Örebro
 
Daniel Frisk SMK Sala B Volvo
Björn Andersson SMK Sala Grupp H 740
 

 C - 2 wd 
3 participants

Magnus Johansson Fagersta MK C Opel
Mikael Johansson Fagersta MK Grupp H Corsa B
 
Rasmus Pettersson Flens MS C Volvo
Linus Pettersson Flens MS Grupp H 940
 
Rickard Frisk SMK Sala C Volvo
Sannah Halvarsson SMK Sala Grupp H 940