2020-07-11
Slottssprinten 2020

 Entrylist 

(Changed 2020-07-03 10:52:46.0)
    = Changed the last 24 h
145 participants
Driver / CO-driver / Entrant Club Type of licence / Class Car / make

 Officiella bilar godkända av arrangören för anmälan  
3 participants

LG Classon Katrineholms MK A Saab
Bengt Andersson Katrineholms MK Nationell Special 2 wd 9-3
 
Magnus Nyqvist Katrineholms MK C VW
Maja Nyqvist Katrineholms MK Grupp E Golf
 
Claes Claesson Katrineholms MK C Volvo
Micke Widell Katrineholms MK VOC Mekonomen Rally 940
 

 Ungdomsrally 
12 participants

Ludwig Fogdeby Storfors MK Junior Volvo
Marcus Fogdeby Storfors MK Grupp F 940
EC Svenska AB
 
Isak Arvidsson Gullabo RC Junior Volvo
Andreas Arvidsson Gullabo RC Grupp F 940
 
Madicken Swärdh Katrineholms MK Junior VW
Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Grupp E Golf Mk II
 
Lucas Carlsson SMK Nyköping Junior Opel
Robin Norling SMK Nyköping Grupp E Astra
Hot Rod Hill Racing
 
Nathalie Wennerström Nora MK Junior Suzuki
Jonas Karlsson Nora MK Grupp E Swift
 
Sebastian Jahnson Gnesta MK Junior VW
Åke Jahnson Gnesta MK Grupp E Golf Mk II
 
Gustav Hartzell Norrköpings MK Junior Suzuki
Andreas Stålehammar Grp. N < 1400 Swift
RH AutoRikt AB
 
Filip Carlström Gullabo RC Junior Suzuki
Jörgen Norman Gullabo RC Grp. N < 1400 Swift
 
Gustaf Ekenved Göteborgs MF Junior Volvo
Fredrik Ekenved Göteborgs MF VOC Mekonomen Rally 944
 
Karljohan Ingesson SMK Hörby Junior Volvo
Lars Ingesson SMK Hörby VOC Mekonomen Rally 940
Safe Solutions AB
 
Ludwig Forsberg Gullabo RC Junior Volvo
Johan Forsberg Gullabo RC VOC Mekonomen Rally 940
 
Hannes Håkansson Asarums MS Junior Volvo
Christer Håkansson Ryds MK VOC Mekonomen Rally 940
Lightspeed Motorsport
 

 1 wd/Std 
35 participants

Andreas Johansson Hovind Enköpings MK A VW
Anders Johansson Enköpings MK Grupp E Golf IV
 
Niklas Haglund Wäxjö MS A Volvo
Per Olsson SMK Söderhamn VOC Mekonomen Rally 940
 
Patrik Fredriksson Fryksdalens MK A Volvo
Alexander Glavsjö Fryksdalens MK VOC Mekonomen Rally 940
 
Jacob Johannesson Gullabo RC A Volvo
Danny Holgersson Ryds MK VOC Mekonomen Rally 940
Jerrys Motorsport
 
Hans Jonsson Eskilstuna MK A VW
Per Carlsson Ludvika MK Grupp E Golf 4
 
Stefan Ottosson Vetlanda RRC A VW
Sofie Adolfsson Nässjö MK Grupp E Golf Mk4
 
Niklas Ledin MK Kopparberg A Saab
Jonna Olsson SMK Vingåker Grupp F 900 V6
MaxSport Tires Sweden
 
Jonas Sjöman Flens MS A Volvo
Edwin Sjöman Katrineholms MK Grupp F 940
 
Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A Volvo
Alexander Björnsson Anderstorp RC VOC Mekonomen Rally 940
 
Mathias Savela Stockholms BK B Volvo
Henrik Johansson V:a Östergötlands MK VOC Mekonomen Rally 740
 
Simon Johansson Wäxjö MS B Volvo
Anton Johansson Wäxjö MS Grupp F 940
 
Alexander Broberg SMK Nyköping B Volvo
Rickard Broberg Värmdö BK Grupp E S60
Maxsport Tires Sweden
 
Hampus Wallin Vetlanda RRC B Volvo
Elinor Thörnberg Vetlanda RRC Grupp F 940
 
Fredrik Jansson Hofors MS B Saab
Sandra Björn Hofors MS Grupp E 9000
 
Pär Johansson Eskilstuna MK B Volvo
Niklas Andersson Eskilstuna MK VOC Mekonomen Rally 240
 
Mattias Eriksson Östernärke RMC B Peugeot
Gustav Esping Östernärke RMC Grupp F 206 GTI
 
Lars Rosén SMK Vingåker B VW
Susanne Rosén SMK Vingåker Grupp E Golf 3
 
Oscar Östlund Hällefors MK C Volvo
Daniel Andersson V:a Östergötlands MK VOC Mekonomen Rally 940
Kjellbergs AB
 
Hampus Carlsson Katrineholms MK C VW
Maria Nyqvist Katrineholms MK Grupp E Golf Mk2
 
Thomas Pettersson Enköpings MK C Volvo
Jonathan Pettersson Rasbo MK VOC Mekonomen Rally 940
 
Jennyh Persson SMK Nyköping C VW
Lisa Jonasson Filipstads MC Grupp E Golf Mk III
 
Christer Johansson Dals MK C Volvo
Anders Sääw Dals MK VOC Mekonomen Rally 940
 
Michael Larsson Christinehamns MK C Saab
Henrik Bergström Christinahmns MK Grupp F 9-3
TEAM Merel/Larsson
 
Daniel Suvala SMK Nyköping C Volvo
Anton Johansson Wäxjö MS VOC Mekonomen Rally 240
 
Philip Lindskog SMK Nyköping C Suzuki
Thorwald Lindskog Katrineholms MK Grp. N < 1400 Mk2
 
Christoffer Ivarsson Säffle MC C Volvo
Björn Johansson Säffle MC VOC Mekonomen Rally 940
 
Ingvar Ivarsson Säffle MC C Volvo
Ingvar Johansson Säffle MC VOC Mekonomen Rally 940
 
Jonas Berneros Silverdalens MSK C VW
Grupp E Golf
 
Sören Sjöman SMK Vingåker C VW
Per Jansson Katrineholms MK Grupp E Golf II
 
Niklas Pettersson Hofors MS C BMW
Per Pettersson Hofors MS Grupp E E46
 
Per Nilsson Munkfors MC C Volvo
Andre Lundström Munkfors MC VOC Mekonomen Rally 240
 
Christer Pettersson Munkfors MC C Volvo
Robert Persson Munkfors MC VOC Mekonomen Rally 244
 
Tomas Nilsson Munkfors MC C Volvo
Leif Nilsson Munkfors MC VOC Mekonomen Rally 242
 
Rickard Persson SMK Vingåker C Volvo
Patric Björling Katrineholms MK Grupp E 940
 
Jonas Karlsson Säffle MC C Volvo
Linus Erixon Säffle MC VOC Mekonomen Rally 244
 

 2 wd 
76 participants

Pontus Lönnström KAK FIA Grade R Ford
Stefan Gustavsson Ludvika MS Grupp R 2T Fiesta R2T
Team Ramudden
 
Tommy Eliasson Storfors MK A Volvo
Richard Svensson Storfors MK Grupp H 940
 
Simon Karlsson Gullabo RC A Toyota
Tobias Steen Gotlands MFBK Grupp H Corolla
Team Nybe
 
Henrik Oscarson MSK Hammaren A Saab
Roger Lindholm Västerås MS Nationell Special 2 wd 9-3 S
 
Robert Andersson Eskilstuna MK A Opel
Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Nationell Special 2 wd Astra Kit Car
 
Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A VW
Anna Marions Gotlands MF BK Grupp HB Golf
 
Per Grubb Fagersta MK A BMW
Janne Kalsson Fagersta MK Grupp H 325
 
Fredrik Eriksson Katrineholms MK A VW
Daniel Mörn Gränna MK Grupp H Golf
 
Jonas Åkesson Karlskrona AK A Toyota
Victor Johansson Ryds MK Grupp H Corolla
Team Nybe
 
Victor Karlsson Vimmerby MS A Toyota
Jonas Magnér KAK Motorsport Grupp H Corolla
Ramudden.se
 
Emrik Smedberg Wäxjö MS A Honda
Carl Eriksson Skillingaryds MK Grp. N 1600-2000 Civic Type-R
DRIVE VXO MOTORSPORT
 
Antti Johannesson SMK Södermanland A BMW
Ola Bengtsson SMK Södermanland Grupp H 330 I
 
Morgan Olsson Vimmerby MS A Volvo
Björn Jacobsson Vimmerby MS Appendix K 240
 
Linus Månsson Östgöta Bilsportförening A VW
John Stigh Västra Östergötlands MK Nationell Special 2 wd Golf III
 
Niklas Hägg SMK Hälsinge A VW
Toni Sundkvist SMK Motala Bil Grupp H Golf Kit Car
L.Häggs Bildemontering AB
 
Nicklas Karlsson MK Team Westom A VW
Angela Petré MK Team Westom Grupp H Golf III
 
Dick Larsson Rasbo MK A Volvo
Jessica Larsson Rasbo MK Grupp H 240
 
Johan Axelsson Nässjö MK A BMW
Mikael Johansson Ludvika MS Nationell Special 2 wd M3
 
Mattias Hägg SMK Hälsinge A Toyota
Emma Hägg SMK Hälsinge Grupp H Corolla 16v
Häggs Bildemontering AB
 
Kristian Johansson Toarps MK A Renault
Fredrik Livh Laxå MK Grupp HB Clio
 
Rasmus Lundh Västra Östergötlands MK A Volvo
Dennis Lundh Västra Östergötlands MK Grupp H 940
 
Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A Peugeot
Emil Nilsson SMK Arboga Grupp R 2B 208
 
Jonas Kruse Karlstad MC Bil A Volvo
Maja Bengtsson Älmhult MK Grupp H 940
 
Maths Johnsson Ydre MK A Volvo
Linda Johnsson SMK Karlskoga Grupp H 940
 
Oskar Sundell Sandviken MK A BMW
Håkan Jakobsson Norbergs RC Grupp H Compact
 
Peter Hålling Norrköpings MK A Opel
Björn Svensson Östgöta BF Grupp H Ascona B
 
Håkan Lindh Laxå MK A Volvo
Anette Åhman Almunge MK Appendix K 242
HLService i Laxå AB
 
Mats Moberg Östergyllen RC A Opel
Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC Grupp H Ascona B
KISA EL BYRÅ ELON
 
Erik Brodin Sandvikens MK A Volvo
Joakim Söderqvist AMF Årsunda Grupp H 940
 
Anders Söderberg Botkyrka MK A Opel
Lotta Strand SMK Valdemarsvik Appendix K Kadett GSI
 
William Binbach Kolsva MS A Peugeot
Robin Hallman Kolsva MS Grupp R 2B 208 R2
Sellholm Tuning
 
Albin Nordh Ydre MK A Ford
Christoffer Bäck SMK Hedemora Grupp R 2B Flesta R2T
DekorReklam
 
Johan Green Hässleholms MK A Toyota
Kevin Athley Wäxjö MS Grupp H Corolla
 
Magnus Karlsson Norrköpings MK A Saab
Mikael Karlsson Norrköpings MK Grupp H 9-3T
Ramudden
 
Rikard Moberg Strängnäs AMS A Volvo
Jan Ström Eskilstuna MK Grupp H 940
 
Håkan Wisti Fagersta MK A Toyota
Caroline Taman Fagersta MK Grupp H Starlet
 
Tobias Pettersson Gränna MK A Ford
Åke Kjellgren Gränna MK Grp. A 1600-2000 Fiesta
 
Tomas Damm MK Kinda A Volvo
Tomas Kasselstrand MK Kinda Appendix K 142
 
Daniel Dahlström Säffle MC A Volvo
Göran Östlund Säffle MC Grupp H 940
 
Ingemar Bodin Hamre MK A Opel
Jan-Olof Hedström Hamre MK Appendix K Kadett GTE
Bevelko historic rallyteam
 
Emil Karlsson Hällefors MK A Volvo
Magnus Berlin Örsundsbro MK Grupp H 940
 
Lars Wikman Sandvikens MK A Ford
Anders Johnsson SMK Gävle Appendix K Escort Mkii
 
Lars Wikman Sandvikens MK A Ford
Anders Johnsson SMK Gävle Appendix K Escort RS 1800
 
Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK B Toyota
Viktor Niemistö Katrineholms MK Grupp H Corolla GT
 
Rasmus Persson SMK Nyköping B Volvo
Andreas Broberg Värmdö BK Nationell Special 2 wd 240
Djurhamns Marin & Motor AB
 
Hans Bååth Wäxjö MS B BMW
Andreas Sigfridsson Wäxjö MS Grupp HB M3 3,2
DRIVE VXO MOTORSPORT
 
Alexander Fogdeby Storfors MK B Ford
Dennis Noren Va Östergötlands MK Grupp R 2B Fiesta R2
EC Svenska AB
 
Martin Broberg Värmdö BK B Volvo
Emil Eklund Sandvikens MK Grupp H 940
Djurhamns Marin & Motor
 
Marcus Naessén SMK Nyköping B Volvo
Patrik Johansson SMK Nyköping Grupp H 240
 
Peringe Björk Dals MK B Ford
Fredrik Johansson Dals MK Grupp H Escort
 
Mikael Gustavsson Katrineholms MK B Volvo
Johnny Kindmark Katrineholms MK Grupp H 240
 
Viktor Johansson Vara MK B VW
Fredrik Palm Skara MK Grupp H Golf III
 
Andreas Elfver Gränna MK B Volvo
Sofie Elfver Gränna MK Grupp H 240
 
Emil Johansson V:a Östergötlands MK B Volvo
Andreas Andersson V:a Östergötlands MK Grupp H 940
 
Kenneth Ringström Fjugesta MS B Toyota
Håkan Berger Fjugesta MS Grupp H Corolla
 
Sven Hansen Fryksdalens MK B Volvo
Peter T Modig Vara MK Grupp H 940
 
Joel Norqvist SMK Trollhättan B Ford
Grupp H Escort Mk2
 
Jimmy Eriksson Rasbo MK B Opel
Kristofer Sveijer Rasbo MK Grupp HB Corsa D
 
Leif Nordh Haninge MK B Volvo
Lena Nordh Rasbo MK Appendix K 244
 
Kjell-Åke Svensson Kolsva MS B Volvo
Ingvar Kristiansson Kolsva MS Grupp H PV 544
 
Magnus Grahn Höglandet MS B Ford
Claes Örnskog Höglandets MS Grp. N 1600-2000 Fiesta
 
Lars Lindros Katrineholms MK B Opel
Fredrik Karlsson Nora MK Grupp H Ascona
B o K Lots & Transport Örebro
 
Stefan Pettersson Rasbo MK B Ford
Janne Holmberg Östhammar MK Appendix K Escort
Bevelko Historik rallyteam
 
Harry Saväng Kolsva MS C Volvo
Kattis Gillstam Östernärkes RMC Grupp H 240
 
Hasse Pettersson SMK Nyköping C Volvo
Peter Johansson Vännäs MK Appendix K 240
 
Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Sportvagns Klubb C BMW
Robert Gustavsson Katrineholms MK Grupp H 325
 
Petra Nordquist Hällefors MK C Ford
Magnus Hermansson Hällefors MK Grp. N 1600-2000 Fiesta ST
Ledin Motorsport
 
Tomas Söderberg Falkenberg MK C BMW
Roger Dahlberg Emådalens MK Grupp H 325
Vxo drive
 
Lasse Jägerström Dals MK C Volvo
Margaretha Jägerström Dals MK Grupp H 240
Teamvitvå Jägerströms motorsport
 
Nils Johansson Laxå MK C Opel
Linda Kristensen Skillingaryds MK Grupp H Ascona
 
Adam Backström Ludvika MS C Volvo
Robin Nyström Grangärde RRC Grupp H PV 544
 
Henrik Sjöberg Ljungby MK C Volvo
Anders Sjöberg Ljungby MK Grupp H 940
 
Joakim Wallin MK Ramunder C Opel
Jimmy Wallin MK Ramunder Grupp H Ascona B
Team Glasögonmagasinet
 
Erik Eriksson SMK Uppsala C Volvo
Appendix K 242
 
Per Johansson Kinds MK C VW
Tobias Wingårdh Toarps MK Grupp H Golf
 
Marcus Persson SMK Trollhättan C Ford
Viktoria Johansson Kullings MS Grupp R 2B Fiesta R2
Bilfocus i Trollhättan
 

 4 wd 
19 participants

Stig Andervang MK Rimo FIA Grade R Skoda
Robin Eriksson SMK Waldemarsvik Grupp R 5 Fabia R5
 
Kjell Sandberg Haninge MK FIA Grade R Ford
Stefan Ahl Wäxjö MS Grupp R 5 Fiesta
 
David Dannevall Värmdö BK A Mitsubishi
Fanny Jacobson Värmdö BK Nationell Special 4 wd Evo
 
Bjorn Jacobson Värmdö BK A Subaru
Tomas Koepke Värmdö BK Nationell Special 4 wd Impreza 555
 
Dan Johannesson Dals MK A Mitsubishi
Joakim Johannesson Dals MK Nat 4 wd Mirage
Elinsta Nät
 
Cristoffer Haglund SMK Nyköping A Ford
Nicklas Edvardsson SMK Nyköping Grupp R 5 Fiesta R5
 
Mattias Olsson Stenungsunds MS A Skoda
Erik Gustafsson SMK Linde Grupp R 5 Fabia R5
Orust Schakt AB
 
Sebastian Eriksson Hagfors MK A Mitsubishi
Elina Svensson Strängnäs AMS Grp. N > 2000 Evo IX
 
Gunder Pettersson Mälaröarnas MK A Subaru
Ingrid Heghammar Waxholms MK Nationell Special 4 wd Impreza 555
Björkmans Rally Team
 
Joachim Carlström Gullabo RC A Mitsubishi
Christer Carlsson Katrineholms MK Nat 4 wd Mirage
 
Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A Skoda
Jörgen Fornader Grupp R 5 Fabia R5
 
Johan Rudengren Eskilstuna MK A Skoda
Christer Johansson Flens MS Grupp R 5 Fabia R5
 
Jari Liiten Sandvikens MK A Mitsubishi
Nellie Karlsson Skillingaryds MK Grp. A > 2000 Evo
 
Joakim Längberg Linköpings MS A Mitsubishi
Mats Carlsson V:a Östergötlands MK Nationell Special 4 wd Evo 7
 
Joakim Björnsson Kolsva MS B Mitsubishi
Anton Persson Strängnäs AMS Nationell Special 4 wd Evo 4
 
Mikael Hallqvist Finspångs MS B Mazda
Ronnie Maxe Finspångs MS Nationell Special 4 wd 323 GTX
 
Jonna Eson Brådhe SMK Nyköping B Mitsubishi
Julia Thulin SMK Hörby Nat 4 wd Mirage
 
Mikael Ljungström Laxå MK B Mitsubishi
Sivert Svensson Laxå MK Nationell Special 4 wd Evo 9
 
Kalle Gustafsson Haninge MK B Subaru
Magnus Nilsson Katrineholms MK Grp. N > 2000 Impreza N12
LG Bil & Motor AB