2020-05-09
Götenerundan

 Entrylist 

(Changed 2020-03-29 11:14:43.0)
    = Changed the last 24 h
52 participants
Driver / CO-driver / Entrant Club Type of licence / Class Car / make

 Officiella bilar godkända av arrangören för anmälan 
2 participants

Patrik Pettersson Falköpings MK B Volvo
Eva Pettersson Appendix K Amazon
 
Lasse Jägerström Dals MK C Volvo
Margaretha Jägerström Dals MK Grupp H 240
TEAMVITVÅ Jägerströms Motorsport
 

 Ungdomsrally 
1 participants

Jonathan Nyberg Gotlands MF BK Junior Peugeot
Hanna Nyberg Gotlands MF BK Grupp F 206 GTI
 

 A-C 4 wd R5 WRC  
1 participants

Christoffer Haglund SMK Nyköping A Ford
Nicklas Edvardsson SMK Nyköping Grupp R 5 Fiesta R5
 

 A-C 4 wd Övriga 
1 participants

Anders Wänn Borlänge MK A Mitsubishi
Monica Israelsson Borlänge MK Nat 4 wd Evo
 

 A - 2 wd 
6 participants

Johan Svensson SMK Valdemarsvik A Volvo
Terje Plomén SMK Valdemarsvik Grupp H 240
 
Mats Larsson Fagersta MK A Toyota
Mikael Johansson Fagersta MK Grupp H Corolla
 
Anders Johansson Kullings MS A Volvo
Peter Andersson Kullings MS Grupp H 940
 
Lars Engström Kullings MS A Volvo
Gunnar Flodén Kullings MS Grupp H 940
Jerrys Motorsport
 
Henrik Oscarson MSK Hammaren A Saab
Roger Lindholm Västerås MS Nationell Special 2 wd 9-3ss
 
Matti Johansson Vara Motorklubb A Saab
Ronny Johansson Vara Motorklubb Nationell Special 2 wd 9-3
 

 A-B förare VOC / Grupp F / Grupp N -1400 
3 participants

Göran Wigertson Kullings MS A Volvo
Carola Roos Johanson Kullings MS VOC Mekonomen Rally 940
 
Johannes Joons MK Tierp A VW
Niklas Landqvist MK Tierp Grp. N < 1400 Polo
Solcalor Solution AB
 
Kai-Ove Andersson Kullings MS B Volvo
Tommy Larsson Kullings MS Grupp F 242
 

 A,B-förare Grupp E 
6 participants

Andreas Johansson Hovind Enköpings MK A VW
Anders Johansson Enköpings MK Grupp E Golf 4
 
Jonas Lindfors Eskilstuna MK A VW
Magnus Johansson Katrineholms MK Grupp E Golf
Memo Industriplast AB
 
Fredrik Wistedt Skutskärs MS B Volvo
Johannes Eliasson Skutskärs MS Grupp E 940
 
Alexander Broberg SMK Nyköping B Volvo
Rickard Broberg Värmdö BK Grupp E S80
Maxsport Tires Sweden
 
Nicklas Johansson Munkfors MC B Toyota
Eddie Nord Munkfors MC Grupp E Corolla
Team Munkfors Bilskrot AB
 
Oskar Andersson Flens MS B BMW
Caroline Palm Flens MS Grupp E 318
Eskilstuna Workshop
 

 B - 2 wd 
8 participants

Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK B TBA
Grupp H
C6rallyteam
 
Ulf Österlund Haninge MK B Suzuki
Stephen Undin Haninge MK Grp. N 1400-1600 Ignis
 
Wille Lennartsson MK Speed B Volvo
Erika Lindgren Haninge MK Grupp H 242
 
Jocke Björnsson Kolsva MS B Golf 2
Anton Persson Eskilstuna MK Grupp H Vw Golf
 
Markus Andersson SMK Hälsinge B VW
Madelene Mattsson SMK Hälsinge Grupp H Golf Mk 1
 
Stefan Simonsson Säffle MC B VW
Grupp H Golf 2
 
Johan Fast Toarps MK B Peugeot
Alexander Glavsjö Fryksdalens MK Grupp R 2B 208 R2
Ramudden.se
 
Sven Hansen Fryksdalens MK B Volvo
Peter T Modig Vara MK Grupp H 940
 

 EKS Junior Cup 
3 participants

Marcus Persson SMK Trollhättan C Ford
Viktoria Johansson Kullings MS Grupp R 2B Fiesta R2
Bilfocus i Trollhättan
 
Alexander Grehn Östgöta BSF C Peugeot
Lucas Karlsson Gnesta MK Grupp R 2B 208 R2
 
Lucas Willman Vännäs MK C Mazda
Erik Lifvergren Jörns MK Grupp F 323 F
 

 A-C App K 2WD -1981 
2 participants

Lars-Ove Biffen Olsson Forshaga MC A Opel
Torbjörn Jönsson Forshaga MC Appendix K Ascona 400
 
Gunnar Asplund Waxholms MK B Volvo
Olle Asplund Waxholms MK Appendix K Amazon
 

 C-förare VOC , Gr F, Gr N>1400 
10 participants

Stefan Andersson SMK Trollhättan C Volvo
Göran Tell SMK Trollhättan VOC Mekonomen Rally 940
 
Christer Brunnegård Kullings MS C Volvo
Patricia Eliasson Kullings MS Grupp R 1A 850
Loo Rally Team
 
Christer Johansson Dals MK C Volvo
Anders Sääw Dals MK VOC Mekonomen Rally 940
 
Ingvar Ivarsson Säffle MC C Volvo
VOC Mekonomen Rally 940
 
David Sandström Falköpings MK C Volvo
Marcus Claesson Falköpings MK VOC Mekonomen Rally 244
 
Fredrik Andersson Säffle MC C Volvo
VOC Mekonomen Rally 242
 
Oliver Grunnegård Andersson Kullings MS C Volvo
Kjell Olofsson Kullings MS VOC Mekonomen Rally 940
 
Daniel Suvala SMK Nyköping C Volvo
Anton Johansson Wäxjö MS VOC Mekonomen Rally 240
 
Oscar Östlund Hällefors MK C Volvo
Daniel Andersson V:a Östergötlands MK VOC Mekonomen Rally 940
Kjellbergs AB
 
Claes Claesson Katrineholms MK C Volvo
Micke Widell Katrineholms MK VOC Mekonomen Rally 940
 

 C - Grupp E 
2 participants

Peter Lanner Vara MK C VW
Grupp E Golf
 
Magnus Ericsson Bengtsfors MC C Volvo
Janne Arvidsson Bengtsfors MC Grupp E 940
 

 C - 2 wd 
7 participants

Dan Jonsson Team Skogsåkarna C Volvo
Tim Månsson Team Skogsåkarna Grupp H 940
 
Tor Bækkevold KNA Eiker C Nissan
Jeanett Haug Gruppe H (Norge) Almera
 
Sebastian Lindholm Munkfors MC C Volvo
Erik Helgesson Munkfors MC Grupp H 940
Team Munkfors Bilskrot AB
 
Thomas Dahlström MK Väst C VW
Gunilla Rydin MK Väst Grupp H Golf
 
Joakim Klasson Gotlands Mf:s Bilklubb C Peugot
Linus Funk Gotlands Mf:s Bilklubb Grupp H 206
 
Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Sportvagns Klubb C BMW
Robert Gustavsson Katrineholms MK Grupp H 325
 
Patrik Greis Sandvikens MK C Volvo
Tony Greis Sandvikens MK Grupp H 940